· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > creme pentru protectie solara pt copii
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor creme pentru protectie solara pt copii     
ttcrissy

12.05.2004 8:55   creme pentru protectie solara pt copii  citat 

Ca tot vine vara si o sa mergem la mare...si nu numai...ce creme de soare ati folosit la copilasi? Anul asta ai mei il vor duce pe Praslea la mare in iunie (noi o sa fim plecati din tara). Si m-am gandit ca va trebui sa ii achizitionez si o crema protectoare...dar nu stiu de care.

Voi de care ati folosit, daca ati folosit?

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 17 ani, 4 luni

12.05.2004 9:09     citat 

Noi anul trecut la mare, am folosit cu succes Crema pentru protectie solara pentru copii "Nivea Kids" de la... Nivea.

sus

Denunta
Renata

Copii
ENYA ANNE MARIE: 16 ani, 10 luni

12.05.2004 9:24     citat 

Noi nu am fost la mare, in schimb am facut plaja in curte...branz de munte.I-am cumparat Enyei crema Ambre Solaire, ci factor de protectie mare, parca 30 sau 35... trebuie urmarit indiferent ce crema cumperi sa aiba un factor de protectie cat mai mare.
plaja placuta si fara arsuri ! zambet

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 17 ani, 4 luni

12.05.2004 9:58     citat 

Pai asta de la Nivea e special pentru copii, cu protectie mare zambet

sus

Denunta
ttcrissy

12.05.2004 10:49     citat 

Deci nu v-ati ferit de crema. Oricum am sa impun reguli stricte sa stea pe plaja numai pana in 10.30 si dupa 17.00. Ma uitam pe un catalog de la Avon si am vazut acolo...dar am zis sa dau o raita pe la voi. Si eu ma gandeam la un factor mare, in jur de 30.

sus

Denunta
roxanica-mamica

Copii
Marc Antonio: 16 ani, 2 luni

12.05.2004 11:56     citat 

si noua ne-a recomandat medicul crema pt protectie cu factor minim 30 . am gasit Nivea Kids dar avea factor 15 sau 20 , asa ca am rugat pe cineva sa imi trimita de afara cu factor 45 , si e super asa . sarut

sus

Denunta
Cora

13.05.2004 1:25     citat 

Crema protectoare pt. copii nu trebuie sa fie cu SPF factor mai mare de 30. 15% chiar este suficient... tot ce adaugati peste, nu favorizeaza cu nimic protectia, ci doar adauga compusi chimici direct pe piele, nedoriti.

Crema cu SPF 15 protejeaza in procent de 94%... iar cea de SPF 30 acopera 97%... deci daca observati procentul nu creste foarte mult.

Si nu uitati ca tot din ultimele observatii medicale si stiintifice, crema protectoare impiedica absorbtia vitaminei D.
exclamatie

sus

Denunta
Cora

13.05.2004 1:31     citat 

Si uite si ce se recomanda anul trecut... fata de ce s-a "descoperit " anul acesta (vezi mai sus prostit ):
http://www.parinti.com/modules.php?name...rotectoare

sus

Denunta
Cora

13.05.2004 1:47     citat 

Dupa detalii "tehnice" permiteti-mi sa va spun si parerea mea de mama, cu copil de aproape 6 ani la vara.

Dupa ce de 5 ani citesc despre aceste creme protectoare (sunscreen) pareri si recomandari medicale, si trec personal prin experienta folosirii acestora eu am ajuns la urmatoarele concluzii... aplicate de mine incepind cu vara trecuta.
Niciodata nu folosesc crema cu factor de protectie (SPF) mai mare de 30. Nu ii dau cu crema copilului cind iese afara in lunile martie-iunie, cum m-au inebunit astia la day-care, si in iulie-septembrie o folosesc doar cind expunerea la soare este pe termen lung la piscina sau pe teren deschis. Evit sa dau cu crema pe miini ca sa nu si le bage in ochi si nu as folosi sunscreen la copil mai mic de 1 an. Prefer umbreluta, sapca, ochelarii de soare decit aceasta crema.
Si eu o folosesc cind fac plaja, reusesc sa obtin un bronz frumos, fara arsuri... dar numai la plaja o folosesc, aceeasi crema pt. copii al lui Alex. trag cu ochiul

Daca ati stii ce alergii dau aceste creme prostit ... inclusiv cele destinate copiilor... vai cite cazuri urite am vazut in aproape 5 ani. trist Aveti mare grija, mai bine tineti copiii la mare pe plaja pina la ora 11 am si seara dupa
4 pm... e mai safe si pt. pielea lor si pt. nervii dv.

sus

Denunta
zannieCA

Copii
David Spencer: 14 ani, 11 luni

13.05.2004 4:02     citat 

Pentru copilasi cu pielea foarte deschisa la culoare eu cred ca e nevoie de o crema cu un spf mai mare de 15...30 sau chiar 50( cand se sta la piscina sau la mare in soare direct mai mult timp).
Folosita la mare trebuie sa fie waterproof si se da cu 30 minute inainte de expunere si important e sa scrie pe ea PABA free!
Pentru copilasi aici am vazut creme care contin oxid de zinc, imbogatita cu vitaminele A,C,E si chamomile(musetel).
Distractie placuta la mare!

sus

Denunta
ttcrissy

13.05.2004 10:06     citat 

Multumesc Cora si Zannie. De chestia cu PABA free habar nu am avut. Uite incerc sa vad daca pe cremele din ro este specificat acest lucru.

sus

Denunta
roxanica-mamica

Copii
Marc Antonio: 16 ani, 2 luni

13.05.2004 11:17     citat 

Marc are pielea f alba si dupa o zi cu soare in parc ( in ciuda palariutei , umbrelutei , etc ) are rosu pe manute ca un rac fiert ! De atunci ii dau la fiecare iesire pe manute , pe fata si pe picioruse ( zonele expuse ) si totul e ok . Eu cred ca la copiii mici e important sa fie bine protejati . Daca SPF mai mare d e30 nu foloseste , de ce l-au mai facut ? confuz Ce este PABA ? jenat

sus

Denunta
a1

Copii
Andrei: 15 ani, 11 luni
Ana-Maria: 11 ani, 4 luni

13.05.2004 11:44     citat 

Eu am un baietel de 6 luni si jumatate si locuiesc in Germania.Medicul pediatru mi-a recomandat o crema care nu are filtru de protectie chimic,nu are conservanti si nici parfum. In plus este si rezistenta la apa.Se numeste MicroSonne 20 si scrie pe cutie ca este recomandata copiilor foarte mici. Pretul li se poate parea unora cam mare(in jur de 13 euro) dar ce nu faci pentru copilul tau?

sus

Denunta
ioanalex

Copii
Teglas Ioan Alexandru: 15 ani, 11 luni

13.05.2004 12:06     citat 

Apropos de ochelarii de soare..Eu i-am luat lui alex unii care mi se pareau ca au dioptrii...clar ca nu ii pun pe ochi...Oare chiar sa fie cu dioptrii sau sunt eu panicarda? Eu am ambliopie profunda congenitala la ochiul drept si nu vreau sa ii fac ceva care sa ii dauneze vederii...

sus

Denunta
popica

Copii
Sara Izabela: 11 ani, 3 luni
Carla Anisia: 9 ani, 2 luni

13.05.2004 12:22     citat 

Ioana, ai nascut normal sau cu cezariana?
Din cauza ambliopiei te intreb!

crista

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: