· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > lipsa poftei de mancare
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor lipsa poftei de mancare     
bblusa

Copii
eduard cristian: 14 ani, 3 luni

11.09.2008 11:56   lipsa poftei de mancare  citat 

ma confrunt cu problema asta, in ceea ce il priveste pe edy, de foarte mult timp. dar acum am ajuns la limita. are 2 ani, 86 cm si 9,5 kg.
ii fac multe feluri de mancare, foarte variate, dar pur si simplu nu mananca. sta si 6 ore nemancat si nu are nici o problema cu foamea. am incercat sa ii fac un program de masa, dar nici asa nu mananca. ia de cateva ori si incepe sa arunce mancarea. nu are nici un fel de mancare preferat cu care sa il pot tenta.
am incercat si cu pikovit. nici o schimbare. am facut si tratament pentru giardia, dar nu am scapat de ea. incerc sa gasesc si eu un homeopat poate gasim un tratament adecvat pt varsta lui si sa scapam de ea. a mancat la seminte crude de dovleac de cred ca i s-a acrit deja de ele.
analizele le-am facut, sunt bune, chiar la limita superioara. in afara de giardia si oxalatul de calciu in masa toate sunt ok.
va rog daca v-ati confruntat cu asa ceva si ati gasit rezolvare sau daca aveti idei unde ma pot indrepta sa gasesc si eu rezolvarea, spuneti-mi si mie. sarut

sus

Denunta
tao-tao

Copii
Olivia Maria: 14 ani

13.09.2008 1:59     citat 

la noi a dat rezultate multi-sanostol, sunt vitamine pt cresterea poftei de mancare....dar nu i-am dat mult...sau nu ii dau mereu....cand si cand, pt ca i-a schimbat apetitul in numai o saptamana.....
acum iar suntem in impas si ii dau o lingurita la 2-3 zile

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

14.09.2008 7:03     citat 

Si pe Matei l-a ajutat sanasol-ul cand era de varsta lui Edi. Dar, daca ar fi sa dau timpul inapoi, cred ca i-as da ceva de la Apicola sau as merge la un homeopat.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 2 luni
alaptat, purtat, rasfatat

14.09.2008 4:23     citat 

O idee ar fi sa manance cu alti copii la masa.La D. a mers cand nu mai vroia fructe. In parc am sistat sticks-urile, feliile de cereale si aduceam fructe , cereau si alti copii si se antrenau unul pe altul.
Acum o sa ma intrebi de unde sa aduci copii la masa................ rad rad .........macar la o masa pe zi, o data pe saptamana..............daca aveti vecini apropiati cu copii...........sau......nu stiu..........

Dar, daca analizele sunt bune, el mananca cand doreste, poate acesta este ritmul lui si, de fapt, nu ar trebui sa fii ingrijorata, iar rezolvarea sa vina chiar de la copil.

rox

sus

Denunta
bblusa

Copii

15.09.2008 5:43     citat 

rox, ideea ta e buna. in parc mananca orice i-ai da. cred ca o sa plece mamaia cu farfuria de ciorba prostit
ritmul lui..... de acord cu tine, dar greutatea lui e miiiica. adica abia atinge dupa ce papa 10 kg. dimineata papa cel mai bine, la pranz asa si asa, dar seara nimic plang sau sunt foarte trist . intre 4 si 10 seara rontaie te-miri-ce. orice i-as gati, refuza tot. ne asezam la masa cu totii, gusta de 2 ori, incepe joaca si apoi renunta si pleaca.
fainoasele nici sa nu le vada. orez cu lapte, gris cu lapte, cereale doar seara in biberon, paine rontaie cate un pic seara cand venim noi acasa si o aducem.

o sa incerc si cu multi sanastol, dar mai astept putin ca de-abia de o saptamana si ceva am terminat a doua cura de pikovit. pediatra ridica din umeri. imi spune ce sa-i gatesc, eu ii spun ca i-am facut si apoi ridica din umeri.
oare sa ma indrept catre alti medici? alte analize?

sus

Denunta
bblusa

Copii

25.09.2008 5:23     citat 

am facut cura de 10 zile cu cavit. rezultate bunicele, oricum mai bine decat cu pikovit. sunt happy ca papa si ca aseara, dupa kk si inainte de masa gol-golut, avea 10 kg. de-abia am recuperat ce am pierdut cu giardia. speram sa si depasim pragul de data asta definitiv.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 2 luni
alaptat, purtat, rasfatat

29.09.2008 9:07     citat 

Bb citeam de curand ca ovazul poate sa creasca pofta de mancare.
Gasesti la plafar si se gateste cam ca orezul, dar se tine in apa vreo 6-8 ore, dupa care se prepara.Sau poti opta pentru fulgii de ovaz preparati in biscuiti (am cateva retete daca vrei) sau in lapte, dimineatza.

rox

sus

Denunta
gabman

03.10.2008 6:21     citat 

eu un an m-am luptat cu lipsa poftei de mancare. luptat? nu, cred ca am inebunit. nu manca nimic, nimic, nimic............l-am dus la doctori , multi, si am auzit: se ma intampla, nu, nu e chiar asa nemancat, e de la ia si ailalta (dinti de ex), o, copilul arata bine nu pare nemancat......am incercat sa ma fac inteleasa ...dar n-am dat peste nimeni....la un moment dat 9 zile la rand amancat doar mar ras crud, si alta data, vreo 4 zile doar 30 ml lapte dimineata si 2-3 lingurite supa pe la 6 si mie doctorii imi ziceau, l-or fi durand gingiile...9 zile numai mar? ma ia de cap numai cand imi aduc aminte.
eram clar in pragul nebuniei de grija.
pana la urma am"cedat" si am zis asa: foamea e cel ma bun bucatar!!
si poate ca e asa cum zice o teorie ca stie clar ca il hransc, ca il tatonez de 5 -6 pe zi si nu-si bate capul; "las ca mai vine peste 2 ore cu castronul si mai ciugulesc ceva, acu n-am chef"
ii ofeream mancare si cum intoracea capul ii spuneam,: esti sigur ca nu mai vrei?" si-i mai aratatam o data ....iar intors de cap, strans de buze....si plecam cu castronul. pur si simplu. aveam cosmaruri de-adevaratelea ca nu manaca si......intr-o zi, la una din mese , cand sa plec cu castronelul a tipat dupa mine, m-am intors si-a manacat tot!!! nu mi-a venit sa cred. si, la masa de 5, mananca ce altii manaca la 1, dar manca...nu mi-a pasat cat e ceasul si ca papa supa si piure de cartofi la 5. Copilul meu manca ceva.
dupa o vreme mi-a venit ideea ca la pranz, chiar daca nu mananca ce trebuie, sa-i dau ceva ce-i place sa-i obisnuiesc stomacelul cu ceva......am incercat diverse si le-a tot refuzat: pana la urma a mers cu para, un biscuite, iaurt. din astea.....cate o farmitura, dar macar le accepta.....cand a stapanit bine obiceiul de a gusta ceva la 1, ii dadeam 2 lingurite de supa si apoi para sau iaurtt sau ce -o mia fi fost sa fie .
Acum am ajuns de papa la 1 supa, felul 2 si un desert.
Sa nu zic intr-un ceas rau, ca deja e o luna de cand papa bine . Accepta 3 mese si 2 gustari.....
am mizat pe descoperirea placerii de a manca - daca eu sunt relaxata si nu dau importanta mancarii, nu transform din asta o corvoada poate merge...si a mers.....deocamdata foarte fericit
a, la un moment dat i-am dat colostru ptr copii de la childlife
si daca stau sa ma gandesc parca scria pe el ceva de oxiuraza si giardoza
in rest nu i-am dat vitamine de nici un fel , am incercat cu fructe, daca n-a vrut fructe le-am pus pe toate in storcator si le-am facut suc din toate la un loc si ala l-a baut...

sus

Denunta
bblusa

Copii

06.10.2008 11:03     citat 

----------
roxanamirela a scris:
Bb citeam de curand ca ovazul poate sa creasca pofta de mancare.
Gasesti la plafar si se gateste cam ca orezul, dar se tine in apa vreo 6-8 ore, dupa care se prepara.Sau poti opta pentru fulgii de ovaz preparati in biscuiti (am cateva retete daca vrei) sau in lapte, dimineatza.

rox
----------

de-abia astept. mercic! sarut
pofta de mancare inca exista si aseara l-am cantarit. rezultat 10,500 kg. mergem bine. papa mult mai rar acum, totul e cand ii este foame sa gaseasca castron pe masa cu mancare.

sus

Denunta
elmi

Copii
David: 15 ani, 5 luni
Edina: 13 ani, 3 luni

03.11.2008 7:44     citat 

bblusa am trecut si eu prin asta, ai rabdare....David avea 2 ani si ma "rugam" de el sa pape, acum are 3 ani si se roaga el de mine sa fac mancare mai repede sarut

sus

Denunta
bblusa

Copii

11.11.2008 1:19     citat 

elmi am avut rabdare 2 ani. dar nu mai am. nu mai pot avea rabdare. acum iar nu mai mananca nimic si a slabit la 10 kg. incotro s-o iau?

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 4 luni
D: 10 ani, 10 luni

11.11.2008 11:17     citat 

eu am avut rabdare 3 ani si inca mai am...
pana la urma am lasat-o in ritmul ei, rar mananca la pranz, cea mai consistenta masa e cea de seara cand o apuca foamea, si masa de dimineata de la o vreme. Din pacate mananca o gama restransa de mancaruri, eu tot incerc si foarte foarte rar o mai conving sa incerce ceva nou.

ai incercat ce zicea gabman? Sa nu mai insisti sau mancarea, daca nu vrea sa-l lasi in pace? sau varianta cu mancatul impreuna cu alti copii? (desi asta la noi nu functioneaza deloc)

sus

Denunta
bblusa

Copii

12.11.2008 12:10     citat 

nu refuza un anume fel de mancare, refuza orice. de stresat nu-i stresat cu mancarea, eu ma stresez.mancarea ramane pe masa sa se serveasca cand vrea. duminica a baut lapticul dimineata, a mai mancat, undeva in jur de ora 14, 5 linguri de ciorba si searea la culcare lapticul. ieri nu a mai vrut lapticul dimineata in schimb a mancat un sfert omleta facuta dintr-un ou, la pranz cateva linguri de varza si la 21,30 lapticul. voua vi se pare normal? daca are avea o greutate mai buna nu m-as ingrijora, dar el iarasi slabeste. are 2 ani si o luna, 87 cm si 10 kg.
stam cu el la masa, mancam numai ce poate manca si el, putine prejeli si fara porc, frigiderul e plin numai cu mancare accesibila lui. nu refuza ceva si accepta altceva. refuza sa manance. zice NEI si pleaca.

sus

Denunta
elmi

Copii
David: 15 ani, 5 luni
Edina: 13 ani, 3 luni

12.11.2008 4:59     citat 

bblusa...David a fost un copil dificil, adorabil de dulce dar dificil, avea saptamani cand traia cu apa si lapte (mai mult apa), i-am dat vitamine, ii gateam zilnic cateva feluri de mancare si zilnic aruncam aproape toata mancarea...aveam multe zile cand ma trezeam la 4-5 dimineatza ca la 8 trebuie sa plec si ii faceam ciorba, supa, pilaf, piure, carnitza, peste, ajungeam acasa si totul era neatins, atunci am decis sa il dam la o gradinitza particulara in ideea ca poate, poate se schimba ceva.Gradinitza l-a schimbat foarte mult, manca cu pofta acolo langa ceilalti copii, se vedea cum creste de la o zi la alta, acum mananca bine si destul de variat dar totusi refuza orice este amestecat, nu mananca decat mancare perfect separata, adica nu mananca ceva gen spaghete cu carne si sos sau mancarica de cartofi, totul trebuie sa fie foarte curat si individualizat, in schimb accepta ciorba, nu mananca mezeluri, vomita de la ele si nici nu vreau sa ii dau. La un an avea aproape 11 kg, la 2 ani 11 kg, acum are 3 ani si 17kg...e cam grasunel.
Nu stiu exact ce l-a determinat sa pape cu pofta chiar daca selectiv dar acum o face. zambet tot ce stiu este ca nu m-am mai stresat deloc din clipa in care l-am dat la gradinitza, pentru ca inainte lasam mancarea pe masa...nimic, stateam cu el la masa...nimic, mergeam in vizita la ati copii care mancau langa el...nimic si desi pe fata mea nu se vedea nimic imi venea sa plang de ciuda, nervi ca David nu mananca...poate si el te simte.

sus

Denunta
bblusa

Copii

13.11.2008 11:11     citat 

simt o incurajare de la tine si iti multumesc pentru asta. sarut
si al meu se invarte in jurul greutatii de 10 kg de la 1 an. nu vreau sa-l umflu de vitamine, stiu ca pot avea urmari mai tarziu. si nu as putea sa-i dau orice vitamina deoarece evitam consumul de calciu. cavitul a fost o exceptie de care nu sunt sigura de ce am facut-o. saptamana viitoare sper sa ajungem la homeopat sa vedem ce zice.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: