· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > Pericolele din casa
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Pericolele din casa     
Cora

31.05.2002 12:57   Pericolele din casa  citat 

Iata citeva din principalele cauze ale accidentelor casnice (gasite in cartea mea pentru cresterea copilului):
1) Cratita de pe aragaz cu minerul spre exterior
2) Perna sau plapuma de puf din patutul copilului
3) Frereastra fara grilaj
4) Radiatorul electric
5) Dulapul de medicamente
6) Produsele de menaj amestecate cu alimente sau puse in ambalajele produselor alimentare
7) Prizele neprotejate
cool Firul masinii electrice de ras sau a uscatorului de par care atirna aproape de cada
9) Firul unui aparat casnic lasat in priza dupa ce a fost scos din aparat
10) Bebelusul lasat nesupravegheat pe masa de infasat
11) Fierul de calcat uitat in priza
12) Aparatele de incalzit cu defecte (sobe cu lemn, gaz metan sau carbuni)
13) Copilul mai mic de 4 ani lasat singur in casa
14) Jucariile necorespunzatoare virstei copilului.

Ar fi bine daca multe dintre noi am veni cu noi idei sau chiar cu experiente neplacute prin care am trecut cu copiii nostri. Astfel vom putea ajuta pe altii sa le evite.

sus

Denunta
zizee

Copii
Anaïs Louka (Snoopi): 19 ani, 7 luni

31.05.2002 4:15     citat 

Adaug la lista Corei:

15) medicamente, cuie, suruburi, pioneze si alte obiecte mici care s-au strecurat demult, taaaaaaaaare demult pe sub pat, covor, dulap si a caror prezenta e ignorata de parinti dar descoperita de copii.

sus

Denunta
dysimi

Copii
Anca: 20 ani, 1 luna
Tudor: 17 ani, 6 luni

01.06.2002 5:20     citat 

Si pungile de plastic pe care si le trag pe cap (pericol de sufocare)....

sus

Denunta
sumisa

Copii
Daria Ioana: 22 ani, 4 luni
Andrei Alexandru: 18 ani, 4 luni
Matia Stefan: 14 ani, 7 luni

01.06.2002 11:06     citat 

As adauga si cada de baie lasata plina cu apa, iar copilul nesupravegheat.

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 19 ani, 8 luni
Adelina: 11 ani, 5 luni

01.06.2002 11:29     citat 

+ Plantele de apartament (copii sunt tentati de panantul de flori, si in plus, unele frunze contin substante toxice). Cel mai bine: incredintati-le unor prieteni pentru cateva luni

+ nu lasati hrana uscata pentru animale la indemana copilului (poate crede ca sunt bomboane sau mai stiu eu ce bunatate)

sus

Denunta
daniluca

24.08.2002 11:27     citat 

surprins
wc-ul este una dintre tentatiile Alexei...baga mana in apa, arunca jucarii si chiar incearca sa-l escaladeze...am citit ca multi copilasi s-au inecat cazand cu capul in jos in vas (bebeii se pot ineca in foarte putina apa).

surprins
am citit ca orice obiect care poate trece prin tubul de carton de la hartia igenica e un pericol de inecare pentru un copil pana la 3 ani

Si uite asa am facut pledoaria wc-ului....
foarte fericit

sus

Denunta
black_cat

Copii
Andrew: 20 ani, 6 luni

24.08.2002 5:21     citat 

tigari lasate la indemana-o singura tigara ingerata poate fi fatala, daca nu se intervine in timp util...

sus

Denunta
lilith1967

25.08.2002 5:29     citat 

Fara gluma TELEVIZORUL.
Multi dintre parinti isi lasa copii ore intregi la televizor pentru a avea putina liniste. Dar uitati-va un pic cu atentie ce fel de desene animate se dau pe canalele specialziate. Te iei cu mainile de cap. Nimic educativ, nimic instructiv, numai idiotenii gen "Ripping friends", "Super-babies" (eu p-astia ii numesc Yucky babies - este un desen animat de-a dreptul scarbos...). Dupa asemenea 'festinuri animate" ce se alege de mintea copiilor nostri?
Asta-i aviz parintilor cu copii mai maricei, dar de retinut si de cei cu bebelusi. Da-ti-le televizor cu portia si cat mai tarziu.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: