· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > cumpar urgent Risatarun
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor cumpar urgent Risatarun     
blossom

Copii
ANDREI: 19 ani, 8 luni

20.10.2010 3:27     citat 

Buna,
Tocmai am primit raspuns de la farmacie online din Germania. Cam tarziu, dupa o luna, ma anunta ca ei nu mai fac livrari in Romania.

Asta e viata.
Daca auziti ca se reintroduce pe piata Risatarunul dati de stire la tot poporul doritor.

Multumesc

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 4 luni

20.10.2010 11:03     citat 

Oferta mea ramane, in masura in care farmaciile online mai pot livra. La ora actuala am gasit prin medizinfuchs.de doua farmacii online care livreaza gratis in Germania, deci ar ramane transportul catre Romania. 3x20 ml costa 31,98 euro. Daca s-ar gasi mai multe persoane din Romania care sa cumpere impreuna, ati putea imparti cheltuielile de transport catre Romania. Insa pana nu am medicamentul (si fara reteta nu il primesc) nu pot spune cat costa transportul, deoarece nu cunosc dimensiunile si greutatea (pana la 1 kg s-ar putea trimite de ex. ca scrisoare recomandata in loc de pachet, scrisoarea nu trebuie sa fie in plic ci poate fi in cutie - nu stiu dimensiunile exacte - doar tarif de scrisoare).

sus

Denunta
Maria2003

21.10.2010 8:20   Risatarun  citat 

Buna,
eu abia m-am inscris in familia voastra, manata fiind de aceeasi motivatie ca si voi: cum sa procuram acest medicament acum, cand nu se mai gaseste. Din informatiile mele, cel pentru adulti ar mai exista si poate fi dat si copiilor, dar in dozaj mai mic.
Somnorici, draga, crezi ca imi poti procura si mie o cutie? Am inteles ca e acceptata si reteta pentru copii, prima data...
Daca raspunsul este afirmativ, da-mi te rog din suflet, un semn!
Sincer, sunt dispusa sa il cumpar si la suprapret, cum am vazut ca sunt oferte, dar nu as vrea sa incurajez asemenea practici.
Daca mai poate si altcineva sa ma ajute, va raman indatorata. Copilul meu ia de 2 ani Risatarun si a facut minuni...
MULTUMESC

sus

Denunta
Christa

Copii

21.10.2010 9:05   Re: Risatarun  citat 

----------
Maria2003 a scris:
Somnorici, draga, crezi ca imi poti procura si mie o cutie?
[...]
Sincer, sunt dispusa sa il cumpar si la suprapret
----------

Maria, nu ai citit ca somnorici a scris ca nu se mai gaseste direct la farmacii, si nu ai mesajul meu fix dinaintea celui scris de tine? trist

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

21.10.2010 11:31     citat 

Christa, o cutie cantareste aproape un kg din cate imi amintesc, iar dimensiunile sunt cam 20/15/15 cm.
Maria, cu mare drag cand se va gasi din nou. Deja 3 retete asteapta sa fie cumparate si inca 2 persoane m-au contactat. Sotul meu va intreba de fiecare data cand va merge in Germania. Am inteles de la o alta mama ca din ianuarie e posibil sa il gasim din nou.

sus

Denunta
Christa

Copii

21.10.2010 11:40     citat 

----------
somnorici a scris:
Christa, o cutie cantareste aproape un kg din cate imi amintesc, iar dimensiunile sunt cam 20/15/15 cm.
----------

surprins
Pana la 2 kg pot trimite ca pachetel, costa 8,60 euro, apoi urmatoarea "treapta" e la 5 kg - 10 euro, 10 kg - 21 euro, 20 kg - 31 euro.

De aceea si ziceam ca ar fi bine daca s-ar gasi mai multe mame.

P.S. Acum recitesc ce scrisesem mai devreme, si a trebuit sa reverific ca mi s-a parut ciudat. prostit Nu-s 3x20 ml ci 30x20 ml. Aia ar fi 600 ml in total, daca-s ml probabil sunt fiole confuz si la 30 fiole posibil sa ajunga greutatea la aproape 1 kg, ai dreptate.

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

21.10.2010 11:52     citat 

Da, sunt niste fiole din sticla groasa.
Nu ai nici o posibilitate de a intreba la farmaciile online daca mai au pe stoc medicamentul inainte de a-ti timrite retetele? Imi spunea cineva ieri ca ultimele 5 fiole din tara se aflau doar la farmacia de la care a cumparat persoana ei de legatura.

sus

Denunta
Christa

Copii

22.10.2010 6:51     citat 

----------
somnorici a scris:
Nu ai nici o posibilitate de a intreba la farmaciile online daca mai au pe stoc medicamentul inainte de a-ti timrite retetele?
----------

Ba da, sigur, dar pentru asta ar trebui sa stiu intai cine si cat vrea. Posibil ca daca sun si spun de cate am nevoie, sa le poata pune si deoparte daca le spun ca intai trebuie sa primesc retetele, dar pentru asta ar trebui sa stiu si de cate e nevoie si sa primesc cu siguranta in timp cat de scurt retetele necesare.

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

22.10.2010 8:20     citat 

Eu am 3 retete, cumulate sunt 4 cutii. Nu cred ca pe aceste persoane le-ar deranja sa dea 3,5 euro pt transport. Hai ca intru si le scriu mp sa le directionez aici, la subiectul asta. Daca sunt de acord, pot sa-ti trimit eu retetele prin posta, dar ajung probabil intr-o saptamana. (marti pleaca sotul meu incolo, dar e numai in trecere prin Germania, doar daca le pune el in viteza la o cutie postala din G. ar putea ajunge mai repede la tine).

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

22.10.2010 8:38     citat 

Somnorici, nu e mai usor sa le scanezi - trimiti pe mail Christei - ea se intereseaza la farmacii on line, rezerva in baza scan-urilor pana ajung originalele?

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

22.10.2010 8:42     citat 

A, ba da. Nu-mi trecuse prin capatana. Numa' sa vrea persoanele. Le-am trimis mp, le-am directionat aici.
Christa, scanez retetele, te rog sa-mi trimiti si mie adresa ta de mail.

sus

Denunta
Christa

Copii

22.10.2010 8:48     citat 

----------
somnorici a scris:
Daca sunt de acord, pot sa-ti trimit eu retetele prin posta, dar ajung probabil intr-o saptamana. (marti pleaca sotul meu incolo, dar e numai in trecere prin Germania, doar daca le pune el in viteza la o cutie postala din G. ar putea ajunge mai repede la tine).
----------

Daca le-ai putea pune azi la posta, posibil ca pana marti chiar sa le primesc, dar si daca stiu ca le primesc pana in weekendul viitor, sa stiu numai ce sa spun la farmacie cand sun. Asta desigur daca au medicamentul.

La preturile de transport am gresit, pana la 5 kg costa 16 euro, restul sunt corecte. Daca e vorba doar de 4 cutii, atunci sigur intra in "pana la 5 kg", deci ar fi ceva peste 5 euro de persoana transportul. Plus eventual transportul in Romania, nu stiu care persoana pe unde sta dintre cele mentionate de tine.

Mai e o chestie, daca e cineva in Bucuresti, eu ar trebui sa trimit astazi sau maine un pachet la Bucuresti, insa persoana respectiva ar putea astepta sigur si pana saptamana viitoare, deci ar mai fi eventual o persoana in plus cu care sa se imparta cheltuielile de transport .de-.ro.

EDIT
Deja m-am uitat la farmaciile gasite la medizinfuchs.de, fara sa dau telefon, si scrie ca nu-l au in stoc. trist La o farmacie am gasit ca ar fi livrabil cel mai devreme in 2011.

EDIT 2
Am sunat la una din farmaciile online, nu il au in stoc, dar cica incearca sa vada daca au de unde sa faca rost. Avand in vedere cele scrise de somnorici, nu prea am sperante, dar no, astept sa ma sune. Oricum, daca ar aparea din nou la inceputul lui 2011 tot ar fi ceva ...

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

22.10.2010 9:35     citat 

Christa, ti-am trimis retetele scanate, insa pe cele reale inca nu le trimit pana nu ai confirmarea ca se gaseste medicamentul, ca sa nu ne fatzaim cu trimisul si intorsul.

sus

Denunta
Christa

Copii

22.10.2010 9:43     citat 

----------
somnorici a scris:
pe cele reale inca nu le trimit pana nu ai confirmarea ca se gaseste medicamentul, ca sa nu ne fatzaim cu trimisul si intorsul.
----------

Da, sigur. Deci farmacia dinainte m-a sunat, nu pot face rost ca nu se mai produce pur si simplu, si ea a spus ca nici nu i s-a spus ca s-ar relua productia in 2011. trist Am intrebat-o daca nu exista alt medicament cu aceeasi substanta activa, dar ea era "ajutor de bagator de seama", responsabila cu telefonul, si a spus ca aia trebuie sa verifice o farmacista. Ma mai suna iar mai incolo, cand au avut timp sa se uite. Revin cand am noutati.
Mailul inca n-a venit, dar probabil va veni in curand.

sus

Denunta
Christa

Copii

22.10.2010 11:22     citat 

Vesti proaste din pacate. Scriu mesaj nou pentru asta si nu il editez pe cel vechi.
M-a sunat farmacista. Risatarun nu se mai fabrica si nici nu se va mai fabrica. Motivul este ca in Germania fabricile de medicamente au permisiunea sa produca medicamentele o anumita perioada de timp, dupa care trebuie reinnoita permisiunea. Si reinnoirea asta necesita 10 ani de studii peste studii, iar farmacista mi-a spus ca ar costa prea mult si firma nu poate investi banii astia, plus ca "cine stie cine ar mai cumpara medicamentul peste 10 ani?"
Ii zic "bine, dar treaba asta ca expira permisiunea s-a stiut din timp, puteau sa se apuce de facut studiile cerute". A spus insa ca firma ar fi spus de la inceput ca nu va reinnoi permisiunea, ca e legata de cheltuieli prea mari aceasta reinnoire si nu merita. Posibil ca nu e productia destul de mare incat sa considere necesar sa investeasca banii in studii. Sorry. trist

Nici alt medicament cu aceeasi substanta activa in aceeasi cantitate (1 g; un alt medicament, ceva pentru seniori, si cu alte substante active in plus, are doar 8 mg Deanol aceglumat, substanta activa principala).

Teoretic mai exista medicamentul si in ambalaje de 10x20 ml, dar nici pe ala nu l-am gasit la nicio farmacie.

Vor trebui sa se reorienteze medicii. trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: