· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > Isi suge manutele prea mult
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Isi suge manutele prea mult     
Chaton

Copii
Radu Cosmin - Minunat!
18 ani, 6 luni

21.05.2004 3:56   Isi suge manutele prea mult  citat 

de ce isi suge asa mult manutele?El mananca bine,nu cred ca nu se satura,zic eu ca ar incepe sa planga. Oricum,le prefera suzetei,asta e clar. ma gandesc sa nu i se intareasca gingiile de pe acum? a doara daca ar finsa iasa ceva..asa si le sug ei?Nu doarme cu ele in gurita insa,nici cu sezeta,dar sta mult timp asa,doar cand ma joc cu el sau mai vorbesc gangureste sau rade la mine.

sus

Denunta
SMOKY

21.05.2004 4:31     citat 

daca nu e suzeta trebuie sa bage minuta..il calmeaza daca cumva il dor gingiile....or sa inceapa sa-i creasca dintisorii...ai vazut daca cumva gingiile s-au albit putin?...unii copii se alinta,se relaxeaza cu minuta la gurita...

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 21 ani, 1 luna
Hanna: 17 ani, 8 luni

21.05.2004 5:04     citat 

... atunci distreaza-l si nu le va mai suge. si eventual nici suzeta. la 5 luni e deja maricel si il intereseaza si altceva decat masa, dormitul si facutul nevoilor. multa imaginatie!

sus

Denunta
Onush

21.05.2004 5:20     citat 

Ruxandra a voie de nevoie ... la 3 luni jumatate a sfarsitul suzetei. prostit
de atunci a manevrat in gurita in zonele dureroase si avantajul e ca din cand in cand aveau gusturi diferite in functie de in ce erau inmuiate. trag cu ochiul
Acum aceleasi 2 degete sunt prezente in 2 ipostaze ... prima: criza de dentitie si a a-a eu la parinti cu vechime si nu prea am auzit ca cineva sa fi reusit sa scape de aceasta problema cu usurinta. plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
lumy24

21.05.2004 5:46     citat 

Eu cnd am intrebat pediatru ce e mai bine: suzeta sau degetzelele - mi-a 2 ani.. confuz trist
si David al meu incearca sa isi bage manuta cu totu in gura, dar ptr ca e mic si oboseste repede nu o poate mentine in gurita scot limba drept ptr care plange trist . Asa ca asistenta mi-a ea pana in 2 ani prostit ..Asa ca i-o dau pe dra Suzi doar cnd e mofturici si are chef sa guste pumnuletzu.. Ce-o fi mai departe..Dumnezeu cu mila jenat foarte fericit

sus

Denunta
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

21.05.2004 6:54     citat 

----------
lumy24 a 2 ani.. confuz

----------

Voi ati vazut cum arata degetele la o persoana ce si le-a suzete orto, ce nu dauneaza si nu deformeaza dintii.

Personal, eu i-am dat suzeta, dintii de lapte or sa-i cada, si sunt aparate de indreptare oricum, dar cu degetele ce faci?

Doctorul a ea, nu? Cu suptul degetelor va fi mai greu, am intalnit copii care si la 6-7-8 ani inca isi mai sug degetul. Ce-o sa faca atunci mama? Sa faca ca bunica? Sa-i puna ardei pe deget? Sa nu-l mai suga? Da-ti copilului suzeta, daca o accepta, nu va incapatanati, e mai buna decat degetul.

sus

Denunta
Cora

21.05.2004 8:15     citat 

Chaton, mergi si pe subiectul deschis de DanaEma, unde eu am pus si citeva link-uri legate de dinti:
http://www.parinti.com/modules.php?name...=2921&f=49

Despre suzeta o sa gasesti discutii dind cautare pe acest cuvint in forumul pt. Copii. Un articol demn de luat in seama este si Ce ar trebui sa stiu inainte de a citeva comentarii interesante, din experienta unor parinti.

sus

Denunta
Onush

21.05.2004 8:35     citat 

----------
Gingire a le-a nu ca fii-mea doar cand adormeam ci tot timpul iar degetele si unghiile mele sunt normale nici deformate, nici plate. inca ceva... daca ai mei nu au depus eforturi pentru a dezvata nimeni nu a incurajat ci de optiunea copilului, nu i-am scos suzeta din gura sa ii bad degetele dar nici nu i-am scos mana din gura cand se pregatea sa adoarma.

sus

Denunta
Cora

21.05.2004 9:02     citat 

----------
Gingirel a le-a eu te contrazic foarte fericit ... ca mi-am supt degetul cel mare pina la peste 3 ani si nu-i cu nimic diferit de restul. trag cu ochiul Sora-mea si-a degetul mijlociu de la o mina pina la 5 ani, si la fel, nu sint deloc deformate in comparatie cu restul. trag cu ochiul
si nici maxilarele nu le avem modificate niciuna... eu am dinti incalecati, dar explicatia medicala a la un parinte si dinti prea mari de la celalalt. zambet

sus

Denunta
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

21.05.2004 9:51     citat 

No acum imi sariti in cap! trag cu ochiul

Ok, ma corectez, in anumite cazuri si nu tuturor le-au ramas degetele deformate si unghiile plate.
S-a vreo 4 copii, care din cauza suptul degetul mare si unghia sunt plate. Nu trebuia sa generalizez, scuze! jenat

sus

Denunta
Cora

21.05.2004 10:37     citat 

----------
Gingirel a noi fun, te-am prins la "inghesuiala" foarte fericit 1

sus

Denunta
lilith1967

22.05.2004 5:56     citat 

eu n-am ciocanel sa dau, da' te contrazic si eu foarte fericit ... din proprie experienta: supt deget mare mana stanga pana la..... tineti-va bine: 14 ani! n-am dinti deformati, deget deformat sau unghie lata... asta... plata.
Eu nu pot sa sufar suzeta dintr-un singur motiv: am in fata ochilor o scena vazuta over and over again: copilul linistit in carutul lui, ii scapa suzi din gura, ma-sa o ia (o sterge sau nu, dupa caz) si i-o indeasa inapoi in gura, desi copilul NU ZICE NIMIC! Na, d-aia am eu oroare de suzete. Nu vreau sa ajung asa! Ce-i aia mai, sa nu-i vezi fata copilului de suzeta?
si mai Chaton, zau asa, e mic copilu'...Ce-ai vrea sa faca cu manutele? Pana pe la un an o sa tot scoti din gura copilului felurite chestii. Cunoasterea trege prin gurtia la varsta asta! Abia isi descopera mainile.... stai sa vezi cand si-o descoperi picioarele!

sus

Denunta
Chaton

Copii
Radu Cosmin - Minunat!
18 ani, 6 luni

22.05.2004 11:01     citat 

rad rad rad si cand si-o mai descoperi inca ceva,mai interesant! jenat rad rad

sus

Denunta
lumy24

22.05.2004 1:17     citat 

----------
lilith1967 a-sa o ia (o sterge sau nu, dupa caz) si i-o indeasa inapoi in gura, desi copilul NU ZICE NIMIC! Na, d-aia am eu oroare de suzete. Nu vreau sa ajung asa! Ce-i aia mai, sa nu-i vezi fata copilului de suzeta?
----------

Sau stai sa vezi ce am vazut eu: ii scapa bebeului suzeta pe jos si mama si-o baga in gura (cica ca s-o curete), si apoi i-o indeasa bebelusului in gura! surprins prostit de parca gura ei ar fi sterilizator de suzete trag cu ochiul foarte fericit
si apropo de degete "supte" - eu sugeam 2 degete rad foarte fericit , mijlociul si inelarul! si cnd mama a dezvete (la 4ani) cu ardei, piper..eu il papam si apoi veneam la ea sa-mi mai puna! prostit rad rad rad Sa nu dispere saraca mama? Dar m-am dezvatat de frica ca ma spune mama la copii din fata blocului foarte fericit

Pupici la toate! sarut

Lumy si bebe David

sus

Denunta
Cora

22.05.2004 6:14     citat 

----------
lumy24 a apropo de degete "supte" - eu sugeam 2 degete rad rad , mijlociul si inelarul! si cnd mama a dezvete (la 4ani) cu ardei, piper..eu il papam si apoi veneam la ea sa-mi mai puna! prostit rad rad rad ...
----------

rad rad rad rad asta e "buna" rad rad rad .... inca maninci condimentat bine? rad ... pe mine m-au dezvatat insa cu aceasta metoda si cu sosete puse pe mina... bunicii, ca ai mei nu au reusit. prostit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: