· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia peste 3 ani > Dependenta de biberon si de lapte
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Dependenta de biberon si de lapte     
Etienne

24.06.2008 10:42     citat 

----------
ddadriana a scris:
As fi curioasa cum se comporta ai vostri copii la aceasta schimbare, de scapa de dependenta, in momntul in care i scoateti laptele praf.
----------

Voi detalia eu, dar ceva mai tarziu, pt.ca de saptamana viitoare skimbam gradinita si...ar fi cam multe skimbari deodata. Intai skimbam gradinita, apoi poate skimbam pampersul in sensul ca renuntam complet la el, apoi sa skimbam laptele.Ultimele doua sa vedem in ce ordine.

Nu as vrea sa fac skimbari mari in timp scurt in rutina copilului, sa nu il dau peste cap.

Multumesc mult pt.sfaturi sarut !

sus

Denunta
ddadriana

24.06.2008 11:46     citat 

Succes!!!!!

sus

Denunta
Etienne

24.06.2008 11:47     citat 

----------
ddadriana a scris:
Succes!!!!!
----------

Multumim frumos sarut !

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 12 ani, 10 luni

24.06.2008 12:46     citat 

----------
Etienne a scris:
----------
adriana_i_ a scris:
----------
Etienne a scris:
si alta cum ca laptele (de orice fel) nu ar mai trebui consumat dupa ce copilul este intarcat ...

----------

surprins surprins surprins

Poti sa detaliezi te rog? Cum adica sa nu mai bea lapte copilul dupa ce e intarcat???

----------

Petre Anca, discipolul lui Popa Valeriu si continuatorul acestuia din urma vorbea in cartea despre cancer, fara a avea o legatura cu cancerul in sine, de faptul ca nici un animal nu mananca laptele altei specii decat al celei din care face parte, in plus, dupa ce mama il intarca (pe animal), acesta nu mai bea lapte deloc (niciodata).

Si dr.Spock recomanda pe undeva asa, delicat, reducerea consumului de orice produse animaliere, inclusiv laptele, dupa varsta de 3 ani.Acum, nu imi amintesc daca Spock vorbeste de varsta de 3 ani sau Petre Anca, pt ca ambele carti le-am citit cu ceva vreme in urma.

Si...da...fiecare face cum crede ca-i mai bine! Asta a fost asa, ca o paranteaza mai mare.
----------

ca o paranteza mai mare:
consumul de lapte este de evitat in cazul cancerului. adica unui bolnav de cancer i se recomanda sa renunte la produse lactate. desi nu toti medicii spun asta.
dar in alimentatie pentru prevenirea cancerului " Bacteriile care se gasesc in acidul lactic, mai ales in iaurtul natural (netratat la caldura), apara organismul de infectii si impiedica formarea substantelor cancerigene in intestin. In afara de aceasta, produsele lactate
contin albumina (foarte valoroasa) si mult calciu."
sursa: bio sanatate
http://www.bio-sanatate.com/produs/farf...tate.html.

sus

Denunta
Etienne

24.06.2008 1:28     citat 

----------
bblusa a scris:
[ca o paranteza mai mare:
consumul de lapte este de evitat in cazul cancerului. adica unui bolnav de cancer i se recomanda sa renunte la produse lactate. desi nu toti medicii spun asta.
dar in alimentatie pentru prevenirea cancerului " Bacteriile care se gasesc in acidul lactic, mai ales in iaurtul natural (netratat la caldura), apara organismul de infectii si impiedica formarea substantelor cancerigene in intestin. In afara de aceasta, produsele lactate
contin albumina (foarte valoroasa) si mult calciu."
sursa: bio sanatate
http://www.bio-sanatate.com/produs/farf...tate.html.
----------

Parerile sunt impartite: laptele fiert este de evitat in cancer. In skimb laptele crud, nefiert, dupa Ernst Gunter, este chiar indicat in cancer, el, laptele crud, eliminand foarte multe din organism. Dar...daca esti programat la moarte, nu stiu cat te poate salva alimentatia. In cel mai bun caz iti poate prelungi viata cu putin timp.

Oricum, sa revenim la laptele pt.copilasi si sa lasam bolile grele deoparte trag cu ochiul !

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 13 ani, 10 luni
V mic: 8 ani, 9 luni

24.06.2008 1:34     citat 

----------
Etienne a scris:
Dar...daca esti programat la moarte, nu stiu cat te poate salva alimentatia. In cel mai bun caz iti poate prelungi viata cu putin timp.

----------

Exista cineva care nu e programat la moarte?

sus

Denunta
Etienne

24.06.2008 1:51     citat 

----------
Cayia a scris:

Exista cineva care nu e programat la moarte?
----------

Da.Cei care mor de moarte naturala, de batranete nu au un "program" de moarte. Asta nu inseamna ca ei nu mor, ci ca moartea lor poate fi "amanata" si survine in mod natural, nefortata.

In unele domenii, cum ar fi cel al bioenergiei, al inforenergiei, se foloseste termenul de "programare la moarte" doar pt. persoanele care au inscrise aceste lucruri si a caror moarte este iminenta si trebuie sa se intample "atunci", in acel moment.

sus

Denunta
Cayia

Copii

24.06.2008 1:53     citat 

te cam amagesti.

sus

Denunta
ANYA

Copii
Amalia Catalina: 14 ani, 1 luna
Andrei Alexandru: 8 ani

24.06.2008 2:30     citat 

----------
Etienne a scris:
Mai sunt copilasi de peste 3 ani puturosei in privinta pipi-ului d epeste noapte?
----------

Da mai sunt sigur, cunosc eu cazuri, nu dispera...nu ar fi o solutie pentru voi paturicile acelea absorbate puse pe pat noaptea ?
Il deranjeaza cand se uda?...

sus

Denunta
Etienne

24.06.2008 2:34     citat 

----------
ANYA a scris:
----------
Etienne a scris:
Mai sunt copilasi de peste 3 ani puturosei in privinta pipi-ului d epeste noapte?
----------

Da mai sunt sigur, cunosc eu cazuri, nu dispera...nu ar fi o solutie pentru voi paturicile acelea absorbate puse pe pat noaptea ?
Il deranjeaza cand se uda?...
----------

Nu disper, dar...recunosc ca sunt preocupata destul de mult de acest aspect. De unde eram convinsa ca in timp pampersul va deveni uscat, asteptarea asta ma pune pe ganduri. Daca nu cumva ar trebui ca eu sa motivez copilul, trezindu-l pe parcursul noptii.

Nu stiu de care paturici vorbesti. Noi avem unele de la bunica mea, Dumnezeu s-o ierte.Niste paturici absorbante pt oameni bolnavi imobilizati la pat.Dar sunt cam mici.Le foloseam candva cand il skimbam.

In rest, alte paturici absorbante nu am incercat si nici nu stiu daca l-ar deranja.banuiesc ca nu l-ar deranja. Noi inca nu am facut nici o singura incercare de a merge la somnul de noapte fara pampers, in ideea ca va veni dimineata aia cand pampersul va fi uscat.Si uite-asa trece timpul si pampersul e tot pipilit!

sus

Denunta
Cayia

Copii

24.06.2008 2:37     citat 

eu nu vad cum l-as putea trezi noaptea ca sa-l pun pe oala confuz Cred ca l-as speria, sigur s-ar supara, ar plange....Deci, si eu astept sa fie pampersul uscat dimineata.

sus

Denunta
Etienne

24.06.2008 2:43     citat 

----------
Cayia a scris:
eu nu vad cum l-as putea trezi noaptea ca sa-l pun pe oala confuz Cred ca l-as speria, sigur s-ar supara, ar plange....Deci, si eu astept sa fie pampersul uscat dimineata.
----------

Cat are copilasul tau?

Al meu are 3 ani si 3 luni si, daca l-as trezi noaptea, nu stiu...cred ca nu s-ar speria, nu ar plange, ca el e somnoros...ar marai si ar dormi pe el.Imi amintesc ca asa ii faceam la somnul de la amiaza, cand dormea neintrerupt 3 ore jumate.Il trezeam cam la o ora jumate dupa ce adormea sa il pun la pipi si uneori trebuia sa ii spun mai raspicat sa faca pipi, ca altfel dormea pur si simplu pe olita.Si acum, noaptea, cred ca ar fi la fel, mai ales ca somnul de noapte e mult mai profund decat cel din cursul zilei.

sus

Denunta
dabelea

24.06.2008 3:31     citat 

Etienne a scris:
Imi amintesc ca asa ii faceam la somnul de la amiaza, cand dormea neintrerupt 3 ore jumate.Il trezeam cam la o ora jumate dupa ce adormea sa il pun la pipi si uneori trebuia sa ii spun mai raspicat sa faca pipi, ca altfel dormea pur si simplu pe olita.Si acum, noaptea, cred ca ar fi la fel, mai ales ca somnul de noapte e mult mai profund decat cel din cursul zilei.
----------------------------------------------------------------------

Nu vreau sa fiu rautacioasa si-mi cer scuze daca te jignesc cumva, dar mi se pare o idee ciudata sa trezesc copilul si sa-l duc la olita, iar apoi il duc la loc in pat sa doarma. Eu daca as fi procedat asa ,sigur Lau meu n-ar mai fi dormit dupa ce l-as fi pus pe olita.
Cred ca cel mai bine este sa-l lasi fara pampers. Acum este vara si daca l-ai lasa cateva minute cu pantalonasul ud sigur nu i-ar placea. Sa vezi cum s-ar cere singur. La fel si noaptea. Lasa-l fara pempers. Va face de cateva ori, dar fiind ud nu-i va conveni si sigur se va trezi noaptea sa -ti spuna ca face pipi.
Succs!

sus

Denunta
Etienne

25.06.2008 8:50     citat 

----------
dabelea a scris:

Nu vreau sa fiu rautacioasa si-mi cer scuze daca te jignesc cumva, dar mi se pare o idee ciudata sa trezesc copilul si sa-l duc la olita, iar apoi il duc la loc in pat sa doarma. Eu daca as fi procedat asa ,sigur Lau meu n-ar mai fi dormit dupa ce l-as fi pus pe olita.
----------

Nu consider ca esti rautacioasa. Doar ne spunem parerea!
Copilul meu ori de cate ori l-am trezit in timpul somnului de pranz nu numai ca a facut pipi la olita, dar a si adormit la loc. Deci, daca lucrurile au decurs normal pt.noi, nu ar fi nici un motiv de ingrijorare in privinta trezitului si pusului la olita noaptea.Plus ca marea majoritate a parintilor asa isi obisnuiesc copiii la olita noaptea.Eu am ezitat pana acum sa tezesc copilul in miez de noapte pe considerentul ca....nici mie nu mi-ar conveni sa imiintrerupa cineva somnul.Dar daca altfel nu vine de la sine ...

----------
dabelea a scris:
Cred ca cel mai bine este sa-l lasi fara pampers. Acum este vara si daca l-ai lasa cateva minute cu pantalonasul ud sigur nu i-ar placea.
----------

In cazul in care nu ai sesizat, am scris ca noi am renuntat la pampers ziua de la 1 an si 10 luni si acum avem 3 ani si 3 luni.Pampers folosim numai noaptea. Si noaptea daca face pe el nu numai ca nu se terzeste, dar... cum sa las copilul ud? Mai bine il trezesc din somn, ca nu ii face nici un rau asta, decat sa las copilul ud noaptea sa ma mai trezesc si cu vreo pneumonie.

Si inca un lucru important in cazul nostru: copilul meu, indif ca e ud sau nu, NU se trezeste in timpul somnului nici de la zgomote, nici de ud sau cald, nici de sete. Are somnul neintrurupt pe tot parcursul noptii din primele luni de viata.

sus

Denunta
ZCLR

Copii
Lara Maria: 15 ani
Rebecca Andrea: 12 ani, 11 luni
Patricia Luisa: 10 ani, 4 luni
am nascut deja!

25.06.2008 2:02     citat 

etienne...aceeasi problema am avut si cu Lara..de la un an si 4 luni ne-am scapat de pampars dar noaptea inca mai facea..cam pana de 3 ani pana i-am tot zis in fiecare seara inainte de culcare..Lara sa nu faci pipi in pat ca nu mai ai unde sa dormi daca uzi patul...si intradevar a functionat...dar i spuneam cateva nopti la rand daca uitam facea iar in pat rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: