· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > voi ii mai dati lapte noaptea?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor voi ii mai dati lapte noaptea?     
crriss

Copii
Vladimir: 12 ani, 6 luni
Filip: 9 ani, 9 luni

10.07.2008 6:35     citat 

----------
Mopsuleata a scris:
Nu nu e vb de medici invechiti... ci e vb de medici pediatri buni ... .

Pai si eu tot dupa pediatri buni m-am ghidat si toti cam spuneau ca a hrani copilul noaptea inseamna a-l trata cu respect, ca pe o fiinta umana care are dorinte, nevoie, temeri, asteptari, a raspunde la ceea ce ti se cere.

Imi pare rau dar celula nervoasa nu se vede pe cearcane ....

Nici nu am asimilat cele doua informatii. Ci am raspuns strict la ceea ce ai spus, adica In loc sa doarma linistit si pentru a se reface celula nervoasa, adica doua lucruri distincte.

iar mama nu e asa de batrana ca m-a facut devreme rad . Nu e rau sa iti iubesti copilul la nici o ora ... din noapte sau din zi e perfect , poti cand se trezeste sa il mangai si sa il iubesti , cand nu o sa mai ai lapte ai sa pui ca nu il mai iubesti ???? Nu cred .... e f bine ca iti alaptezi copilul , este opinia ta si o respect

Te-ai indepartat de idee. Eu raspund nevoilor prezente ale copilului si cata vreme lactatia este stimulata (de catre el) ii voi oferi ce isi doreste. Daca el vrea laptic, asta ii dau. O mangaiere poate desavarsi momentul, dar nu este intotdeuna suficienta.
Iar cand laptele nu va mai fi, cu siguranta voi sti ce sa ii ofer. Sau poate va sti exact sa-mi spuna ce isi doreste, dar in niciun caz nu ii voi impune eu cand si cum sa suga(nu folosesc termenul de hrana, pentru ca nu cred ca are nevoie intotdeuna de hrana, ci mai degraba de prezenta cuiva, de atingerea, de linistirea alaturi de cineva si tot ce am enumerat si mai sus)

. Eu nu am facut asa si copiii mei mananca bine seara la culcare si dimineata cand se trezesc ii consider oameni normali care au un program de masa si de somn normal ....de aceea am scapat repede si de pampersii de noaptea ....

Este irelevanta acaesta informatie, de vreme ce si copilul meu face pipi numai dupa ce se trezeste(inclusiv noaptea), niciodata in somn.

si ma rog mai multe , oricum fiecare e bine sa faca ceea ce simte ca e bine pentru copilul ei . Da sugar este cat suge ... e adevarat eu vb de termenul medical sugar care este pana atunci cand incepe diversificarea , informeaza-te te rog ...

nu am nevoie de niciun studiu aprofundat ca sa stiu ca sugar e cel care suge, nu ceea ce imi prezinti tu, fara sa explici criteriul dupa care se face acasta distinctie(daca ar mai fi vreuna in afara celei logice)

din mom in care a inceput diversificarea copilul nu se mai numeste sugar pentru ca nu mai este alaptat exclusiv cu lapte .... aici nu faceam derivatia cuvintelor .... Ca sa nu spun ca si sotii nostri mai sug .. dar nu mai sunt de mult sugari ,,,, prostit ( era o gluma offtopic foarte fericit ) . Ma rog am mai zis , e parerea mea , dar m-a deranjat ca spui ca aceste lucruri vin de la medici invechiti si nu e asa .... nu sunt de la medici batranei care abia isi taraie picioarele sunt de la medici care merg in afara si tin si participa la cursuri ... nu sunt toti medici prosti ca altfel nu am mai merge la ei ....

pai nu toti recomanda oprirea, pe timpul noptii, a alaptarii, a hranirii

Plus ca nu toate mamele au lapte la san dupa un an ...

nu vad legatura cu ce discutam

iar biberonul e bine sa scapi de el deoarece se creaza asa zisa carie de biberon .... si malformatii ale maxilarului ... Multa sanatate ... si nu uitati sufar i se spune unui copil alimentat excusiv cu lapte si atat trag cu ochiul
----------

Asta mi-a dat asa impresia ca te-ai erijat in profesorul care subliniaza, pe ultima suta de metri, ideea cursului. Cat pe ce sa-mi aduc si carnetelul, sa notez(asta asa, in acelasi spirit de gluma pe care l-ai adoptat tu) zambet

sus

Denunta
Mopsuleata

Copii
Maria Alexandra: 14 ani, 5 luni
Matei Andrei: 12 ani, 10 luni

10.07.2008 6:42     citat 

:D da .. oricum e f bine ca iti alaptezi copilul nu vad daca asa crezi ca e bine de ce sa nu o faci :) . Eu am zis ca eu cred ca nu e bine la fel cu si medici ,,, uni zic ca da alti zic ca nu ... aia e . Sa nu uitam ca nu toti bebi sunt la fel si nici noi nu suntem la fel ... cel mai bine e sa faca fiecare cum crede si cum vede ca e mai bine copilului ei , daca bebelusului tau ii e bine asa ,,,, f bine da-i sa suga mai ales ca iti face si tie placere ,,, e normal . La mine au renuntat si aia a fost si e bine si asa :) conteaza ce faci e sa faci cu rabdare si cu dragoste si cam atat ,,, pana la urma nici nu trebuie sa te iei chiar dupa toti medici :) Multa sanatate

sus

Denunta
Mopsuleata

Copii

10.07.2008 7:06     citat 

Da asa e , sugarul este pana la varsta de un an jenat oops cu toti mai gresim ,,, dar asa e ai dreptate si recunosc ca nu am zis bine ceea ce am zis ... rad ideea era ca dupa un an mi se pare mie una cel putin copilul sa doarma nu sa fie alaptat si noaptea ca nu mai e sugar ... eh .. Dar nu vad nimic rau daca il alaptezi ... numai ca eu nu am mai alaptat e adevarat ca nici copiii mei nu au mai dorit ,,, ca daca plangeau trist cred ca ii alaptam si eu ca nu puteam sa ii las sa planga ... scot limba

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 13 ani

10.07.2008 10:00     citat 

nu
puteai sa le dai apa, asa cum spui ca ai facut socat

sus

Denunta
Mopsuleata

Copii

10.07.2008 10:41     citat 

Da lui Matei 2 nopti .. si atat .. dar nu mi-a plans nu imi amintesc sa fi zis asta ... hm mereu aceelasi stil inconfundabil rad

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 13 ani

11.07.2008 10:16     citat 

----------
Mopsuleata a scris:
Da lui Matei 2 nopti .. si atat .. dar nu mi-a plans nu imi amintesc sa fi zis asta ... hm mereu aceelasi stil inconfundabil rad
----------

acelasi lucru si despre tine rad

sus

Denunta
Mopsuleata

Copii

11.07.2008 10:26     citat 

Da eu vb de mine nu atac pe nimeni ca voi ... rad si nicidecum nu fac pe nimeni sa se simta aiurea visavi de metoda adoptata .... rad

sus

Denunta
bblusa

Copii

11.07.2008 10:30     citat 

----------
Mopsuleata a scris:
Da eu vb de mine nu atac pe nimeni ca voi ... rad si nicidecum nu fac pe nimeni sa se simta aiurea visavi de metoda adoptata .... rad
----------

si eu tot de tine vorbesc. rad

sus

Denunta
Mopsuleata

Copii

11.07.2008 10:32     citat 

Dap , multumesc atunci rad scot limba

sus

Denunta
bblusa

Copii

11.07.2008 10:41     citat 

nu ai pentru ce. foarte fericit

sus

Denunta
monalicious

27.10.2008 11:55     citat 

Eu in polemici nu m-am bagat pana acum, dar acum simt nevoia.
Vai cat de rautacioasa esti crriss si nici nu sunt convinsa ca ai dreptate. Eu iti dau dreptate tie Mopsuleatzo in ceea ce ai scris, si ai si un stil funny care ma decrispeaza, nu ma congestioneaza ca stilul altora. Poate adevarul e undeva la mijloc sau de partea fiecareia, ca pana la urma bine e ce ii cade la fiecare bine.
Si eu abia astept sa scap de biberonul de noapte. Da, judecati-ma! Nu e egoism, nu ca vreau eu sa dorm mai mult, dar cand mi se trezeste la 03 nu mai adoarme, e nervos si agitat si nu mananca bine. Stiu ca e mult prea mic, deci am rabdare... multa. Dar daca se va ivi momentul voi renunta la masa de noapte fara regrete. Noaptea e pentru dormit! Eu asa gasesc firesc.

sus

Denunta
bblusa

Copii

27.10.2008 12:40     citat 

cand avea fi-miu 2 saptamani nici nu visam sa nu se mai trezeasca noaptea.

sus

Denunta
manam

Copii
Marius: 11 ani, 6 luni

27.10.2008 1:35     citat 

----------
monalicious a scris:
Eu in polemici nu m-am bagat pana acum, dar acum simt nevoia.
.
----------

Parerea mea umila si personala este sa niici nu iti treaca prin cap sa intri in polemici cu persoanele de mai sus..ptr ca ele STIU si CUNOSC. Ma refer la Carole, Criss, Teodora, BBlusa...De la ele chiar avem ce invata, noi mamicile incepatoare. Cel putin eu am avut ce invata si inca am invatat bine. Bineinteles si de la alte mamici de pe forum (eu vorbeam acum doar de persoanele din aceasta discutie)
Eu am fost o mama norocoasa ptr ca de la 2 luni bbele meu nu s-a mai trezit decat dimineata la 6-7 cand manca si somn inca cateva ore. Stiu ca e greu dar trebuie sa avem rabdare. Dar niciodata nu i-as fi dat apa in loc de lapte. Sunt mici si stomacelul lor este invatat sa primeasca mancare la 3 ore. Nu inteleg cum o mama poate da copilului apa cand acesta vrea mancare trist

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 13 ani

27.10.2008 1:56     citat 

----------
citat:
Dar daca se va ivi momentul voi renunta la masa de noapte fara regrete. Noaptea e pentru dormit! Eu asa gasesc firesc.
----------

o fi firesc pentru tine ca adult, nu si pentru un bebe care vine dupa noua luni de mincat....non-stop
nu si pentru un bebe care inca nu cunoaste ceasul, caruia notiunea de timp nu ii spune nimic, caci nu cunoaste timpul si trecerea acestuia
si care habar nu are de diferenta intre zi si noapte, si care se increde doar in tine pentru satisfacerea nevoilor lui...vitale
"daca se va ivi momentul"....adica?
nici eu nu visam la doua saptamini un somn complet de noapte, ci pur si simplu il luam asa cum era, adica intrerupt, cu alaptari de toata noaptea, cu multa incredere...
cit despre agitatia la trezirea nocturna, tot de tine depinde cum reusesti sa ii comunici ca e noapte, caci el singur nu o va intelege degraba....
manam, vorbesti de mincatul la trei ore....
rad ei, ma repet, fiu-meu n-a cunoscut vreodata alea trei ore, ca era mare mincacios, asa ca daca rezista o ora intre mese era muuuult
si bine am facut sa l ascult, caci asa a inteles el sa isi faca "rezerve" ziua si sa doarma bine si mult noaptea (tot de la doua luni)

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 14 ani, 5 luni
Maria: 11 ani

27.10.2008 2:31     citat 

la mine e o mare diferenta intre cei doi copilasi-Tudor ma voia toata noaptea,se trezea aproape din ora in ora ca sa manince,aveam lapte din belsug insa el asa era "croit",sa pape si iar sa pape....si am rezistat,ce era sa fac?!plus ca eram total impotriva folosirii suzetei si atunci ma lasam tzocaita si"folosita" dupa voia inimii lui trag cu ochiul a trecut timpul si si-a reglat si el programul

Maria in schimb e o "delicata"....mi se trezeste cam de 2-3 ori pe noapte,intre mesele de noapte se scurg cam 2ore jumate-3....fara sa-i fac eu nimic-doar dorm la capul ei si ii simt miscarile-daca se foieste la scurt timp dupa ce a mincat si este si curata la funduletz,ii ofer suzeta,tzocaie zece minute,nu stiu exact,si adormim bustean amindoua,alaturi de Tudor-cel-care-oricum-doarme-bustean-in-orice-conditii trag cu ochiul
ma consider foarte norocoasa ca de data asta fetita doarme bine noaptea,si cred ca m-a rasplatit Dzeu pt rabdarea pe care am avut-o cu Tudor ochi peste cap jenat

eu cred ca nu e cazul sa facem o drama din nedormitul noaptea,timpul trece ca nebunul si nici nu ne dam seama cind cresc copiii nostri-nu zic ca e o mare placere sau nu stiu ce satisfactie personala sa te trezesti de zece ori pe noapte tehuie de cap ,sa alaptezi ca un zombie si sa sa nu reusesti sa te odihnesti,insa va trece zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: