· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > Alimentatia la 1 an si nu numai - ce mananca azi puiutii? 3
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Alimentatia la 1 an si nu numai - ce mananca azi puiutii? 3     
mami_paolino

Copii
Paolo Mihai: 14 ani, 4 luni
Massimo Alessandro: 10 ani, 11 luni
am nascut deja!

05.06.2009 2:09     citat 

eu ii dadeam piept de pui la inceput sau carne de curcan care e si asa dastul de "uscata", mai spre un an ii dadeam file' de vitel. Pulpe de pui am inceput (nici nu mai stiu cand), dar le faceam la capac la cuptro si nu prea mai ramanea multa grasime (iei o cratita, pui cam o palma de apa si un capac intors deasupra; pe urma pui pulpele de pui cu putina sare, vegeta, piper si le pui asa la cuptor, pana se rumenesc). Acum ii dau ce mancam noi, nu mai gatesc individual pt. el, ca vrea sa pape mancarea noastra si oricum e destul de mare.

sus

Denunta
marle

Copii
printisorul nostru: 12 ani, 11 luni
print 2: 6 ani, 11 luni
am nascut deja!

14.06.2009 2:21     citat 

ciao fetele!!!
am auzit de curand o discutie legata de pieptul de pui, adica cica nu ar fi indicat sa se inceapa cu piept de pui ci cu pulpe...partea superioara surprins si cu carnita de pe aripioare surprins !!! ei sincera sa fiu eu lui pati doar piept de pui i-am dat de cand a avut voie carne si uneori pulpa, dar copanelul, adica partea inferioara!!! e ok? voi cum procedati?
patrick are vreo saptamana si mai bine in care papa aproape numai supica de pui cu taitei, facuta cu legume: morcov, telina si patrunjel......pe care daca i le pasez nu le papa, doar morcovul.....!!! asa ca ma multumesc ca macar fierb acolo legumele in supica si tot raman ceva vitamine in zeama!!!! asta, pe langa lapte, fructe si cereale....pe care le papa la orele corespunzatoare......supica e pe primul loc.....adica doar ea e mancarea consistenta pe parcursul zilei!!!
nu stiu ce sa-i mai fac sa pape cu placere....ca poate s-a saturat saracutul de cam toate!!!! sau oare ar trebuie sa-mi schimb modul de gatit si sa le mai prepar si in alt fel decat fierte? si sa pun si alte condimente decat sare?????
azi a avut urmatorul meniu:
ora 9 --300 ml lapte
ora 11.30----un borcanel hipp de piersici
ora 13.30 ----esec.....am incercat si supica si pestele cu legume....refuz total
de la 14 e la nani
pe la 17 ii pregatesc o pulpa cu pireu si un iaurtel
iar pe la 20 cereale
la ora 22 lapte ...iar 300 ml

oare gresesc pe undeva??? oricum azi noapte a dormit cu buni si a fost cam foit si probabil ca l-a ajuns oboseala de a refuzat pranzul!!! acum zic si eu....nu stiu ce o fi avand , dar era super agitat!!!!
pupici

sus

Denunta
mami_paolino

Copii
Paolo Mihai: 14 ani, 4 luni
Massimo Alessandro: 10 ani, 11 luni
am nascut deja!

15.06.2009 7:48     citat 

Eu ii dadeam lui Paolo si supita de rosii, ciorbita, paste cu sos sau cu ou si sunca....La pranz ii dadeam felul 1 supa sau ciorbita si felul 2 piure cu sunca, iar seara paste gen stelute sau cum bebeul tau e mai mare macaroane micute. Acum mananca aproape tot felul de paste, mai putin spaghetele, ca mi-e frica sa nu se innece cu ele.

sus

Denunta
mamae

07.07.2009 3:43     citat 

sunteti niste fericite ca manance ce mancati si voi;fata mea a fost de mica o mofturoasa,carnita nu a mancat pana dupa 1,3 ani si atunci pasata bine la blender.daca o tocam marunt si i-o puneam in mancare,o simtea si o scotea afara.ficat ce sa mai vorbesc,nici acum nu mananca. plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
david_ionela2000

Copii
DAVID-ANDREI - UN INGERAS
13 ani

17.07.2009 3:25     citat 

dimineata devreme asta insemnand pe la 6-7 bem laptic,dupa ce ne trezim pe la 9 si ,mancam un iaurtel ori paine cu unt,la 2 si mancam mancare gatita ciorbita sau felul doi ce este mai bun pe la 4-5 un fruct ceva sau niste biscuiti ,pe la 7-8 la fel ceva mai usor si la culcare din nou biberonul cu laptic :arrow:

sus

Denunta
marle

Copii
am nascut deja!

19.07.2009 11:04     citat 

ciao dragutelor!!!
am gasit pe net cautand dupa meniuri pentru copil de peste 1 an urmatoarele chestii.....ce ziceti?

Meniul ideal
Micul dejun: 15-20% din necesarul zilnic de calorii. Sugestii: lapte cu cereale; ou fiert tare cu paine si o cana de lapte; paine cu unt pe care intinzi gem sau miere plus o cana de lapte.
Gustarea de la ora 10: 10-15% din necesarul zilnic de calorii. Sugestii: un mar, o para, o piersica etc. Daca nu ai proaspete, ia din compot!
Masa de pranz: 30-40% din necesarul zilnic de calorii. Sugestii: primul fel poate fi supa (nu prea multa, fiindca felul doi nu va mai avea succes), o salata de cruditati, mamaliguta cu branza, omleta cu legume etc.; felul doi inseamna o mancare de zarzavaturi cu carne sau paste fainoase cu branza si ou etc.; ca desert, ofera-i o salata de fructe cu frisca proaspata, compot sau un fruct proaspat.
Gustarea de la ora 17: 10-15% din necesarul zilnic de calorii. Sugestii: un iaurt (preparat in casa) sau o tartina cu cascaval, cas, uda sau telemea desarata, un fruct. Mai rar, o prajitura de casa cu fructe sau o placinta cu mere sau branza.
Cina: aproximativ 20% din necesarul zilnic de calorii. Sugestii: soteuri, mamaliguta, budinci, papanasi, sandvisuri cu unt si branza sau cascaval, urda. O cana cu lapte completeaza masa.

sau asta:

Micul dejun
- o felie de paine cu unt si cascaval sau gem de fructe
- cereale cu lapte
- o felie de sunca sau piept fiert
- branza de vaci cu un biscuit
- un ou fiert
Toate insotite de o canuta cu lapte si una de suc natural de fructe. Este important ca ratia zilnica de lapte sa se mentina la circa 500 ml. Si, desigur, nu toate cele insirate ii vor fi date simultan, ci i se vor oferi altenativ, in fiecare zi altceva. De exemplu, nu-i vei da ou decat de doua ori pe saptamana.
Gustarea de la ora 10- un fruct sau un pahar de suc de frucxte si morcovi sau chiar o budinca de casa.
Pranzul
Dupa varsta de un an, trebuie sa cuprinda trei feluri de mancare:
- Ciorbita. Este cel mai important fel de mancare. Indiferent daca este supica de legume, ciorba de perisoare, d evacuta sau de pui, dreasa cu smantana sau cu ou, ea nu trebuie sa lipseascca din meniul zilnic al puiului mic.
- Felul doi. Piure de legume sau de cartofi, pilaf sau tocanita.
- Desertul. Prajitura de casa, o felie de chec sau un fruct.
Gustarea de la ora 17
- Un iaurt cu biscuiti.
- O placinta cu mere sau cu branza, ceva usor si placut.
Cina- Intotdeauna un pahar cu lapte.
- O clatita cu branza sau cu mere.
Nota: Aceste tipuri de meniuri sunt pur orientative, dar pot fi adaptate cu siguranta la preferintele culinare ale copilului tau. Asadar, nu-l forta sa manance ceva numai pentru ca este trecut pe lista.

poate va ajuta sa va orientati in meniul vostru zilnic!!!!!!!!

mie mi se pare ca totusi pranzul e prea bogat!!! eu ii dau lui pati ciorbita cu legume multe si carnita pe la 13.30....deci la pranz....ei unde sa mai bag si felul 2 si desertul....ca zau de ar manca atat!!! cand se trezeste ii fac ceva felul 2: pireu cu ficatel sau cu carnita, mamaliguta+branza+smantana, sau peste cu brocoli si cartofi....oricum ceva mai consistent!!!!

citeam intr-o revista ca portia de carnita (proteine) nu trebuie sa depaseasca 40-50 gr pe zi!!!! la noi cam depaseste ca el papa si in ciorbica si la felul 2 carnita....asa ca trebuie sa mai reducem din carne!!! chiar nu stiam chestia asta!!! oare cam ce inseamna 40-50 grame???? voi cum procedati?
pupici

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 1 luna

19.07.2009 11:20     citat 

marle, carne o singura data pe zi, la o singura masa (si intr-un singur fel de mincare) e suficienta
cam ce inseamna 40-50 de grame? o feliuta subtire de carne, mai putin de jumatate dintr-un piept de pui (rezonabil ca marime), doua batoane mici de peste pané de exemplu (desigur, una dintre ele, nu toate la un loc)
la fel cum nu se dau in aceeasi zi carne si oua
excesul de proteine e daunator

cit despre meniurile prezentate de tine, nu stiu, mie ca adult mi se par excesive, daramite pentru un copil
traditia supei/ciorbei e pur romaneasca, noi aici mincam doar iarna, si cind o mincam, aia e toata masa, o supa-crema cu ceva piine, eventual jumate de felie de jambon sau o bucatica de carne si gata

la fel, micul dejun...nu stiu ce sa zic, o gramada de feluri de mincare
desigur, depinde de preferintele fiecarui copil
dar Elouan de exemplu se multumeste (ba as zice ca maninca foarte bine!) cu o cana de lapte sau un iaurt plus un biscuite sau o bucata de piine (ah, da, simpla, ca nu suporta unt/gem/ciocolata pe piine), eventual un compot mixat
gustarea fruct mi se pare ideala, pentru copiii care maninca fructe crude (excelent); cum al meu le detesta, la noi e cel mai adesea un compot (de marimea unui iaurt, de fapt fructe mixate)
iar la cina...la noi e cam acelasi tip de mincare ca si la prinz: adica un fel de mincare (diferit, din alta grupa decit ce a mincat la prinz) plus un desert lejer (caci la laptele de seara a renuntat de...mai bine de un an)
la prinz, la cresa, ii mai tenteaza cu o salata de cruditati inainte de felul principal (bon, al meu o refuza, cruditatile nu-i sint pe plac), iar in general copiii maninca cam o lingura

ah, desertul; la noi e de obicei un iaurt/un compot/ o crema-desert pe baza de lapte
prajiturile, checurile le prefer in gustare la 16h de exemplu (si cind e asa, o felie de prajitura, chec e suficienta pentru gustarea intreaga

cit despre condimente: eu am preferat (si invatat sa utilizez) ierburile aromatice, sint mult mai sanatoase (chiar si pentru noi, la fel, mai ales ca aveam mina cam grea pe sare si piper cind gateam)
asa ca mi-am pus jardinierele din bucatarie doar cu ierburi, sa le am sub mina

despre modul de gatire: fierte, la aburi, in cuptor, gratinate cu putin cascaval pe deasupra, multiplici lejer modurile de gatire
e drept ca de prajeli m-am ferit sau am preferat o tigaie-grill, fara grasime (la fel, asa fac si pentru noi, satula de mincarea grasa din anii precedenti)
ce mai fac? foietaje sarate, clatite sarate, foi de brick umplute cu brinza/ o felie de jambon/ pastai verzi sau ce-o mai fi, un soi de nems (foi de brick, un aluat extrem de subtire, care devine crocant la coacere cu o umplutura de orez si pui), checuri sarate (cu masline, cu rosii, cu brinza, cu ce-mi vine); in felul acesta am portii micute, ce ramine se conserveaza bine pentru citeva zile (desi in general prefer mincarea preparata exact inainte de a minca)

sus

Denunta
marle

Copii
am nascut deja!

19.07.2009 2:56     citat 

ciao teo!!!! sarut sarut sarut
faza e ca ce aici apar sugestii pt papa si nu trebuie data toate o data....ai vazut, nu? sunt insirate mai multe feluri de papa si ramane la latitudinea fiecaruia ce alege!!!!
pe mine ma surprinde faptul ca se spune ca dupa 1 an masa de pranz trebuie sa contine 3 feluri de mancare surprins ....cam mult, totusi!!! in rest , pentru orientare....sunt cat de cat ok meniurile!!!!
pati a papat asa azi: inca nu tot ca urmeaza sa se trezeasca trag cu ochiul
ora 9.00----300 ml lapte
ora 11.00----un borcanel humana mare de iaurt cu maracuja si cateva cereale cu lapte........mai fetelor de ce refuza piticul meu fructele facute de mine acasa plang sau sunt foarte trist ???
ora 13.30 ....nu a mai vrut supica asa ca l-am pus la nani
ora 17--orez sau pireu cu piept de pui si voi incerca su putina zeama de la supica
ora 19.30-20.00 iaurt cu biscuiti sau lapte cu taitei si o banana sau mar
ora 22.00---300 ml lapte
apoi nani zambet
atunci in supica sau ciorbica sa nu ii mai pun carne, nu? sau daca pun sa o las deoparte si sa i-o dau la felul 2 cand se trezeste!!!! da...asa cred ca e cel mai bine!!!!!
am observat ca pati mai bine mananca fructele seara dupa 19 decat dimineata la 10-11!!!
aaaa si inca ceva....daca el papa lapticul la trezire dimineata...300 ml....nu pot sa-i mai dau si altceva....adica sa completez micul dejun cu paine cu cascaval sau cu dulceata...sau stiu eu ce.....il las pana pe la 10.30-11 cand eventual daca nu vrea fructe ii fac ceva soldatei sau ii fierb un ou!!!!
mi s-a intamplat sa-i mai dau in aceeasi zi si ou si carne.....am gresit...dupa cum se pare plang sau sunt foarte trist ....ma gandeam ca poate daca e trecut de 1 an jumate nu mai e interzis......!!!!!!!
teo multumesc ca esti tot timpul pe faza....pupicipupi

sus

Denunta
ramonike

Copii
Patricia - Printesa
12 ani, 2 luni

25.07.2009 2:05     citat 

ora 9.00----300 ml lapte
ora 11.00----un borcanel humana mare de iaurt cu maracuja si cateva cereale cu lapte........mai fetelor de ce refuza piticul meu fructele facute de mine acasa plang sau sunt foarte trist ???
ora 13.30 ....nu a mai vrut supica asa ca l-am pus la nani

pai daca i-ai dat la 9 laptic de ce i-ai mai dat la 11 iaurt si nu i-ai dat direct pranzul la 12 (supica)?Patricia nu are decat 10 luni dar mananca asa
dimineata laptic 250 cu cereale
la pranz legume+carnita sau legume+peste sau paste fainoase si desert iaurtel
la 16 o mica gustare de obicei fructe mixate si un biscuite
seara o supa crema legera doar din legume si in completare laptic
painea nu este de baza in alimentatia ei.mananca din cand in cand un coltisor mic ,si banana nu ii dau niciodata seara,desii are toate vitaminele este greu de digerat.

sus

Denunta
chichineata

Copii
Daria: 12 ani, 3 luni

26.07.2009 12:31     citat 

programul dariei de masa.....
5 diminetaa un biberon laptic 250 ml(de cele mai multe ori, dar sunt zile si cand se multumeste doar cu putina apita si nani iar pana pe la 7)
[b]9 am[/b] (cand papa la 5) niste paine cu urda sau telemea proaspata si pulpa de rosie sau fructe daca bea lapticul la 7 am
[b]13-14 pm[/b] ce mancam noi - ciorbica cu putina painica sau piure de legume cu niste untulet si branzica sau smantana, depinde ce am gatit ptr noi. sau ii fac paste cu branza, sau cu carne de pui ceva, sau cu oulet
17-18 pm iaurtel cu cereale sau fructe. depinde ce papa dimineata
20 pm cand mancam noi, daca suntem pe acasa, ii mai dau putin din ceea ce mancam noi , dar asta numai daca vrea
21.30 pm lapticul 250 ml sau mai putin si nani

sus

Denunta
bebeKoS

Copii
Ana Sofia: 9 ani, 4 luni
Maria Anastasia: 13 ani, 1 luna

27.07.2009 12:42     citat 

azi:

ora 7,30-8 san si apoi i-am facut un ou moale cu putin miez de paine si aproximativ 100 ml lapte

in jur de 10-11, primeste fructele in parc(in perioada asta nectarina/piersica/ uneori mar sau para/ pepene)

la pranz, i-am lasat ficatel de pasare (il face buni la abur) cu legume tot la abur pregatite +ulei de masline si putina lamaie

la gustarea de dupa-amiaza are pireu de legume

seara la culcare: lapte cu cereale(in jur de 150) si san

eu nu ii dau inca desert; adica la gustarea de seara sau dimineata ii mai dau budinca cu branza de vaci (care are putin zahar vanilat si stafide); uneori 1-2 biscuiti (asa zisi Bio- dar sincer nu stiu cat de adevarate sunt produsele Bio care se vand in Romania); alte dulciuri nu prea ma pricep sa fac jenat poate doar clatite (dar este prea cald afara scot limba le fac mai mult iarna)

sus

Denunta
oanaig

Copii
Codrut: 16 ani, 6 luni
Ema: 12 ani, 6 luni

27.07.2009 1:54     citat 

Da, hai sa va spun eu din experienta mea: acum vreo 2 zile tot incercam sa o conving pe fii-mea sa pape iaurtul de la ora 18 si umblam cu lingura dupa ea prin casa si ea nu vroia de fel! Iar cand a vazut gratarul pe care il pregatisem pentru noi a inceput sa intinda mainile la el si sa faca scandal! Nici nu mi-a venit a crede cat de mult a putut sa manance!
Cred ca se mai plictisesc si ei de aceeasi mancare zi de zi!
In general meniul ei e cam asa:
ora 5-6 dimineata 210 ml lapte
ora 9-10 fructe: mar, piersica, banana alternativ
ora 13-14 ciorbita sau piure de legume cu ou, carne pui sau ficatel. Nu mananca niciodata 2 feluri si nici desert
ora 18 pana acum i-am dat iaurt dar vad ca nu-l mai vrea si nu prea stiu ce sa mai inventez aici. Deocamdata mergem pe gratar de pui cu rosii.
ora 21-22 seara 240 ml lapte+cereale.
Pe parcursul zilei bea cam 500 ml apa plata si mai rontaie un covrigel sau vreun fruct. Ea e micuta, nu are decat 9 kg dar e bine ca nu refuza mancarea si chiar daca nu papa cantitati mari, macar mananca cam din toate.

sus

Denunta
marle

Copii
am nascut deja!

27.07.2009 2:34     citat 

noi avem asa pe ziua de azi!!!!
ora 8.30 lapte
ora 10.30 --o banana si un iaurt tnuva
ora 13.30--- spanac cu ou
ora 17.00-17.30 ciorbica de legume
ora 19.00-19.30-20.00 depinde cand i se face din nou foame: iaurt cu biscuiti si ceva fructe sau lapte cu gris
ora 22.00 lapte

azi am inversat fel 1 cu fel 2 pentru ca ciorbica era in lucru!!! rad

voiam sa va intreb daca cerealele cu cacao sunt indicate la varsta asta??? ca ieri a papat cateva si a fost tare agitat....oare din cauza lor?

ramonike, sunt putine zile cand refuza ciorbita de la ora 13.30....probabil ca in ziua aceea a fost consistenta gustarea de la 10.00-11.00

la voi pireul de legume ce contine? adica ce legume puneti in el? piticii vostrii papa asa pireul gol?

pupici sarut sarut sarut

sus

Denunta
oanaig

Copii
Codrut: 16 ani, 6 luni
Ema: 12 ani, 6 luni

03.08.2009 6:22     citat 

Eu fac asa piureul de legume: cartof, morcov, ceapa, ardei, rosie, uneori dovleac sau conopida + carne pui, ficatel sau ou le fierb bine apoi le pun la mixer cu putin lapte si putin unt. De regula mananca fara probleme.
Aseara iar a devorat frigarui de pui cu legume la gratar, iar vineri i-am dat un ardei umplut.

sus

Denunta
marle

Copii
am nascut deja!

14.08.2009 12:50     citat 

ciao fetele!!!!!!
eu fac pireul de legume doar din legume atunci cand are in ciorbica de la 13.30 carnita, si de obicei il fac din cartofi+dovlecel+brocoli (uneori)
faza e ca eu cam tot timpul fac ciorbica cu carnita, asa ca primeste la 13.00-13.30 o portie de carne!!! apoi la ora 17.00 sunt in dilema...carnita nu mai poate papa, ou iar nu....asa ca recurg la mamaliguta+branza si smantana sau pireu de legume cu smantana si putina branzica topita si cu rosii si castraveti!!! ma gandeam ca in ziua in care papa carnita e prea mult sa-i dau la trezire peste cu ceva legume?
meniul de azi:
8.00-300 ml lapte
10.30--3 lingurite de pepene galben si banana si un iaurt cu biscuti
13.30--ciorbica de pui cu legume si taitei
17.00-17.30--mamaliguta+branza+smantana
19.30-20.00--iaurt si ceva fructe
22.00--300 ml lapte

pupici sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore