· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Sportul pentru copii > Inot
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5
subiect nou  raspunde
autor Inot     
KiKilinis

Copii
JR: 15 ani, 6 luni
MICA: 11 ani, 3 luni

07.09.2012 11:19     citat 

----------
dodosasha a scris:
Kiki, DJ zice ca lectiile de inot se fac doar vara si cica nu tine minte copilul de la un an la altul.
----------

Mie imi pare ca inotul e ca mersul pe bici, ca , condusul... banui ca functioneaza si la copii ca in cazul adultilor, nu vad de ce ar uita.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

08.09.2012 12:57     citat 

----------
LAM a scris:
da, nici eu nu vad faza de ce un copil nu poate fi dat la inot sub varsta de 5 ani....am vazut chiar multi copii mai mici inotand.
----------

Intrebarea e daca inotau corect sau se balaceau.

Unul din cluburile sportive de la noi din oras ia copiii la inot de la 5 ani, dar acolo-s liste de asteptare de 2 ani, am inscris-o la 3 ani ca sa primeasca loc pana implineste 5 ani. prostit Apoi mai avem un club de inot (unde insa se face si triatlon, polo pe apa etc.) si acolo se iau copiii de la 4,5 ani. Cand m-am dus acolo sa o pun pe lista de asteptare (mi se spusese ca pana in ianuarie se rezolva lista de asteptare, deci ea ar fi avut tocmai bine 4,5 ani) am fost luata prin surprindere cand mi s-a spus ca tocmai s-a eliberat un loc (cursul era deja plin), si daca vreau, poate incepe imediat. Am zis ca ei si asa ii place in apa, si daca inca nu invata sa inoate, macar se balaceste, asa ca am inscris-o imediat. Cursul a inceput parca prin septembrie, deci ea ave 4 ani si vreo 2 luni, apoi a urmat vacanta de toamna 2 saptamani, de Craciun vreo 3 saptamani, de primavara alte 2 saptamani (in vacante nu au loc cursurile de inot), si in aprilie a dat "examenul". A trebuit sa inoate 200 m in maxim 15 minute.

Ar fi trebuit sa dea in martie deja examenul, adica atunci imi spusese deja antrenoarea sa o duc, dar fix in ziua aia s-a imbolnavit, a vomitat, si am zis ca mai bine nu. Si in aprilie cand trebuia sa mearga la asa-zisul examen a fost mai multe zile bolnava, cu febra (39,4), tuse, dureri de cap ... In ziua cu pricina imi zice "mai dorm inca odata si apoi e examenul". Eu incerc sa-i zic cu grija ca de fapt e in ziua aia, dar in halul in care e as tine-o acasa mai bine (febra avusese cu o zi inainte, dar am zis sa-si revina totusi dupa zilele de boala), si s-a pus pe jelit ca vrea la examen, asa ca am dus-o si l-a si luat.

In vacanta de vara m-au sunat cei de la celalalt club, ca din toamna poate incepe cursul, si am zis multumesc, dar nu mai am nevoie, deja e cu examenul luat. prostit

Dar mentionez ca ea a fost, si ca varsta, si ca marime, cea mai mica, ceilalti erau toti mai mari. Un coleg de gradinita, cu 8 luni mai mare decat ea, incercase si cu un an inainte, adica a fost inscris la curs la aproape 4 ani (sora-sa a facut inot de performanta), dar a fost mai mult bolnav, a lipsit destul de mult si nu a reusit sa invete destul nici cat sa dea primul examen (acolo au de inotat doar vreo 10 m), abia in al doilea an a reusit.

Aici din pacate nu se inoata vara la club, deoarece piscina unde are loc antrenamentul e inchisa (culmea tampeniei!), o redeschid pe la jumatatea lui septembrie daca nu intervine nimic care sa amane. prostit O sa vad eu cat mai stie sa inoate ... De fapt cel putin la ea nu (mai) e vorba ca uita sa inoate, ci de faptul ca fara antrenament ii lipseste exercitiul si nu are rezistenta. Adica stapaneste tehnica, dar inoata mai incet si nici nu rezista asa mult sa inoate "dintr-o bucata".

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 14 ani, 9 luni
Ida Maria: 11 ani, 5 luni

10.09.2012 12:28     citat 

[quote="dodosasha"]Kiki, DJ zice ca lectiile de inot se fac doar vara si [i]cica [/i]nu tine minte copilul de la un an la altul.
Noi am mers si toamna si iarna si primavara ... nu am tinut cont de anotimp pentru mersul la piscina jenat[/quote]
Dodo, nu am scris asa ceva, am scris doar ca copilul meu a facut inot la gradi doar vara si ca nu se recomanda cursuri de inot la copii sub 5 ani pentru ca nu tin minte de la o vara la alta. Eu personal nu l-am dus la piscina toamna, iarna si primavara; fiecare face cum poate si cum vrea.

sus

Denunta
gypsy

Copii
Minunea mea cu ochi albastri-R: 17 ani, 1 luna
Rares-Adrian:A doua minune din: 13 ani, 5 luni

10.09.2012 4:08     citat 

----------
DJ a scris:

Dodo, nu am scris asa ceva, am scris doar ca copilul meu a facut inot la gradi doar vara si ca nu se recomanda cursuri de inot la copii sub 5 ani pentru ca nu tin minte de la o vara la alta. Eu personal nu l-am dus la piscina toamna, iarna si primavara; fiecare face cum poate si cum vrea.
----------

Cred ca depinde foarte mult si de copil daca ii place cu adevarat crede-ma ca nu va uita sa inoate.Robert a mers la inot in fiecare vara incepand cu varsta de 3.6 ani si notiunile invatate nu le-a uitat de la un an la altul iar astazi inotul este sportul lui preferat si de un an de zile face inot zilnic cate 2 ore.

sus

Denunta
LAM

Copii
Sebastian: 10 ani, 9 luni
Teodora: 8 ani, 6 luni

09.10.2012 1:25     citat 

azi am fost prima data la inot si ne-a placut ff mult...am inceput cu o usoara incalzire a mainilor si picioarelor, apoi ne-a aratat cum sa tinem copii corect si am continuat cu diverse exercitii.

cel mai mic bebe avea 3 luni surprins iar cel mai mare 2 ani.

sus

Denunta
vyronis

15.07.2021 9:33     citat 

XVII307.6BettBettNIRVFREYBlocSigrGeorGeorBabySkagDeno
SympTescBrasRaimHearProjNicoZoneTuttlounChamSigmRain
CasaBlacEmirReneArchChriPureSonnSentMikaVitaPanaAlan
LewiTykwMichDynaHaraSchiAguaBrauSoftEugeNighCottPush
WilhGanjTerrNataFallRobeMornPhilPlanGlobFrangunmSilv
SpliPaliBachTrasThomLondSelaVoltTintSileMaheAlteEleg
HercHabiBaldModoSagaArtssmokMottShadMiyoZoneMasaPixa
ZoneZoneZoneSpinZoneZoneZoneSideZoneShadRoalThomOmen