· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia peste 3 ani > Nu vrea sa manance singur
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Nu vrea sa manance singur     
davida74

Copii
David Cristian: 15 ani, 9 luni

22.08.2008 2:18   Nu vrea sa manance singur  citat 

Va rog din suflet sa-mi spuneti ce sa mai fac cu baiatul meu care nu vrea sa manance cu mana lui... adica mancarea gatita... Restul, dulciuri sau snacksuri sau snitzele etc, le mananca singur...
Dar ciorba sau mancaruri cu sos...mananca cu mana lui putin si apoi gata, nu mai vrea, desi ii e foame si ar mai manca. Cred ca ii e lene, dar nu stiu ce sa mai zic... Am incercat cu tot felul de promisiuni, de recompense, dar tot nu reusesc. Am zis ca-l voi lasa nemancat, dar e cam slabut si mi-e teama ca nu mai vrea sa manance deloc apoi.
Mai are cineva problema asta?

sus

Denunta
karina1976

Copii
Paul: 16 ani, 8 luni
Patricia: 11 ani, 3 luni

22.08.2008 2:27     citat 

Dar daca ii dai tu mai mananca?

Ca la noi asta e problema: mananca el ce mananca (destul de putin) apoi incepe: nu mai pot, nu imi place, etc. insa daca ii dau eu mananca tot.
M-am obisnuit cu textele astea, le iau pe fiecare asa cum vin si ii dau eu sa manance.

Paradox: la gradi sau la mama mananca singur; doar cu noi face asa.
Insa pe mine a inceput sa nu ma deranjeze, ii dau si gata: desi prietenii imi pun placa cu lasa-l flamand, daca ii e foame mananca, etc.

Acum e distractia si mai mare: ca a venit si Patricia, iar la masa cu mana dreapta ii dau lui Paul si cu stanga Patriciei, sau alternativ - depinde de cat e de flamanda asta mica.
Sau eu ii dau Patriciei si tati lui Paul - la noi mesele sunt o distractie ...

Dar noua ne place ... si atata timp cat mananca singur la gradi (deci nu ramane flamand) nu ma deranjeaza.

sus

Denunta
davida74

Copii

22.08.2008 3:10     citat 

Multumesc frumos pentru promptitudine. Daca ii dau eu, mananca tot, dar toti imi spun ca asta nu e bine, ca trebuie dezvatat de dat in gura ca e baiat mare. Dar daca nu-i dau eu in gura, nu mai mananca si gata...si asa este cam slab. Psihiatra a zis sa fiu "mana de fier", sa nu-i mai tolerez nimic...daca face ceva bine, de la cap la coada, il recompensez, daca nu, il trimit la "coltz". Teoretic stiu ca asa trebuie, dar practica ma omoara. Oricum, la gradinita are program scurt si isi ia sandwichuri pe care le mananca, cel putin asa imi zice si el si educatoarea. Sper sa reusesc sa-l dezvat de obiceiul asta...

sus

Denunta
karina1976

Copii
Paul: 16 ani, 8 luni
Patricia: 11 ani, 3 luni

22.08.2008 3:13     citat 

Cred ca inima ta stie mai bine ce trebuie facut!
La noi cred ca e felul lui de a se rasfata: si il accept ca atare.

Cand mergem la restaurant sau este invitat la ziua unui coleg niciodata nu vrea sa ii dau eu de mancare ... vrea sa fie baiat mare ... in rest ... e rasfatatul lui mami si al lui tati.

sus

Denunta
mamagea

Copii
radu: 13 ani, 11 luni
maria ema: 11 ani

24.08.2008 11:29     citat 

baietelul meu e mai mic,are aproape patru ani,dar el nu a mancat niciodata singur.refuza categoric sa duca lingurita la gura.daca-i dam noi mananca.ai vostri la ce varsta au mancat singuri?

sus

Denunta
laura-lea

Copii
Lea-Anna: 14 ani

25.08.2008 10:34     citat 

Nici domnisoara mea nu maninca singura dar eu nu vad o problema in aceasta situatie.Daca chiar doresti tu davida 74 sa manince singur trebuie sa fii consecventa.
Nu mi se pare foarte tragic ca nu maninca singur la citi ani ?5?
Pina se insoara are timp nu dispera rad

sus

Denunta
MiraK

Copii
David: 16 ani, 6 luni
Daria: 14 ani, 3 luni
Seline: 13 ani

26.08.2008 3:29     citat 

eu asa vrea sa pot sa-i dau in gura la fetita mea cea mica, dar nu vrea decat singura, sau eventual vreo lingura de la cei mari. Asa ciuguleste cate ceva si gata-i. Fata cea mare, are aprope 4, mananca singura, pana la un moment dat cand vrea ajutata, si asa manca pana la ultima faramitura. Probabil singura n-ar mai manca nici ea.

sus

Denunta
davida74

Copii

26.08.2008 3:36     citat 

Dragilor, va multumesc pentru raspunsuri si incurajari. Azi am facut un pas inainte si sper sa nu fie doar un singur pas: a mancat cu mana lui un castronel plin cu ciorba... si apoi mi-a zis ca el a ajuns baiat mare foarte fericit
Si am descoperit si cauza pentru care nu-i place sa manance singur: nu vrea sa se murdareasca de frica sa nu se transforme in purcelus (am citit noi o poveste cu un baiat rau transformat in purcelus). Asa ca cred ca va fi bine. V a multumesc si mai astept vesti despre puiutii vostri.

sus

Denunta
Alinastoichiciu

Copii
Eric-Constantin: 13 ani, 4 luni

27.08.2008 1:12     citat 

buna,
nici eric nu vrea s manance singur....nici cu lingura nici cu mana...daca-i dam noi bine daca nu....asta e....sta nemancat.....si nu-i place nici sa se murdareasca pe maini.....se sterge imediat,nici ud sa fie nu sta.....
si eu ma tot gandesc ca era bine sa manance singur...chiar ma gandeam ca e o problema asta,insa....daca mai multi copii e ca el....m-am linistit....e normal....asta e...pana s-or insura o vor face ei....

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 14 ani, 9 luni
Casian Radu: 9 ani, 1 luna

28.08.2008 6:23     citat 

Si Bogdan al meu e cam lenes la mancat. La gradinita nu mananca aproape nimik, dar vine acasa flamand si atunci rade tot. Si eu l-as mai rasfata sambata-duminica, cand stau mai mult cu el, dar sotul ma cearta daca nu il las sa manance singur. Stiu ca poate, dar s-ar alinta si el cateodata. Si depinde foarte mult ce ii dau sa manance. Daca are spanac sau mamaliga , sau alt emancaruri preferate de el, in 5 minute a ras o farfurie ! Eu nu imi fac probleme, ca doar o sa manance el singur la un moment dat, nu o sa-i dau toata viata in gurita. Acum a fost 4 saptamani la mama la Tg.Mures si sunt convinsa ca si ea l-a rasfatat si i-a dat ea sa manance.
Asta e, fiecare copil are personalitatea lui si felul lui de a fi, nu ?

sus

Denunta
Alinastoichiciu

Copii
Eric-Constantin: 13 ani, 4 luni

29.08.2008 12:33     citat 

asa este.....
doar nu o sa putem sa le dam noi tot timpul sa manance....si daca se mai maresc nu o sa ne mai lase ei...si tot asa....

sus

Denunta
liviavetuta

Copii
Christian-Mihail: 13 ani, 2 luni

20.09.2008 8:14     citat 

Anul acesta la mare eram la un restaurant ,imi zice sotul aratandu-mi la masa din spatele meu,, aoleu asa o sa ajungem si noi!!!,, ,cand ma uit un tatic ii dadea ciorba baiatului care avea sase ani ,eu ii raspund linistita asta e ,dar ma rodea o intrebare pe care nu ezit sa i-o pun ,dar maicasa ce face? Cand se uita sotul mai atent o vede si pe mama respectiva dandu-i tot ciorba, altuia de 4 ani.Asa ca ...sper si eu ca pana se insoara sa invete sa manance singur rad foarte fericit

sus

Denunta
Etienne

29.09.2008 8:14   Re: Nu vrea sa manance singur  citat 

----------
davida74 a scris:
Va rog din suflet sa-mi spuneti ce sa mai fac cu baiatul meu care nu vrea sa manance cu mana lui... adica mancarea gatita... Restul, dulciuri sau snacksuri sau snitzele etc, le mananca singur...
Dar ciorba sau mancaruri cu sos...mananca cu mana lui putin si apoi gata, nu mai vrea, desi ii e foame si ar mai manca. Cred ca ii e lene, dar nu stiu ce sa mai zic... Am incercat cu tot felul de promisiuni, de recompense, dar tot nu reusesc. Am zis ca-l voi lasa nemancat, dar e cam slabut si mi-e teama ca nu mai vrea sa manance deloc apoi.
Mai are cineva problema asta?
----------

Am stat si m-am uitat de cateva ori la varsta copilului tau, nu de alta, dar sunt multe mamici care sunt in asentiment cu tine, insa ele au copii mai mici de 5 ani.Una e la 2 ani copilul sa nu manance singur, si alta e la 5 ani.

Eu personal consider ca dupa 2 ani copilul trebuie incurajat sa manance cat mai multe feluri de mancare side consistente diferite, SINGUR. E drept, cartile sfatuiesc ca inca de cand copilul doreste s aisi bage manutele in mancare, sa fie incurajat sa manance cum poate. Eu nu am suportat mizeria si, pana pe la 2 ani i-am dta eu sa manance, rar il lasam pe el. De rontait, rontaia si singur.

Apoi, la 2 ani a mers la gradi, unde a deprins mancatul singur. Mai pe lanag, mai pe el, a invatat. A intervenit perioada cand nu ma mai lasa el pe mine, dar nici mancarea nu ajungea toata in burtica.

Acum, la 3 ani jumate, mananca singur ciorba, tocanita, absolut orice. Nu ma mai las sa pun mana pe lingura si s aii dau. SPune:Nu, eu singur.Sunt baiat mare! Exceptie la taitetii netaiati ai buniciI:atunci vrei, nu vrei, ii dau eu taitetii, ca sa nu ii imprastie peste tot.

Sfatul meu: daca pana acum, la 5 ani, nu mananca singur, terbuie fortat cumva sa o faca: un timp destuld e indelungat nu ii mai dai nimic de rontait, adica kestii pe care le mananca singur. Si ii spui: aaaaaaaaaa, biscuiti poti manca singur? ok...inseamna ca si ciorba poti.De azi inainte nu iti mai dau biscuiti (sau ce ii place lui mult) decat dupa ce 2 zile la rand mananci cel putin jumate din mancare singur.

Si, dupa ce se invata sa manance jumate de mancare singur, cealalata jumatate nu i se da de mami cu lingura. I se ia din fata. In timp, de foame, va manca si singur.

Sr Spock in cartea lui despre copii scrie si despre cum sa-ti determini copilul sa manance singur. Sunt idei bune de pus in practica.

Succes!

sus

Denunta
nico1973

Copii
david: 13 ani, 3 luni
ileana: 11 ani, 2 luni

26.10.2008 12:06     citat 

ei, puiul meu mainca numai singur,,,
nu suporta sa-i bag eu in gura cu lingurita,,zice-eu singur!
acum, ce ma fac io?
ca nici asa nu-i bine.
demult maninca singur,,,
nu voia niciun ajutor
dar maninca putin
si cei place

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica