· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de vara 2008 (6)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de vara 2008 (6)     
onisca

Copii
Adrian Matei: 13 ani, 9 luni
am nascut deja!

03.09.2008 11:27     citat 

Multumim de primire sarut sarut sarut Mary sa stii ca si bebe al meu are colici si eu ii dau sab simplex sau sunt siropuri pe baza de plante pt colici cu somnul si noi stam cam prost noaptea dar nu avem ce face, si cu lapticul stam cam prost asa ca eu ii dau completare nan la 6 ore si intre orele astea piept pupici la toate mamicile si nu in ultimul rand la puiutzi sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
allamarine1979

Copii
Alla: 14 ani, 8 luni

03.09.2008 11:32     citat 

Mary, cu riscul de a primi rosii: laptele o sa se termine de tot foarte curand daca tu-l tii pe bebe la san o singura data pe zi trist Repet (si asta s-a spus de sute de ori cred pe forum): productia laptelui este stimulata numai si numai de bebelus; daca bebelusul este tinut muuult si des la san, organismul tau stie ca trebuie sa produca mai mult lapte; daca-l tii o data pe zi, de unde sa stie cat are nevoie bebelusul? Ca doar nu poate ghici....
UIte, ca sa te convingi ca stimularea directa de catre bebelus e singura metoda eficienta de-a se produce laptic, sa stii ca si bunicile pot alapta; mai mult, chiar si mamele care adopta copii pot alapta - singura conditie este tinerea bebelusului la san!!! Asa ca daca vrei sa alptezi, lasa miturile gen :nu mai este late" deoparte si pune-l pe bebe sa suga!
Cel mai bun tratament pt colici e tinutul la san sau pe burta ta....
Pe la 6-7 sap[tamani bebelusii au pusee de crestere, pusul la san e foarte important!

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 13 ani, 10 luni
Robert Gabriel: 9 ani, 9 luni

03.09.2008 11:57     citat 

oana si eu am foat azi la rpimarie si am luat banii pe alocatoa de nastere (sau prima de nastere - e acelasi lucru) = 213 lei si pt trusou au zis ca ma suna ei ca momentan nu sunt bani trist asta e traim in Romania foarte fericit
bebe meu papa 110 ml la masa odata la 4 ore. noi tocmai am cumparat biberoane de la Avent fffffffffffffff bune si scumpe (45 lei/2 biberoane cu tetine)- tetina pt luna a 2-a. si papa bebe mult mai bine decat inainte. oana poate trebuie sa-i schimbi tetinele ??????? la noi a functionat de minune. sau poate are afte in guritza daca nu si nu fugutza la dr ca nu se poate sa stea nemancat

sus

Denunta
sailor_moon

Copii
Christinica-Prajiturica: 13 ani, 10 luni
Catalina-Bubulina: 9 ani, 7 luni

03.09.2008 12:23     citat 

si noi avem probleme cu papa - papam nan hipoalergenic 1. de vreo cateva zile nu vrea mai mult de 70ml. la 80ml ma mirca a mancat, la 90 e sarbatoare, iar la 100 dam bairam. pentru noi 120 ml e de domeniul star trek. asa ca...fiti fericite ca mananca si nu va mai ganditi ca mananca prea mult.
a! si mananca o data la 3 ore.

BUN VENIT PUIULUI DE ONISCA!

sus

Denunta
akella

Copii
Daria: 20 ani, 2 luni
Teodora: 13 ani, 10 luni

03.09.2008 12:33     citat 

----------
allamarine1979 a scris:

UIte, ca sa te convingi ca stimularea directa de catre bebelus e singura metoda eficienta de-a se produce laptic, sa stii ca si bunicile pot alapta; mai mult, chiar si mamele care adopta copii pot alapta - singura conditie este tinerea bebelusului la san!!!
----------

Nu dau cu rosii, dar mi se pare incredibil asa ceva. Eu stiam ca lactatia apare in urma sarcinii, cand organismul sufera schimbarile specifice, anumiti hormoni tropaie etc. Cum poate un organism de 50, 60 sau 70 de ani sa produca lactatie daca n-a trecut printr-o sarcina? Ei si daca tot sunt Toma necredinciosul, ma apuc sa ma informez si eu, sa mai citesc una-alta, ca, sincer, nu-s medic si de aia habar n-am de-astea... zambet

sus

Denunta
sailor_moon

Copii

03.09.2008 1:09     citat 

daca a papat 100ml in doua reprize (la interval de 10 minute) mai sarbatorim? confuz

sus

Denunta
manam

Copii
Marius: 14 ani, 1 luna

03.09.2008 1:37     citat 

fetelor, Marius are aproape 5 luni si sarbatoare mare daca papa 100 ml. prostit
in rest 70-80. seara ne uimeste cu 180 surprins . atat.
si in prima luna manca 150. surprins

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 13 ani, 10 luni
Denis Ciprian: 10 ani, 3 luni

03.09.2008 1:39     citat 

Eu habar nu am cat papa, dar cred ca mai putin ziua, pt ca imi cere mai des. Noaptea in schimb doarme, se trezeste la 7.

sus

Denunta
allamarine1979

Copii
Alla: 14 ani, 8 luni

03.09.2008 4:16     citat 

----------
akella a scris:
----------
allamarine1979 a scris:

UIte, ca sa te convingi ca stimularea directa de catre bebelus e singura metoda eficienta de-a se produce laptic, sa stii ca si bunicile pot alapta; mai mult, chiar si mamele care adopta copii pot alapta - singura conditie este tinerea bebelusului la san!!!
----------

Nu dau cu rosii, dar mi se pare incredibil asa ceva. Eu stiam ca lactatia apare in urma sarcinii, cand organismul sufera schimbarile specifice, anumiti hormoni tropaie etc. Cum poate un organism de 50, 60 sau 70 de ani sa produca lactatie daca n-a trecut printr-o sarcina? Ei si daca tot sunt Toma necredinciosul, ma apuc sa ma informez si eu, sa mai citesc una-alta, ca, sincer, nu-s medic si de aia habar n-am de-astea... zambet
----------

Nici eu nu-s medic trag cu ochiul

Uite aici o lista cu linkuri unde gasesti info despre relactatie (in principal - dar si despre alaptatul copiilor adoptati)

http://www.lact-aid.com/rpt025.htm

http://www.kellymom.com/bf/supply/relactation.html

http://www.naturalchildbirth.org/natura...ding01.htm

http://www.breastfeedingbasics.com/html...tion.shtml

Mai sunt informatii pe site-ul OMS (www.who.org), dar acolo-s pdf-uri, nu pot da linkuri; si probabil pe site-ul La lecge League (numai ca momentan nu merge, asa ca n-am putut cauta).

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 13 ani, 10 luni
Ana Lorena-bebelina: 9 ani, 11 luni

03.09.2008 4:53     citat 

fetelor...eu am o problema foarte grava........dupa nastere m-am pricopsit cu niste probleme cu hemoroizii...desi n-am avut niciodata asa ceva pana acum...si vad ca au trecut deja doua luni si nu trece.......spuneti niste remedii naturiste ca ema mea papa tzitzi si nu pot folosi medicamente....poate v-ati mai confruntat vreuna cu astfel de probleme.........pls help plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 13 ani, 10 luni
Denis Ciprian: 10 ani, 3 luni

03.09.2008 4:57     citat 

Ksde,si eu am acceasi problema ca si tine si ieri am fost la un mag naturist de langa bloc si mi-a recomandat doamna o crema Hemorplant pe baza de argila si plante, dar m-am dat doar o data , nu pot sa iti spun nimic de rezultate. Tot doamna de acolo mi-a zis ca bai cu ceai de pelin ar fi f bune. Daca mai afli ceva zi-mi si mie ca si noi papam tzitzi si vrem numai naturist.

sus

Denunta
Mary_love

Copii
Alexandru Gabriel - D-l Goe
13 ani, 10 luni

03.09.2008 6:20     citat 

Bebe meu papa cate 210 ml lapte la o masa la 2 , 3 ore si doctora ne-a zis ca e super bine. Allamarine e vina mea ca nu am dat detalii , insa nu ii dau san de capul meu o data pe zi ; bine inteles ca l-am tinut la san la fiecare masa si de fiecare data plangea pt ca nu curgea ca la biberon plus ca am avut niste probleme in familie si m-am consumat de cand am nascut , asa ca am ramas fara lapte, iar acum bebe plange cand il pun la san pt ca nu mai curge mai nimic trist .
Pt colici ii dau Sab Simplex , Gripe water , Baby calm Baby drink , Debridat si Colic baby ; dar in zadar , nu au nici un efect plang sau sunt foarte trist sper ca sa creasca mare mai repede si sa scape , am auzit ca de la 3 luni incolo sunt mai putin intense durerile.

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 13 ani, 10 luni
Robert Gabriel: 9 ani, 9 luni

03.09.2008 8:23     citat 

mary 210 ml la 2,3 ore surprins wouuuuuuuuuu
am facut vaccinul azi cel cu 2 intepaturi trist a urlat pitica mea din toate puterile plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist de-mi venea sa o bat pe asistenta nu ca ar fi avut vreo vina ci doar pt ca o facea sa sufere desi e spre binele ei
a plans mititica mult dar acum e bine. o supraveghem indeaproape sa nu faca febra
am ajuns la 58 cm si 4150 gr. dr zice ca e cam palida si ne a dat de facut o analiza a sangelui si pt ca eu cred ca are prea multi mucisori facem si o analiza cu ce gasim un nas - nu mai stiu cum se cheama
dr nu e prea multumita de cat a luat in greutate dar eu zic ca e bine, ia constant in greutate si fata de ultima cantarire e chiar ok
acum doarme pitica printesuca lu mami sarut sarut sarut

sus

Denunta
sailor_moon

Copii

03.09.2008 9:43     citat 

210ml la 2-3 ore?!!!!! prostit prostit prostit
incep sa cred ca pitica mea e subnutrita! "noroc" ca mai sunt mamici care au patit sau patesc la fel ca mine. cu vomatul cum stati, fetelor, ca noua ni se intampla de cel putin o data pe saptamana - e un pic mai calicuta scot limba

sus

Denunta
sailor_moon

Copii

03.09.2008 9:51     citat 

Mary_love, am crezut ca eu i-am dat prea multe medicamente pentru colici fetitei mele, mai ales ca ea nu a avut!
incearca si bonisan - e din plante si eu il consider foarte bun. chris lua bonisan - 10 picaturi de 3 ori pe zi, debridat - o treime de lingurita de silicon de 3 ori pe zi, sab simplex in laptic de 3 ori pe zi si baby drink - un plic la 100ml. a avut si ea dureri de burtica cred, dar nu colici, nu sa planga si sa se zvarcoleasca, ci decent.
si noi papam bibi si, sincer, am crezut ca fac colici numai daca papa la san confuz . poate m-am inselat. poate a fost pitica mea mai norocoasa.
sanatate si nopti lonistite!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: