· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > cand intoducem laptele de vaca in alimentatia sugarului?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor cand intoducem laptele de vaca in alimentatia sugarului?     
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 1 luna
cea mica: 8 ani, 5 luni

01.07.2008 3:53     citat 

iepurasi, noi ne-am schimbat obiceiurile alimentare nu doar de cand avem copil, ci inca de cand am ramas eu gravida. nu te supara ca iti zic, dar cartofii pai care tu zici ca ii mananci mereu iti fac foarte rau...renunta la ei! recunosc ca si eu mai mananc cartofi pai (poate o data pe luna), ca mi-e pofta..dar si atunci am dureri foarte mari de stomac. asta fiindca eu am facut ulcer la varsta de 20 de ani, atata din cauza stresului dar mai ales din cauza obiceiurilor proaste pe care le aveam: fumat si cafea pe stomacul gol, cartofi pai in fiecare zi, fast food, etc...la fel serviciul m-a corupt sa duc stilul asta de viata cu mancare de proasta calitate si daunatoare. crede-ma ca nu vrei sa stii ce e aia ulcer si cat ai de suferit din cauza lui. asa ca schimbati-va voi alimentatia daca vreti sa va fie bine si voua si sa nu nenorociti copilul de mic! fara suparare..noi mancam acum f mult legume si carne (in special peste si pui) gatite la abur, sau la cuptor, sau fierte in supe, ciorbe. nu folosesc delikat de nicun fel. imi pun eu borcane cu morcovi si patrunjel date razatoare, borcane cu ardei+gogosar tocate marunt, borcane cu leustean, cu telina, cu toate bunatatile care vreau sa le pun in ciorba iarna de ex cand nu le gasesti proaspete. toate ciorbele si supele le fac cu f multe zarzavaturi si legume (deviez mereu de la reteta..), si ies f f bune. sare si zahar cat mai putin!!! tu nu vezi la tv ca mereu zic astia si de 100 ori pe zi "evitati excesul de sare, zahar si grasimi"?! cumpara si tu niste carti de bucate si incearca retete noi si sanatoase de mancaruri si vezi dupa aia cum te simti...dar mai ales gandeste-te la bb si la ce are nevoie in alimentatie, in niciun caz de grasimi, prajeli, delikat si alte minuni!
si acuma la subiect. am mai postat si eu subiectul asta acu vreo 3-4 luni. inca nu am trecut la lapte de vaca, dupa 1 an o sa incep sa ii adaug cate putin, treptat, in biberonul cu formula, si incateva luni sa bea doar lapte de vaca. dar o sa ii dau doar lapte din magazin pasteurizat.

sus

Denunta
roxmaryn

02.07.2008 9:13     citat 

Eu nu inteleg ce-i cu obsesia asta de a da copilului lapte de vaca la un moment dat, sub 1 an. As intelege acest gest doar din considerente materiale. Si atunci as intelege doar daca ar fi o situatie chiar atat de precara incat sa fie imposibil a se cumpara o formula Junior.
Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni , insa sunt formule de lapte care merg pina la 3 ani ai copilului si incomparabil sunt mai hranitoare si mai bogate decat laptele de capra, vaca, sau mai stiu eu ce soi.

Cat despre mancare..ma doare creierul deja. Cartofi prajiti sau sarmale nici eu nu as manca dimineata. Dar ce spuneti de micul dejun sa zicem servit la tara sau in zonele de munte..jumari romanesti.. omleta cu slanina? Este foarte grasa, cu o ceapa si ceva muratura linga ea.Eu cred ca e mai important ce mananci seara spre exemplu, daca este gras sau nu, fast food, carne, etc. Daca pe cineva il tine stomacul, de ce sa nu manance dimineata mai consistent?
Eu cand Roby a ajuns pe la 10-11 luni si-i placea sa pape ce am eu in farfurie, am renuntat la cateva lucruri care mi se pareau daunatoare pentru ea..si da...mancam noi ce-i placea ei rad Inca mai gatesc spre regim..am ramas setata asa. Fac mancarea mai nesarata si fiecare isi pune condimente in farfurie daca vrea.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

02.07.2008 10:41     citat 

roxmaryn ai scris "Daca pe cineva il tine stomacul, de ce sa nu manance dimineata mai consistent?" ..din punctul meu de vedere nu asta e problema, sa mananci dimineata consistent, dar cartofii prajiti nu sunt sanatosi din cauza uleiului care il tot prajesti, el devine toxic. asta e de fapt problema. e si uleiul sanatos dar nu acela in care prajesti de nu stiu cate ori.

sus

Denunta
Dum-Dum

Copii
Vitus-Dominic: 11 ani, 9 luni

02.07.2008 2:01     citat 

Drept sa va spun , cunosc acest fel de a manca dimineata , de la munte. Era perioada cositului si la strans fanul. Ei , oamenii aia mancau jumari de la borcan , topite in tigaie , peste care turnau oua facute pt. omleta si cu branza de oaie de la borcan, iute + mamaliga + un rachiu. La pranz cam acelasi meniu si era cate o caldura...Cat priveste cartofii prajiti, oricat ar fi de scump uleiul , eu niciodata nu-l folosesc a doua oara . Tigaia se spala corespunzator si a doua oara se pune ulei proaspat. Asa fac la orice prajeala. Chiar daca in secunda doi, dupa cartofi am de prajit altceva. Sa refolosesti uleiul e omor la ficati.
Laptele de vaca , eu personal , il voi introduce in alimentatia copilului dupa un an. E mai sigur si mai bine pentru el.

sus

Denunta
iepurasi

Copii
Bianca Dinu: 11 ani, 10 luni

02.07.2008 3:50     citat 

nu vreau sa supar pe nimeni dar pana la urma e decizia familiei mele ce mancam sau nu dimineata eu am cerut un sfat despre alimentatia sugarului si am obs ca majoritatea mamicilor care mi-au raspuns carora le multumesc oricum s-au axat pe cartofii mei prajiti,nu asta era subiectul de dezbatere aici.Inteleg ca fiecare isi spu e parerea si nu o face din rautate dar luati-o totusi mai usor.

Am o colega din liceu care are o fetita de varsta cu fetita mea si ii da sa manance mancare de adult,fasole,varza etc,si ei nu ii zice nimeni nimic cu toate ca fetita are vreo 9-10kg.M-i se pare sincer ca exagerati un pic.Si cand va veni vremea sa mananc cu copilul la masa voi manca acelasi lucru ca si el sau altceva ce el va putea sa pape.Repet daca eu mananc nu inseamna ca ii dau si copilului sau ca nu voi avea grija de ea sa ii ofer o alimentatie corespunzatoare varstei.

Eu vroiam sa aflu de la voi cand pot introduce mancarea obisnuita in alimentatia copilui iar voi nu a-ti facut decat sa ma criticati pentru ce mananc,si nu m-i se pare nici corect nici normal.De acum incolo ma voi gandi de 2 ori inainte sa postez o intrebare sau un raspuns pe site

Va multumesc

Ultima modificare efectuata de catre iepurasi la 02.07.2008 3:56, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 12 ani, 11 luni

02.07.2008 3:55     citat 

----------
iepurasi a scris:
nu vreau sa supar pe nimeni dar pana la urma e decizia familiei mele ce mancam sau nu dimineata eu am cerut un sfat despre alimentatia sugarului si am obs ca majoritatea mamicilor care mi-au raspuns carora le multumesc oricum s-au axat pe cartofii mei prajiti,nu asta era subiectul de dezbatere aici.Inteleg ca fiecare isi spu e parerea si nu o face din rautate dar luati-o totusi mai usor.

Va multumesc
----------

pai nu ti se pare normal ca si copilul tau va manca tot ce mancati voi? am spus de alimentatia voastra in ideea ca ti se va face pruncul mai marisor si nu.l cei mai putea pacali cu paine cand tu ai cartofi in fata.
fara suparare.

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 12 ani, 11 luni

02.07.2008 3:55     citat 

daca mai toata lumea s-a axat pe cartofii prajiti a fost ca raspuns la intrebarea ta
----------
citat:
cand pot sa ii dau si copilului aceeiasi mancare pe care mancam si noi,aici ma refer sa ii putem pune in mancare sare,delicat,zahar,etc.
----------

trist

sus

Denunta
iepurasi

Copii

02.07.2008 3:59     citat 

da intr-adevar am zis sare,delicat ,zahar nu cartofi prajiti.Ma gandeam mai degraba la o mancare de cartofi,o fasole boabe,etc

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 12 ani, 11 luni

02.07.2008 4:05     citat 

o mancare de cartofi, fara delikat, dat cu cimbru, rozmarin, busuioc daca vrei, si mult patrunjel si marar iese super buna. trag cu ochiul

sus

Denunta
vioelena

03.07.2008 3:39     citat 

Copiii nostri de la noi invata, noi trebuie sa mancam sanatos. Sunt atatea feluri de a manca cartofii, de ce tocmai cartofi prajiti? Nu sunt sanatosi. De ce delikat? Se stie ce contine.....
Iepurasi, nimeni nu te critica, doar ti s-au dat sfaturi pentru o alimentatie mai sanatoasa. E spre binele vostru. Si asa in ziua de azi sunt atat de multe alimente pline de chimicale......

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

03.07.2008 3:56     citat 

iepurasi, nimeni de aici nu iti vrea raul, din contra. in momentul in care postezi un subiect trebuie sa te astepti la fel si fel de reactii, pareri, sfaturi. nu trebuie sa te superi ca nimeni nu a vrut sa te jigneasca, doar sa te ajute. iar faptul ca fetele (inclusiv eu) ne-am revoltat fiindca ai scris despre cartofi prajiti ar trebui sa te puna pe ganduri si sa iti traga un semnal de alarma, poate e cazul sa iti schimbi modul de alimentatie...in curand bebe va manca ce mancati si voi, nu poti sa gatesti la nesfarsit mancare separata, si oricum, treptat, copilul ajunge sa pape ce papa si parintii.nu poti sa ii interzici mereu sa pape de ex cartofi pai atata timp cat voi mancati mereu...eu de obicei evit sa sar repede cu gura pe cineva, dar uneori ma revolt, si asta nu fiindca judec persoana ci pentru ca am trecut prin niste lucruri si daca sfatul meu sau experientele mele pot ajuta pe cineva sa nu pateasca la fel, nu ezit sa spun ce am de spus.
trebuie avuta f mare grija cu mancarea la copil, ei sunt mai fragili si mai sensibili decat noi si o alimentatie gresita ii va afecta si pe termen lung. trebuie sa ai grija ca el sa primeasca alimente din toate grupele (fainoase, legume, oua, carne, uleiuri, fructe, seminte, lactate, etc...). e clar ca te intereseaza f mult copilul tau ca altfel nu intrai aici pe forum, sa te informezi, sa discuti, sa ceri pareri. eu din punctul asta de vedere ii admir pe toti membrii forumului, si eu am invatat enooorm de multe de aici. citeste mai multe despre alimentatie, mai ales la copii, vezi ca aici pe site exista o sectiune dedicata retetelor pt copii, poti alege din sute de retete..nu trebuie sa te superi fiindca ai fost criticata, ci sa incerci sa fii mai obiectiva, sa vezi unde gresesti, sa te informezi mai bine si sa devii mai buna..nimeni de aici nu e perfect si tocmai de aceea cautam sa ne informam cat mai mult, sa devenim mai bune in tot ceea ce facem, in primul rand ca mame. daca ai deschis acest subiect inseamna ca nu esti limitata si ca esti deschisa la sfaturi si pareri. demonstreaza asta, si in loc sa te simti ofensata incearca sa te axezi pe ce e cu adevarat important, lucrurile care te intereseaza si ce e mai bine pt tine si copilul tau.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

03.07.2008 4:12     citat 

iepurasi, ai scris: "la noi in familie grasimile sunt pe primul loc Bine asta nu inseamna ca o sa i dau si copilului ca stiu ca nu e bine dar noi in fiecare zi mancam cartofi prajiti in untura si alte minuni"....ce o sa faci cand mai creste copilul daca voi mancati asa? la noi fetita mananca cu noi la masa de cand sta singura in fundulet. adica mancam impreuna. la inceput avea mancarea ei, noi pe-a noastra, dar treptat, am inceput sa gatim din ce in ce mai mult ca sa poata papa si ea ce papam noi. oricum mereu intinde mana si vrea sa vada ce e in farfurie, ii e pofta.deocamdata nu i-am dat anumite alimente cum ar fi varza, fasole boabe, mazare, porumb, fiindca de obicei aceste legume cu coaja sunt mai greu de digerat pt stomacel si trebuie introduse treptat, din cate stiu dupa varsta de 1 an. carne a papat doar de pui, de peste si de vitel. carne de porc nu am intentie sa ii dau. ce papa cu noi: supe de pui, de vita, cu legume (fara cele mentionate mai sus), piure de cartofi, paine, legume fierte la abur,paste(cu branza, cu sos de rosii facut in casa, cu ciuperci, etc), papanasi, etc. nu imi vin toate in minte. in niciun caz nu va primi nici dupa 1 an urmatoarele: carne de porc, slanina/untura, sarmale, ciorbe cu afumaturi, ciorba de burta, sau alte mancaruri grele. noi oricum dinastea mancam foarte rar, eventual de sarbatori. daca noi mancam ceva ce ea nu poate primi, ii fac ei supa crema/piure de legume: cartofi, telina, patrunjel, ardei, morcov, rosie-fara coaja fara samburi-, dovlecel, orez, putina ceapa/usturoi..evident nu de toate odata, dar diverse combinatii. ii plac f mult! ii presar un pic de verdeata, langa ele primeste un pic de carnita sau un galbenus de ou fiert, uneori pun un pic de unt la piure, sau smantana.ai din ce alege ce sa ii prepari copilului, dar cand va creste va fi dificil ca voi sa mancati ceva si el altceva.mai bine mancati si voi mai sanatos ca e mai bine pt toata lumea.

sus

Denunta
biancaiulia

Copii
erik: 13 ani

07.07.2008 9:14     citat 

iepurasi, macar pana la 1 an ar fi bine sa eviti tot ce ai scris in intrebarea ta. (sare, zahar, lapte de vaca, delikat).
In ceea ce priveste delikatul, ideea e ca este nociv si pentru adulti, nu numai pentru copil, la fel si grasimile si prajelile. din acest motiv, eu personal, le voi evita pana pe la 3 ani. si apoi cu mare masura. in loc de delikat, ai putea incerca sa folosesti multe verdeturi... gama este si la noi din ce in ce mai variata: cimbru, oregano, maghiran, rozmarin, coriandru, dafin, nu mai spun de clasicele marar si patrunjel, leustean... si lista cu siguranta poate continua.. si, asa cum am mai scris in alte parti, poti incerca sa faci tu ceva gen delikat... iei un rasol de vita de exemplu, il pui la fiert, trantesti tot felul de legume si verdeturi (ce ai prin casa sau ce ai chef) si lasi sa fiarba pana sunt toate sfaramate... apa aceea scazuta si concentrata o treci prin sita si o pui in forme de gheata la congelator. si cand faci mancare, iei niste cubulete din astea si le pui in papica, in locul celor din comert. poti sa faci numai cu legume, sau cu pui, sau cu vita, sau cu ce vrei tu si vor fi mult mai sanatoase decat cele cumparate si la fel de gustoase. pentru voi adaugi sare in farfurie, pentru copil lasi fara.
in ceea ce priveste prajelile, ce pot sa zic: traiasca cine a inventat cuptorul... uite doua variante de a face cartofi foarte asemanatori cu cei prajiti, dar fara sa fie prajiti:
- cureti cartofii, ii tai cubulete, ii arunci intr-o tava (de lut sau emailata, nu de inox sau teflon), pui verdeturi, usturoi, ce vrei tu, acoperi cu apa si stropesti cu ulei. ii pui la cuptor unde ii lasi sa se faca, adaugand apa daca e necesar; dupa ce sunt patrunsi si nu mai e nevoie de apa, ii lasi in continuare la cuptor, amestecand din cand in cand, pana in momentul in care cartofii s-au lipit si pe margini si pe fundul tavii si au o crusta frumoasa si crocanta. atunci ii scoti si ii mananci.
- a doua varianta necesita cuptorul cu microunde (desi cred ca s-a face si la cuptor normal). iei cativa cartofi, ii pui necuratati de coaja intr-un castron sau farfurie care merge la microunde si ii pui in cuptor sa se "coaca". ii mai intorci sa se faca pe toate partile. sunt gata cand sunt complet deshidratati, adica atunci can sunt scofalciti. ii scoti, ii cureti de coaja, ii tai bucatele mici, ii pui la loc in castron, adaugi verdeturi, un strop de ulei, amesteci bine si ii mai pui la cuptor cateva minute sa se omogenizeze (2-3 minute la microunde, nu mai mult).
sper sa iti placa scot limba

sus

Denunta
iepurasi

Copii

09.07.2008 1:36     citat 

multumesc biancaiulia asta vroiam sa aud.
Si da ma astept la pareri pro si contra dar voi a-ti cam exagerat un pic.

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 14 ani, 8 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 9 ani, 10 luni

09.07.2008 1:55     citat 

Asta este lucrul care nu l-am intees niciodata...omul intreaba de ceva si trebuie sa primeasca si lectii...de ce nu se poate raspunde strict la intrebare, de ce trebuie sa dam sfaturi care nu sunt cerute, sau dc dam de ce trebuie sa insistam pe ele si sa mai si criticam stilul de viata dc difera de al nostru si nou ni-se pare este cel mai corect al nostru...
Hai sa incercam sa raspundem strict pe ce se intreaba si sfaturi sa dam dc se cer si sa nu-le bagam cu forta...si sa incercam sa ne analizam fiecare in parte dc suntem atat de bune cat sa criticam pe altul...

Strict la intrebarea ta lapte de vaca dupa un an , desi eu i-am dat de la 10 luni pt ca nu-l mai acceta pe cel praf sub nicio forma.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: