· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Ceai la bebe
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Ceai la bebe     
Teodora29

Copii
Elouan: 13 ani

16.07.2008 2:54     citat 

----------
saint a scris:
eu nu spun de obsesie alaptatul din 2 in 2 ore
as fi fff multumita

dar pe a mea ar tb sa o alaptez la fiecare jumatate de ora.

am incercat si in dim asta. suge 5 min dupa care adoarme. o trezesc si se joaca cu sanul. o pun jos, incepe sa planga.

asta am facut toata dimineata. nici lapte nu mai am.
----------

spuneam ca nu intervin, caci marea majoritate a persoanelor care au intervenit au spus cam tot ce e de spus
si totusi...
are patru saptamini, nu are un ritm precizat de mincare si somn
si e normal, perfect normal
alaptatul la o jumatate de ora...de ce ar trebui sa fie tratat drept obsesie confuz
e normal, un bebelus are nevoie de alaptarea asta la cerere, nu toti se inscriu cu succes intr-un program impus de parinti din primele saptamini
si deci unde ar fi baiul daca maninca 5 minute, adoarme si maninca iar 5 minute dupa ce se trezeste? de ce o trezesti tu?
nu, nu exista nici o regula care iti impune sa tii copilul x minute la un sin, sa ii dai sa suga la x ore etc
de ce trebuie sa o pui jos? de ce nu o poti tine in continuare in brate? sint sigura ca astfel nu ar mai plinge (degeaba)
treburile casei, hm, in primele luni le uiti definitiv
nici eu nu am avut pe nimeni, doar sotul care la fel, muncea
si ne-am descurcat amindoi, ba ni s-a parut ca Elouan a fost un copil extraordinar de agreabil, desi toata ziua statea doar agatat de sin si in brate, ba in plus ziua rar fura citeva minute de somn pe ici pe colo
cit despre "am lapte, nu am lapte", cantitatea de lapte se regleaza (s-a precizat deja) dupa cit de des pui copilul la sin
iar despre "pacaleala" cu ceaiul, eu o consider o aberatie
unui bebelus ii este foame, doar laptele e alimentul lui, nu face nazuri la mincare, nu se strimba in fata farfuriei, si tu vrei sa i-l refuzi, dindu-i apa chioara si colorata

----------
citat:
daca va intrebati parintii, veti afla ca se dadea ceai la copii in spital, ceai indulcit. si nu cred ca suferim cu totii de ceva din cauza asta.
----------

uite, asta e ceva ce ma deranjeaza tare mult
ce treaba am eu ca mama cu ce se facea acu' nu stiu cita vreme? am evoluat de atunci, s-au facut cercetari, s-au mai schimbat lucrurile
caci tot pe vremea aia, diversificarea se facea la doua luni poate, pusul pe oala la cinci sau mai stiu eu ce...toate erau bune?
si daca tot vrei sa te intorci in timp, intoarce-te macar acolo unde ar trebui...la mamele care faceau treaba cu puiul agatat de sin sau in spate, la arhaicitatea alaptarii, la alaptarea considerata un fenomen perfect normal, care decurgea lin si fara multe intrebari, si fara ceaiuri, si fara industria laptelui artificial

----------
citat:
am incercat sa ma ocup doar de alaptat, dar tb sa si mananc bine ca sa am lapte. si cine sa-mi faca de manacare....
----------

alaptatul nu e o ocupatie care iti "maninca" timpul
de mincare iti prepari chestii rapide, usoare, atunci cind vrei sa maninci, eventual cind prinzi ceva timp , gatesti un pic mai mult, de dinainte (e doar o idee)
solutii sint (si imi amintesc cum dadeam cu aspiratorul de exemplu, o jumate de camera, iar alaptam, inca o jumate de camera si tot asa...ei, si sincer era tare bine)

----------
citat:
as vrea eu sa suga de san, dar nu mai vrea. adica mananca cat este flamand, il tin vreo jum de ora dupa care nu mai vrea sa puna sanul in gura si incepe sa tipe.
asa a fost de la inceput, si la inceput stateam si 1 ora jum cu ea la san.
----------

ce inseamna un bebelus de patru saptamini care nu mai vrea sinul? cum se manifesta? cit de des ii dai cu biberonul? ii dai suzeta? (toate acestea sint calea sigura pentru refuzul sinului)
si daca el lasa sinul, tu de ce continui sa i-l dai ? (e o fortare, de unde si refuzul)
cum te comporti cind refuza sinul? care e atitudinea ta ?
alaptarea se joaca in principal in atitudinea mamei, in capul acesteia, in starile ei de spirit
[/b]

sus

Denunta
Teodora29

Copii

16.07.2008 3:30     citat 

dar pina la urma batem cimpii
caci pe tine oricum nu te mai intereseaza sa alaptezi
----------
citat:
de revenit la san nu mai revine
----------

(totusi, poate arunci un ochi peste ceva informatii privind alaptarea...)

vorbeai de a mari intervalul dintre mese....la ce interval maninca? si in ce cantitate? si de ce ar trebui sa manince mai rar?
bebelusul acela "perfect", care maninca x ml la x ore si y minute, care doarme z timp , nu exista
si nici un medic nu ti-l poate inventa
tu ai in fata ta bebelusul tau real, cu nevoile lui particulare, carora ar trebui sa incerci sa te adaptezi...
si revin la ideea "pacalelii" cu ceaiul, care ma oripileaza
cind unui copil atit de mic ii este foame, mi se pare o cruzime de nedescris sa ii refuzi sa manince
nu, copiii care maninca des in primele luni nu devin obezi

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 12 ani, 4 luni
MAIA ESZTER: 10 ani, 5 luni
am nascut deja!

16.07.2008 10:35     citat 

n-are chef, va zic io
pai io, cu Karo care a stat 4 luni non-stop la san, si acum inca ma suge de-mi ies okii din cap, trebuia sa fiu demult la noo cu acu-n vena
da am vrut ca o nebuna rad sa alaptez
si vorba ceea, cine vrea cu adevarat...
ma indoiesc ca un bebelus daca il infometezi putin nu ia sanul
saint, daca ceaiul si bibironul va face fericiti, da-i inainte, da eu una cred ca numa pe tine te fac fericita. io zic sa aduni de pe acuma si banii de tzarc, ca daca tot va manca rar, macar sa nu-l tii in brate3 intre mese trag cu ochiul

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

17.07.2008 8:20     citat 

nu am vrut sa ma bag de la inceput si nu mai am ce critica, deja s-a zis tot ce era de zis. totusi. fetele au dreptate cand iti spun ca nu ai nevoie de ceai. fetita mea avea colici si plangea toata ziua, nu mai stiam ce sa ii facem. am incercat de cateva ori sa ii dam ceai, dar refuza categoric. primea san, san, san. crede-ma ca si eu eram innebunita de cap toata ziua fiindca mereu mereu vroia la san, eram cu nervii la pamant. papa o jumatate de ora- o ora, apoi facea pauza o jumatate de ora, si apoi iar vroia...adormea la san, cand se trezea iar vroia, si tot asa...dar in cateva luni s-a reglat, si in curand papa doar o data la 3 ore si nu mai statea la san cate o ora ci 15-20 min. trebuie sa ai rabdare si vointa si lasa domne laptele praf si ceaiul! lasa treburile casei ca nicio mamica proaspata care se ocupa singura de bebe nu are timp de toate, tu stai cu bebe si mananca si tu ce poti si cum poti. si eu la inceput traiam mare parte din zi cu paine cu gem si lapte (beam cate 2 litri d elapte pe zi). jenat

sus

Denunta
alinagr31

Copii
razvan-mihai-catalin: 11 ani, 5 luni
roxana elena sorana: 8 ani, 3 luni

17.07.2008 5:15     citat 

----------
allamarine1979 a scris:
----------
alinagr31 a scris:
Buna.Nu stiu dc sunteti impotriva ceaiului la bebelusi.Razvan "serveste" Baby drink de cand avea 1 luna,alaturi de san si lapte praf si nue nici o schimbare - in rau- la el.Ba,sincer,pot spune ca e "multumit"(cat d emultumit poat fi un copil al 2 luni) cand e ald afara si ii dau ceai.Asta in contextul in acre la caldura, refuza sanul sau biberonul cu lapte praf.Nu stiu nici ce aveti cu medicii care recomanda ceaiul,mai ales cand bebelusul are colici.Cat despre musetel,nu i-as da copilului sub nici o forma.Am incercat ,dar refuza;acum il folosim doar pt a ne sterge la nas,inainte de a pune piaturile pt desfundat nasucul.Oricum,fiecare isi creste copilul cum crede de cuviinta,dar din "vasta mea experienta"de a fi mama-2 luni(sa nu radeti !! ),am vazut ca ceaiul nu face rau.cel putin lui Razvan.Pupici pt burtici,mamici si bebici
----------

Da, din pacate multe din actiunile noastre (in ceea ce priveste alimentatia lui bebe) nu au rezultate pe moment, ci mai tarziu, cand nu se mai poate reveni.
Ai citit macar ceva despre baby drink-ul asta atat de faimos? Stii ca poate duce la aparitia cariilor (chiar daca dintii nu sunt inca iesiti!). Stii ca poate obisnui copilul du gustul dulce, ceea ce nu-i confera mari avantaje in viata, ba dimpotriva scot limba (spune o mare amatoare de dulciuri, care nu stie de ce cura sa se mai apuce). Razvan al tau nu s-ar multumi si cu apa atunci cand e cald afara? Poate ca n-o fi la fel de multumit ca si cand ii dai baby drink, da' o sa fie mult mai multumit cand o sa fie mare si sanatos trag cu ochiul
Uite aici una din discutiile despre b.d.
http://www.parinti.com/modules.php?name...sc&start=0
----------

draga mea amatoare de dulciuri(ca si mine scot limba ),incerc sa-l fac sa nu mai bea baby drink,dar alt ceai nu ia.Cat despre apa,nu stiu daca la varsta lui - 2 luni- e indicat.Sincer,nici medicul nu l-am intrebat.Da,am citit despre sucroza si ce naiba indulcitor mai are ceaiul asta in elmdar sincer iti spun ca Razvan nu accepta alt ceai.San,lapte praf si baby drink - meniul lui.Are colici,dar ceaiul de colici,neindulcit,il da imediat afara.Mersi pt.sfaturi,oricum,esti o dulce.Pupici

sus

Denunta
Teodora29

Copii

17.07.2008 5:18     citat 

si de ce ii trebuie ceai la doua luni? bah, stii tu, macar apa nu are toate rostiile din ceaiurile minune, deci nu vad de ce ar fi contra-indicata daca tot e vorba de hidratare

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 12 ani, 2 luni
Ida Maria: 8 ani, 10 luni

17.07.2008 9:18     citat 

Eu nu inteleg de ce tii sa ii dai ceai... si de ce nu vrei (ca de putut se poate dupa cum multe ti-am spus deja cum) sa renunti la lapte praf. Dar pana la urma e copilul tau si e responsabilitatea ta cum il cresti. Noi nu putem decat sa-ti spunem ce e bine.... tu alegi daca faci asa sau cum iti e tie mai usor.

sus

Denunta
pingy

Copii
Natalia: 11 ani, 9 luni

17.07.2008 11:30     citat 

Draga roxanamirela,

Dupa informatiile tale, un simplu ceai, este extraordinar de daunator. ma inndoiesc sa fie asa. de ce?
- fetita mea bea in continuare ceai, si numai anemica nu e. absorbtia de fier nu pare a fi fost afectata de bautul ceaiului. intr-adevar poate ca, conteaza starea de sanatate a copilului, daca a fost un copil prematur, slab dezvoltat poate are influenta. deci nu cred ca toti copii devin anemici daca beau ceai.
- un copil alaptat zici ca nu are nevoie de alte lichide. la o temperatura de peste 27 de grade, termoreglarea care si asa este deficitara la copii, are de suferit. e firesc ca organismul sa transpire si sa ceara mai multe lichide. subliniez sa ceara. nu cred ca este o mama care sa-i deie ceva copilului cu forta.
- asa cum se stie musetelul este recomandat in toate afectiunile gastrice si nu numai. este antivomitiv, colagog, antispastic. aceste calitati care il fac de neinlocuit in cazul colicilor. orice ceai anticolici, contine flori de musetel.

Nu sunt medic pediatru, si nici nu imi permit sa dau sfaturi. Sunt doar o simpla mama care ca orice mama isi doreste binele copilului ei. Nu sunt 2 copii la fel, asa cum nu sunt nici 2 mamici la fel. fiecare face cum crede de cuviinta.

sus

Denunta
Teodora29

Copii

18.07.2008 8:34     citat 

http://www.lllfrance.org/allaitement-in...liques.htm
http://plaisirdallaiter.canalblog.com/a...29716.html
http://www.lllfrance.org/allaitement-in...logie.htm#

sus

Denunta
nelly2007

Copii
Cosmin-Stefan: 11 ani, 9 luni
Ariana-Ioana: 7 ani, 10 luni

18.07.2008 10:06     citat 

----------
pingy a scris:
Draga roxanamirela,

Dupa informatiile tale, un simplu ceai, este extraordinar de daunator. ma inndoiesc sa fie asa. de ce?
- fetita mea bea in continuare ceai, si numai anemica nu e. absorbtia de fier nu pare a fi fost afectata de bautul ceaiului. intr-adevar poate ca, conteaza starea de sanatate a copilului, daca a fost un copil prematur, slab dezvoltat poate are influenta. deci nu cred ca toti copii devin anemici daca beau ceai.
----------

asa cum s-a mai zis, efectele nu se observa imediat, ci in timp, cand probabil ca nu te vei mai gandi ca anemia se datoreaza consumului de ceai la varsta mica.

----------
citat:
- un copil alaptat zici ca nu are nevoie de alte lichide. la o temperatura de peste 27 de grade, termoreglarea care si asa este deficitara la copii, are de suferit. e firesc ca organismul sa transpire si sa ceara mai multe lichide. subliniez sa ceara. nu cred ca este o mama care sa-i deie ceva copilului cu forta.
----------

uite ca eu nici la 30 si de grade nu-i dau decat san si nu cere alte lichide.

vad ca celelalte fete au obosit sa spuna acelasi si acelasi lucru...pacat ca nu exista bunavointa, macar de-ar accesa link-urile date... trist dar unii dintre noi pur si simplu nu vor sa accepte ca poate gresesc, ca lucrurile s-au mai schimbat, medicina a mai evoluat)

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 11 luni
alaptat, purtat, rasfatat

18.07.2008 11:22     citat 

----------
pingy a scris:
Draga roxanamirela,

Dupa informatiile tale, un simplu ceai, este extraordinar de daunator.
----------

Nu sunt informatiile mele ci ale OMS-ului, site pe care il poate accesa oricine este interesant.
Eu doar ofer drumul catre ele: cine vrea bine, cine nu...........la fel de bine!
Si un raspuns mult dorit: dati ceai, dati lapte praf, dati ce vreti voi!Sunt copii vostri!
Dar asta nu ma impiedica pe mine sa scriu in limitele bunului simt si varianta mea sustinuta cu informatii chiar daca voi aveti alta parere. Va respect opiniile dar asta nu inseamna ca si sunt de acord cu ele.

rox

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

18.07.2008 1:51     citat 

----------
alinagr31 a scris:
Cat despre apa,nu stiu daca la varsta lui - 2 luni- e indicat.Sincer,nici medicul nu l-am intrebat.
----------

Bre, cum sa fie contraindicata apa? Ceaiul asta nu cu apa il faci? Da copilului apa daca vrei, daca simti ca e deshidratat.
Si draga roxanamirela, stiu ca uneori e obositor si simti ca vorbesti singur, dar am incredere ca sunt mamici care citesc si pe care le vor ajuta informatiile gasite aici. sarut

sus

Denunta
Dum-Dum

Copii
Vitus-Dominic: 11 ani, 10 luni

18.07.2008 3:39     citat 

Buna ! Scriu si eu si subscriu la cele ce au spus ca nu toate sfaturile venite de la un medic sunt si foarte bune. Eu , spre exemplu , am primit pretiosul sfat ( de la 2 medici ) sa dau copilului suc de lamaie si portocale . Avea doar 2 luni. Ceai nu-i dau nici acum , cu toate ca mama mea tare se mira si nu prea intelege de ce. In primul rand il refuza ( ceaiul ) si apoi nu nu-i vad rostul si efectul la copii asa mici. Cum nu a avut efect nici cat a avut colici ( am incercat si cum parca era mai agitat am stopat ). De mancat a mancat formula si a inceput cu o ora pauza, dupa aia la 2 si acum mai mananca ( cateodata ) . Acum avem program cam la 4 ore , putin . Nici acum copilul meu nu primeste mai mult odata. Cam 125 ml si mai des. Mananca si noaptea si am primit si eu sfatul de a-i da ceai sa-l pacalesc. Eu am fost de acord , numai daca lua la ea copilul si-i dadea ea ceai noaptea sa vada ce parere are puiul meu. Poate sunt copii pe care nu-i intereseaza ce tocaie ( lapte, apa, ceai )insa al meu daca nu are gust de laptele lui scoala blocul in picioare. Stiu pt. ca am incercat . Cat priveste alaptatul... eu am vazut in spital, cat am stat, mame care-si tineau copii la san non stop, pt. ca sugeau putin si cand voiau ei nu cu program. Eu am tinut copilul la san chiar daca nu am avut cu ce sa-l servesc( ca hrana ) ci asa, pur si simplu...in primele luni.Ah, scriu cu bebe in brate si e jale,pa.

sus

Denunta
saint

Copii
Anna: 11 ani, 4 luni

23.07.2008 10:31     citat 

buna.
va scriu sa va mai spun care e situatia mea. bebe al meu suge la san cand nu se satura ii dau laptele meu muls la biberon.
ma mulg din 2 in 2 ore ca sa nu pierd laptele si ii dau la biberon.

ceai nu prea vrea. pt colici ii dau picaturi si cred ca isi fac efectul cat de cat.
sper sa fie din ce in ce mai bine.

sus

Denunta
Teodora29

Copii

23.07.2008 10:40     citat 

cita vreme ii vei da laptele (fie si al tau) cu biberonul, e calea sigura spre intarcare (si pierderea laptelui implicit) trist mai ales la virsta asta

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: