· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia peste 3 ani > Dependenta de biberon si de lapte
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Dependenta de biberon si de lapte     
Etienne

25.06.2008 2:21     citat 

----------
ZCLR a scris:
etienne...aceeasi problema am avut si cu Lara..de la un an si 4 luni ne-am scapat de pampars dar noaptea inca mai facea..cam pana de 3 ani pana i-am tot zis in fiecare seara inainte de culcare..Lara sa nu faci pipi in pat ca nu mai ai unde sa dormi daca uzi patul...si intradevar a functionat...dar i spuneam cateva nopti la rand daca uitam facea iar in pat rad
----------

Eu parca nu vreau sa insist sa ii spun copilului asta, pt. ca el, mititelul sunt sigura ca nu intelege de ce trebuie sa faca la olita, sau sa nu faca in pat. Mai ales din moment ce copilul nu se trezeste dupa ce face pipi, e clar ca ceva nu e suficient de maturizat.

Noi am avut vreo saptamana la gradinita problemute de genul: cred ca educatoarea nu il punea la pipi inainte de culcare si el facea in patut in timpul somnului.Culmea e ca perioada de pipi in pat a coincis in 2 ani scolari de gradi intotdeauna cu sarbatorile.Si am interpretat asta ca o cerere de spaga si atentie.Pt ca cum duceam paketeleul, cum din ziua cadorisirii copilul meu nu mai facea brusc in patut. Si in perioada de pipi de o saptamana, copilul nu mai dormea bine la amiaza la .Si am banuiet c aii e teama sa adoarma ca nu faca pipi in pat. Iar cum venea we dormea acasa si cate 4 ore la pranz, ca sa recupereze lipsa de somn.

Noroc ca skimbam gradinita!

sus

Denunta
ZCLR

Copii
Lara Maria: 15 ani, 3 luni
Rebecca Andrea: 13 ani, 2 luni
Patricia Luisa: 10 ani, 7 luni
am nascut deja!

25.06.2008 7:42     citat 

da clar ca ar putea sa aibe legatura cu gradinita..dar sa nu te superi pe mine..eu nu l-as mai considera ca copilas care nu constentizeaza ce face. Poate ca in timpurile noi...ma refer ca nu pe vremea bunicilor si mamelor , se pare ca totul are mai multa nevoie de timp.
cand spuneam ca eu ii spun larei seara sa nu faca in pat..era mereu spus cu zambetul pe buze la care si ea se amuza mereu.
La ea a avut efect si nu cred ca a fost stresata prin asta.
Oricum parerea mea ca un copil deja la 2 ani jumate 3 ani ( nu toti ) sunt destul de mari sa faca multe lucruri pe care noua ni se pare ca "micutul" la care noi gandim ca poate fi suprasolicitat.
Parerea mea...si asta e a mea e ca mai bine i-am incuraja decat sa le dam mereu senzatia de copilasi care raman bebelasi ´mereu.
poate vad eu altfel lucrurile ptr ca daca ai doi copii automat unul trebuie sa fie sora sau fratele mare si nu mai poti sa te comporti cu ei ca cu cei mici.
dar cum spui poate intradevar are cevca cu gradi. mult noroc la gradi noua.

sus

Denunta
Etienne

26.06.2008 9:13     citat 

Multumim pt urari, ZCLR!

Sunt perfect de acord cu tine cum ca copilul de 3 ani sa zicem simte, traieste, isi da seama de multe lucruri din jurul lui.Asta o face si un sugar de 3 zile, nu numai un copil de 3 ani.Dar, a constientiza un lucru este o caracteristica a unui sistem viu care are o cat de mica maturitate in gandire. Fiecare etapa de constientizare este specifica unei anumite varste.

Revin mai tarziu cu amanunte in privinta "constientizarii"la care m-am referit.

Si...ca o veste slaba: aseara am inlocuit pampersul cu kiloti: la 1 noaptea trebuia sa imi sune ceasul si n-a sunat.M-am trezit la ora 2 cand puiul meu dormea bustean si ud tot. Al doilea rateu din partea amandurora a fost la 7 dimineata. Eu m-am trezit greu, el ud tot si tot adormit. Cu chiu cu vai l-am trezit si, cand a deskis okii, a miorlait ca are kiloteii uzi.

Sa vedem diseara cum o fi. In prima noapte clar eu am fost de vina ca nu m-am trezit. Sau poate asta e un semn cum ca ne mai trebuie pampers inca o buna perioada de timp?

sus

Denunta
Etienne

26.06.2008 10:55     citat 

----------
Etienne a scris:
[

Eu parca nu vreau sa insist sa ii spun copilului asta, pt. ca el, mititelul sunt sigura ca nu intelege de ce trebuie sa faca la olita, sau sa nu faca in pat. Mai ales din moment ce copilul nu se trezeste dupa ce face pipi, e clar ca ceva nu e suficient de maturizat.

----------

In citatul d emai sus, cand am spus ca copilul "nu intelege', nu m-am referit decat la faptul ca, fiind un lucru nou pt el a dormi noaptea cu kilotei si nu cu pampers ca pana acum, nu poate intelege si, implicit nu poate reactiona in consecinta in privinta retentiei de urina pe timpul noptii.

Poate intelege ca e baiat mare, poate da si argumente cum ca e baiat mare, stie ca mami si tati nu mai poarta pampers, dar de aici si pana la a-si putea struni vezica numai printr-un training verbal oferit de parinte, eu zic ca e diferenta mare. Sau cel putin asa gandesc eu.

Eu pana acum, ori de cate ori am facut o skimbare in program, in rutina, in obiceiuri, am accentual verbal activitatea/schimbarea si am avut rezultat. Insa acolo unde este vorba nu numai de cooperarrea rationala a copilului, ci si de cea fiziologica, cred ca e nevoie de timp si rabdare.Copilul constientizeaza atat cat poate, dar poate reactiona diferit. Ca si noi, de altfel: constientizam ca inghetata ingrasa, dar continuam sa o mancam cu maxima placere foarte fericit !

Cam asta am vrut sa spun prin "nu intelege".Nicidecum nu sunt adepta convingerilor cum ca copilul este "prea" mic si nu stie/nu intelege/nu poate, etc.Ba dimpotriva, cred ca ii poti accentua potentele copilului tratandu-l ca pe unul care stie/poate/face/intelege...

sus

Denunta
emapatrichi

Copii
Eliza: 13 ani, 4 luni

26.06.2008 11:03     citat 

Apoi.... trebuie sa ma inscriu si eu in clubul acesta. Eliza bea lapte la pranz, la nani - 250ml, iar noaptea, indiferent cat a mancat la cina, bea inca 750ml. Desigur dimineata pampersul e plin, dar ... dupa cum citesc aici, deocamdata nu exista dezvat.

sus

Denunta
ZCLR

Copii
am nascut deja!

26.06.2008 11:45     citat 

Etienne...si eu l-as lasa mai cu pampars, adevarul e ca eu il l-am scos Larei abia cand am vazut ca cateva nopti la rand era pamparsul uscat...apoi au mai venit nopti cand facea in pat o dat la luna cam.
Sunt convinsa ca si la al tau va fi o trecere de la o noate la alta cand va fi uscat si toate grijile vor trece zambet

sus

Denunta
Etienne

26.06.2008 11:49     citat 

Dar ce ma fac la noapte cand mi-o cere copilul kiloti in loc de pampers rad ? Nu-l zapacesc cu uite kilotii, nus- kilotii, ba mai bine pampersul?

sus

Denunta
ZCLR

Copii
am nascut deja!

26.06.2008 11:52     citat 

poate razi acum de mine, dar eu am incercat si varianta chilatei sub pampars..macar nu sa udat patul foarte fericit ptr ca ma gandeam ca daca simte chilotei si nu pamparsul isi da seama si nu face ca doar ziua nu face..

sus

Denunta
Mopsuleata

Copii
Maria Alexandra: 14 ani, 6 luni
Matei Andrei: 13 ani - La Multi Ani!

26.06.2008 11:56     citat 

Mie mi se pare minunat ca bebeul tau chiar si la 3 ani isi bea lapticul .., si fetita mea are tot 3 anisori si bea laptele si dimineata si seara tot din biberon ,,, cand ai sa renunti de tot la biberon o sa renunte si el la lapte ... Nu sunt de acord cu reducerea produselor animale ... cum adica sa reducem si carnea ... si outele ... si branzica e tot din lapte ... Copilul trebuie sa manance echilibrat iar laptele e sanatos si e f bine ca il bea chiar din biberon ,,, Apreciez mult mamicile care nu se lasa intimidate de soacre ,,, bravo , f bine , laptele este un aliment sanatos , si restul animalelor nu mai consuma laptele pentru ca sunt animale ,,,, le cresc dintii si nu pot sa mearga sa mulga vaca sa bea lapte ... Pisicile mari daca le dai lapte nu il beau ??? Cateii nu beau lapte din castroane ??? Pana si viteii nici ei nu vor sa renunte la laptic , noi oamenii ii oprim sa mai bea la un mom dat si faptul ca sunt mari si ca nu ii mai lasa mamele ... dar asta nu inseamna ca nu ar bea .... La unele vaci se da chiar si bere in afara ca sa dea lapte mai bun ,,, si vacile nu s-au nascut bautoare de bere . Lasa bebeul tau sa bea laptic ,,, poate ca din acela mai slab nu asa de gras dar sa bea si sa fi fericita ca o face zambet Si noi oamenii mari ar trebui sa bem laptic ,,, scot limba

sus

Denunta
monica77

Copii
VIP: 13 ani, 9 luni
D-P: 6 ani, 10 luni

26.06.2008 2:07     citat 

auzisem de la niste prieteni - carora le-a spus medicul pediatru - ca de la 3 ani laptele baut in cantitati mari ar genera niste modificari la stomac, ceva nasol...Eu habar n-am de asta, va rog, daca aveti vreo explicatie sau vreun link ajutator... Multumesc!

sus

Denunta
Etienne

26.06.2008 2:45     citat 

----------
monica77 a scris:
auzisem de la niste prieteni - carora le-a spus medicul pediatru - ca de la 3 ani laptele baut in cantitati mari ar genera niste modificari la stomac, ceva nasol...Eu habar n-am de asta, va rog, daca aveti vreo explicatie sau vreun link ajutator... Multumesc!
----------

Acum depinde si la ce cantitati "mari' ne referim. La varsta de 3 ani copilul ar trebui sa bea maxim 500ml/zi. Al meu bea si 750 ml pe zi cand ii mai dau cerealele cu lapte dupa-amiaza.Tanjeste dupa ele si...i le dau! E posibil sa fie cam mult 750ml lactate pe zi dar...avand in vedere ca aceasta cantitate nu e constanta...sa speram ca e totul ok!

ZCLR, esti beton rad !Asta nu am incercat-o rad !

sus

Denunta
monica77

Copii
VIP: 13 ani, 9 luni
D-P: 6 ani, 10 luni

26.06.2008 2:48     citat 

----------
citat:
maxim 500ml/zi.
----------

hmm... daca e asa, atunci suntem pe drumul gresit... Bebe bea cam 1l de lapte pe zi. O sa intreb si medicul pediatru la controlul urmator.

sus

Denunta
Etienne

26.06.2008 3:11     citat 

----------
monica77 a scris:
----------
citat:
maxim 500ml/zi.
----------

hmm... daca e asa, atunci suntem pe drumul gresit... Bebe bea cam 1l de lapte pe zi. O sa intreb si medicul pediatru la controlul urmator.
----------

Sa ne spui si noua ce iti spune medicul!

sus

Denunta
dabelea

26.06.2008 4:52     citat 

Etienne,
s-ar putea sa ai surprize diseara. zambet
Al meu pe caldura asta nu mai suporta nici chilotei pe el. Chiar daca il culc cu chilotei, noaptea ii da jos rad rad rad . Este as de haios!
De fapt seara ma intreaba: ,,Mami cu picioarele goale". Da, ii raspund.
Dupa o vreme: ,,mami dam si chilotei?''

sus

Denunta
Mopsuleata

Copii
Maria Alexandra: 14 ani, 6 luni
Matei Andrei: 13 ani - La Multi Ani!

26.06.2008 10:16     citat 

Bebeul tau chiar e haios zambet scot limba , cred ca e tare simpatic cand spune toate astea ... mai ales asa somnorosi cum sunt ei ...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: