· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Noi, femeile > Hemoroizi
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Hemoroizi     
angelin

11.02.2006 6:56   Nu mai pot suporta durerile  citat 

Cautand pe net solutii, am gasit discutiile voastre. Nu stiu daca sunt intr'o faza avansata sau daca se mai poate rezolva ceva fara chirurgie. Sunt cativa ani de cand sangerez, a mai si trecut, iar a aparut sangerarea. Sunt si externi, cred.. (mici umflaturi moi). Nu am consultat nici un medic, de rusine. Dar acum durerile sunt insuportabile. Am incercat Proctolog crema si supozitoare in ultima luna dar nu vad ameliorare. Va rog recomandati'mi un medic proctolog bun, eventual femeie. Va multumesc mult si va doresc sanatate multa!

sus

Denunta
twins

Copii
David Emanuel: 15 ani, 2 luni
Denisa Ioana: 15 ani, 2 luni

14.02.2006 1:57     citat 

Angelin, te cam inteleg, ca mie nu mi-au trecut dupa nastere, si sangerez si eu (dar doar cand sunt constipata). Daca gasesti un medic bun, si iti faci curaj sa mergi la el, sa ma anunti si pe mine.
Eu ma tratez "in perioadele de criza", cu supozitoare Ultraproct (si desi sunt injurate rau pe aici, iar eu le uram, acum ca ma calmeaza, si imi fac criza sa treaca, imi sunt UN PIC mai dragi ochi peste cap )
Sanatate!

sus

Denunta
bistrita

20.04.2006 5:21   hemoroizi  citat 

cautati clinica "proctoline" aia is specializati pe asa ceva daca nu e inca cazul de operatie
un nr de tel 0265 311 701 din Mures dar este in mai multe orase mari din tara
Ei au mai multe metode de vindecare a hemoroizilor pana nu e prea tarziu (adica cazu de operatie)

sus

Denunta
lorrelay

Copii
Maria Alexandra: 15 ani, 3 luni

20.04.2006 11:42     citat 

http://www.proctoline.ro/
asta e clinica la care se referea bistrita, unde mi-am facut si eu un control. ei folosesc ca procedeu de vindecare-cauterizarea.

ca tratament local: seara faceam baie de sezut din coada calului, dupa care foloseam alifia de galbenele si apoi asezam deasupra o bucata de tifon inmuiata in bitter suedez, pe care o lasam toata noaptea.

acest tratament nu i-a facut sa dispara, doar a eliminat durerea

sus

Denunta
bistrita

21.04.2006 9:55   hemoroizi  citat 

Eu sunt in prima saptamana de operatie la hemoroizi. Am fost la proctoline si mi-au zis ca ii prea tarziu pentru un tratament, eram in stadiul 4, singura varianta care mi-a ramas fiind operatia.
Asa ca, la sfatul medicului de acolo, in 12.04.06 m-am internat la Mures la Clinica Chirurgie ||| , in 13 m-am operat si in 17 am fost acasa. Nu imi pare rau, dar sper sa ma pot intretine cu regim alimentar (asta ii cel mai important), ca am auzit ca mai pot aparea si chiar nu imi mai doresc asa ceva :cry: . Cum o fost in primele zile de dupa operatie nu stiu daca vreti sa aflati, oricum ce o fost mai greu o trecut. Am fost si eu un pic mai ghinionist (poate m-au blestemat femeiiiile :lol: ) ca am avut parte si de sonda pt urinat chiar dupa operatie si de duerere de cap care o mai am si acuma, asta din cauza ca nu am fost cuminte in timpul anesteziei si am miscat capu, Dar din fericire ii tot mai bine :).
Prezentati-va la medic nu va fie rushine.

sus

Denunta
iruka3

Copii
Fata: 19 ani, 1 luna
Baiat: 16 ani, 10 luni

21.04.2006 12:11     citat 

Si eu acum 2 ani,m-am operat de hemoroizi,am fost in ultima faza,durerile nu-mi treceau indiferent cu ce l-e tratam trist ,nici noaptea nu puteam dormi de durere plang sau sunt foarte trist ,o luna de zile m-a durut non stop,imi venea sa m-a urc pe pereti de dureri plang sau sunt foarte trist dar intr-o zi mi-am luat inima in dinti si am fost la operatie,m-am operat,am scapat si sunt f. fericita,uneori m-a intreb:oare de ce nu m-am dus eu mai devreme sa m-a operez confuz ,sfatul meu este "operatia",si mai repede,pt. ca situatia se poate agrava,hemoroizii se pot urca pe intestinul gros si doctori vor fi nevoiti sa taie si din intestin trist .
Curaj sarut

sus

Denunta
bistrita

23.04.2006 1:04   pt iruka3  citat 

Iruka3 imi spui te rog cum te-ai intretzinut ?
cu regim alimentar? si nu ti-o mai aparut nimic suspect dupa operatie?
eu am avut hemo externi , tu de care ai avut?

sus

Denunta
Carmella

23.04.2006 11:21   Re: hemoroizi  citat 

----------
bistrita a scris:
am avut parte [...] de duerere de cap care o mai am si acuma, asta din cauza ca nu am fost cuminte in timpul anesteziei si am miscat capu
----------

Pentru aceleasi dureri de cap, cauzate de miscarea capului dupa o rahianestezie, eu m-am tratat, la recomandarea anestezistului, cu coniac de Murfatlar si cafea tare rad Eram cea mai tare din salon: pentru ca eram fumatoare si in lipsa tigarilor tuseam si riscam sa mi se desfaca operatia, medicul care ma operase mi-a permis sa fumez in salon (era in '90 prostit ... colega de camera era si ea fumatoare), apoi a venit anestezistul care mi-a indicat sa beau coniac si cafea ... ce-ti poti dori mai mult decit atit dupa o operatie ?!? cool Vizitatorii ramineau destul de neincrezatori cu privire la suferinta mea cind ma gaseau cu cafeaua, tigara si sticluta de coniac linga pat jenat Nu stiu care e explicatia medicala, dar trece durerea de cap cu tratamentul asta.
Sanatate multa ! zambet

sus

Denunta
iruka3

Copii
Fata: 19 ani, 1 luna
Baiat: 16 ani, 10 luni

25.04.2006 11:41   Re: pt iruka3  citat 

----------
bistrita a scris:
Iruka3 imi spui te rog cum te-ai intretzinut ?
cu regim alimentar? si nu ti-o mai aparut nimic suspect dupa operatie?
eu am avut hemo externi , tu de care ai avut?
----------

Dupa operatie m-am intretinut doar cu cateva chiestii :nu mai mananc des ardei iute,nu ma asej pe wc. publice,ma spal jos dupa fiecare iesire jenat ,si mai imi dau din cand in cand cu creme antihemoroizi,cam atat fac,nu tin nici un regim,mananc normal trag cu ochiul
Am avut hemo externi,cam vre-o 4,si erau deja f.f. mari jenat,iar dupa operatie nu mai mi-a aparut absolut nimic sarut

sus

Denunta
babyyy

Copii
seby: 13 ani, 3 luni

30.08.2006 5:07     citat 

mie si rusine sa intreb dar cum se manifesta?cum imi dau seama daca am sau nu? jenat

sus

Denunta
qwer

13.05.2007 4:13   hemoroizi  citat 

salut.
am citit pe acest formum discutiile voastre referitoare la hemoroizi.
Asi avea si eu o intrebare. mie mi-a aparut un hemoroid extern de marimea unui deget la care am avut sangerari .
Sunt putin speriata, nu am probleme cu scaunul , nu sunt constipata, acest hemoroid s-a facut langa .
Este normal? asi vrea sa consult un medic. de exemplu daca ma duc la o policlinica privata ce medic trebuie consultat, ce medic se ocupa de aceasta probleme?

sus

Denunta
zizee

Copii
Anas Louka (Snoopi): 18 ani, 3 luni

13.05.2007 5:46     citat 

cred ca un gastro-entereolog dar presupun ca si un generalist e ok.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 7 luni

13.05.2007 7:49     citat 

De fapt e treaba proctologului, insa nu stiu cati proctologi exista in tara. Nici la noi nu-s prea des intalniti, la noi in oras e doar unul, nu stiu cum e in orasele mai mari.

sus

Denunta
kame

Copii
nicola: 18 ani

13.05.2007 11:58     citat 

Si eu am avut mari probleme dupa nastere.va recomand pt hemoroizii externi [b]tinctura de propolis[/b]... pe mine m-a ajutat foarte mult.aveam niste dureri de ziceai ca ma taie cineva cu cutitul si nu imi trecea cu nimic, nici cu unguiente nici cu pastile... trist

acum ma mentin mancand multe fructe si fibra, iar daca ma constip cateodata ma mai doare dar foarte putin, suportabil.pentru mine [b]tinctura de propolis [/b]a facut minuni.

si inca o chestie care mi-a fost recomandata de medic a fost spalatul cu pasta de barbierit, pentru ca nu stiu ce contine dar dezinfecteaza zona afectata.

sus

Denunta
brishtara

Copii
THEA MARIA - Irezistibila: 13 ani, 6 luni
LUCAS PAUL - Alaptat de: 11 ani, 4 luni

04.06.2007 10:26     citat 

Si eu am avut mari probleme...am si interni jenat plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist ...si externi. Am folosit creme, supozitoare, bai in tot felul de plante etc. Intr-o zi cand imi plangeam de mila...citeam pe cutia de unguent de galbenele a fetitei mele"UNG de Galbenele de la Fares" ca are indicatie si pt hemoroizii. socat MI-am spus: chiar asa..dupa cate am incercat ...nu cred! Am dat de vreo 2-3 ori dupa ce m-am spalat bine...si va dau cuvantul meu de onoare ca cei externi s-au retras.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: