· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > Laptele de capra
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Laptele de capra     
Etienne

23.06.2008 1:57   Laptele de capra  citat 

As dori sa stiu daca laptele de capra este mai bun calitativ decat cel de vaca pt.un copil de 3 ani.

A mai oferit cineva lapte de capra unui copil sub 3 ani?

sus

Denunta
martinutza

Copii
jonathan: 15 ani, 5 luni
isaac: 16 ani, 5 luni
rachel: 14 ani, 1 luna
miriam: 10 ani, 9 luni

25.06.2008 3:33     citat 

laptele de capra nu are lactoza

sus

Denunta
Etienne

25.06.2008 8:59     citat 

----------
martinutza a scris:
laptele de capra nu are lactoza
----------

Citisem aici pe forum cum ca laptele de capra poate produce diaree grava copilului. Dar daca nu are lactoza, ce anume produce diareea?

Eu beau frecvent lapte de capra, dar lapte batut. Si...intr-adevar, cam la 4 ore face purgatie, ceea ce ma ingrjoreaza cand vine vorba de copil.Eu am o digestie lenta, dar copilul o are normala.

UIte, eu intr- carte am gasit urmatoarele:

lapte de vaca:-lactoza 4.80
-lipide 3.70
-proteine3.30
-cazeina 2.70
-minerale074

lapte de capra:-lactoza 4.20
-lipide 3.90
-proteine3.70
-cazeina 2.90
-minerale0.80

Deci laptele de capra se pare ca e mai gras decat cel de vaca, are mai multe proteine si mai multe minerale.Diferenta intre cele doua lapturi nu pare a fi mare.

sus

Denunta
laura70

Copii
Matei: 14 ani, 3 luni
Alexandru: 10 ani, 5 luni

25.06.2008 1:35     citat 

Cu lapte nu am incercat, dar iaurtul de capra (din comert) este singurul pe care il accepta copilul, si ii place foarte mult. Digestia lui este normala si nu are probleme dupa consumarea laptelui batut de capra sau a iaurtului de baut (deocamdata am gasit doar aceste 2 produse).
Laptele pe care-l bea este insa de vaca.

ca sa-ti raspund la intrebare - nu stiu care este mai bun, stiu ce-i place copilului

sus

Denunta
Etienne

25.06.2008 2:12     citat 

Multumesc, laura!

Iaurtul de baut din comert, cel de capra, il consum si eu cu mare placere fara a-mi provoca vreun disconfort. Insa copilului nu i-am dat decat de vaca si de bivolita pana acum, ca si iaurturi, si numai din comert.

Cred ca nu-mi ramane de facut decat sa experimentez treptat sa vad ce tolereaza copilul si ce nu.

sus

Denunta
dabelea

25.06.2008 3:17     citat 

De cand ma stiu am baut lapte de capra, mai putin acum pentru ca nu mai am de unde. Mi-a placut foarte si n-am sa uit niciodata gustul branzei de capra.
Cand eram mica ma duceam cu caprele la pascut. Ce vreau sa va spun este ca mi s-a parut un animal foarte curat. Spre exemplu daca una din capre lua o gura dintr-o frunza de dafin celelalte miroseau locul si nu mai muscau din locul acela.
Lasptele de capra depinde si de ceea ce mananca acest animal. Oricum singurul deficient in acest caz este faptul ca acest animal da lapte cel mult sase luni pe an.

sus

Denunta
Etienne

26.06.2008 8:35     citat 

----------
dabelea a scris:
Lasptele de capra depinde si de ceea ce mananca acest animal. Oricum singurul deficient in acest caz este faptul ca acest animal da lapte cel mult sase luni pe an.
----------

Pt ca nu-i capra mea, habar n-am ce haleste doamna capra, insa...sper numai sa nu o dam in altele !

Ca da cel mult 6 luni nu stiam, dar...avem varianta nr.2: doamna vaca.Vaca am impresia ca da tot timpul lapte, mai putin cand are vitel, nu?

sus

Denunta
emapatrichi

Copii
Eliza: 14 ani, 5 luni

26.06.2008 11:11     citat 

Pai cred ca-i invers: vaca (de altfel orice animal ) da lapte atata timp cat are si ea un bebelus, adica nu tot anul, deoarece si bebelusul vacii ajunge la vremea intarcatului.

sus

Denunta
laura70

Copii
Matei: 14 ani, 3 luni
Alexandru: 10 ani, 5 luni

26.06.2008 11:21     citat 

Din cate stiu eu vaca da lapte undeva intre 270 - 300 zile pe an (daca nu-i asa, nu dati cu parul, am crescut la oras) foarte fericit

sus

Denunta
Etienne

26.06.2008 11:46     citat 

----------
emapatrichi a scris:
Pai cred ca-i invers: vaca (de altfel orice animal ) da lapte atata timp cat are si ea un bebelus, adica nu tot anul, deoarece si bebelusul vacii ajunge la vremea intarcatului.
----------

Pai si vacile care nu au vitel in ele nu dau lapte cool ?

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 14 ani, 8 luni
Zuza: 11 ani, 3 luni

26.06.2008 4:06     citat 

Vaca nu da lapte tot timpul, depinde de gestatie.
In primele zile dupa fatare laptele/colostrul este recomandat doar vitelului, abia la cateva zile-2 saptamani se regleaza atat productia cat si compozitia.
Da lapte nu doar cat are vitel, ca poate dupa 3 luni nu-l mai are langa ea trist , dar productia scade in timp, iar vacile de lapte sunt "montate" din nou in primele luni dupa fatare tocmai pt ca pauza intre perioadele cand da lapte mai mult sa nu fie prea lunga.
In ultimele 1-2 luni de gestatie se poate sa nu mai aibe lapte deloc sau si daca mai are ceva se recomanda renuntarea treptata la muls pt ca sa-si refaca "rezervele" pt noul vitel.
Daca intre montari distanta este mare perioadele fara lapte sunt si ele mai lungi, dar cine tine vaci pt lapte nu prea face acest lucru.

Scuzati explicatiunea nezootehnica foarte fericit

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

26.06.2008 4:16     citat 

ICEMOON saru' mana . Cat traieste omul invata .
Habar nu aveam de chestiile astea . sarut

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

26.06.2008 4:23     citat 

Asa! si acum legat de subiect.
Eu citisem pe undeva ca laptele de capra este foarte sarac in acid folic si inlocuind tot aportul de lapte necesar unui copil mic cu acest tip de lapte poate duce la anemie megaloblastica.
Dupa 3 ani ar fi ok, dar diluat cu lapte de vaca sau formula.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

26.06.2008 4:30     citat 

----------
laucos a scris:
ICEMOON saru' mana . Cat traieste omul invata .
Habar nu aveam de chestiile astea . sarut
----------

E! nu ai pt ce!
explicatia e cam plastica si e asa in linii mari ce am prin si eu de la ai mei.

sus

Denunta
dabelea

26.06.2008 5:01     citat 

ICEMON a scris:
Dupa 3 ani ar fi ok, dar diluat cu lapte de vaca sau formula.

--------------------------------------------------------------

De cand ma stiu am baut lapte de capra, mai putin acum pentru ca nu mai am de unde. Mi-a placut foarte si n-am sa uit niciodata gustul branzei de capra.
---------------------------------
Crede-ma Icemon, nu sunt singura care a baut lapte de capra, mai toata viata, dar n-am avut parte nici eu nici cunostintele mele de anemie megaloblastica.
Oricum, dupa varsta de 3 ani, laptele nu este singurul aliment de baza al copilului.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: