· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > Alimentatia la 1 an si nu numai - ce mananca azi puiutii? 3
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Alimentatia la 1 an si nu numai - ce mananca azi puiutii? 3     
saint

Copii
Anna: 12 ani, 5 luni

30.04.2009 8:46     citat 

Si de ce ii dai fructele la 12-12.30 si nu pranzul?

sus

Denunta
Connie_drg

Copii
Bianca Antonia: 12 ani, 8 luni
am nascut deja!

30.04.2009 9:28     citat 

----------
saint a scris:
Si de ce ii dai fructele la 12-12.30 si nu pranzul?
----------

pt.ca nu le mai mananca dupa pranz (ora 17) decat 2-3 lingurite, si atunci i le dau in ordinea asta ca sa pape cu pofta tot ce ii pun in farfurie...

sus

Denunta
marle

Copii
printisorul nostru: 12 ani, 11 luni
print 2: 6 ani, 11 luni
am nascut deja!

06.05.2009 2:37     citat 

fetele ce mai papa piticii???
mai veniti cu ceva idei ca zau de stiu ce sa-i mai dau....mai nou papa ciorbica (supica) pe la 13-13.30 si dupa ce se trezeste 16-16.3-17...orele difera..... papa felul 2!!!
faza ii ca nu mai vrea ciorbica de legume cu toate ca nu o fac acra...e dulce si cand papa ii pun un pic de smantana........prefera supa de pui cu taitei....dar chiar toata ziua?????.....plus ca ma necajesc ca nu am cum sa-i dau legume....ca doar in ciorba le papa!!!!
voi cum mai pregatiti legumele si cum le combinati?
fructele a avut o perioada in care le papa asa pireut...acum gata, iar s-a plictisit!!!
azi am papat asa:
ora 8: laptic
ora 10.30 iaurt cu cereale integrale de la FITNES....or fi indicate pentru ei?????
ora 13.30 ciorbica...cateva linguri si jumate de iaurt
de la 14 face nani
ora 16-16.30- mamaliguta cu branza si smanata
ora 19.30- cereale humana
ora 22- lapte
pupici

sus

Denunta
Connie_drg

Copii
am nascut deja!

06.05.2009 3:26     citat 

marle nu stiu ce sa zic de cereale fitness.... nici eu nu mananc d-alea, eu personal imi iau chocapic si cini mini cu scortisoara iar copilului ii iau d-astea de copii de varsta mai mica decat are ea pt ca nu-i convin astea cu bucatele....
eu legumele i le dau doar in mancare, altfel nici n-am incercat ori ii prepar cate ceva pe aragaz ori la steamer, dar am observat ca mai nou prefera mancarea facuta la aragaz sau cuptor ca pot sa pun si verdeata si putintica sare, putin ulei de masline si au alt gust .. mai ales cand e facuta la cuptor, degeaba ii pun eu diverse dupa ce au fiert la steamer ca nu-i tot aia....
bianca mananca si putin acrisor si dulce.... si eu sunt in pana de idei ce sa-i mai fac...

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani
alaptat, purtat, rasfatat

06.05.2009 3:48     citat 

Marle, eu nu vad fructe in meniul de azi.Nu papa nici fructe?

rox

sus

Denunta
CrazyMommy

06.05.2009 3:55     citat 

Fetelor am si eu o intrebare pt voi care sunteti mai experte.As dori sa i dau micutei mele un pic de pepene galben.Am tot cautat informatii dar nu am gasit mare lucru.Pana acum i am dat mar,para,de doua ori piersica si pruna.Stiti ceva daca e interzis la 8-9 luni?
Multumesc.

sus

Denunta
marle

Copii
am nascut deja!

06.05.2009 5:54     citat 

roxanamirela, patrick a papat fructe facute pireut pana acum 2 zile, asa ca acum fructe ii dai intre mese...azi a papat o piersicuta si struguri...vreau sa-ti spun ca are perioade si perioade...adica....sunt zile in care papa si cate 200 ml de pireu de fructe si zile in care debea daca se atinge de ele....dar cand vad ca nu le papa facute pireu, incerc sa i le dau asa in manuta, intre mese....bineinteles ca nu papa asa mult cum ar fi mancat daca sunt facute pireu...dar ma consolez cand mananca si cate putin!!!!
pati a fost fan fructe pana pe la 1 an, dupa care a inceput sa faca nazuri....am fost f necajita si din disperare am apelat si la borcanele hipp pe care le papa f bine....dar m-am gandit ca poate nu sunt asa bune...asa ca treptat am renuntat la ele si am revin la cele de pe piata....cu toate din ele efectiv nu au nici un gust....si sunt buretoase!!!
apropo....voi ce fructe dati piticilor? noi papam: banane, mere, pere, struguri, kivi, pepene galben si cam atat....portocale a mancat destul de rar...nu e asa incantat.....am mai incercat pomelo......!!!
voi dati fructele asa simplu sau le combinati cu ceva?
connie dar de ce nu mananci cereale fitness ca sunt la fel ca celelalte? mie imi plac tare mult cu lapte dimineata si sunt si sanatoase....copilului ii dau cereale humana....doar zilele astea am incercat sa-i dau fitness....oricum nu aveam de gand sa fac din astea o masa neaparat....m-am gandit doar ca daca sunt din grau si au vitamine si minerale sunt bune si pt ei!!!!
crazyMommy, printi meu a papat f bine pepenele galben inainte de 1 an...il amestecam cu celelalte fructe si era un deliciu!!! incearca sa vezi daca ii place gustul!!!!
pupici

sus

Denunta
marle

Copii
am nascut deja!

06.05.2009 6:37     citat 

am reusit sa papam si jumate de banana!!!yupi!!!!!

sus

Denunta
Connie_drg

Copii
am nascut deja!

07.05.2009 8:29     citat 

marle am incercat si eu fitness dar imi plac mai mult cele mentionate de mine ca sunt mai dulci foarte fericit dar nu stiu sa-mi dau cu parerea dc sunt bune pt copii confuz
bianca a papat: piersici, mere, pere banane, portocale, ananas si mango,... kiwi nu i-am dat ca nu cred ca i-ar placea (asa ma gandesc... pt ca nici merele acre nu le mananca, dc sunt mai dulci da), dar am sa iau si eu pepene galben ca e tare bun zambet
eu fructele i le dau si simple dar si combinate cu biscuiti, cu cereale, sau cu branzica de vaci (banana)....
eu ma gandeam ca poate mai scriu fetele ce prepara pt masa de pranz...

sus

Denunta
marle

Copii
am nascut deja!

09.05.2009 9:30     citat 

uite ca zi am patit-o cu fructele...i-am facut un amestec de mar+para+kivi+pepene galben si la o ora dupa a facut kk....atat s-a iritat de tare...vai e tot rosu ...e oparit rau....s urla la fiecare schimbat de scutec...ceva nu i-a convenit...si ma bucurasem ca a papat bine!!!
azi s-a trezit pe la 10 si a baut lapticul
la 12 a papat cam 200 ml pireu de fructe!!!
la 14 pastrav cu brocoli
la 17.30- supica de pui...dar fara carne
am sarit peste cereale...pe care le papa la 19-19.30
la 22 laptic

ieri am avut la pranz orez cu ficatel papat pe la 13.30
si pe la 17 ciorbica de legume
fructe a mancat ieri asa intre mese: banana si piersica

va pup dulce pe toate!!!
maine chiar nu stiu ce sa-i mai dau!!!!

e posibil sa faca alergie de la galbenus de ou de casa? ca acum trei zile i-am facut mamaliguta+branza+smantana si i-am pus si un galbenus de ou...ca nu vrea sa mai pape oua...si am zis ca asa poate il papa....a papat intr-adevar, dar seara i-a iesit pe spatic multe, multe bubite rosii!!!

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 1 luna
MICA: 9 ani, 9 luni

10.05.2009 1:56     citat 

----------
marle a scris:
uite ca zi am patit-o cu fructele...i-am facut un amestec de mar+para+kivi+pepene galben si la o ora dupa a facut kk....atat s-a iritat de tare...vai e tot rosu ...e oparit rau....s urla la fiecare schimbat de scutec...ceva nu i-a convenit...si ma bucurasem ca a papat bine!!!
----------

eu zic ca i-ai facut un amestec bomba. daca ai fi mancat si tu, probabil ai fi avut aceeasi reactie ca si el.
de ce i-ai dat atatea fructe? una o data cred ca e de ajuns.
eu nu i-am amestecat niciodata atatea fructe la o masa lui Tedi. in f rare cazuri s-a intamplat sa manance 2 diferite. peste vara mananca prune din curte si mai cere si mar, banana sau altceva ce stie el ca avem in casa.

sus

Denunta
marle

Copii
am nascut deja!

10.05.2009 1:59     citat 

kiki sa stii ca tot timpul copilul a mancat asa combinat si nu a avut nimic......dar voi incerca sa-i nu ii mai pun atatea sa vad cum va fi!!! si eu am mancat din acest amestec "bomba" si zau de am avut ceva!!! mersi zambet

sus

Denunta
mami_paolino

Copii
Paolo Mihai: 14 ani, 4 luni
Massimo Alessandro: 10 ani, 11 luni
am nascut deja!

04.06.2009 4:27     citat 

----------
citat:
CrazyMommy : 06.05.2009 1:55 titlu:

--------------------------------------------------------------------------------

Fetelor am si eu o intrebare pt voi care sunteti mai experte.As dori sa i dau micutei mele un pic de pepene galben.Am tot cautat informatii dar nu am gasit mare lucru.Pana acum i am dat mar,para,de doua ori piersica si pruna.Stiti ceva daca e interzis la 8-9 luni?
Multumesc.

Eu ii dadeam lui Paolo pepene galben la vreo 10 luni (era sezonul) si la inceput ii dadeam banana amestecata cu putin pepene galben, cat sa prinda nitel gustul si sa vad daca nu face vreo reactie ciudata. Pe urma nu am avut probleme...ii dai putin la inceput si pe urma o felioara, pasata. In iulie ajunsese sa manance ditamai cana cu o banana, o felie de pepene galben si o pruna si o termina toata. Din pacate...a durat un an...anul trecut nici n-a vrut sa vada pepenele galben dar in schimb, a descoperit pepenele rosu.

----------

sus

Denunta
anca64

Copii
Codrin: 12 ani, 9 luni

05.06.2009 12:59     citat 

Eu m-am obisnuit sa dregresez carnea de pui pentru Codri inainte de a o gati. Adica ii scot pielita si scot orice petec de grasime ar fi pe ea. Oare fac bine? Stiu ca puilor le-ar trebui si grasimi insa nu stiu de care si parca nu-mi vine sa las pulpele de pui asa, garnisite cu grasime.
Voi ce credeti?

sus

Denunta
anca64

Copii
Codrin: 12 ani, 9 luni

05.06.2009 1:02     citat 

In schimb supica la gatit adaug uneori putin ulei (de floarea soarelui sau de masline) ca sa dea gust. Am vazut ca-i place mai mult. Am impresia ca grasimea animala e prea grea pentru ei si o inlocuiesc cu f. putina grasime vegetala din ulei. Gresesc oare?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: