· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casa > solutie de incalzire in zona fara gaze
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor solutie de incalzire in zona fara gaze     
scufitaroz

Copii
Mushica: 11 ani, 11 luni
Mushicu: 6 ani, 9 luni

09.09.2008 5:54     citat 

mah nici eu nu stiu prea bine dar stiu ca platim rezervorul de gaz pentru un an. adica o umplere sa zic asa. cica o umplere d'asta tre sa-ti ajunga un an dar eu cred ca ne va ajunge mai mult.

panourile sunt pentru apa calda in primul rand si cica daca e o iarna mai blanda cum a fost acu cativa ani cu temperaturi mari si soare ar face fata si la caldura ca au cum sa incalzeasca apa indeajuns de mult cat sa mearga si la calorifere

sus

Denunta
Onush

10.09.2008 4:40     citat 

----------
lordy80 a scris:
..eu una cam cum am calculat se pare ca e in avantaj sa iei rezervorul de gaz..in loc de gaz la reteaua normala..ca eu am un consum iarna la casa veche
----------

Depinde de cate ori reincarci rezervorul intr-o iarna.

Ce pot sa iti spun eu este ca la bloc, cu contor individual, plateam pana in 40lei pe luna gazele pentru gatit si apa calda iar acum cu butelie, care e tot GPL, platesc intr-o luna tot atat gazele doar pentru gatit.

sus

Denunta
lordy80

Copii
Nectarie Ioan: 8 ani, 11 luni

13.09.2008 10:12     citat 

scufitaroz, onush- va multumesc mult de tot.. sarut sarut sarut incerc sa ma mai interesez si eu..acum sa va zic asa aproximativ..eu la casa unde stau..ma rog..nu e renovata de 8ani..deci nu am pus termopan si altele tocmai pt. simplu fapt ca am adunat banii sa ne facem casuta noastra .. trag cu ochiul ..asa...si gazul pe timp de vara il platesc 600-1milion..asta inseamna apa calda si aragaz..(centrala)..si iarna e de groaza sub 5milioane nu platim..acum ma gandesc cu groaza la pretul care a ajuns gazul.. nervos ..dar pt. noi e comod..plecam de acasa si seara cand ne intoarcem e cald..cu lemne mai facem asa cand ne e dor de mirosul de lemn.. scot limba ca timp nu avem sa ne ocupam de incalzirea cu lemne..asa ca am renuntat de mult la ea.. trist ...de aceea ma gandeam ca as vrea sa stiu cat tine un rezervor de 1000l..ca sa-mi fac o idee.. cool ..va multumesc mult..pupicii.. sarut sarut sarut

sus

Denunta
Onush

14.09.2008 2:35     citat 

Eu am vorbit ieri cu un inginer din Piatra Neamt care are in curs de brevetare o centrala electrica.
Nu sunt de meserie deci nu pot spune ce modificari a facut fata de ce este acum pe piata dar pentru o casa izolata temeinic:
*120 de mp - o centrala de 10kw putere termica cu un consum electric de 3,5kw
*200mp - o centrala de 15kw putere termica si consum electric de 5kw.

Nu necestia 3,80 si nici putere instalata mare ... mie mi se pare tentatanta , mai am cateva zile sa studiez jenat

sus

Denunta
lordy80

Copii

15.09.2008 9:21     citat 

onush- multumesc.. sarut ..aa..si felicitarii pt. casutza ..e superba..sa o stapanitii sanatosii! sarut sarut sarut ..e tentant de-a dreptul ce zici tu..cand terminii de studiat te astept cu noi amanunte! trag cu ochiul poop sarut

sus

Denunta
atleta

Copii
Alexandru - Zorro
12 ani

17.09.2008 3:10     citat 

fetelor, eu am avut centrala pe lemn, 2 ani, si nu mai imi trebuie toata viata. Dimineata, in caz ca nu statea nimeni sa faca focul peste noapte, era bruma pe interiorul usii metalice, iar noi eram inveliti pana la gat,si fata era sloi....ca na ...nu puteai sa ti pui plapuma in cap....iar costurile nu sunt asa mici. Daca ne luam si noi un rezervor tare destepti eram, dar le a fost frica alor mei.Si cand au luat centrala pe gaz, eu m am mutat foarte fericit
Panourile am inteles ca nu sunt suficiente si pt caldura pe timp de iarna (dar vb scufitei, cred ca depide de iarna).Am fost in vara asta la turci, si in statiunea unde am stat noi aproape toate casele aveau panouri..

sus

Denunta
polin

Copii
Stefan: 12 ani
Emilia-Maria: 9 ani, 11 luni

26.09.2008 11:14     citat 

Scufi am aflat chiar ieri de un sistem de incalzire electric care ne-ar tenta si pe noi..ramane de vazut trag cu ochiul
Este pe baza de pompe de incalzire si incalzire prin pardoseala, are un consum de 25% fata de 92% cel clasic..in principiu se foreaza 2 puturi prin care trec tevile( ingropate in sapa)..avantajul este ca vara raceste cu aprox 7grade fata de temp din ext iar iarna poate asigura 27 de grade in interior.Din cate am inteles e destul de scumput cu amortizare in 7-8 ani..caut site-ul si-ti dau, pretul se calculeaza in functie de suprafata si alte chestii asa ca nu stiu sa-ti zic orientativ cam cat te-ar costa trag cu ochiul

sus

Denunta
polin

Copii
Stefan: 12 ani
Emilia-Maria: 9 ani, 11 luni

26.09.2008 11:22     citat 

[email protected]
Uite un e-mail daca vrei sa trimiti datele si sa-ti spuna exact despre ce e vorba eventual sa-ti dea o oferta ceva.
Bafta multa sa gasesti solutia optima trag cu ochiul

sus

Denunta
Onush

26.09.2008 1:02     citat 

Pompa de caldura e un principiu tentant dar nu este eficient cu incalzirea cu calorifere iar investitia initiala este una substantiala.
Poate de anul viitor cand statul ameninta ca va acoperi o parte (20-30%) din cheltuielile de instalare a metodelor neconventionale de energie sa devina mai accesibila.

Noi am decis ca vom pune centrala electrica despre care va spuneam. Am vazut-o montata aici intr-o casa cu o suprafata mai mare decat a noastra si cu o izolatie apropiata ( inca nu imi dau seama cat inseamna cei 15cm de vata ai nostri fata de caramida), unde iarna trecuta costurile totale de curent pe luna nu au depasit 300 de lei.

Revin cu consum si cu costuri la curent.

sus

Denunta
lordy80

Copii

26.09.2008 1:30     citat 

polin- grozava ideea..e pt. viitor asta e clar..poate la casuta care o vom face in viitor....speram sa ne permitem jenat tzuk sarut
-onush-tare m-ar interesa costurile..cheltuielile..daca poti sa ne impartasesti si noua..te rugam.. sarut mersi.. sarut sarut sarut

sus

Denunta
Onush

26.09.2008 4:23     citat 

----------
lordy80 a scris:

-onush-tare m-ar interesa costurile..cheltuielile..daca poti sa ne impartasesti si noua..te rugam.. sarut mersi.. sarut sarut sarut
----------

Am sa fac pentru noi si am sa va spun si voua cum a fost iarna asta: luna cu luna, medie termica, medie de consum in kw si costuri.

sus

Denunta
lordy80

Copii

26.09.2008 7:11     citat 

-onush-multumesc.. sarut o iarna calduroasa si fara costuri mari iti doresc! trag cu ochiul sarut

sus

Denunta
scufitaroz

Copii
Mushica: 11 ani, 11 luni
Mushicu: 6 ani, 9 luni

06.10.2008 10:22     citat 

noi deja am terminat proiectul si nu mai putem schimba nimic. am facut incalzirea cu centrala pe gaz (rezervor) si panouri solare. sa speram ca am luat decizia corecta. confuz

sus

Denunta
Onush

06.10.2008 12:05     citat 

----------
scufitaroz a scris:
noi deja am terminat proiectul si nu mai putem schimba nimic. am facut incalzirea cu centrala pe gaz (rezervor) si panouri solare. sa speram ca am luat decizia corecta. confuz
----------

Raspunsul il vom avea in primavara si noi si voi zambet asa ca tinem pumnii. sarut

Sfatul meu este sa ceri celui care face proiectul si montajul sa iti gandeasca instalatia de asa natura inca sa poata fi adaptabila la orice tip de instalatie.
Instalatia noastra este gandita ca daca nu ne descurcam cu electric in primavara sa poata fi legata la o centrala pe lemne fara mari eforturi dar si la panouri solare cand ni le vom permite.

Succes! sarut

sus

Denunta
Onush

17.10.2008 11:58     citat 

http://www.romanialibera.ro/a136828/sta...olare.html

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: