· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Ceai la bebe
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Ceai la bebe     
saint

Copii
Anna: 11 ani, 5 luni

15.07.2008 4:56     citat 

nu actionez din nici un motiv egoist si nu cred ca ar trebui cineva sa spuna acest lucru despre o mama, fara sa se documenteze mai bine.
eu am actionat la sfatul doctorului care mi-a spus ca pt un copil alaptat la biberon are prea multe mese, la care mananca prea putin.

de revenit la san nu mai revine iar eu ma mulg la fiecare 2 ore ca sa-i mai dau lapte cat se poate.

sus

Denunta
allamarine1979

Copii
Alla: 12 ani, 2 luni

15.07.2008 5:14     citat 

----------
saint a scris:

de revenit la san nu mai revine iar eu ma mulg la fiecare 2 ore ca sa-i mai dau lapte cat se poate.
----------

de unde stii? asa ti-a spus tie? socat Vad ca are patru saptamani, cand a avut timp sa se lase de san si tu sa incerci in nu stiu cate feluri s-o faci sa revina? Ai citit cum au rezolvat problema alte mamici? Stii de ce a renuntat la san, ca sa poti corecta?

Cat despre numarul de mese, copilul mananca cat vrea, nu cat ii indeasa doctorul pe gat. Tie cum ti-ar placea daca ti-ar fi foame si cineva ti-ar da ceai? Saiu ma rog, doctorului, ca doctorul te-a sfatuit sa-l pacalesti prostit

sus

Denunta
nelly2007

Copii
Cosmin-Stefan: 11 ani, 11 luni
Ariana-Ioana: 8 ani

15.07.2008 6:29     citat 

hai ca am tabarat in forta scot limba saint, tu trebuie sa te gandesti ca noi avem in minte doar binele bebelusului tau ( cu siguranta asta reprezinta si principala ta preocupare), nu dorim sa te atacam pe tine, cel mult pe doctorul care te-a sfatuit. accepta sfatul nostru si schimba-l, cauta altul mai informat. si ce daca are prea multe mese, la care mananca putin?este normal sa aibe multe mese, stomacul lor este mic si laptele matern este usor digerabil.
mai incearca sa-i oferi sanul, nu strica. in cel mai fericit caz, revine la el. la o luna este destul de devreme sa afirmi categoric ca nu mai revine.

sus

Denunta
alinagr31

Copii
razvan-mihai-catalin: 11 ani, 6 luni
roxana elena sorana: 8 ani, 4 luni

15.07.2008 6:35     citat 

Buna.Nu stiu dc sunteti impotriva ceaiului la bebelusi.Razvan "serveste" Baby drink de cand avea 1 luna,alaturi de san si lapte praf si nue nici o schimbare - in rau- la el.Ba,sincer,pot spune ca e "multumit"(cat d emultumit poat fi un copil al 2 luni) cand e ald afara si ii dau ceai.Asta in contextul in acre la caldura, refuza sanul sau biberonul cu lapte praf.Nu stiu nici ce aveti cu medicii care recomanda ceaiul,mai ales cand bebelusul are colici.Cat despre musetel,nu i-as da copilului sub nici o forma.Am incercat ,dar refuza;acum il folosim doar pt a ne sterge la nas,inainte de a pune piaturile pt desfundat nasucul.Oricum,fiecare isi creste copilul cum crede de cuviinta,dar din "vasta mea experienta"de a fi mama-2 luni(sa nu radeti !! ),am vazut ca ceaiul nu face rau.cel putin lui Razvan.Pupici pt burtici,mamici si bebici

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 12 ani, 5 luni
MAIA ESZTER: 10 ani, 6 luni
am nascut deja!

15.07.2008 6:37     citat 

saint, daca nu-i dai bibe, sigur va lua sanul
a plange el oloeaca, dar sigur nu va sta sa moara de foame
si cat va refuza sa suga, ca sa nu se deshidrateze, poti sa-i dai putin ceai rad

alina, io mi-am facut fericita fetitza cu tzatzuca+-am stat si stau si acum pe post de suzeta, daca de 15.000 de ori in 24 de ore vrea san, i-l ofer. si o las sa stea cu orele, daca doreste. acesta e secretul alaptarii. nu i-am dat ceai, nici apa, tocma ca sa suga san. pricepi acu de ce-s contra? trag cu ochiul

sus

Denunta
nelly2007

Copii

15.07.2008 6:45     citat 

alina, nimeni nu s-a nascut invatat, si cateodata toate avem nevoie de un sfat...important este sa vedem dincolo defaptul ca cineva ne-a contrazis si sa incercam sa aflam daca exista un pic de adevar in parerea contrara. baby drink contine sucroza si glucoza si cu siguranta nu-i fac bine bebelusului. in germania chiar a fost interzis. concentratia recomandata pe plicuri este ff mare, l-ai gustat sa vezi cat e de dulce?intra pe link-ul dat de allamarine mai sus si citeste discutia de acolo.
mie pediatra mi-a spus sa nu cumva sa imi treaca prin cap sa-i dau baby drink.
daca totusi insisti sa-i dai ceai de colici da-i baby calm, are aceleasi ingrediente ca baby drink, minus glucoza si sucroza.
haideti sa incercam sa ne informam mai bine, chiar si atunci cand sfatul vine de la un medic si spusele lui au o anume greutate ( multi dintre medici nu au mai pus mana pe un studiu de specialitate de cand au terminat facultatea)
spui ca "ceaiul nu face rau"...efectul negativ nu se va vedea maine sau poimaine si atunci cand mamica va descoperi ca bebelusul are carente de fier si se va intreba de ce oare confuz confuz confuz confuz
sau cand bebelusului ii vor iesi dintii cariati ( tot un "beneficiu" al baby drink-ului)

sus

Denunta
allamarine1979

Copii
Alla: 12 ani, 2 luni

15.07.2008 6:46     citat 

----------
alinagr31 a scris:
Buna.Nu stiu dc sunteti impotriva ceaiului la bebelusi.Razvan "serveste" Baby drink de cand avea 1 luna,alaturi de san si lapte praf si nue nici o schimbare - in rau- la el.Ba,sincer,pot spune ca e "multumit"(cat d emultumit poat fi un copil al 2 luni) cand e ald afara si ii dau ceai.Asta in contextul in acre la caldura, refuza sanul sau biberonul cu lapte praf.Nu stiu nici ce aveti cu medicii care recomanda ceaiul,mai ales cand bebelusul are colici.Cat despre musetel,nu i-as da copilului sub nici o forma.Am incercat ,dar refuza;acum il folosim doar pt a ne sterge la nas,inainte de a pune piaturile pt desfundat nasucul.Oricum,fiecare isi creste copilul cum crede de cuviinta,dar din "vasta mea experienta"de a fi mama-2 luni(sa nu radeti !! ),am vazut ca ceaiul nu face rau.cel putin lui Razvan.Pupici pt burtici,mamici si bebici
----------

Da, din pacate multe din actiunile noastre (in ceea ce priveste alimentatia lui bebe) nu au rezultate pe moment, ci mai tarziu, cand nu se mai poate reveni.
Ai citit macar ceva despre baby drink-ul asta atat de faimos? Stii ca poate duce la aparitia cariilor (chiar daca dintii nu sunt inca iesiti!). Stii ca poate obisnui copilul du gustul dulce, ceea ce nu-i confera mari avantaje in viata, ba dimpotriva scot limba (spune o mare amatoare de dulciuri, care nu stie de ce cura sa se mai apuce). Razvan al tau nu s-ar multumi si cu apa atunci cand e cald afara? Poate ca n-o fi la fel de multumit ca si cand ii dai baby drink, da' o sa fie mult mai multumit cand o sa fie mare si sanatos trag cu ochiul
Uite aici una din discutiile despre b.d.
http://www.parinti.com/modules.php?name...mp;start=0

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 12 ani, 4 luni
Ida Maria: 8 ani, 11 luni

15.07.2008 7:20     citat 

----------
saint a scris:
nu actionez din nici un motiv egoist si nu cred ca ar trebui cineva sa spuna acest lucru despre o mama, fara sa se documenteze mai bine.
eu am actionat la sfatul doctorului care mi-a spus ca pt un copil alaptat la biberon are prea multe mese, la care mananca prea putin.

----------

Mai bine pune copilul la san si nu ii mai da deloc biberon, doar asa iti va reveni laptele. Daca vrei sa ii dai completare da-i doar cu seringa (seringa sterila fara ac direct in gurita) sau cu lingurita. La biberon laptele ii vine mult mai usor si ajunge sa refuze sanul. Mai mult, oricat te-ai mulge, cu pompita nu scoti cat lapte poate suge copilul.
Exista o regula: ca sa se produca laptic trebuie stimulat, adica pus copilul la san de cate ori cere, si la 30 de minute daca trebuie.
Iti spune cineva care a reusit sa scape de completare (eu in primele zile nu l-am putut pune deloc la san ca era la terapie intensiva). Horia e si acum alaptat, ceai sau apa nu i-am dat pana la 6 luni (ceai nici acum nu-i dau ca n-are ce beneficiu sa-i aduca) si copilul e sanatos si se dezvolta foarte bine.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 13 ani
alaptat, purtat, rasfatat

15.07.2008 8:57     citat 

Alla am pus acelasi link amandoua! foarte fericit

Saint se pare ca tu erai hotarata sa-i dai ceai, din cate deduc eu. confuz
Cat despre off-topic................esti a nu stiu cata mama de pe acest forum care introduce din prima luna lapte praf pe motiv ca.............ce?............nu am inteles....nu mai vrea sanul?
Dar tu vrei sa alaptezi exclusiv?(e cel mai important).
Eu nu caut sa te conving, eu alaptez si acum la cerere (salbatic, cum zice o buna prietena, de enshpe ori pe zi) ci ma gandesc ca laptele de mama hraneste pruncul pentru o perioada scurta din viatza lui, este atat de pretios incat e pacat sa renunti in favoarea laptelui praf si a ceaiului (ceai pe care il va putea bea in viatza lui de cate ori va vrea!dar mai incolo!) asa ca te-as ruga sa citesti aici:
http://pediatru.pulsmedia.ro/article--x...-5456.html

si aici:
www.alaptare.home.ro

si sa iei cea mai buna decizie pentru bebeul tau.

Daca te intereseaza si mai vrei sa citesti despre alaptat si cum ar fi bine sa se desfasoare ma poti contacta pe pm.

rox

sus

Denunta
saint

Copii

16.07.2008 10:07     citat 

as vrea eu sa suga de san, dar nu mai vrea. adica mananca cat este flamand, il tin vreo jum de ora dupa care nu mai vrea sa puna sanul in gura si incepe sa tipe.
asa a fost de la inceput, si la inceput stateam si 1 ora jum cu ea la san.

tineti cont ca pe mine nu ma ajuta nimeni decat sotul care este la serv mai toata ziua,,
am incercat sa ma ocup doar de alaptat, dar tb sa si mananc bine ca sa am lapte. si cine sa-mi faca de manacare....

cat despre ceai, stiam ca baby drink nu e bun si nici nu i-am dat. am cumparat baby calm care este doar din plante.

si ca sa va spun de ce am decis sa nu fiu obsedata de alaptat: eu nu am fost alaptata deloc la san. sistemul meu imunitar este mult mai bun decat a majoritatii oamenilor pe care ii stiu. m-am dezvoltat fff bine din toate punctele de vedere.

daca va intrebati parintii, veti afla ca se dadea ceai la copii in spital, ceai indulcit. si nu cred ca suferim cu totii de ceva din cauza asta.

deci....

in ceea ce priveste obsesia cu alaptatul, pot sa va spun ca stiu multe cazuri de femei care au fost in depresie ani de zile din cauza asta. si nici nu ai vor sa faca alt copil.

nu zic ca nu e bine sa alaptezi, si de aceea ma si stresez cu mulsul ca sa stimulez sanul, dar nici sa faci o obsesia din asa ceva!!!

aceasta e parerea mea.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 13 ani
alaptat, purtat, rasfatat

16.07.2008 12:00     citat 

Da' cine spunea de obsesie?

O mama care cauta informatii despre alaptat, care le citeste, care le ofera, care isi alapteaza si la aproape 2 ani ai copilului ti se pare o mama obsedata?

Te-am inteles de la inceput.
Sanatate!

rox

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 12 ani, 5 luni

16.07.2008 1:17     citat 

ca o mama care nu a alaptat mai mult de 2 luni iti spun ca ar fi bine sa consulti siteurile descrise mai sus si sa asculti ce au de spus fetele pt ca au dreptate; din pacate eu am aflat mult prea tarziu aceste lucruri; si crede-ma , stiu cum e sa fii doar tu si bebe trag cu ochiul crezi ca daca nu alaptezi poti pleca de langa el sa faci altceva? ca e mai usor cu formula? gresit...
cat despre ceai... i-am tot bagt pe gat pe la 1-2 luni si asta pt ca se constipa (de la formula trag cu ochiul ), apii am renuntat si i-am dat doar apa, pe care o bea si acum cu mare placere
nu te judec, doar pune in balanta totul si ia decizia cu sufletul tau zambet succes si sanatate multa zambet

sus

Denunta
nelly2007

Copii

16.07.2008 1:39     citat 

rad rad rad rad

sus

Denunta
saint

Copii

16.07.2008 1:45     citat 

eu nu spun de obsesie alaptatul din 2 in 2 ore
as fi fff multumita

dar pe a mea ar tb sa o alaptez la fiecare jumatate de ora.

am incercat si in dim asta. suge 5 min dupa care adoarme. o trezesc si se joaca cu sanul. o pun jos, incepe sa planga.

asta am facut toata dimineata. nici lapte nu mai am.

sus

Denunta
nelly2007

Copii

16.07.2008 2:14     citat 

----------
saint a scris:

dar pe a mea ar tb sa o alaptez la fiecare jumatate de ora.
nici lapte nu mai am.
----------

pai si asta nu ar trebui sa constituie o problema..las-o sa stea cat vrea ea, este prea mica ca sa-si fi format deja un ritm...adoarme, las-o sa doarma, se trezeste si vrea la san, pune-o la san. sanul nu este numai instrument de hranire, ea adoarme cu ajutorul lui, se linisteste acolo, se joaca...alaptarea nu trebuie vazuta ca un act mecanic.... trist si cosmin manca destul de des cand era micut...incearca sa nu te mai gandesti ca trebuie sa faci curatenie, ca trebuie sa faci mancare....TREBUIE sa stai doar cu copilul tau. are nevoie de tine acum...nu va tine vesnic, ai putina rabdare.
si faptul ca esti singura si sotul vine seara....crede-ma ca stiu despre ce vorbesti, chiar foarte bine. sotul meu a plecat din tara ( prin natura serviciului) cand era cosmin foarte mic si eu tot singura ma descurc....faci ceva rapid de mancare....rufele pot astepta, curatenia la fel...o vei face cand vei putea...nu vine nimeni sa te judece de ce nu ai facut mancare si curat...copilul este pe primul plan acum, acorda-i aceste prime luni numai ei. ( chiar daca sta toata ziua la san....)la un moment dat, cosmin statea seara 2 ore la san...si nu manca, doar se juca, molfaia sanul... rad acum a trecut, in 5 minute a terminat de mancat si se intoarce cu spatele la mine.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: