· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > voi ii mai dati lapte noaptea?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor voi ii mai dati lapte noaptea?     
e-dana

Copii
Denis: 13 ani
Diana-Maria: 10 ani, 1 luna

01.07.2008 7:30   voi ii mai dati lapte noaptea?  citat 

Baietelul meu se trezeste o data sau chiar si de 2 ori pe noapte si vrea lapte. Primeste si ceaiul daca ii dau. Este bine, este rau? Voi ii mai dati lapte noaptea la 1 an si 9 luni? Daca nu ii dau e scandal mare.

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 14 ani, 5 luni
Maria: 11 ani

01.07.2008 7:37     citat 

da,la un an si 9 luni inca ii dadeam lapte noaptea,pe la 2 ani am inceput sa-i dau apa,dar el s-a trezit mult timp sa-mi mai ceara,asa era felul lui,inca de cind era bebe mic-mic se trezea de multe ori pe noapte

la un an si 9 luni e inca mititel,in timp o sa se trezeasca de mai putine ori pe noapte,insa acum mie una mi se pare normal,chiar daca poate fi un pic incomod pentru tine

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 12 ani, 3 luni

01.07.2008 8:06     citat 

nu vad de ce ar fi ingrijorator sa se mai trezeasca noaptea; eu consider ca bebe/copilul trebuie hranit la cerere, indiferent ca e alaptat sau nu; copilul meu si mancarea solida cam tot la cerere o primeste, adica se vad semne ca ii e foame, nu o pun la masa la ora fixa trag cu ochiul
noaptre se trezeste macar o data si nu vreau sa ii dau ceai sau sa il las sa planga; ii dau apa, caci uneori ii e sete si daca vrea lapte, ii mai dau lapte. zambet
incomod nu e chiar asa tare, ca doar de aia e copil, sa ne regandim viata scot limba pt el, nu invers trag cu ochiul

sus

Denunta
e-dana

Copii
Denis: 13 ani
Diana-Maria: 10 ani, 1 luna

01.07.2008 8:13     citat 

Nu imi este greu ca m-am obisnuit si el oricum il bea singur, si-l ia singur ca e la capul lui biberonul. Intrebarea era daca e bine, caci mai sunt mamici care imi spun ca nu e. Si mai cer si eu pareri.

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 13 ani

01.07.2008 10:06     citat 

multi au in cap ideea ca nu e bine, ca isi deregleaza metabolismul, bla bla bla....insa teoria e una....iar unui copil daca ii este foame, eu nu vad de ce ar trebui sa ii refuz satisfacereea acestei nevoi doar pe criteriul ca e noapte?!

o singura "problema" insa, spui ca biberonul e la capul sau....nu e bine sa prepari biberonul inainte si nici sa il lasi multe vreme la temperatura ambianta (de regula, un biberon se bea maximum intr-o ora de la preparare)

sus

Denunta
laura_badea

Copii
STEFAN: 12 ani, 8 luni
am nascut deja!

01.07.2008 10:49     citat 

Matei de pe la 1 an si 2 luni a ramas cu un singur biberon pe noapte, il bea cam pe la 3-4 dimineata, iar inainte de culcare un biberon de lapte cu cereale. Iar de preparat, biberonul de peste noapte il fac cam pe la 11.30 noapte si-l bea pe la 3-4, la temperatura camerei. Nu am auzit ca ar fi vreo problema cu prepararea mai inainte de masa. In plus Matei nu are chiar ore fixe si atunci cind se trezeste trebuie sa aiba musai laptele, altfel ne stie tot blocul.

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 14 ani

01.07.2008 12:02     citat 

si daca e foarte cald in camera nu se strica laptele daca il ti de la 11.30 la 3-4 dimineata?
sau bea formula? dar eu stiam ca la formula se da in maxim 1 ora de la preparare

sus

Denunta
laura_badea

Copii
am nascut deja!

01.07.2008 12:06     citat 

In camera, indiferent de anotimp, nu este niciodata prea cald sau prea frig. Ii dau hormula, Humana, si numai pana la un an i-am preparat laptele inainte de a manca, dar acum i-l prepar cum am mai spus in mesajul anterior si nu s-a acrit niciodata.

sus

Denunta
Teodora29

Copii

01.07.2008 1:05     citat 

laptele artificial se bea in maxim o ora de la preparare
nu e problema ca se acreste (nici nu stiu daca isi schimba gustul asa evident), problema e tot ce se dezvolta ca bacterii si minuni in el la temperatura ambianta, c-o fi formula sau lapte de vaca
"niciodata pre cald sau prea frig", adica ce temperatura? si la ce temperatura e indicata pastrarea laptelui? cauta...

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii

01.07.2008 1:07     citat 

http://www.parinti.com/modules.php?name...c_id=27345

uite aici un subiect asemanator despre prepararea laptelui praf

sus

Denunta
laura_badea

Copii
am nascut deja!

01.07.2008 1:10     citat 

Draga Teodora, de cind am intrat pe acest site, ma confrunt cu o oarecare divergenta in ceea ce se presupune ca ar trebui sa fie parerea ta pe acest site. Draga mea, nu am dat sfaturi, nu am spus asa e bine asa nu e bine, AM SPUS: eu asa fac. Daca ai o problema te rog evita-ma si tine minte un lucru: acest site presupune exprimarea propriei pareri, [...]

sus

AdrianaSimion

Copii

01.07.2008 1:12     citat 

http://www.parinti.com/modules.php?name...6ca59cf841

este un forum public si fiecare isi exprima parerile. important e sa avem de invatat si sa corectam acolo unde am gresit

sus

Denunta
Teodora29

Copii

01.07.2008 1:13     citat 

rad
divergentele de opinie, laura, provin din divergente de informare trag cu ochiul
nu dau sfaturi, nu spun "asa e bine", ci pur si simplu te-am indemnat sa te informezi
asa cum tu iti prezinti punctul de vedere, la fel pot sa mi-l expun si eu

sus

Denunta
laura_badea

Copii
am nascut deja!

01.07.2008 1:20     citat 

Cum iti expui parerea? Indemnandu-ma spre ceva ce tu crezi ca e bine?
Nu vreau sa se inteleaga ca nu-ti dau dreptate cu privire la acest subiect, dar mi-am exprimat motivele ptr. care fac asta, iar modul in care tu [...] scuza-ma dar ma scot din sarite. Parca imi si imaginez tonul pe care il ai atunci cind dai un raspuns vreuneia cu care nu esti de acord. Intelegi ce ma deranjeaza? ATITUDINEA

sus

bblusa

Copii
eduard cristian: 13 ani

01.07.2008 1:29     citat 

si al meu mai papa noaptea. nu in fiecare noapte, dar mai papa. conteaza foarte mult cat de bine a mancat la masa de seara, adica intre 6 si 8 seara, ca nu are program de masa, papa cand vrea el.
dar ii dau lapte. cere: pa-pa. si atunci ma ridic, apa e in sticla la temperatura camerei, laptele praf e in cutie pe noptiera si biberonul curat langa. mai mult de 30 secunde nu imi ia sa prepar laptele. trag cu ochiul
deci raspunsul la intrebare este: da, ii dau.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: