· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Imunizare > Vigantol, 6 picaturi pe zi???
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Vigantol, 6 picaturi pe zi???     
sanddy

Copii
David- Emilian: 14 ani, 11 luni

13.06.2008 5:29   Vigantol, 6 picaturi pe zi???  citat 

Am fost la pediatru pt o evaluare generala.Mi-a spus ca e bine dezvoltat din toate puncetele de vedere doar ca prezinta sechele de rahitism.Mi-a prescris 6 picaturi de vigantol pe zi timp de o luna.Cand farmacista a vazut reteta, s-a mirat f tare si mi-a spus ca in luna iunie, de obicei, nu se prescrie vigantol.Acum, eu pe mana cui merg?

sus

Denunta
natalya_2014

Copii
Robert Cristian: 14 ani, 11 luni

13.06.2008 6:29     citat 

eu zic sa asculti de doctor, mai ales ca are sechele de rahitism ... si farmacistele nu sunt cele mai avizate sa de indicatii (eu una de la ele am primit numai indicatii eronate)

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

13.06.2008 7:35     citat 

ce inseamna "sechele de rahitism" ?
excesul de vit D are efecte adverse grave. ori mai soloiciti o opinie, macar ceva analize ori ... soare, plaja, mare ...

sus

Denunta
Onush

13.06.2008 10:02     citat 

As vrea sa vad si eu cum e cu sechelele astea de rahitism la 1 an. surprins surprins

La aproape 1 an poate semne ... dar nu sechele...are fontanela larg deschisa? nu sta in picioare? are picioare curbate sau coastele proeminente ?

Diagnosticul de rahitism se da dupa ce se fac analize nu e suficient sa se uite la el si sa ii prescrie 6 picaturi de vigantol in luna de iarna, vara cu atat mai putin.

Dupa cum ti-a spus si dodosasha Vitamina D in exces nu este buna, sfatul meu este sa nu dai atata vigantol la copil inainte de a mai vedea un alt medic.

sus

Denunta
sanddy

Copii
David- Emilian: 14 ani, 11 luni

14.06.2008 10:55     citat 

David merge in picioare singur de la 10 luni si jumatate.Are picioare perfect drepte iar fontanelele inchise.Aceste sechele de care mi-a spus dr au ca semn distinctiv ultimele coaste( cele din parte de jos a toracelui) mai iesite in afara.Nu i-a luat sange pt analize, a constatat acest lucru doar vizual.De altfel, stam afara cel putin 2 ore pe zi de cand s-a nascut.Chiar nu stiu ce sa fac, ieri i-amm dat tot 2 pic de vigantol , ca de obicei.... confuz

sus

Denunta
dtd

Copii
Andreea Alexandra- rade mereu: 15 ani, 3 luni

14.06.2008 1:22     citat 

Sunt prea mult 6 picaturi de Vigantol/zi!!!!!Mie mi-a zis pediatra ca poate avea efecte adverse grave! Cum au zis si fetele inainte.....ai grija...mai bine mai vezi parerea altui medic...sau zici ca ea si faci cum crezi ca este mai bine pt copilul tau!
Da-i 2 cel mult sau mergi la mare!

sus

Denunta
bombolici-maia

Copii
Maya: 15 ani
am nascut deja!

14.06.2008 8:32     citat 

Si eu ii dau fetitei mele care are 1 an si 1 luna 5 picaturi de vigantol pt ca are unele semne de rahitism.Specific faptul ca nu are lipsa de calciu ,dar nu i se asimileaza cum trebuie.La 9 luni statea singura in picioare iar la 10 luni si jumatate mergea singurica fara nici un ajutor.Singurele lucruri vizibile e ca are piciorulele putin cracanate in partea de jos si fontanela destul de deschisa.Peste 2 sapt o sa mergem la mare si dupa aceea daca nu se remediaza trecem pe D3 injectabil.Parerea mea e ca nu e de joaca cu rahitismul si ca dr stiu de ce prescriu unele medicamente.
Sanatate multa la bb-ei.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

14.06.2008 9:40     citat 

multi (ca sa nu zic majoritatea) doctori (medici adica) nu stiu de ce prescriu o mare parte din medicamente. exemple sunt destule; vezi antibiotic pt rosu in gat sau calciu si fier fara analize.

6 picaturi de vigantol sunt fff multe pentru "sechele de rahitism" nedovedite cu analize. mai bine spunea semne de rahitism si asta tot nu justifica aceasta doza de vigantol.
ca fapt divers, nepotica mea a avut piciorusele fff strambe in partea de jos fara sa fie considerate semne de rahitism. a fost dusa la bazin (sa se balaceasca in apa) de la 8 luni si fff mult la mare. la 2 anisori avea piciorusele perfecte iar acum, la 11 ani, arata super!
si daca nu ma insel curbura picioruselor e fiziologica pana spre 2 ani.

sus

Denunta
mingiuta

10.07.2008 9:09     citat 

BUNA AM INTELES CA BEBELUSUL TAU ARE SEMNE DE RAHITISM. RAHITISMUL ESTE O CARENTA DE VITAMINA D3 NICIDECUM UN EXCES CUM TI S-A MAI SPUS.EU AM AVUT ACEEIASI PROBLEMA CU FETITA DAR I-AM ADMINISTRATD3 INJECTABIL LA RECOMDAREA MEDICULUI PEDIATRU.ACESTE INJECTII M-AU SCAPAT DE VIGANTOL SI ACUM LA4 ANI NU MAI ARE PROBLEME.SFATUL MEU DIN EXPERIENTA VORBESC DISCUTA CU MEDICUL COPILULUI DESPRE ADMINISTRAREA DE D3 INJECTABIL. SA STII CA INJECTIA ESTE SFANTA SI ACTIONEAZA RAPID.
EU NU SUNT MEDIC DECAT VORBESC DIN EXPERIENTA.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

10.07.2008 5:00     citat 

----------
mingiuta a scris:
BUNA AM INTELES CA BEBELUSUL TAU ARE SEMNE DE RAHITISM. RAHITISMUL ESTE O CARENTA DE VITAMINA D3 NICIDECUM UN EXCES CUM TI S-A MAI SPUS.EU AM AVUT ACEEIASI PROBLEMA CU FETITA DAR I-AM ADMINISTRATD3 INJECTABIL LA RECOMDAREA MEDICULUI PEDIATRU.ACESTE INJECTII M-AU SCAPAT DE VIGANTOL SI ACUM LA4 ANI NU MAI ARE PROBLEME.SFATUL MEU DIN EXPERIENTA VORBESC DISCUTA CU MEDICUL COPILULUI DESPRE ADMINISTRAREA DE D3 INJECTABIL. SA STII CA INJECTIA ESTE SFANTA SI ACTIONEAZA RAPID.
EU NU SUNT MEDIC DECAT VORBESC DIN EXPERIENTA.
----------

incearca sa scri cu litere mici, e mai citet.
si cine, unde a spus ca rahitismul este exces de vit D3 ??? nici macar carenta de vit D3 nu poti spune ca este. poti spune ca e provocat de lipsa vit D3, in nici un caz ca rahitismul este o carenta exclamatie

sus

Denunta
mingiuta

10.07.2008 11:48     citat 

Daca ai fi citit toate raspunsurile ai fi vazut ca cineva ti-a scris ca reprezinta un surplus de vitamina d3.
Carenta de asemenea inseamna o lipsa asa ca nu era greu de inteles ceea ce ti-am scris eu.
Daca nu ai nevoie de sfaturile celorlalti de ce mai postezi pe forum daca tot le stii pe toate.
Poate acum esti multumita de felul in care am scris.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

11.07.2008 4:37     citat 

Nu sunt multumita de felul in care ai scris. Dar m-am lamurit ca TU nu ai citit postarile, si in acest caz, nu are rost continuarea unei discutii.

sus

Denunta
mingiuta

11.07.2008 2:56     citat 

MAi bine asa ca oricum nu e o discutie placuta. Numai bine.

sus

Denunta
carole

Copii
little princess: 14 ani, 3 luni

11.07.2008 8:57     citat 

http://farmacist.pulsmedia.ro/article--...-2187.html

sus

Denunta
pichaciu

Copii
Delia Rebecca: 14 ani, 6 luni

31.08.2008 1:51   vigantol????nu mai este bun  citat 

buna,eu nu ii mai dau fetitei mele vigantol de cand avea 3 luni.....acum are 10.....noi am inlocuit vigantolul cu vitamina d3 de la biofarm,deoarece substanta din vigantol nu mai este activa..s-a spus si la tv........si iata rezultatul.......pt ca nu a fost scos de pe piata........nu esti prima mamica pe care o aud ca i-a dat copilului vigantol si are inceput de rahitism.........cum sa nu aiba daca vit d3 nu este asimilata daca substanta nu mai este activa??noua ne merge foarte bine cu vitamina d3,nu avem asemenea probleme......vb cu pediatrul poate va trece si pe voi de altceva..........va pupicim si multa sanatate la bb-ii :x

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: