· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de vara 2008 (9)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de vara 2008 (9)     
sailor_moon

Copii
Christinica-Prajiturica: 13 ani, 10 luni
Catalina-Bubulina: 9 ani, 7 luni

04.10.2008 11:50     citat 

Oana, am patit-o si eu cu Chris si as minti daca ti-as spune ca s-a intamplat doar o data. Se poarta asa cand intervine ceva in rutina ei zilnica - o vizita, o persoana in plus la baita, faptul ca nu am auzit-o plangand cand s-a trezit pt. ca spalam vase la bucatarie, o alta crema pentru masaj, o vizita la medic sau prieteni, o plimbare cu masina, faptul ca o cobor la parter la mama si o hranesc acolo sau o las sa doarmaetc. Lista e si mai lunga.A! A mea nu mananca bine in ziua in care sare peste KK.
Tare ciudati mai sunt!

sus

Denunta
sailor_moon

Copii

04.10.2008 11:55     citat 

Alaltaieri ma laudam ca a ras in hohote cand i-am papat burtica si gatutul. Pai, nu s-a mai repetat momentul. Fie nu are chef , fie s-a pierdut din noutatea activitatii. ochi peste cap Pacat, mi-a placut. Poate peste cateva zile mai incercam.
Leganutul de la Primii pasi e minunat, e mana cereasca. O pun in el si uita de mine. I-am pus si niste jucarii mai colorate si se leagane si gangureste de ti-e mai mare dragul. Din pacate uita de somnic, baita si de mancare. Las-o acolo ca nu-i mai trebuie nici scutec schimbat dupa kk.

sus

Denunta
sailor_moon

Copii

04.10.2008 11:58     citat 

Oana, mi-a venit in minte ceva! Pitica mea mananca cel mai bine in patutul ei, culcata pe o pernuta subtire si moale. Aici am inregistrat cele mai mari scoruri.

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 13 ani, 10 luni
Ana Lorena-bebelina: 9 ani, 11 luni

04.10.2008 12:38     citat 

am luat laptic...humana 1....dar nu stiu daca i-l incep...ma gandesc sa las sa vad cat ia saptamana asta la tara....gateste soacra-mea deci am sa mananc 3 mese pe zi.....si vedem daca era problema din alimentatia mea...daca nu...masa de seara o sa papam bibi...avand in vedere ca papa la 2 ore o sa ramana destule mese de tzitzi....

sus

Denunta
sailor_moon

Copii

04.10.2008 12:44     citat 

Ksde, ai grija ca s-ar putea sa faca si colici! Stomacelul ei s-a obisnuit cu lapticul tau, nu cu formula. Nu pleca fara siropuri si picaturi. Poop mica Ema!

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 13 ani, 10 luni
Ana Lorena-bebelina: 9 ani, 11 luni

04.10.2008 1:06     citat 

multumesc sailor...oricum nu plecam fara ele....ca inca ne mai doare burtica...si ne chinuim cel mai tare cand vrem sa facem cacuta si nu reusim trist

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 13 ani, 10 luni
Denis Ciprian: 10 ani, 3 luni

04.10.2008 2:58     citat 

Multumim mult pentru colaj, e superrr, esti o adevarata Ksde.

Ksde, dr ti-a zis sa ii completezi cu formula?
Eu aici acasa nu am luat cantarul cu mine, am fost la 3 luni si am cantarit-o la spital si imi arata imbracata 6,7kg, daca scad imbracamintea ar avea un 6,2kg, deci luat cam 600gr in ultima luna, unde cu o luna inainte luase 1,4kg. Eu cred ca mai au si ei variatii de luat in greutate. Eu nu mi-am facut griji ca pe ansamblu e bine ca si greutate, dar m-ai pus tu pe ganduri.

Noi am avut mucisori la inceputul venirii la munte si batista bebelusului a fost de exceptie, asa ca isi merita banutii, v-o recomand din toata inima.

sus

Denunta
lily_ana2008

Copii
Robert Stefan: 13 ani, 10 luni
am nascut deja!

04.10.2008 3:17     citat 

ksde parerea mea este sa mai astepti un picut.........nu o sa mai ia asa mult in greutate ca in primele luni,se zice ca e o medie de 750g,deci MEDIE poate fi si mai putin.......eu nu am cantar trist la 2 luni Roby avea 6.400 in bady si pempars(curat scot limba ),acum confuz confuz confuz la 3 luni cand mergem la circa o sa aflu

sus

Denunta
oana-oana

Copii
Nicholas Gabriel - Piticul de gradina
13 ani, 10 luni

04.10.2008 9:13     citat 

offfffff si azi am dus-o tot asa,a mancat f putin cred ca daca adun tot ce a mancat azi sunt cam 300ml trist trist trist
abea astept sa il duc la medic......nu stiu ce se intampla ca tresare cam din 10 in 10 minute si plange,e agitatt,se impinge in calcie si se propteste in cap parca ar face podu asa,de dormit nu poate fi vorba a dormit la tasu in brate vreo 2 ore si cam o ora adunat asa toata ziua

nu pot sa imi dau sema ce are,cert e ca eu mai am putin si ma duc sa ma internez la 9

sus

Denunta
allamarine1979

Copii
Alla: 14 ani, 8 luni

04.10.2008 9:27     citat 

Ksd, nu face greseala sa-i dai formula in loc de lapticul tau sau ca si completare! 480 de grame intr-o luna e ok; e adevarat ca e sub medie, insa e mult peste limita minima admisa de OMS. Bebelusii au ritmul lor, unii cresc super mult, altii mai putin. In plus, pot exista variatii de la o luna la alta. Important e sa creasca, insa, ceea ce la voi s-a intamplat.
Daca ii dai formula, cantitatea de laptic de tzitzi o sa scada, pentru ca cererea va fi mai mica...si-i tare pacat. Nu exista lapte slab sau nepotrivit pentru bebelus; nu conteaza foarte mult nici ce mananci tu, atata vreme cat nu mananci extrem de aiurea si esti subnutrita foarte fericit; laptele is ia vitaminele si mineralele necesare din rezervele tale, daca nu din alimentatie. zambet

sus

Denunta
Naisha

Copii
bubu frumos, Bianca Maria: 13 ani, 10 luni

04.10.2008 9:29     citat 

offf...ksde trist
pusesem si eu o poza cu mine si pitica plang sau sunt foarte trist ...si la clajul cu mamele...e tot aceeiasi poza ca la cea cu bebelusii ....in poza aia ..nici macar nu sunt eu ...e nasa plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
sailor_moon

Copii

04.10.2008 11:17     citat 

Oana, pe burtica nu ii place sa doarma? Poate ii e mai bine si nu mai e asa agitat.
De curiozitate, baga-i un deget in gura si pipaie-i gingia - poate ii cresc dintisorii. Daca unii se nasc cu dintisori, de ce nu ar fi posibil ca piticului de gradina sa ii iasa vreunul? trag cu ochiul Incearca si asta, nu te costa nimic. Nu te da batuta, mai ales ca spitalul 9 e departe de tine, doar stai in Rahova, nu? scot limba

sus

Denunta
sailor_moon

Copii

04.10.2008 11:28     citat 

Fetelor, m-am intalnit azi cu o prietena, care este si asistenta medicala, si care mi-a povestit ca, desi a avut lapte din belsug de tasnea din san si zilnic ii erau necesare cate 6 tampoane de san, bebelusul ei a refuzat cu desavarsire sa-l pape. Nu -l vroia nici din san, nici din biberon - se mulgea constant. Spunea ca laptele ei nu era bun calitativ.
Mentionez ca bebe a stat o luna inplus la ea in burtica - cred ca se obisnuise cu mediul - si cand s-a nascut avea 6,4kg (a nascut prin cezariana cu un medic diferit de cel care a tinut-o sub observatie, deoarece acesta din urma refuza sa o opereze si o sfatuia sa astepte sa se declanseze nasterea natural si sa si nasca normal prostit ).
Oare lapticul ei s-a "stricat" din cauza ca bebe a stat prea mult in burtica? Intreb pt. ca am tot auzit si citit ca nu exista lapte de mama de prosta calitate.

sus

Denunta
sailor_moon

Copii

04.10.2008 11:32     citat 

Ema Nicoleta si Nicholas Gabriel, Chris va ureaza "La multe lunitze!".
Mami Ksde si mami Oana, sa va traiasca puiutii! sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
oana-oana

Copii
Nicholas Gabriel - Piticul de gradina
13 ani, 10 luni

04.10.2008 11:34     citat 

mercic sailor
m-am gandit la dintisori...............nu stiu nu se simte/vede nik la gingii si el doarme numai pe burtica ca daca il pun pe spate in 10 minute e treaz

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: