· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > cand intoducem laptele de vaca in alimentatia sugarului?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3
subiect nou  raspunde
autor cand intoducem laptele de vaca in alimentatia sugarului?     
bblusa

Copii
eduard cristian: 12 ani, 10 luni

09.07.2008 2:55   Re: cand intoducem laptele de vaca in alimentatia sugarului?  citat 

----------
iepurasi a scris:
presupun ca acest subiect mai exista pe site asa ca va rog sa imi dati si mie link-ul ptr ca nu il gasesc.,Ma intereseaza sa stiu cand putem sa ii dam lapte de vaca,in locul laptelui praf(ca asa deja ii dau branzica de vaci cu lapte de vaca si gris) si cand pot sa ii dau si copilului aceeiasi mancare pe care mancam si noi,aici ma refer sa ii putem pune in mancare sare,delicat,zahar,etc.

Multumesc
----------

abramburica, nu s-a referit strict la lapte. citeste cu atentie.
nimeni nu a spus: Eu sunt mai buna. la subiectul asta chiar s-a raspuns solicitarilor ei.
Cred ca problema este ca au raspuns anumite persoane.

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 14 ani, 8 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 9 ani, 9 luni

09.07.2008 3:16     citat 

Ideea este ca s-a sarit calul...vai sotul tau mananca cartofi prajiti dimineata...wow asa o sa manance si copilul ce vede aia va face...total gresit...eu mananc total dif de Danutza si nu neaparat mancare nesanatoasa...si ea nu mananca...
Nu stiu adika se sare prea repede la gatul omului ...pana la urma este copilul lor si-l cresc cum vor...se putea rtaspunde simplu..." nu este indicata sarea, delicat, zahar, prajeli in meniul unui copil sub 3 ani si apoi limitat, mancare cat mai naturala, cat mai multe legume, peste pui sau vitel,...dif feluri combinate, combinate cu mirodenii naturale"
Nu era mai elegant asa decat sa stai sa faci morala de cum mananca fam ei...

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 12 ani, 10 luni

09.07.2008 3:29     citat 

mie una nu mi se pare ca Aici s-a sarit la gatul ei. au fost subiecte mai dure. parerea mea este ca i s-a raspuns la ceea ce a intrebat. parerea unanima a fost ca pruncul va copia obiceiurile alimentare ale parintilor. intotdeauna exista o exceptie care confirma regula.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 9 luni
alaptat, purtat, rasfatat

09.07.2008 9:15     citat 

----------
abramburica a scris:
Ise putea rtaspunde simplu..." nu este indicata sarea, delicat, zahar, prajeli in meniul unui copil sub 3 ani si apoi limitat, mancare cat mai naturala, cat mai multe legume, peste pui sau vitel,...dif feluri combinate, combinate cu mirodenii naturale"
----------

se putea.............da' nu toti gandim la fel si fiecare raspunde cum vrea in limitele bunului simt.De aceea e forum......nu te poti astepta sa se raspunda cum vrea fiecare.

rox

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani
cea mica: 8 ani, 4 luni

10.07.2008 12:42     citat 

abramburica, asta cu "nu este indicata sarea, zaharul, etc..." o putea citi si ea in orice carte pt ingrijirea copilului sau in articole pe net, sau, sau...sunt niste lucruri elementare..poate de aia e criticata mai aspru...si in orice caz poti sa fii sigura ca aici pe forum intotdeauna o sa existe discutii pe langa subiect, critici, polemici, etc...din opinia mea asta nu e neaparat fiindca fiecare se crede mai buna, ci fiindca fiecare vrea sa se implice cat mai mult. depinde de cel ce deschide subiectul cum trateaza problema, daca invata ceva din asta sau se oftica.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 9 luni
alaptat, purtat, rasfatat

10.07.2008 12:05     citat 

http://www.naturalchild.org/guest/linda...almer.html

rox

sus

Denunta
tudor13

06.03.2012 1:13     citat 

De ce nu este bine sa i dau copilului ceai indulcit cu zahar? Zaharul il pun cand fierbe apa de ceai si doar un varf de lingurita.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

08.03.2012 4:16     citat 

dar de ce ii dai ceai ?

sus

Denunta
tudor13

12.03.2012 2:02     citat 

De sete ii dau ceai. Copilul meu mananca bine si are nevoie si de ceai decat de apa. Crezi ca este o probl. ca bea ceai?

sus

Denunta
zuzalina

Copii
Thea Ana: 13 ani, 7 luni

12.03.2012 2:35     citat 

----------
tudor13 a scris:
De sete ii dau ceai. Copilul meu mananca bine si are nevoie si de ceai decat de apa. Crezi ca este o probl. ca bea ceai?
----------

depinde de virsta copilului...la citeva luni, da, este o problema sa-i dai ceai indulcit...la 15 ani de exemplu, nu cred sa fie daca nu exista ceva probleme metabolice...deci, ce virsta are copilul tau?

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

12.03.2012 2:35     citat 

----------
tudor13 a scris:
----------

Acum sincer, cand tie iti este sete, poti bea ceai (indulcit sau neindulcit) ?
De sete eu stiu ca se bea apa!

Ai mei n-au gustat deloc ceaiul, dar deloc ! Dar asta-i alt subiect, destul de controversat de altfel ...
Si poate iti faci totusi o idee...daca intri AICI zambet

----------
tudor13 a scris:
De ce nu este bine sa i dau copilului ceai indulcit cu zahar? Zaharul il pun cand fierbe apa de ceai si doar un varf de lingurita.
----------

Ca sa iti raspund la intrebarea initiala, zaharul nu face decat:
- sa dea o senzatie de satietate
- are multe calorii, fara principii nutritive
- strica dintii
- da dependenta, duce la obezitate, s.a.m.d.

sus

Denunta
andrellina

13.11.2012 11:49     citat 

referitor la laptele de vaca, eu l-am introdus abia dupa varsta de doi ani, iar legat de ceai, i-am dat doar cand avea crize de colici..iar acum , ca sunt ceva mai mari, le mai dau uneori dimineata, indulcit cu miere.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: