· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > :( e oparita....NU STIU CE SA`I MAI FAC
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor :( e oparita....NU STIU CE SA`I MAI FAC     
clala

Copii
Anastasia Gabriela: 13 ani, 3 luni

28.02.2009 6:15     citat 

Eu le-am incercat pe toate, de la crema de galbenele, nivea, johnson, cutaden, bepanthen, ulei de masline si mustela.
Singura care a avut efect si o dau in continuare (7luni), se numeste Petrini, este produsa de Farmec si costa 6lei.
Si cat mai mult fara pampers.

sus

Denunta
tania23

06.03.2009 1:47     citat 

si noi suferim de aceeasi problema. eu dupa fiecare pampers schimbat o spal cu apa calduta si stam putin la funul gol. apoi o dau cu crema de galbenele, este singura care a dat ceva rezultate. am mai incercat cu ulei, bepanthene si o crema de la mustela.
spuneti-mi si mie unde pot gasi aceasta crema petrini? in farmacii sau la cosmetice?

sus

Denunta
Onush

06.03.2009 2:29     citat 

----------
irina3 a scris:
mie mi-a prescris o reteta pt o crema care se prepara in farmacie pentru eritem fesier(candidoza):
-unguent simplu-50g
-cloramfenicol-0.5g
-talc-20g
-oxid de zinc-20g
-hidrocortizon-1f
-vit a-1ml
-stmicin-2tb
Se aplica de 3 ori pe zi.Este foarte buna si a costat 10 ron.
----------

Adica hidrocortizon cu ceva pe langa prostit
Insa eritemul fesier nu este candidoza .... poate fi eritem fesier fara sa fie o micoza.
Atentie cu cortizonul la copiii mici!

sus

Denunta
monyk207

Copii
beatrice georgiana: 12 ani, 9 luni
am nascut deja!

21.03.2009 12:09     citat 

la noi a mers 3 zile cu nidoflor sa treaca ranile sau ma rog bubulitele si pt intretinere o crema cu ulei de catina "baby 4 you".la noi a dat rezultate..poate de la antibioticul din nidoflor.

sus

Denunta
irina3

Copii
Nicodim-Alexandru: 12 ani, 10 luni

21.03.2009 7:00     citat 

----------
Onush a scris:
[Atentie cu cortizonul la copiii mici!
----------

explica-mi si mie te rog frumos ce ar putea sa se intample daca e folosita pe o perioada mai lunga de timp.

sus

Denunta
cician

Copii
Rar.: 18 ani, 2 luni
Mar: 12 ani, 2 luni
am nascut deja!

30.03.2009 12:18     citat 

Eu lui Rares pentru bubitele de pe fundulet i-am dat cu Neopreol ( este facut cu untura de peste) miroase cam naspa dar la noi a facut minuni ( dupa multe alte incercari ) zambet
... iar cu unguentul cu cortizon , aveam un unguent in casa cu cortizon ( dat de medicul de familie pentru niste iritatii pe fata, tot ale lui Rares din cauza scutecelor cloraminate din maternitate) , soacra mea in loc sa-i dea cu Neopreol la fundulet ia dat cu acest unguent, ca acesta mirosea mai frumos confuz probabil ca la atins si pe la putzica , pentru ca seara cand am ajuns acasa o avea rosie si umflata ( d-na doctor a spus atunci ca o sa-i treaca, fara nici un tratament cand ii trece efectul de la cortizon ) asa ca spun si eu la fel Atentie la aceste unguente... exclamatie

sus

Denunta
irina3

Copii
Nicodim-Alexandru: 12 ani, 10 luni

30.03.2009 8:07     citat 

sa stii ca eu folosesc aceasta crema dupa recomandarea pediatrului si mi-a spus ca o pot folosi si dupa ce se vindeca,asa ca il folosesc de aproape 2 luni.am mai cerut parerea unui doctor si mi-a spus ca,intr-adevar se administreaza mai cu atentie cortizonul dar cand e administrat intern.nu am avut nici o problema din cauza asta,ba din contra cu toate care le-am incercat se inrosea imediat la fundulet.
[color=cyan][color=blue]inca astept raspuns de la Onush in urma atentionarii[/color][/color]

sus

Denunta
pingudina

Copii
Ana Sanziana: 13 ani
Ilinca Miruna: 11 ani, 1 luna

22.04.2009 1:46     citat 

Cand fetita mea a fost tare iritata la fundulet (avea rana supuranda) am scapat in maxim 2 zile cu spray-ul reparator de la Korane. E adevarat, este mai scump (vreo 35RON), dar se vedea rezultatul de la o aplicare la alta. Totodata trebuie actionat la sursa iritatiei. La mine avea multe scaune diareice, acide, pe care le-am combatut cu calciu carbonic dizolvat in ceai de musetel (inainte de fiecare supt) si apa de orez (1 lingura orez fiert pana infloreste in 300ml apa).

sus

Denunta
CrazyMommy

26.04.2009 4:22     citat 

La noi a functionat:
1.eliminarea servetelelor umede pe care in mod eronat le foloseam la inceput
2.spalarea cu apa calda si bicarbonat sau ceai de galbenele sau salvie
3.crema de galbenele Dr.Baciu,Sibiu
4.scutecele simple,neimpregnate cu lotiuni etc
5.in cazuri extreme doua trei aplicari de Cutaden
Medicul nostru ne a explicat ca folosirea indelungata a cremelor cu antibiotice in zona genitala inactiveaza barierele naturale ale pielii si poate duce/provoca micoze/candidoze cat despre cortizon si derivate in forma de unguente trec prin piele si sunt filtrate de rinichi in afara de asta pot provoca reactii inflamatorii grave
Sanatatemaxima tuturor!

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 16 ani, 5 luni
Maria: 13 ani

26.04.2009 6:54     citat 

----------
irina3 a scris:

[color=cyan][color=blue]inca astept raspuns de la Onush in urma atentionarii[/color][/color]
----------

nu sunt Onush,dar pt ca insisti si se pare ca nici nu ai avut curiozitatea sa cauti singurica pe google info despre cortizon,iti raspund eu ,din proprie experienta.
Baiatul meu are psoriazis(nu mai stau sa explic ce este) si din cind in cind ii apar din nou pete pe piele,pe care le tinem in friu cu o crema pe baza de cortizon(atunci cind arata f.rau si vrem sa remediem situatia rapid).Medicul dermatolog ,profesor universitar bla-bla ne-a spus de la bun inceput ca acea crema trebuie folosita doar cind celelalte unguente nu-si fac destul de repede efectul,tocmai din cauza cortizonului,care este f periculos de administrat unui copil de 4 ani.Nu am pretins sa-mi dea detaliat ce efecte ar putea avea cortizonul asupra baiatului,am preferat sa-i multumesc ca m-a avertizat si sa stiu ca este un medicament ce se foloseste doar in situatii de urgenta.

poate ar fi bine sa dai un search google despre cortizon si banuiesc ca nu vei mai petrece inca vreo saptamina "tratind"funduletul copilasului cu cortizon in asteptarea raspunsului lui Onush prostit

sus

Denunta
Onush

26.04.2009 9:28     citat 

Ce se poate intampla este sa ii scada imunitatea. Sa nu mai raspunda la nici un fel de alt fel de tratament decat cortizon.
Avand in vedere ca tratamentul cu cortizon nu e recomandat pe perioade lungi de timp de unde as zice ca tratarea eritemului fesier cu cortizon nu e o solutie decat in cazuri extreme.

Inca ceva, cortizonul trateaza simtomele nu cauza si nici nu protejeaza. Atat timp cat nu vei gasi sursa, motivul pentru care se irita nu vei rezolva problema.

sus

Denunta
moqa

28.04.2009 9:16   Re: :( e oparita....NU STIU CE SA`I MAI FAC  citat 

----------
bucatzica a scris:
Ajutati`ma va rog.....bebelusul meu s`a oparit....nu stiu cu ce sa o mai dau....dupa fiecare schimbare de pampers o spal cu apa calduta....am dat`o cu crema de galbenele ptr iritatii fesiere,am lasat`o fara pampers,pudra tot timpul a avut ca sa nu stea uda,am spalat`o cu ceai de galbenele si musetel....acum o dau cu ulei cald trist .....nu stiu ce sa`i mai fac ca nu ii trece....si cred ca o si ustura mititica.....este foarte rosie si i se cojeste pielea ca a facut un fel de basicute plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
----------

fai ceai de musetel cu galbenele tare la 0.5l pune vreo 2 plicuri dinamandoua.cauta in farmacii crema de galbenele preparata de farmacie si in nici un caz no da cu pudra nui face bine.spalo de fiecare data cand schimbi pampersul cu ceai .laso cat de mult poti fara pampers si ii va trece in 3-4 zile.nu dispera la alexandra din besicute ii cugea sange numai stiam ce sai fac

sus

Denunta
CrazyMommy

28.04.2009 11:29   Re: :( e oparita....NU STIU CE SA`I MAI FAC  citat 

----------
moqa a scris:
----------
bucatzica a scris:
Ajutati`ma va rog.....bebelusul meu s`a oparit....nu stiu cu ce sa o mai dau....dupa fiecare schimbare de pampers o spal cu apa calduta....am dat`o cu crema de galbenele ptr iritatii fesiere,am lasat`o fara pampers,pudra tot timpul a avut ca sa nu stea uda,am spalat`o cu ceai de galbenele si musetel....acum o dau cu ulei cald trist .....nu stiu ce sa`i mai fac ca nu ii trece....si cred ca o si ustura mititica.....este foarte rosie si i se cojeste pielea ca a facut un fel de basicute plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
----------

fai
ceai de musetel cu galbenele tare la 0.5l pune vreo 2 plicuri dinamandoua.cauta in farmacii crema de galbenele preparata de farmacie si in nici un caz no da cu pudra nui face bine.spalo de fiecare data cand schimbi pampersul cu ceai .laso cat de mult poti fara pampers si ii va trece in 3-4 zile.nu dispera la alexandra din besicute ii cugea sange numai stiam ce sai fac
----------

Requiem pentru cratima plang sau sunt foarte trist Limba romana va deveni o limba moarta.Imi pare rau fetelor stiu ca este off topic dar nu mai suport sa vad asa ceva.In afara de asta;draga moqa ce credibilitate crezi ca au sfaturile tale din moment ce scrii in acest fel?

sus

Denunta
Onush

28.04.2009 12:58   Re: :( e oparita....NU STIU CE SA`I MAI FAC  citat 

----------
CrazyMommy a scris:
draga moqa ce credibilitate crezi ca au sfaturile tale din moment ce scrii in acest fel?
----------

Asta ca sa nu mai spunem a suta mia oara ca musetelul nu mai este indicat pentru iritatii si infectii.

sus

Denunta
dana_07

Copii
Andrei: 14 ani, 2 luni

08.06.2009 8:12     citat 

un remediu excelent il reprezinta uleiul de masline fiert si racit ; se pune intr-o sticluta ulei si sticluta se pune la fiert intr-o oala cu apa; dupa ce fierbe se pune la rece si la nevoie se unge pilea bebelusului cu cateva picaturi !

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: