· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Cata formula papa bb?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Cata formula papa bb?     
manam

Copii
Marius: 11 ani, 5 luni

09.08.2008 9:56     citat 

Da, se poate. Si eu am respectat mereu cea de ml. Doar ca s-a potrivit ml cu oz (ca masuri).

sus

Denunta
oanaig

Copii
Codrut: 15 ani, 3 luni
Ema: 11 ani, 3 luni

09.08.2008 10:47     citat 

Pai problema e ca ml nu se potrivesc cu oz, adica nu sunt la acelasi nivel gradati. Eu inca nu m-am dumirit: daca ii pun 120 de ml de apa si 4 masuri de lapte se ridica nivelul lichidului pana pe la 130-140 de ml. Si diferenta creste cu cat creste cantitatea de preparat.

sus

Denunta
Claudia-Daciana

Copii
mica balerina: 11 ani, 8 luni
o mana de barbatel! : 8 ani, 8 luni

09.08.2008 11:05   Re: Cata formula papa bb?  citat 

----------
oanaig a scris:
Hai fetelor, ajutati-ma si pe mine: cata formula trebuie sa pape bb la 2 luni jumate? Pe cutia de Nan scrie ca 180 de ml, pediatrul a spus ca 150 de ml iar medicul de famile 120 de ml. Stiu ca fiecare copil papa atat cat ii trebuie ca sa creasca dar vreau sa stiu si exemple concrete. Si inca o intrebare: Nan, Humana sau Milumil? Care are gust mai bun?
----------

ca gust: milumil e ff dulce si de obciei este mai bine acceptat, nan seamana la gust cu laptele de mami (cel putin cu al meu...), humanna e mai neutru la gust am auzit, ca nu am folosit...

nu te lua dupa ce scrie pe cutie, e orientativ..eu m-am stresat enorm ca bb meu nu mananca cat scrie pe cutie.....si nu am rezolvat nimic...fai un pic mai mutl si lasa sa vezi cat papa bb dc papa tot e ok, dc nu, nu-i bai....e important sa nu isi micsoreze cantitatea semnificat in timp...in rest... cat vrea bb..are si el mese si mese si zile si zile,,,,

sus

Denunta
Adeena

Copii
Carol Eric: 14 ani, 5 luni
Ingrid-Ema: 11 ani, 7 luni

09.08.2008 11:42     citat 

http://www.convertunits.com/from/ml/to/oz
›› Unitate de masura: oz (folosita in sistemul de masurare al SUA si Marea Britanie.)
Denumirea intreaga: ounce (uncie)
Forma de plural: ounces (uncii)
Simbol: oz
Tipul categoriei: greutate (capacitate, la noi)
de ex: 100 ml = 3.3814022558900003 oz

Nu are nici o legatura cu masurelele de pudra pe care le prepari pentru laptic. Sunt pur si simplu trecute gradatii si pentru un sistem de masurare si pentru altul . (mililitri sau uncii)

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: