· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > voi ii mai dati lapte noaptea?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor voi ii mai dati lapte noaptea?     
carole

Copii
little princess: 11 ani, 8 luni

27.10.2008 3:08     citat 

Ufff, mami, cand trece??
Fiica-mea merge de acum si tot se trezeste noaptea la 1. parca e setata. cred ca deja a devenit un obicei, ca in ultima luna mi-a mancat doar 30 ml, asa ca sa se afle in treaba. Nu ma deranjeaza sa ma ridic sa ii fac laptele, dar nici macar nu da semne de trezire. Eu incerc la 12 cand ma culc sa ii dau un biberon, nu vrea. Adorm, si la 1 fix incepe sa urle din toti plamanii, cantareata mamii. Nu dureaza mai mult de 1 minut operatiunea, dar nu se opreste din urlat. Pariu ca se aude in sensul giratoriu trag cu ochiul
Mi-a pune ceasul la 12 55 sa ma trezeasca sa am avans, dar totusi sper ca va fi o noapte in care va uita de lapte ...

La 5 cand se trezeste macar e draguta. Se ridica, vorbeste, "bate" patutul, scuipa suzeta pana la mine in pat...am timp sa ii fac un lapte fara scandal.

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 14 ani, 5 luni
Maria: 11 ani

27.10.2008 3:11     citat 

foarte fericit lui Tudor i-a"trecut" pe la un an si vreo 8 luni,cam asa...nici eu nu mai stiu,undeva inainte de 2 ani nervos

sus

Denunta
monalicious

27.10.2008 3:47     citat 

----------
monalicious a scris:
Si eu abia astept sa scap de biberonul de noapte. Da, judecati-ma! Nu e egoism, nu ca vreau eu sa dorm mai mult, dar cand mi se trezeste la 03 nu mai adoarme, e nervos si agitat si nu mananca bine. Stiu ca e mult prea mic, deci am rabdare... multa. Dar daca se va ivi momentul voi renunta la masa de noapte fara regrete. Noaptea e pentru dormit! Eu asa gasesc firesc.
----------

Eram sigura ca o sa fiti rautaciose si "judgemental" si o sa interpretati cu rautate ce am scris.
Am scris sau nu am scris ca voi avea multa rabdare? Adica luni bune sau poate sa treaca anul pana sa scot masa din timpul noptii, in functie de reactiile/nevoile baiatului.
Ce inseamna ca se va ivi momentul? Sa vad eu ca nu vrea sa se mai trezeasca la 3 sa manance. Daca 2-3 zile va dormi la ora de masa am sa profit sa o scot.
NU IMI E RUSINE CA GANDESC ASA! Si la trucul cu apa as apela si eu trag cu ochiul . Nu i-a dat cianura, ci apa. Nu mai tragedizati si exagerati atata. Acum ma gandesc ca poate o invidiati pe Mopsuleata ca a fost inspirata si a avut o astefel de reusita in 2 zile.
Sunt sigura ca acum si ea si bb sunt fericiti! Si sunt sigura ca bb a iertat-o deja pentru cele 2 biberoane cu apa.
Spune tu, Mopsuleato, nu e bb fericit ca doarme toata noaptea?

sus

Denunta
monalicious

27.10.2008 3:58     citat 

----------
mamistef a scris:

eu cred ca nu e cazul sa facem o drama din nedormitul noaptea,timpul trece ca nebunul si nici nu ne dam seama cind cresc copiii nostri-nu zic ca e o mare placere sau nu stiu ce satisfactie personala sa te trezesti de zece ori pe noapte tehuie de cap ,sa alaptezi ca un zombie si sa sa nu reusesti sa te odihnesti,insa va trece zambet
----------

Foarte adevarat si perfect de acord cu ce ai scris mai sus. Eu am poze din primele zile cand eram desfigurata de oboseala. Am iesit oribil in pozele alea dar nu le-as sterge pt nimic in lume ca sunt amintiri unice, de care sunt foarte mandra. Si vezi tu, mamistef? Tu vorbesti de alaptat ori la mine nu e cazul, si e cu atat mai usor. Tot respectul pentru mamicile care alapteaza din ora in ora, pana la 2 ani. Dar am tot respectul si fata de Mopuleata care, din punctul meu de vedere, a dat dovada de caracter prin reactiile ei si ce a postat ca raspuns pe forum.

sus

Denunta
monalicious

27.10.2008 4:04     citat 

----------
manam a scris:

Parerea mea umila si personala este sa niici nu iti treaca prin cap sa intri in polemici cu persoanele de mai sus..ptr ca ele STIU si CUNOSC. Ma refer la Carole, Criss, Teodora, BBlusa...De la ele chiar avem ce invata, noi mamicile incepatoare. Cel putin eu am avut ce invata si inca am invatat bine.
----------

Cam exgerat sfatul tau! "niici nu iti treaca prin cap sa intri in polemici cu persoanele de mai sus" Adica de ce? Daca au experienta mai multa nu inseamna ca au mereu dreptate sau ca stiu sa comunice si sa transmita un mesaj cu blandete sau rabdare (nu zic ca nu ar sti sa comunice dar unele dintre ele cred ca daca sunt la al doilea copil le-au vazut pe toate si aroganta le da un ton amar sfaturilor lor).
Plus ca eu cred ca cel mai bine "te sfatuieste" bb prin reactiile lui, nu alte mamici, ai altor copii, poate 100% diferiti de al tau.

sus

Denunta
manam

Copii
Marius: 11 ani, 6 luni

27.10.2008 4:28     citat 

Eu nu am vazut aroganta in raspunsurile lor.. Si crede-ma stiu sa interpretez...cu asta ma ocup..mai repede am vazut-o in postarile tale anterioare.
TU pari mai sus ca nu accepti niciun sfat si crezi ca le stii pe toate. (ma refer strict la problema in discutie)
Oricum nu e genul meu sa intru in polemici, nu am mai facut-o aici pe forum si nici nu iti voi mai raspunde daca vei comenta ceea ce zic eu acum.
Atat imi doresc..daca la noapte ii dai bbelusului tau apa in loc de lapte..zi-ne si noua cum ati dormit.. trag cu ochiul Totusi, daca te uiti atent copilul lui Mopsuleata are 2 ani aproape trag cu ochiul
Sanatate!!! sarut

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 13 ani

27.10.2008 6:09     citat 

----------
citat:
Acum ma gandesc ca poate o invidiati pe Mopsuleata ca a fost inspirata si a avut o astefel de reusita in 2 zile.
----------

rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad
deci ce-ar fi de invidiat oare? in cazul meu , nimic
pentru ca Elouan a renuntat singur sa manince noaptea, atunci cind i-a cazut lui bine (adica la doua luni trag cu ochiul ), fara pacaleli cu biberoane de apa, ceai sau mai stiu eu ce, fara minciuni si plinsete, fara frustrari
a fost un act normal
si ca al meu a facut-o la doua luni sau altul la 20 de luni, e la fel de normal atita vreme cit aceasta atitudine vine de la copil si nu ca o impunere ("scoaterea mesei" ) de catre mama
(asta pentru ca vorbeai, mona, de ascultarea copilului si de rabdare)

cit despre "judecati", "ton" et comp, n-am nimic de adaugat
decit ca exprim ceea ce simt, ceea ce stiu, punct; dulcegariile nu-si au rostul doar pentru ca sintem pe un forum de "parinti"
nu sint nici agresiva, nu sint nici atotstiutoare

sus

Denunta
carole

Copii

27.10.2008 6:18     citat 

Mi se pare mie sau se vorbeste de mine in lipsa mea??? cool

sus

Denunta
manam

Copii

27.10.2008 6:56     citat 

Doar de bine trag cu ochiul cool

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 14 ani, 1 luna
D: 9 ani, 7 luni

27.10.2008 10:23     citat 

hm...m-am amuzat ceva cu discutia asta. Imi aminteste de vremurile mai vechi ale forumului numai ca s-au mai schimbat personajele. scot limba

eu ce sa mai zic, fata mea si acum are nopti cand mai vrea lapte, o data, de doua ori...ce-i drept din ce in ce mai rar. Norocul meu ca de la un an jumate l-am delegat pe sot scot limba Sincer nu imi amintesc sa fii incercat sa ii scot masa de noapte, ea oricum cat a fost mica nu a baut nici apa nici ceai deci nu aveam cum. Pana pe la 6 luni se scula noaptea din 2 in 2 ore...Recunosc ca mi-as fi dorit sa dorm o noaptea intreaga mai ales ca si lucram, dar nu am avut eu norocul asta. Maybe next time. trag cu ochiul

Acum, sincer nu cred ca fetele care au scapat repede de mesele de noapte si-au chinuit copiii, de fapt, cred ca a fost in mare parte contributia copilului, care nu tinea nici el neaprat sa manance noaptea. Nu cred ca a stat nimeni nopti intregi langa copilul care plangea, incercand sa il pacaleasca cu tot felul numai sa nu ii de-a mancare. Mi-a trecut acum prin cap, poate puiului mopsuletei chiar ii era sete, nu foame. Altfel nu cred eu ca renunta asa usor la masa.

sus

Denunta
monalicious

28.10.2008 9:55     citat 

----------
manam a scris:
Oricum nu e genul meu sa intru in polemici, nu am mai facut-o aici pe forum si nici nu iti voi mai raspunde daca vei comenta ceea ce zic eu acum.
Totusi, daca te uiti atent copilul lui Mopsuleata are 2 ani aproape trag cu ochiul
Sanatate!!! sarut
----------

Si unde am zis eu ca vreau sa ii scot masa de noapte acum, la 3 saptamani sau 8? Nu am zis! Deci poate voi astepta si eu 2, 3 ani. Si a cata oara e cand explic asta si nu rasbate?
Si, DA, poti sa iei asta ca pe un comentariu trag cu ochiul .

sus

Denunta
monalicious

28.10.2008 10:04     citat 

----------
Teodora29 a scris:
----------
citat:
Acum ma gandesc ca poate o invidiati pe Mopsuleata ca a fost inspirata si a avut o astefel de reusita in 2 zile.
----------

rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad rad
deci ce-ar fi de invidiat oare? in cazul meu , nimic
nu sint nici agresiva, nu sint nici atotstiutoare
----------

Iar eu nici nu insinuasem nimic la adresa ta. De fapt, nu faceam nici o referire directa la nimeni. Era doar o PARERE, ca toate celelalte pareri de pe forum. Parere in care imi exprim indignarea fata de atitudinea mamicii care ma sfatuia sa nu ma pun cu voi. Adica de ce? Poate eu m-am nascut sa fiu mama. De unde stie ea cate stiu eu si cate stiti voi comparativ cu mine?
Ma rog. Chiar nu incercam sa ofensez pe nimeni. Imi exprimasem PAREREA pe care consider ca normal era sa fie respectata nu comentata.

sus

Denunta
manam

Copii

28.10.2008 9:12     citat 

----------
monalicious a scris:

De unde stie ea cate stiu eu si cate stiti voi comparativ cu mine?
Ma rog. Chiar nu incercam sa ofensez pe nimeni. Imi exprimasem PAREREA pe care consider ca normal era sa fie respectata nu comentata.
----------

Eu chiar respect parerile tuturor. Si alte tale. Ti-am citit povestea inainte sa nasti si te admir tare ptr taria ta.
Era vorba de EXPERIENTA. Doar despre asta. Asta am considerat eu ca ar face difernta intre noi (mamici cu bbei de cateva sapt sau luni si cele ce au copii de un an-doi) .
Nu comtest ceea ce stii tu si nici nu am facut asta. Fiecare mama stie sa isi creasca copilul ptr ca e al ei si sentimentele si instinctul le invata sa-si creasca bblusii cel mai bine. Sunt sigura ca se aplica si la tine. Repet, era vorba despre experienta.
Sper sa intelegi ca nu am vrut sa-ti creez indignare sau alte chestii urate si daca am facut-o i'm sorry sincer.

sus

Denunta
carole

Copii

28.10.2008 10:03     citat 

La faza cu instinctul ai puns punctul pe i, la faza cu experienta ... ma indoiesc prostit

Aici nu e un studiu prospectiv cu esantion reprezentativ, sunt doar cateva mamici la care o metoda a functionat. Una din multele, dar variaza individual.
Eu merg pe instinct si nu dau doi bani pe experienta, drept dovada dupa 3 zile de ajutor de la bunica-sa am tirmis-io acasa. Reusise sa ma exaspereze cu sfaturile. Experienta te ajuta sa iti cunosti propriul copil, nu te face sa anticipezi reactii.
Uite, o binefacatoare mi-a invatat-o leganata, eu am dezvatat-o. E copilul perfect, mananca la 3 ore, nu ca o infometez ci ca s-a obisnuit. Daca ii pica ora de masa in timpul somnului de pranz se trezeste. Mananca fara probleme mancare de a ei, dietetica, echilibrata, fara sare, etc. Adoarme seara si se trezeste la ora exacta, nu e friguroaza, eu cu maneca lunga ea scurta, face baie in apa rece (35 grade max) si nu plange. Bun, dar tot se trezeste noaptea. Deci orice medalie are si un revers. Poate la altii a mers cu apa noaptea, poate alti copii dorm leganati pana la gradinita, sunt doar cazuri individuale.
E bine sa fim deschise la idei, dar e bine sa si stim cand sa ne oprim din absorbtia ideilor altora. Suntem oameni cu personalitate, nu turme trag cu ochiul

sus

Denunta
monalicious

29.10.2008 7:42     citat 

----------
carole a scris:
La faza cu instinctul ai puns punctul pe i, la faza cu experienta ... ma indoiesc prostit
Eu merg pe instinct si nu dau doi bani pe experienta, drept dovada dupa 3 zile de ajutor de la bunica-sa am tirmis-io acasa. Reusise sa ma exaspereze cu sfaturile. Experienta te ajuta sa iti cunosti propriul copil, nu te face sa anticipezi reactii.
Uite, o binefacatoare mi-a invatat-o leganata, eu am dezvatat-o. E copilul perfect, mananca la 3 ore, nu ca o infometez ci ca s-a obisnuit. Daca ii pica ora de masa in timpul somnului de pranz se trezeste.
E bine sa fim deschise la idei, dar e bine sa si stim cand sa ne oprim din absorbtia ideilor altora. Suntem oameni cu personalitate, nu turme trag cu ochiul
----------

PERFECT SPUS, pana la ultimul cuvant.
100% adevarat... place la mine cum ai gandit!

Apropos de experienta, soacra-mea si-a crescut 4 frati si 2 copii si ea e cea care la 24 de grade in casa ii punea 2 caciulite, il impacheta "soldatel" in patura de fleece pusa in 4 si era sigura ca e mort de frig si nu stia cum sa ma convinga sa mai pun ceva pe copil. Tot ea i-a bagat suzeta cu forta in a 3-a zi de viata si ma sfatuia sa i-o dau prin miere prostit . Plus ca la primul oftat mi-l lua in brate, se plimba cu el prin casa si il legana cu suzeta in gura. Acum s-au schimbat toate astea. Zic eu ca lucrurile au revenit la normal. Deci ma pot lipsi de "experienta" ei.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: