· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de vara 2008 (5)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de vara 2008 (5)     
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 13 ani, 10 luni
Ana Lorena-bebelina: 9 ani, 11 luni

31.08.2008 10:07     citat 

pentru lapte praf iti scrie reteta madicul de fam si-ti zice de unde sa-l ridici 3 cutii de lactovit pe luna

sus

Denunta
lily_ana2008

Copii
Robert Stefan: 13 ani, 10 luni
am nascut deja!

31.08.2008 10:30     citat 

Medicul de familie stie ca noi papam doar titi,asa ca nu o sa cerem lapte praf scot limba scot limba
Robert s-a invatat un razgaiat trist trist trist ii place sa stea numai pe genunchii si burta mea............si la tati trag cu ochiul
Pozici de astazi:

Free image hosting by http://www.holdthatpic.com/

sus

Denunta
onix30

Copii
Raul-Andrei: 15 ani, 9 luni
Anastasia-Ioana: 13 ani, 9 luni

31.08.2008 10:46     citat 

ce fain e piticu tau, Lily!
si Nasti e tare alintata ii place numa in brate sa adoarma si dc o pun in patutz in 2 min e treaza
si noi avem poze de azi

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 13 ani, 10 luni
Robert Gabriel: 9 ani, 9 luni

01.09.2008 8:17     citat 

lily, onix pupam minunile frumoase sarut
sunt alintati copii nostri dar sunt fericiti si eu una nu as inceta niciodata sa-mi alint copilul chiar daca asta inseamna sa stau toata ziua cu ea in brate. peste cateva luni se va ridica in picioare si nu va mai vrea ea sa stea in brate asa ca profit acum trag cu ochiul sarut

sus

Denunta
ksde2000

Copii

01.09.2008 8:23     citat 

niste puiuti superbi...si marisori.......sa va traiasca
si a mea sta pe genunchi...ii place asa mult...o adorm si daca o pun jos se trezeste imediat...acum o cam doare burtica si vad ca s-a linistit in patut......ema a stat cateva zile la mine pe burtica si pe piept acu vad ca iar nu mai vrea.
noi suntem la tara la socri...am facut-o tarancuta saptamana asta......sa vedem cum ne adaptam departe de casa....pupici
alina sarut sarut sarut

sus

Denunta
akella

Copii
Daria: 20 ani, 2 luni
Teodora: 13 ani, 11 luni

01.09.2008 8:27     citat 

Neatza tuturor.
Lily, ceaiul de musetel fa-l conform instructiunilor: pe cel la pliculet turnand 200 ml (sau cat scrie pe cutie) de apa fierbinte peste el; pe cel instant - o lingurita cu varf de ceai la 100 ml. Noi am ramas la a doua varianta (dupa ce am executat-o pe prima timp de o luna), pentru ca e mult mai rapida; am luat Milutee (scumpeanu...) si-l fac intr-un minut... Incalzesc apa plata la microvele, pun ceaiul si-i gata de baut... Nu mai stau sa-l fierb, sa-l racesc etc....
Si, fetelor, atentie! Cine v-a zis ca e normal ca virgula copilul sa aiba scaun la 5-10 zile surprins ... a gresit! Nu e bine sa se depaseasca 2-3 zile... E mult... Nu e sanatos - cu atatea toxine neeliminate... De aceea trebuie supravegheata riguros alimentatia puiului, pentru a asigura un tranzit normal, sanatos... Altfel, problemele copilariei se vor agrava la maturitate.

sus

Denunta
ksde2000

Copii

01.09.2008 8:40     citat 

sus

Denunta
lily_ana2008

Copii
am nascut deja!

01.09.2008 8:42     citat 

Alekka,mersi mult! sarut sarut
Onix,ce par are pitica ta..........Robert a chelit de tot rad rad rad ,Ksde de a ta nu mai vorbesc scot limba scot limba chiar nu am vazut copil cu asa par mare si mult.....eu am un cheliuta,care vad ca acum doarme in patut foarte fericit foarte fericit sper sa reusesc si eu sa mananc trag cu ochiul
Si noi am fost la tara la mama 4 zile saptamana trecuta..........nu am observat nici o schimbare in comportamentul lui Roby
Sigur nu voi manca trist trist se fastaceste ............

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 13 ani, 10 luni
Robert Gabriel: 9 ani, 9 luni

01.09.2008 8:50     citat 

la multe lunite Sara Izabela sa cresti mare mare
gonzo cum a fost botezul ????? asteptam vesti despre mica crestina si pozeeeeeee

sus

Denunta
ksde2000

Copii

01.09.2008 8:52     citat 

eu am reusit sa mananc trag cu ochiul dar acum vad ca deja se foieste...am terminat la fix...mi-a pregatit soacra micul dejun....cred ca nm-am sa mai vreau acasa foarte fericit

sus

Denunta
ksde2000

Copii

01.09.2008 8:53     citat 

problema e ca la mine erau 26-27 grade...si aici vad ca-s 24-25 grade.....sper sa nu-mi raceasca pitica...ca lunea viitoare tre sa facem vaccinut

sus

Denunta
lily_ana2008

Copii
am nascut deja!

01.09.2008 9:46     citat 

Ksde,nu e o diferenta prea mare..........noi nu amavut termometru acolo,dar era oricum mult mai rece(in buzau era canicula,acolo fiind zona de munte noaptea era racoare)..........l-am imbracat mai gros,l-am invelit(acasa nu il invelesc) si nu au fost probleme........a si la baita eram mai rapizi,fara masaj si balaceala multa scot limba scot limba
Eu stau cu soacra........este tare bine,cand deschizi frigiderul gasesti sigur ceva.............dar maine pleaca la tara pentru 2 saptamani trist trist trist nu stiu cum o sa ne descurcam.........

sus

Denunta
onix30

Copii
Raul-Andrei: 15 ani, 9 luni
Anastasia-Ioana: 13 ani, 9 luni

01.09.2008 9:47     citat 

la multe lunitze minune mica sa cresti mare si sanatoasa. sarut
Lily,nu numa ce par are,dar ce freza ma distrez intotdeauna pe chestia asta .nicicum nu ii sta in jos smocul ala rad
Akella,e vb doar de copiii alaptati exclusiv la san.nu e nici o problema doar ca se cam chinuie dupa vreo 5 zile.

sus

Denunta
allamarine1979

Copii
Alla: 14 ani, 8 luni

01.09.2008 10:05     citat 

----------
akella a scris:
Neatza tuturor.
Lily, ceaiul de musetel fa-l conform instructiunilor: pe cel la pliculet turnand 200 ml (sau cat scrie pe cutie) de apa fierbinte peste el; pe cel instant - o lingurita cu varf de ceai la 100 ml. Noi am ramas la a doua varianta (dupa ce am executat-o pe prima timp de o luna), pentru ca e mult mai rapida; am luat Milutee (scumpeanu...) si-l fac intr-un minut... Incalzesc apa plata la microvele, pun ceaiul si-i gata de baut... Nu mai stau sa-l fierb, sa-l racesc etc....
Si, fetelor, atentie! Cine v-a zis ca e normal ca virgula copilul sa aiba scaun la 5-10 zile surprins ... a gresit! Nu e bine sa se depaseasca 2-3 zile... E mult... Nu e sanatos - cu atatea toxine neeliminate... De aceea trebuie supravegheata riguros alimentatia puiului, pentru a asigura un tranzit normal, sanatos... Altfel, problemele copilariei se vor agrava la maturitate.
----------

Nu e deloc gresit, pentru copiii alaptati exclusiv!. Tranzitul intestinal al copiilor difera de la un copil la altul si de la o zi la alta pentru acelasi copil - inca nu e bine stabilit. In plus, flora intestinala nu e definitivata, si asta influenteaza cat de des sau rar face un bebelus caca.
Mai mult, laptele matern este foarte usor (si bine) digerabil, astfel ca uneori poate fi digerat in intregime, nu mai ramane nimic.

Uite aici se gasesc informatii despre asta (si in multe alte locuri, de altfel).

http://www.babycenter.com/404_how-many-...op_8832.bc

http://www.mother-2-mother.com/normal.htm#NormalStools

http://www.justmommies.com/articles/baby-poop.shtml

Si apropo de ceai - nu stiu daca puiul tau suge sau manaca formula. In primul caz nu are nevoie de nimic suplimentar pana pe la 6 luni; in al doilea, hidratarea se recomanda a se face cu apa, nu ceai. Ceaiul nu-i aduce nici un beneficiu, din pacate. Milutee de care spui tu are glucoza - la ce-i foloseste unui bebelus atat de mic ceaiul dulce? Pe langa ca poate duce la aparitia cariilor (chiar daca nu sunt inca iesiti dintii!), il obisnuieste pe bebelus cu gustul dulce, lucru care nu-i deloc de dorit pentru cand va fi mai mare trag cu ochiul

sus

Denunta
akella

Copii
Daria: 20 ani, 2 luni
Teodora: 13 ani, 11 luni

01.09.2008 1:43     citat 

Allamarine, corect. Cam asa e cu bebelusii alaptati si cu tranzitul lor... Fetele mele au fost (Teo inca e) pe formula... Da, apa e cea mai indicata pentru hidratare; insa pediatrii ne-au spus ca si ceaiul e la fel de bun - cel de chimen&anason pentru colici si/sau cel de musetel in caz de constipatie... Da, copilul nu are nevoie de indulcitor (zahar sau glucoza), pentru ca nu are inca preferinte de gust si nici nu necesita organismul asa ceva... De aceea nu le-am indulcit nimic fetelor, nici cu zahar nici cu miere... Milutee a facut exceptie din simplul motiv ca mi-e usor sa-l prepar... trag cu ochiul (Plus ca e la fel de (ne)sanatos confuz ca si formula, Milumil...) Spune-i lene sau cum vrei... Dar e destul de complicat cand ai o casa de tinut, un bebe care urla, o pustoaica de 6 ani care cere si ea una-alta si mai ales atentie... La mine in casa e ca la balamuc... Dar sa nu ma laud... foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: