· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia peste 3 ani > Dependenta de biberon si de lapte
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4
subiect nou  raspunde
autor Dependenta de biberon si de lapte     
Etienne

27.06.2008 11:27     citat 

----------
dabelea a scris:
Etienne,
s-ar putea sa ai surprize diseara. zambet
Al meu pe caldura asta nu mai suporta nici chilotei pe el. Chiar daca il culc cu chilotei, noaptea ii da jos rad rad rad . Este as de haios!
De fapt seara ma intreaba: ,,Mami cu picioarele goale". Da, ii raspund.
Dupa o vreme: ,,mami dam si chilotei?''
----------

Doamne, ce diferiti sunt copiii unii de altii! Al tau isi da kilotii jos, al meu plange ca vrea si pantaloni scurti si sosete si paturica subtire.Nu e friguros, doar ca asa cum se obisnuieste, asa ii place sa continue!Ma mir ca nu a bocit la despartirea de sacul de dormit din primavara rad !

Aseara l-am fericit cu pampers socat !

sus

Denunta
Etienne

29.09.2008 8:20     citat 

Inter timp, de cand nu am mai scris, am facut progrese. Foarte mici, ce-i drept, pt ca de doar de 2 saptamani ne trezim mama si fiu, sa faca odorul pipi la olita noaptea.

Nu am renuntat la pampers. AM luat kilotetii pampers si, la 3 dimineata il pun la olita. Uneori face kiar inainte de 3 in pampers (o data a facut), iar aseara la 12 noaptea m-a strigat (noroc ca nu dormeam, ca altfel ratat ocazia rad ) ca face pipi. Si cand ,l-am pus la olita, nu se mai oprea din facut, atat likid avea in el. APoi la 3 a mai facut putin si pana dimineata deloc.

Voiam sa evit, pe cat posibil, trezitul noaptea, dar vad ca ne prinde insuratoarea cu pampers.

Si, ca fiu on-topic, la lapticul de seara nu am renuntat deloc. Nu stiu dece, dar nu imi vine sa ii skimb meniul, astfel incat masa de lapte de seara sa i-o mut mai devreme sau sa o inlocuiesc cu cereale cu iaurt.

sus

Denunta
Dana38

01.10.2008 10:12     citat 

Vad ca nu numai copilul meu bea lapte mult. Si eu ma preocupam de cantitatea de lapte bauta zilnic ( aprox. 1l), dar nu vrea el sa renunte. De fapt cred ca nu-i plac schimbarile ( bea numai Nestle Junior2 si cum incerc sa i-l amestec cu alt lapte, imi spune ca nu-i bun, ca-i vechi). Nu cred ca au substante care dau adictie ci pur si simplu le place gustul si nu vor sa-l schimbe. I-am dat inca acest tip de lapte, chiar daca are 3,9 luni, caci nu prea maninca mincare (desi este destul de robust si nu a-i zice ca face mofturi la mancare) si macar asta este vitaminizat si ii si place. Cind merge la gradi ramane doar pe laptele de dimineata si seara, din biberon- caci si la el functioneaza ceea ce spuneau unii mai sus- il linisteste. Citeodata imi cere si ceaiul sau sucul din biberon in timpul zilei chiar daca bea de mult din cana. Voi va plingeti ca folositi inca pampersul noaptea. Anul trecut , am trecut de la cresa la gradinita si ni s-a spus "fara pampers" ( nu avea inca 3 ani), asa ca a trebuit sa ne pregatim pentru asta. Am profitat de vara si in concediul petrecut in Italia la niste prieteni( si apropo de asta am avut si o problema cu laptele, adica nu mi-am luat de acasa ca am crezut ca se gaseste oriunde, dar surpriza... nu era decit lapte lichid chiar si de la Nestle(si avea gust diferit) asa ca dupa vreo 5 zile de refuzat lapte am aranjat sa mi se trimita din tara), am incercat sa scoatem pampersii in timpul zilei. Nu mi-a venit sa cred ce usor am realizat asta. Reusea sa se controleze incredibil de bine, niciodata nu a facut pe el si facea la wc, nu la olita. Incepuse sa nu-i mai vrea nici noaptea si pe chestia asta am adormit de citeva ori fara, caci de obicei dupa ce adormea ii puneam ( Etienne si copilul meu doarme foarte profund noaptea, mai ales in prima parte a noptii si bea foarte multe lichide in timpul zilei) si nu a facut in pat decit o data. Problema noastra a inceput din faptul ca imi cerea pampersul cind facea caca si sa i-l dau jos dupa aceea. Ne-am intors acasa si am inceput gradinita. I-am explicat ca trebuie sa faca la wc si caca, caci la gradinita nici un copil nu mai poarta pampers si o sa rida copii de el. Reactia lui stiti care a fost? Si-a reglat scaunul de asa natura ca nu se cerea la gradi. Daca nu facea diminata inainte de plecare, imi cerea pampersul imediat ce ajungeam dupa-amiaza acasa. Si colac peste pupaza, incepuse sa faca pipi pe el peste noapte. Am incercat prin martie sa-i spun ca nu mai sunt pampersi marimea lui ( chiar nu gasisem cind am ramas fara) si a acceptat relativ usor, asa ca pentru vreo 3 saptamani faceam totul la wc, dar facea aproape in fiecare noapte pipi in pat. La un moment dat barbatu-meu a hotarit ca trebuie pampers pentru noapte si a cumparat. Surpriza! I-a vazut si brusc nu mai facea noaptea in pat, dar voia iar sa faca caca in ei. Am mai dus-o asa vreo 3 luni timp in care am mai incercat , dar in ziua cind spuneam ca nu mai sunt pampersi refuza sa faca caca si se constipa. Am avut noroc cu o diaree,care l-a determinat dupa minute in sir de plinsete si refuzuri sa faca la olita decit sa ii dea drumul pe el. De atunci nu mai face la wc, dar face totul la olita( ocazional mai face pipi in pat noaptea si aici am remarcat ca daca la culcare ii zic sa nu faca pe el nu face). Deci cred ca totul este mental, deci sunt unii copii pregatiti sa renunte la comoditatea scutecului mai devreme si altii foarte tirziu. Sunt norocosi parintii celor dintai.
Imi cer scuze ca am scris atat de mult, dar m-a luat valul.
Nu trebuie sa fiti ingrijorati, caci fiecare copil este unic !
Cu respect,
Dana

sus

Denunta
Etienne

01.10.2008 11:11     citat 

Dar pana la urma trezitul in miez de noapte e bine? nu-i creeaza copilului obisnuinta de a se trezi noaptea pt pipi?La noi vad ca functioneaza, doar ca...detest trezirea asta la ora 3!

sus

Denunta
Dana38

01.10.2008 5:09     citat 

Nu stiu ce sa zic, dar la multi a functionat. Si soacra-mea imi povestea ca ea ii trezea noaptea, ii punea pe olita aproape dormind si in timp n-a mai fost nevoie sa ii scoale, caci nu mai faceau. Incearca sa il faci sa faca pisu chiar inainte de culcare, deci dupa laptic, sau ce mai bea si vezi daca mai este nevoie sa-l trezesti.Acum al meu nu mai face noaptea, ci spre dimineata (5-6 dimineata) si de cele mai multe ori nu mai adoarme. Daca e prea obosit s-au s-a culcat tirziu ( caci se mai intimpla sa doarma dupa amiaza mai tirziu decit de obicei) nu se mai trezeste si face pe el, dar folosim inca scutecele din alea de la Happy( sunt cam mici, dar astea sunt singurele pe care le-am gasit). Si incearca si chestia cu vorbitul inainte de culcare: " sa nu mai faci pipi pe tine ca..." gasesti tu un motiv care sa-l impresioneze.
Multa bafta si rabdare!
Dana

sus

Denunta
Etienne

02.10.2008 9:51     citat 

Azi noapte puiul meu la ora 3 a facut pipi foarte putin, iar dimineata la 7 a facut tot putin. Poate se obisnuieste ca totusi noaptea sa nu mai faca. Seara, il pun la pipi exact inainte de culcare, sau mai bine zis cu 10 minute inainte de culcare, ca s-a obisnuit s afaca pipi in cada, inainte sa faca dus.

Multumesc mult pt sfaturi!

sus

Denunta
zuzalina

Copii
Thea Ana: 13 ani, 4 luni

17.12.2008 5:50     citat 

experienta mea cu laptele: inca isi bea laptele din biberon, foarte incintata ca e bebelus...o amuza biberonul, cind am incercat metaoda cana sau cana cu pai, nu numai ca nu s-a inghesuit sa si-l bea, dar nu a constientizat ca si-a baut laptele, la culcare si-a cerut "lapticul", adica biberonul
scutecul peste noapte: dupa ce a renuntat la scutec ziua, am incercat sa-l scoatem noaptea, a durat ceva vreme, si am avut destule experiente cu salteaua fleasca...apoi am pus scutecul iar, dar i-am explicat in fiecare zi ca nu-i destul de mare sa faca x chestie, pentru ca inca mai poarta scutec noaptea...apoi am inceput sa-l gasesc linga oala, uscat...apoi nu i-am mai pus de loc...acum suntem la faza urmatoare: doarme in sac, se trezeste, isi scoate sacul si foloseste oala, apoi ma trezeste s-o bag in sac sau se culca in sufragerie
la noi functioneaza ambitionarea si, mai nou, dojana (nu cearta), o vad cum se supara pe ea ca nu e in stare sa faca si sa dreaga

dar nu cred ca "tinutul" e o solutie...pina la urma sunt niste chestii pe care organismul si-ar dori sa le arunce, nu mi se pare o solutie exercitiul...eu ma trezesc peste noapte daca am nevoie la wc, copilul meu de ce n-ar face-o?! ca asta imi creaza mie un discomfort, pentru ca imi stric somnul, asta e, am vrut sa am un copil, il am trag cu ochiul

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 15 ani, 1 luna

30.12.2008 11:15     citat 

da, pai sa vin si eu cu cireasa de pe tort, vorba emisiunii. vovolina a baut lapte si apa din biberon (apa o bea si din sticla si din pahar si din cana, dar biberonul era pt ea cam cu e pt mine tigara de dupa masa) pana la 4 ani si 3 luni. obisnuia sa bea 3 (trei) biberoane de catre 350 ml de lapte pe noapte (la un calcul rapid, peste 1 L de lapte pe noapte), si se trezea ca bebelusii, tot la 3 ore. si asta repet, pana la 4 ani si 3 luni.

in august am plecat in concediu in fuerte ventura, unde nu s-a prea auzit de verdeata, e numai lava uscata. asa ca mi-a venit mie ideea fenomenala, in timp ce survolam insula in pregatirea aterizarii, sa ii arat ca e numai piatra pe insula, si iarba nema, si prin deductie logica nu iarba nu vaca nu vaca nu lapte. incredibil cat de repede a prins chestia asta. i-am zis ca nu e lapte si sa nu-mi urle noaptea prin hotel, ca tot degeaba. primul lucru cand am ajuns si am despachetat bagajele, l-am trimis pe domnul tata sa cumpere in mare secret 2 cutii de lapte, pe care le-am inchis in safe-ul din sifonier, ca ma gandeam ca daca incepe noaptea cum facea ea acasa cu aaaaaaaa si laaaapteeeee, am incurcat-o. ma credeti ca din prima noapte inca nu i-a trebuit lapte? in schimb apa. din biberon. ma rog, dupa 3 nopti deja a dormit prima oara in viata ei de la un cap la altul (la 4 ani si 3 luni, daaa? rad ), si dupa 10 nopti deja n-o mai interesa biberonul. evident ca am uitat la plecare laptele in safe, dar l-o fii gasit careva...rad

cand am ajuns acasa am avut ceva emotii ca o apuca iar, dar nici vorba. cele doua milioane de tetine si un milion de biberoane care au costat carca de bani, ca deh, Avent, le-a facut cadou (ma rog, ele sunt inca sub chiuveta in bucatarie, dar nu stie ea asta) unei prietene din RO care "stie niste copiii saraci care nu au bani de biberoane". si gata si cu apa din biberon, pe la 4 ani si 4 luni.

acum nu ma mai pot desparti EU de biberoanele ei, pt ca cu ele imi masor toate zemurile pe la bucatarie, ca au gradatie buna. dar macar am scapat de curatat tetine, ca mi-au ajuns patru ani de periute.

deci...nu va plangeti ca n-aveti de ce! rad

sus

Denunta
zuzalina

Copii
Thea Ana: 13 ani, 4 luni

02.01.2009 5:05     citat 

----------
Inuca0212 a scris:
2 cutii de lapte, pe care le-am inchis in safe-ul din sifonier
----------

pai numai tu puteai sa incui laptele in seif rad rad rad rad rad rad rad rad
hai la multi ani, doamna pe anul asta noul si va pupam cu drag pe toti 3
sarut

sus

Denunta
emapatrichi

Copii
Eliza: 12 ani, 11 luni

03.01.2009 3:26     citat 

Eu ma vad deja pe umele mamicii de mai sus, Inuca. Eliza bea 1L de lapte pe noapte, ii pun pampers care se umple ochi pana dimineata si aproape zilnic ii si iese pipi din pampers si uda patul si hainutele. Si la somnul de pranz bea un biberon de lapte, dar nu ii mai trebuie pampers. Noroc ca la gradi o lasa cu biberonul de lapte. Dar as vrea sa scapam noaptea de atata lapte. Medicul de familie mi-a spus ca atat de mult lapte nu mai favorizeaza absorbtia vitaminelor. Asa o fi?

sus

Denunta
gaguta

Copii
ema maria: 12 ani, 10 luni
stefania elisabeta: 11 ani, 7 luni
Sofia Elena: 3 ani, 8 luni

22.02.2009 11:20     citat 

eu stiam ca dupa 6 luni un copil are voie sa bea jumatate de litru de lapte..noi ne luptam sa bea cu canita..desi desprinderea de biberon ptr unii copii e foarte dificila ochi peste cap unii vor renunta la el de buna voie zambet

sus

Denunta
lulu26

Copii
A: 12 ani, 5 luni
B: 12 ani, 5 luni

22.02.2009 7:12     citat 

de cand caut subiectul asta ochi peste cap
asa, si ai mei sunt mai dependenti de biberon acum decat erau sub 2 ani trist si am observat ca mai mult de biberon in sine decat de lapte...adica daca le scap un biberon cu apa stau cu el in gura toata ziulica...m-am hotarat sa le cumpar canite cu cioc de silicon si sa ascund biberoanele(avem 100 de milioane imi ia jumate de zi sa le spal) si gata sa vedem daca o sa merga faza...la fel si cu olita..la vara ii las fara pampersi si ma pun la panda...sa vedem ce o sa iasa..
am reusit sa le scot biberonul de dimineata ca nu mai mancau nimic la micul dejun...

sus

Denunta
mamae

07.07.2009 3:57     citat 

fata mea a folosit biberonul pana pe la 2 ani si cateva luni cand am spus eu stop,insa de-atunci nu mai bea lapte simplu,cu cana,ci doar in amestec cu altceva,biscuiti,cereale...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: