· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de vara 2008 (3)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de vara 2008 (3)     
popica

Copii
Sara Izabela: 13 ani, 10 luni
Carla Anisia: 11 ani, 10 luni

01.08.2008 5:59     citat 

Ciao fetelor,

azi am fost la dr, ca avem o luna. SI noi am luat bine, avem 4,210, plecate de la 3,400. Si avem 53.5 cm.

Noi inca ne trezim noaptea, dar nu stiu sa zic cate mese pe noapte avem: papam pe la 10 seara, pe la 3 noaptea, 6 dimineata si apoi la 9. Cate mese sunt pe noapte? Una?

Ziua nu mai dormim de.... vreo 2 saptmani. De pe la 14 incolo e treaza, si vrea in brate plimbata ca sa studieze ea tot. Inainte statea dupa masa cate o ora in patut cuminte, acum, maxim jumate de ora, si aia de obicei cu muzica de la carusel. dar..de pe la 6 seara incep colicile, si atunci, ne "distram". Dar inca isi face efectul tratamentul homeopat, si avem multe dati in care bea apa cu pastilute, papa putin la san si daorme macar cate o ora.

Cu caca a inceput sa fie mai dificil, ca nu mai face noaptea si dimineata se cam chinuie pentru niste parturi. Si eu m-am dereglat, nu merg cate 2-3 zile! Si eram ceas, zilnic! Dar, mai nou, daca beau laptic, fac diaree! plang sau sunt foarte trist Si inainte puteam oricat!

crista

sus

Denunta
BLUE-FLOWER

Copii
NIKI VALENTIN: 14 ani, 4 luni

02.08.2008 8:47     citat 

L a multe lunuite, Emma Maria!!!

esti mare deacum sarut te pupam si te iubim

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 13 ani, 10 luni
Ana Lorena-bebelina: 9 ani, 11 luni

02.08.2008 1:51     citat 

la milti ani emma Maria sa cresti mare si frumoasa sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 13 ani, 10 luni
Robert Gabriel: 9 ani, 9 luni

02.08.2008 1:54     citat 

sarut sarut sarut multumim Blue si Ksde sarut sarut sunteti niste scumpe la fel va dorim si voua multi ani sa cresteti mari si frumosi

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii

02.08.2008 1:55     citat 

am facut deja o lunitza sarut nu stiu cand a trecut timpul ca parca mai ieri eram gravi si ma internam pt nastere ochi peste cap

sus

Denunta
Mary_love

Copii
Alexandru Gabriel - D-l Goe
13 ani, 10 luni

02.08.2008 4:43     citat 

Alinutza la multi ani si sa fiti sanatoase si papacioase !!! sarut

sus

Denunta
Naisha

Copii
bubu frumos, Bianca Maria: 13 ani, 10 luni

02.08.2008 6:52     citat 

fetelor...ai vostri bebei de cate ori fac caca/ zi.....ca a mea mai nou...face de 2 ori...si asta ajutata ...ca m-am speriat ...azi nu facuse caca pana la ora 6 jum seara....si i-am pus un pic de supozitr cu glicerina ochi peste cap

am luat un dezinfectant de la chicco ...pentru biberoane si accesorii....mai foloseste careva ? ce parere aveti de el ?

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 13 ani, 10 luni
Denis Ciprian: 10 ani, 3 luni

03.08.2008 12:32     citat 

La cat mai multe lunitze, Emma, sa cresti mare si frumoasa! sarut
Alinutaa, parca ieri eram in clubul viitoarelor burtoase si ne rugam pt cele 2 liniutze si acum nici nu ne dam seama cum trec lunitzele si printesele noastre cresc
sarut

Naisha, a mea face de multe ori pe zi cacutza, nu prea i le-am contorizat, ea papa numai tzitzi si am inteles ca nu e asa important de cate ori iese.

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 13 ani, 10 luni
Ana Lorena-bebelina: 9 ani, 11 luni

03.08.2008 3:19     citat 

si a mea papa numa tzitzi si face cacutza de multe ori.......in schimbo doare tare burtica si se screme sa dea partzuletesi cateodata plange de durere. Intai am zis ca-i constipata si nu poate face caca...dar a facut normal...si chiar de mai multe ori pe zi. Tare ma mai chinuie cu macarea...nimic nu-i prieste...nu pot manca aproape nimic.......si din aceasta cauza m-am constipat....asa ca plangem amandoua de durere cand vine vorba de facut cacutza trist

sus

Denunta
gonzonica

Copii

03.08.2008 4:08     citat 

Ksde, si a mea se screme si plange cateodata si nu inteleg de ce , ca face moale. Mi-e tare mila de ea atunci, noroc ca nu face asa tot timpul.
Eu cu mancarea nu prea am probleme, dar nu am incercat sa mananc nimic greu, nu prajeli, fructe am introdus cate unul pe rand, sa vad daca ii face rau.
Tu ce ai descoperit ca ii face rau?

sus

Denunta
lily_ana2008

Copii
Robert Stefan: 13 ani, 10 luni
am nascut deja!

03.08.2008 10:17     citat 

Credeam ca sunt singura care nu stie ce sa mai manance!..........Am ajuns chiar sa ma simt rau pentru ca nu imi place mancarea,oboseala,caldura plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist :crynu prajeli,nu fructe...........m-am saturat de ciorbe,pilaf,piure si carne de pui plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
Robert l afel cum spuneti si voi,plange cand face caca trist trist trist si il apuca mai mereu cand e la masa.......da parturi,se screme si plange plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist asta cam de vreo patru zile....eu am zis initial ca e de la ce mananc eu(dar ce sa mai mananc confuz confuz confuz )apoi ca ar fi colici confuz ii dau sab simplex,dar nu plange decat cand face caca,chiar nu stiu............face si foarte des,nu am numarat,am inteles ca este normal........
Astazi a fost tare agitat,cred ca de la caldura........am fost la nasa pe seara si a dormit in curte trei ore.........
Va pupam!

sus

Denunta
popica

Copii

04.08.2008 11:38     citat 

Naisha, eu folosesc solutia de sterilizat de la chicco. Cred ca e ok. MIroase puternic dar clatesc bine obiectele cand le scot din ea si cred ca e in regula.

In legatura cu cate scaune trebuie sa aiba bebe, am citit saptamana trecuta multe subiecte pe forum. Se pare ca daca e alaptat exclusiv la san poate sa aiba 10 scaune pe zi sau un scaun la 10 zile, ca e la fel de normal.
Nu stiu cum se pune problema in cazul copiilor care primesc si ceai pe langa san, mai intra in categoria celor alaptati exclusiv la san? La ei cate scaune ar trebui pe zi confuz Dar noi bem doar laptic de la mami si cate o lingurita cu apa cu tratamentul homeopat, asa ca nu ne-am mai interesat mai departe.
Noi avem zile in care iasa usor, altele in care ne scremem tare de tot, unele in care avem pachetel la fiecare 3 ore, altele in care de seara si pana a 2-a zi dupa-masa nu gasim nimic.

Crista

sus

Denunta
popica

Copii

04.08.2008 11:46     citat 

Voi de ce va feriti de mancaruri? Ca ati vazut ca-i face rau bebeului sau ca asa se zice ca-i toate pot sa-i faca rau?

Va intreb pentru ca noi nu avem probleme cu papa, doar in primele zile. Dar de atunci in fiecare zi am incercat cate ceva si cum nu a reactionat de la nimic, acum papam de toate. inclusiv fasole batuta am mancat vienri. Si muraturi. Si carnati afumati. Si oua prajite. Va dati seama ca nu doar dintr-astea, dar, pe langa fierturi si pui am incercat si altele. Nu mai zic de fructe, papam orice, tot ce se gaseste in piata, si legume la fel, inclusiv castraveti; inclusiv porumb fiert.
Dar, cu toate am inceput cu grija: dimineata am papat o jumate de rosie, daca nu a avut Sara nimic seara am papat o rosie intreaga. Nu a avut nimic, de atunci papam rosii zilnic. La fel cu toate. Si cu ciorbe acre, si cu carne prajita, si cu tocana in care am avut usturoi si ceapa, fierte.

SI pe sarcina am mancat absolut orice. Si eu cred ca cu cat ii dau sa guste din toate cu atat se obisnuieste cu toate. Asta e parerea mea, mi se pare mai putin probabil sa faca de ex. alergie la capsuni daca eu pe sarcina am mancat capsuni la greu si pe alaptare la fel. Asta nu inseamna ca nu e posibil, de-aia pasesc cu grija, dar pasesc.

V-am scris toate astea ca stiu cat de deprimata am fsot eu din cauza mancarii in prima saptamana cand am supravietuit cu iaurt, supa, pireu si piept de pui fiert.

Crista

sus

Denunta
gonzonica

Copii

04.08.2008 12:07     citat 

Asa am facut si eu Popifca si pana acum nu am descoperit ceva sa ii faca rau. O singura zi a avut colici puternici, dar atunci chiar nu introdusesem nimic special.
E adevarat ca nu am fost asa curajoasa ca tine si prajeli am cam evitat, la fel fasole si mazare, in rest am cam mancat.

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii

04.08.2008 12:31     citat 

mary, gonzo sarut sarut
e drept ca noi papam biberon si ceai dar si a mea face caca in urlete, ne stie tot blocul - si cand face moale si cand face tare. dr zice ca asa sunt unii copii si sa nu-mi fac griji. a mea face cam o data la 24 de ore si zic merci ca face. pana sa bag ceiutzul se faceau 36 de ore si ea nu facea si apelam la supozitor si facea tare tare. acum sicu ceiutzul merge mai bine si suntem amandoua multumite sarut
noi dupa cateva zile de bonisan am renuntat la el si am revenit la sab simplex. se pare ca il tolereaza pitica mai bine. cu bonisanul aproape ca nu mai manca trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: