· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de vara (4)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de vara (4)     
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 15 ani, 6 luni
alaptat, purtat, rasfatat

14.08.2008 10:07     citat 

----------
aalliinnuuttaa a scris:
fara suparare dar cred ca e decizia ei daca alapteaza sau nu
----------

Aici ai dreptate.
Dar sa nu mai faca afirmatii false de genul laptele nu e bun, e sarat etc.Ca nu e prima oara cand o spune.

rox

sus

Denunta
Connie_drg

Copii
Bianca Antonia: 14 ani, 1 luna
am nascut deja!

15.08.2008 1:32     citat 

Salutare mamici!
Sa va traiasca frumosii bebelusi si sa va bucurati de ei! zambet
Am chef de vorba si am intrat la voi sa-mi dau cu parerea din "vasta" mea experienta de mama scot limba sper ca nu va deranjeaza...
aalliinnuuttaa am avut exact aceasi problema cu mucisorii, parca tot mai ramanea ceva in spate, am intrebat doctorita la care mergem si a zis sa aspir cu ser fiziologic, pana aici nimic nou, am fost la neonatoloaga cu care am nascut si i-a bagat un furtun luuung pe nas si a aspirat dar n-a iesit mare lucru, initial am cumparat o pompita cu un furtun prin care aspira mamica cu gura ei (mucisorii nu trec in gura mamei rad ), e buna dar am zis sa incercam si cu mult laudata "batista bebelusului" pe care am dat destui bani si nu face mare lucru fata de o pompita obisnuita, e mai mare deranjul: adus aspiratorul in dormitor, scos teava care e prinsa de furtun, atasat pompita la furtun, bagat in priza, dupa efectuarea operatunii de scoatere a mucisorilor strans toate cele enumerate mai sus si puse la locul lor prostit eu sunt mai comoda de fel, pt ce atata deranj dc rezultatul e acelasi ca si la utilizarea unei pompite obisnuite confuz parerea mea. Am crezut ca productia de mucisori are legatura cu anotimpul, cu temperatura de afara/casa dar vad ca si bebeii vostri fac acum vara; in timp au trecut desi "fornaitul" din spate a tinut ceva vreme, mi-era teama sa nu faca vreo infectie a cailor respiratorii...
Ca si vaccin am ales infarix pe care l-am cumparat chiar la cabinetul doctoritei, pe langa asta am optat si pt rotarix - vaccinul pt rotavirus, se fac 2 doze: la 2 si la 4 luni.
ksde2000 am cumparat si eu cantar dar imi afiseaza mereu mai mult si/sau mai putin decat are, probabil si datorita faptului ca printesa mea da din maini si din picioare de parca ar vrea sa-si ia zborul rad asa ca iau de bun ce arata cantarul de la cabinetul medial cand mergem la controlul lunar.
La controlul de 6 saptamani am fost chiar dc am cezariana si intentionez sa ma duc si luna asta sa-mi fac si o eco sa vad cum s-a vindecat si cum arata pe dinauntru (pt ca am 2 cezariene), as vrea sa-mi pun sterilet iar ginecologul meu spune ca e recomandat dupa 7-8 luni de la nastere, cel putin in cazul meu..., nu mai pot folosi pilule din cauza trombofiliei descoperita la ultima sarcina...
De alaptat n-am alaptat nici macar o zi, in parte din cauza sfarcurilor ombilicate, si cred - nu sunt sigura - ca si din cauza ca in spital i s-a dat fetei lapte cu biberonul, degeaba m-am chinuit eu sa o fac sa apuce "tentativa" de sfarc scot limba ca n-am reusit, asa ca m-am muls cu o pompa tip seringa, ce-am mai tras de bietele tzatze, credeam ca le intind pana la buric rad noroc ca sunt micute.... aaa sa va povestesc peripetii din prima zi acasa cu bebe: abia ajunsi acasa, n-aveam nimic pregatit - sterilizatorul nu era scos din cutie, biberoanele nesterilizate... copilul urla de foame, in graba noastra de a face totul bine si cat mai repede ca sa-i dam copilului de mancare, am bagat biberoanele la sterilizat, am bagat si pompa electrica... cu tot cu mecanism prostit si cand am scos-o, bineinteles, ca n-a mai fost buna de nimic si s-a dus sotul sa cumpere alta pompa.. manuala de la avent care parca ma mangaia pe sani, asa usor tragea si abia apoi am luat pompa tip seringa.... M-am muls vreo saptamana si cateva zile, laptele s-a dus usor usor, si cat mi-am dorit sa alaptez mai ales ca printesa s-a nascut la 36 de saptamani..., in fine - asta-i alta poveste de povestit altadata.

wow...cat e ceasul surprins fug la nani...
si... La Multi Ani tuturor Mariilor!!!

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 13 ani, 10 luni
Ana Lorena-bebelina: 9 ani, 11 luni

15.08.2008 10:11     citat 

spun si eu la multi ani tuturor mariutelor noastre...desi la noi in moldova mariile se sarbatoresc la sf maria din toamna...nu asta.......Pupici multi...sa ceasca mari si frumoase si sanatoae si sa asculte de mami si de tati.
Noi ieri am fost cumintele.si a mea a papat aiurea din cauza caldurii...ieri am tinut-o in putzica goala ca plangea si numai in pampers........iar pe seara am iesit la plimbare....tare- mai place plimbarea de seara...care la noi se transforma in plimbare de noapte foarte fericit
astazi de dimineata a duut-o burtica ca dadea partzulete si nu facea cacutza...da a facut utin......am adormit-o la mine pe burtica dupa ce a papat si acum s-a mai linistit.
connie_drg.....eu n-am avut ala optune fiindca doctorita mea nu are cantar...si a trebuit in a treia saptamana sa-i urmaresc greutatea fiindca am avut mastita si am luat antibiotice si i-am deranjat stomacelul si-mi voma cam tot ce manca....asa ca pediatra e-a recomandat s-o urmarim ca daca nu ia in greutate trebuie internata........in plus cantarul are un mecanism de fixare al tavitei tocmai impotriva variatiilor generate de miscarile bebelului......a si costat ceva banti cantarul...dar ma bucur ca n-am devenit obsedata de el.....lucru de care ma temeam cel mai tare.......pana la 3 luni am s-o cantaresc saptamanal ca si pana acum si apoi in fiecare lunita......
eu problema sfarcurilor am rezolvat-o cu mameloanele de silicon de la avent......foate bune...iar pomita de san am una obisnuita cu care ma iteleg excelent....mai ales ca o folosesc destul de des petru a goli sanii cand papa pitica aiurea...sau pentru a da drumu la laptic cand sunt prea plini si tari ca piatra
cat despre mucisori..am reusit sa-i scot cu pompita tip para dupa ce in prealabil am pus ser fiziologic in nanuc
ups...eu n-am apucat inca sa pap si ar cam trebui pana nu se trezese piticotul....pupici sarut

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 13 ani, 10 luni
Denis Ciprian: 10 ani, 3 luni

15.08.2008 10:46     citat 

LA MULTI ANI, tuturor mamicilor si printeselor cu nume de Maria!
Sa aveti o zi frumoasa plina de bucurii si sa primiti cadouri frumoase! sarut

SI noi avem mucisori, si ii scotem cu ser si cu para. Mie mi se pare buna para, ca ii trage si din spate. Urlam, nu ne prea place, dar mami ne da premiu dupa pe tzitzi si ne trece supararea.
Batistutza bebelusului e fff buna, dar in caz de raceli, cand pompa nu mai face fata, cel putin asa am auzit de la fetele cu experienta.

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 13 ani, 10 luni
Robert Gabriel: 9 ani, 9 luni

15.08.2008 12:26     citat 

connie multam de raspuns mami. eu i-am povestit dr si chiar mi sa parut de vroe 2-3 ori ca amscos mucisori galbeni si mi-a dat niste picaturi preparate la farmacie.......sa vedem acum. i am pus aseara si de dimineatza

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii

15.08.2008 1:13     citat 

au iesit si invitatiile sa mi spuneti cum vi se par
nu prea imi place asa mult cum a iesit poza dar merge

Free image hosting by http://www.holdthatpic.com/

sus

Denunta
ksde2000

Copii

15.08.2008 1:26     citat 

sut foate frumoase alinuta........au o problema cu galbenul...am patit-o si eu cand am scos invitatiile si mi-am facut o gramada e nervi...super ideea cu fluturasul sarut

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii

15.08.2008 1:28     citat 

fluturasul mi a placut ffffffff mult

sus

Denunta
dicioanacris

Copii
David Alexandru: 15 ani, 9 luni
Darius Virgil: 13 ani, 10 luni
am nascut deja!

15.08.2008 3:14     citat 

La multi ani celor ce poarta numele de Maria/Marian!
cam greu reusesc sa scriu, mamicile cu doi copilasi cred ca ma inteleg trag cu ochiul am citit tot dar tot pe fuga, deci am vazut si pozele sunt foarte frumosi copilasi nostri, imi pare rau ca nu pot sa-i spun fiecaruia cate ceva....
si noi am fost ieri la cantarit, avem 5kg si 58,5cm, am crescut f bine
aalliinnuuttaa, au iesit foarte frumoase invitatiile
cred ca si noi vom face botezul in 24, sper sa fie vremea ok, adica nu ploaie, nu canicula pentru ca vrem sa-l tinem in curte. Tot in 24 imi voi serba si fiul cel mare trag cu ochiul

sus

Denunta
ksde2000

Copii

15.08.2008 4:07     citat 

frumos zambet

sus

Denunta
andreea_andreea

Copii
Maia Sofia: 13 ani, 8 luni

15.08.2008 5:38     citat 

LA MULTI ANI !!!! tuturor bebeilor si mamicilor de bebei sarut sarut sarut sarut care azi isi sarbatoresc ziua de nume sarut sarut

sus

Denunta
Naisha

Copii
bubu frumos, Bianca Maria: 13 ani, 10 luni

15.08.2008 7:18     citat 

La multi ani Mariucilor zambet !
e si ziua mea foarte fericit socat

sus

Denunta
ksde2000

Copii

16.08.2008 11:26     citat 

La multi ani si tie naisha....puici multi de la mine si de la Ema sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
lily_ana2008

Copii
Robert Stefan: 13 ani, 10 luni
am nascut deja!

16.08.2008 2:53     citat 

Mamici,vad ca ati sarbatorit bine cu mariutele scot limba scot limba scot limba pe unde sunteti?
Eu sunt foarte obosita.......ieri Robert a plans mult de burtica.....astazi vad ca e mai linistit(am dat-o pe baby drink si bonisan-sa vedem)
Azinoapte l-am pazit ca are mucisori multi(nu sunt galbeni,nu face febra,tuseste doar cand se ineaca ca nu poate sa respire0,am luat batista bebelusului,mi se pare bunicica,l-am aspirat aseara la 10,dar la 1 a inceput iarasi,nu l-am mai aspirat pana astazi dimineata si acfum e iarasi sfornait...........mie mi se pare ca pompita trage multi mucisori.........dar vin altii confuz confuz confuz confuz(nu as vrea sa o folosesc prea des)nu stiu daca e normal,s-a nimerit sa fie si weekend sa nu pot merge decat la urgente si cred eu ca nu este cazul daca nu face febra.......abia astept sa merg luni la medic si sa ii cer si nr de telefon,am doar pe cel de la cabinet unde nu e nimeni plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
Si peste toate astea am si o nunta trist trist trist trebuie sa trec pe acolo un pic deseara.........

sus

Denunta
Naisha

Copii
bubu frumos, Bianca Maria: 13 ani, 10 luni

16.08.2008 3:11     citat 

azi am fost la cumparaturi cu nasa foarte fericit ....ce lumanare frumusica am luat sarut
si 2 rochite zambet sarut
abia astept foarte fericit socat

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: