· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > cand intoducem laptele de vaca in alimentatia sugarului?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor cand intoducem laptele de vaca in alimentatia sugarului?     
iepurasi

Copii
Bianca Dinu: 11 ani, 6 luni

01.07.2008 9:33   cand intoducem laptele de vaca in alimentatia sugarului?  citat 

presupun ca acest subiect mai exista pe site asa ca va rog sa imi dati si mie link-ul ptr ca nu il gasesc.,Ma intereseaza sa stiu cand putem sa ii dam lapte de vaca,in locul laptelui praf(ca asa deja ii dau branzica de vaci cu lapte de vaca si gris) si cand pot sa ii dau si copilului aceeiasi mancare pe care mancam si noi,aici ma refer sa ii putem pune in mancare sare,delicat,zahar,etc.

Multumesc

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 12 ani, 6 luni

01.07.2008 9:53     citat 

laptele de vaca in nici un caz inainte de un an, in general
cit despre sare si zahar, cu masura (adica foarte foarte zgircit), dupa un an
iar delicatul....eu l-as lasa deoparte, l-as uita pentru totdeauna (poti da gust mincarii cu ierburi aromatice mai degraba decit cu chimicale)
mincare ca si adultii...hm, depinde
(eu una prefer sa mincam noi ca el decit sa manince el ca noi trag cu ochiul )
daca ai o alimentatie sanatoasa, in care eviti grasimile, prajelile et comp, poti sa ii propui si copilului...

sus

Denunta
iepurasi

Copii

01.07.2008 9:56     citat 

la noi in familie grasimile sunt pe primul loc foarte fericit Bine asta nu inseamna ca o sa i dau si copilului ca stiu ca nu e bine dar noi in fiecare zi mancam cartofi prajiti in untura si alte minuni foarte fericit

sus

Denunta
Teodora29

Copii

01.07.2008 10:00     citat 

si in cazul acesta ce faci? nu il vei lasa niciodata sa manince la masa cu voi? pentru ca inevitabil intr-o zi va intinde mina si in farfuria ta....

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 13 ani, 11 luni
Maria: 10 ani, 6 luni

01.07.2008 10:15     citat 

cind Tudor a crescut si a inceput sa fie interesat de ce aveam noi in farfurie(in orice caz,dupa virsta de un an,cam pe la un an si jumatate) pur si simplu am inceput noi sa mincam mai sanatos

a functionat minunat pentru toata lumea--nu mincam neaparat dietetic,ci sanatos(foarte putine prajeli,mai putine grasimi,f rar carne de porc,mult mai multe fructe si legume decit inainte),fara delikat trag cu ochiul

laptele de vaca -dupa un an,eram f stresata sa nu aiba reactii ciudate si nici nu aveam incredere in laptele cumparat de la tarani
intre timp a crescut,avem pe cineva de incredere care ne aduce lapte proaspat,plus ca stomacelul lui il tolereaza foarte bine

sus

Denunta
iepurasi

Copii

01.07.2008 12:23     citat 

in general noi mancam dimineata cartofi prajiti,sotul mananca la 5 inainte sa plece la munca si bia doarme la ora aia iar eu mananc cand doarme ea.Si acum daca ma vede ca mananc vine si intinde mana dar ii dau paine sau biscuit si nu comenteaza,sau ii dau carnita fiarta si e cea mai fericita.

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 13 ani, 6 luni

01.07.2008 12:27     citat 

eu cred ca copilul o sa aiba obiceiurile alimentare ale parintilor.
daca voi mancati dimineata cartofi prajiti, da-mi voie sa spun ca am ramas surprins

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 13 ani, 11 luni
Maria: 10 ani, 6 luni

01.07.2008 12:34     citat 

nu stiu ce sa zic,iepurasi,fiecare doarme asa cum isi asterne,presupun ca sunteti tineri si va ginditi ca o sa aveti o sanatate de fier toata viata....un pic de atentie nu ar strica,nu iti impun eu ce sa maninci dar crede-ma ca sa maninci dimineata cartofi prajiti NU e un lucru intelept!
presupun ca e vorba despre faptul ca sotul tau pleaca la serviciu si are nevoie sa stie ca a mincat bine,satios etc
nu ar fi mai bine sa-i faci un mic dejun american?gen oua ochiuri si niste bacon??ca macar astea sunt consistente,dar nu asa de nocive ca si cartofii prajiti,ii dai si o salata mica si o bucata de brinza si tot e mai bine decit cartofii prajiti,zic eu...
cel mai periculos este uleiul acela prajit si ras-prajit,sa nu-mi zici ca schimbi uleiul pt prajit cartofii de fiecare data pt ca nu o sa cred,e extrem de periculos

in orice caz,chiar daca voi ati ales sa aveti acest stil de alimentatie,macar ar fi bine sa aveti grija de fetita,multa lume spune"daca-i place,daca-i este pofta,cum sa nu-i dau sa guste?",insa noi ca parinti trebuie sa avem discernamint macar in ceea ce-i priveste pe copiii nostri,chiar daca de noi insine nu ne pasa asa de tare

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 13 ani, 6 luni

01.07.2008 12:35     citat 

----------
iepurasi a scris:
la noi in familie grasimile sunt pe primul loc foarte fericit Bine asta nu inseamna ca o sa i dau si copilului ca stiu ca nu e bine dar noi in fiecare zi mancam cartofi prajiti in untura si alte minuni foarte fericit
----------

inevitabil va veni ziua in care copilu va sta la masa cu parintii

sus

Denunta
Teodora29

Copii

01.07.2008 12:51     citat 

mai, eu mai trag speranta ca glumesti...cu cartofii prajiti, mai ales ca mic dejun, si cu alte "minuni" de genul acesta
si tie ti se pare ok sa maninci cind fata doarme? adica nu va sta niciodata cu voi la masa?
si daca "nu comenteaza" acum, intr-o zi tot o sa o faca, si-o sa isi bage mina in farfuria ta, fara sa ceara...vei fi multumita?
poate ar trebui sa ne gindim de mai multe ori la tot ceea ce facem, atunci cind avem un copil, al nostru
sa ne gindim la ceea ce ii dam, la ceea ce ii oferim, la ceea ce va dobindi la virsta aceasta pentru o viata intreaga

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 12 ani, 6 luni

01.07.2008 1:21     citat 

cand a inceput sa se intinda in farfuria noastra ne-am schimbat obiceiurile alimentare. in loc de cartofi prajiti si carne prajita le bag la cuptor. fara porc. porc fac rareori la un gratar, dar unde am pentru edy pui SI peste ca sa poata alege el. puneam si eu delikaz in mancare pentru ca mi se parea ca altfel nu are gust. incet - incet ne-am dezobisnuit sa mancam cu asa ceva. in mancarica felul 2 pun cimbru, busuioc, rozmarin, uscate si toate o data si doar una, depinde ce mi se pare ca s-ar potrivi.
facem mult peste la cuptor, la gratar, fiert. am incercat si vita si curcanul.
eu zic ca daca depuneti putin efort veti reusi sa va obisnuiti. trag cu ochiul

teo
, din pacate multa lume mananca asa la micul dejun. stiu oameni care mananca ciorba si sarmale. am intrebat si eu de ce mananca asa. raspunsul: plec la 6 la serviciu si ma intorc diseara la 20.00. trebuie sa mananc ceva sa-mi tina de foame toata ziua, intrucat nu-mi permit sa-mi cumpar mancare la serviciu. sau unii nu au timp sa manance. sau unii nu-si pot lua pachet la ei.

sus

Denunta
bubu_stefi

Copii
nico
elena-teodora

01.07.2008 1:45     citat 

Eu la 8 luni am inceput sa ii introduc lapte de vaca Stefaniei.Nu i mai placea sub nici o forma cel formula si am inceput treptat cate 5 ml la inceput amestecat in formula apoi dupa 3 zile i-am pus 10 pana am ajuns la jumate jumate.I-am dat cateva luni asa cred ca pe la 1 an si 3 luni i-am scos laptele formula definitiv,
Eu i-am dat lapte de tara luat de la parinti.Il fierbeam 10 minute .
Pofta buna la bebei sarut sarut

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 12 ani, 6 luni

01.07.2008 1:51     citat 

stai ca la subiect nu raspunsesem ochi peste cap

laptele de vaca am incercat pe la 1 ani si vreo 4-5 luni. dupa 3 tipuri de lapte incercate, am trecut la parmalat junior. asta i-a placut, din asta i-am dat. dar noaptea ii dau lapte praf. e mai comod cu el. sa ma duc la frigider, sa scot laptele, sa-l incalzesc ............ pai urla copilu' de foame, se trezeste toata casa.

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

01.07.2008 2:37     citat 

Eu am inceput sa-i dau lapte de vaca exact de la un an, intai combinat cu formula. Timp de o saptamana am trecut treptat la lapte de vaca simplu.

Cat despre alimentatia adultilor, si noi am procedat ca si bblusa.
Am renuntat la carne de porc, la delikat, la carne, cartofi sau oua prajite. Avem cuptor si gratar, doamne-ajuta sa ne tina, iar copilul sa manance! (mai facem exceptii, ca sa confirmam regula, dar niciodata untura si delikat).

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 5 luni
alaptat, purtat, rasfatat

01.07.2008 2:57     citat 

http://www.parinti.com/modules.php?name...c&start=15

http://www.parinti.com/Cum_se_introduce...14687.html

http://www.parinti.com/modules.php?name...c&start=15

sus

Denunta