· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > Prea multa libertate versus grija exagerata.
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor Prea multa libertate versus grija exagerata.     
lauramaria

Copii
Alexia Lara: 13 ani, 10 luni
Amira Iulia: 11 ani

17.10.2008 3:54     citat 

Si apropo de mancat pamant. Nu prea ai ce sa faci. Lara asta vara la mare a avut nisip in toate gaurelele. Se lungea pur si simplu in nisip cu fata in jos si se facea ca inoata. Ii dadeam apa sa isi clateasca gura, scuipa, si o lua de la inceput. Si nu a facut nici macar o data vreun scaun moale. Asa isi formeaza anticorpi. Avem insa si deprinderi civilizate. Inainte de fiecare masa si neaparat dupa ce vine din parc ne spalam pe maini. Nu stiu daca are vreun efect, avand in vedere ca oricum duce mana la gura, dar am insistat mai mult ca sa-i formez deprinderile. Asta e! Daca copilul creste intr-un clopot de sticla, va fi si bolnavicios si sperios

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 13 ani, 1 luna

17.10.2008 4:14     citat 

asta, ca si multe altele, e o problema asa delicata si asa personala...caci limitele intre ceea ce e considerat fara risc sau periculos doar parintele si copilul le pot stabili
libertate...da, eu sint centrata pe ideea ca are nevoie de mare, multa libertate
sa exploreze, sa cunoasca prin el insusi, sa atinga, sa inteleaga, sa vada, sa guste (de ce nu?)
dincolo de toate insa se ridica bariere desigur, cind ceea ce face jeneaza pe altii, ii poate provoca rau, prezinta un risc imediat
deci...ar fi o oarecare cale de mijloc
doar ca....de exemplu eu nu am protejat mobilele, nu am covoare pe jos, prin iarba se tiraste de pe la patru-cinci luni, pe cal urca acum singur, animalele le ia in brate si le saruta (da, da, si calul....doar pe cap)
nu am sarit decit la inceput cind cadea (cu o patura, cu o perna, cu ce prindeam...fara sa-l prin adesea), deci a invatat cum sa cada
nu m-am preocupat daca maninca o saptamina doar paste fierte (acum de exemplu) sau seara nu-i trebuie decit un iaurt
am insistat insa sa se spele pe dinti, sa ii clatesc parul (ceea ce nu prea ii face mare placere), sa nu se apropie de barierele cu sirma ghimpata din pajiste, sa nu alerge pe strada, sa imi dea mina pe trotuar
ceea ce pentru unii inseamna punere in pericol, pentru noi uneori poate deveni normalitate (si aici, vezi copilul ce alearga de nebun printre picioarele a patru cai sau urca singur pe ponei la doi ani)

sus

Denunta
lauramaria

Copii
Alexia Lara: 13 ani, 10 luni
Amira Iulia: 11 ani

17.10.2008 4:35     citat 

Sigur ca e o problema personala. Depinde si de mama, dar si de firea copilului. Fiecare isi cunoaste copilul si stie ce limite sa ii impuna si cata libertate sa ii lasa. Dar nu e mai potin adevarat faptul ca poti cadea dintr-o extrema in alta. Eu cu Lara nu ma mai stresez. E si un copil foarte cuminte. Insa nu stiu cum ma voi purta cu astalalta care inca e in burtica.

sus

Denunta
sheeba

Copii
Emma Raissa - cuminte si frumoasa :)
12 ani, 2 luni

17.10.2008 7:07     citat 

eu sunt o anxioasa prin definitie, dar am invatat cu atata incantare sa dau libertate copilului ... mi se pare extraordinar cum incep sa-si manifeste dorintele si sa muncesca pentru ce vor.
acum cateva zile am vazut-o pe Raissa cand o luam de la gradinita cum se urca singura pe topogan (trei trepte), facea doi pasi si se dadea pe topogan, se ridica si de la capat ... pentru mine a fost un sentiment extraordinar si asa invat ca se merita sa fac eforturi si sa las anxietatile mai la o parte.

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

17.10.2008 7:59     citat 

... si in timp eforturile nu vor mai fi vizibile, ci vor face parte din firescul tau. zambet

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani, 1 luna
V mic: 9 ani

21.10.2008 8:21     citat 

Eu sunt una dintre cele fara mari stresuri, am lasat copilul liber de mic, a umblat in patru labe de pe la sapte luni, inainte de sapte luni, l-am lasat pe unde a vrut, prin parc, pe alei, pe pamant, lumea radea ori se crucea, nu mi-a pasat. La opt luni se catara si se dadea singur pe tobogan, pe burta cu capul in jos...acum are o motricitate extraordinara, nu prea cade, rar se da cu capul de ceva, isi calculeaya foarte bine distantele.
In parc, cand a inceput sa umble in doua mai cadea...nu l-am ridicat niciodata decat daca mi-a cerut-o. Bineinteles ca apareau macar doi, trei binevoitori care sa-i ajute, insa mereu i-am oprit, spunandu-le raspicat ca se poate ridica si singur. Asta i-a dat incredere in el, nu se comporta ca un neajutorat. Multi m-au blamat, oameni straini prin parc mi-au spus ca e mic...e mic dar nu e handicapat. Se poate ridica si o face foarte bine. Atunci cand se loveste ma anunta, imi cere sa-l ajut. Gasesc ca e important si asta, sa stie sa ceara ajutor in situatii care chiar impun asta. Eu asa am considerat ca e bine si cumva cand il vad cum se catara si cum alearga, ma incearca asa o mandrie.

sus

Denunta
stelutzza

Copii
Radu: 12 ani, 3 luni
Alexandra-Elena

21.10.2008 10:04     citat 

Rox mie imi place sa cred ca nu sunt nici prea,prea nici foarte foarte scot limba In casa are libertate de miscare,am indepartat tot ce am considerat periculos,ascuns prize,mutat flori,in bucatarie am mutat cutite si alte chestii periculoase,in rafturile,dulapurile de jos au ramas oale,plasticuri,etc, pe care de altfel le scoate de zece de ori pe zi.Pe afara ...in parc ii las o oarecare libertate,de fapt ai vazut,nu stiu un zece metri in jurul bancii pe care stau,daca stau.La nisip e alta poveste,stam amandoi in groapa si baga in gura lopatica sau alte jucarii pe care le-a tavalit inainte in nisip.As putea sa nu-l las,sa i le smulg din mana dar ce rost are cand in secunda doi ar baga mana in gurita.Dar innebunesc cand ia mucuri de tigara,alea i le iau imediat din mana.Si ce ma dispera cel mai mult e ca ajung acolo datorita mamicilor care fumeaza langa locul de joaca si arunca tigarile in fata propriilor prunci.

sus

Denunta
Onush

22.10.2008 7:45     citat 

----------
Cayia a scris:
Eu sunt una dintre cele fara mari stresuri, am lasat copilul liber de mic, a umblat in patru labe de pe la sapte luni, inainte de sapte luni, l-am lasat pe unde a vrut, prin parc, pe alei, pe pamant, lumea radea ori se crucea, nu mi-a pasat. La opt luni se catara si se dadea singur pe tobogan, pe burta cu capul in jos...acum are o motricitate extraordinara, nu prea cade, rar se da cu capul de ceva, isi calculeaya foarte bine distantele.
In parc, cand a inceput sa umble in doua mai cadea...nu l-am ridicat niciodata decat daca mi-a cerut-o. Bineinteles ca apareau macar doi, trei binevoitori care sa-i ajute, insa mereu i-am oprit, spunandu-le raspicat ca se poate ridica si singur. Asta i-a dat incredere in el, nu se comporta ca un neajutorat. Multi m-au blamat, oameni straini prin parc mi-au spus ca e mic...e mic dar nu e handicapat. Se poate ridica si o face foarte bine. Atunci cand se loveste ma anunta, imi cere sa-l ajut. Gasesc ca e important si asta, sa stie sa ceara ajutor in situatii care chiar impun asta. Eu asa am considerat ca e bine si cumva cand il vad cum se catara si cum alearga, ma incearca asa o mandrie.
----------

Dar ai fost langa el, ca sa il vezi si sa il auzi cand are nevoie de ajutorul tau. Nu in coltul opus al parcului cu tigara in coltul gurii stand de vorba cu alte mamici.

Ma insel?

sus

Denunta
mami_rares

Copii
Rares: 12 ani, 3 luni

22.10.2008 9:22     citat 

----------
stelutzza a scris:
Dar innebunesc cand ia mucuri de tigara,alea i le iau imediat din mana.Si ce ma dispera cel mai mult e ca ajung acolo datorita mamicilor care fumeaza langa locul de joaca si arunca tigarile in fata propriilor prunci.
----------

Sunt de acord. MAi rau e cand le arunca inca aprinse surprins Piciul meu a gasit unul si a fost "ufffffffffff" plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
Si apropo de m,amicile care stau cu tigarea... mai sunt unele care sunt ocupate vorbind la telefon. Asta pentru ca mi-am adus amnte de o intamplare de acum vreo doi ani. Eram in Cismigiu in Bucuresti, undeva foarte aproape de lac, langa un loc amenajat pentru cei mici. Urmatream un prichindel de cam un an jumatate-doi cum alerga fara griji, jucandu-se cu o minge. LA un moment dat a lovit mingea ceva mai tare si aceasta s-a rostogolit pana pe marginea lacului. Prichindelul a strigat ceva, s-a foiat ce s-a foit vreo cateva secunde, apoi tzusti dupa minge. Noroc ca m-am dus dupa el, caci ajuns la minge s-a gandit sa vada ce-i cu apa aia multa... il si vedeam cazut in lac! ochi peste cap Ghici ce facea mamica in timpul asta: conversa de mama focului la telefon surprins Nici nu am stiut ca e mamica lui pana nu mi l-a luat din brate ofuscata si a inceput sa tipe la el suparata ca nu o lasa sa-si termine conversatia ochi peste cap

Acu' , recunosc, mai vb si eu la telefon cand sunt cu pici la plimbare, dar numai cu cine are rabdarea necesara sa poarte o conversatie trunchiata de dialogul cu fi-miu si intrerupta uneori brusc pentru ca pici a fugit dupa cine stie ce rad

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani, 1 luna
V mic: 9 ani

22.10.2008 6:00     citat 

Da Onush, eram atenta la el, mereu cu ochii lipiti de el si atenta sa surprind orice nevoie, orice cerere, insa de pe banca faceam asta. Nu sunt genul care sa stea la tigara sau la o barfa mica si sa-mi pierd copilul, dar nici nu stau lipita de el, daca se impiedica sa cada la mine in brate.

sus

Denunta
Nobine

Copii
Matei: 12 ani, 2 luni
David: 10 ani, 4 luni

27.11.2008 4:30   Matei a invatat sa umble  citat 

Si noi am avut o viziune "relaxata" atunci cand Matei a inceput sa umble. Cei din jur sareau sa il prinda, cand el de fapt doar se dezechilibra. Noi am invatat sa il lasam sa vada singur si sa ivete sa isi recapete echilibrul.

http://blog.nobine.ro/2008/11/primii-pasi.html

sus

Denunta
lilith1

Copii
Maria Carina: 12 ani, 8 luni

02.12.2008 11:32     citat 

Nu cred ca musai mamici sau tatici arunca tigari prin parcuri. Si sotul meu mai fumeaza intr-un colt al parcului dar daca el nu ar merge sa stinga la cos as lua eu ultimul fum si as stinge-o eu :p
Personal am vazut cete de tigani "parcand" in parculete de copii-din cauza carora nici nu am mai intrat in parc asa cum aveam planificat ci am bananait aiurea sau am mai intrat in vreun magazin- sau cate o gasca de adolecenti etc..
Cu adolecentii nu am nimic :p cealalta categorie insa ar putea sa isi odihneasca oscioarele pe banca in gara sau- de ce nu? :p acasa, in centre sociale etc.

sus

Denunta
iva

03.12.2008 8:07     citat 

La noi e un pic mai deosebit, Ana e o lenesa abia astept sa mearga apoi o sa mai vedem ce o sa facem impreuna, am citit ce ati scris si mi s-a parut interesant, eu cred ca depinde de copil si apoi mama se poate acomoda cu nevoia de libertate a copilului, sunt copii independenti la care trebuie sa le lasi un pic de libertate si sunt copii mai vulnerabili care fara mamica lor nu fac nimic, trebuie sa fie si mami acolo langa ei (ex nepotica mea). Daca citesti, toate parerile ti se par interesante insa nu toate se muleaza pe cazul tau. Multumim tuturor mamicilor pentru sfaturi, roxy multumim pentru subiect.

sus

Denunta
ela_M

03.12.2008 10:07     citat 

normal ca trebuie sa ai grija lui la orice pas. doar e copil, nu? iar ca mamica trebuie sa ai grija lui. mie mi-e teama si sa-l las singur in camera, ca nu se stie ce-i da prin cap, iar afara il las sa mearga singur si unde vrea dar eu stau la un pas in urma lui si-l supraveghez, dacase mai dezechilibreaza sa-l prind. cand o sa invete bine sa mearga atunci o sa fiu mai linistita, dar cand deabia a invatat sa mearga nu-l las sa experimeteza toate cazaturile posibile,

sus

Denunta
MAGDULICI

04.12.2008 9:53     citat 

Ma bag si eu cu patania mea de mamica exgerata! foarte fericit

De cand am nascut-o recunosc ca poate (sau poate nu) am exagerat cu grija. Nu se fumeaza in prezenta ei, nu o ia nimeni in brate cu mainile si hainele murdare, nu i de da papa decat cu lingurita ei...etc-uri din astea.

A inceput sa mearga. Grija mea a crescut. Pazita sa nu cada si sa se loveasca la cap, ca de..drobul de sare... ochi peste cap

Sar peste alte amanunte din astea si ajung in primavara acestui an.
Eram in parc cu printesa mea. Parcul era plin de pitici, mamici si cativa tatici.
Desi majoritatea mamicilor stateau de vorba adunate si supraveghindu-si copiii mai de la distanta, eu - dupa fundu' lu' fii-mea!

Eu am venit si cu o mingiuta care Rebe o prefera in casa. Dar afara nici nu a mai bagat-o in seama. Un baietel a prins drag de mingia noastra si a plecat cu ea. Eu cu ochii dupa mingie, ca doar alta nici nu mai exista pe planeta!! socat Si vad ca pustiulica abandoneaza mingea in celalalt colt al parcului. Eu iau repede fata de mana si fuga dupa mingie. Dupa ce iau balonul de aur in mana, ma uit si vad cu stupoare ca de mana aveam....alta fetita!!! surprins

In momentul ala s-a invartit tot parcul cu mine!! Erau atat de multi copii ca nu reuseam sa o vad pe fii-mea!! Mi s-a facut rau de la stomac! Bietul copil se uita la mine mirata ca am tras-o dupa mine! Dar nu zicea nimic. De departe o vad si pe abandonata mea uitandu-se FIX la mine exact din locul unde o lasasem! Am fugit iute la ea, am luat-o in brate si direct am iesit din parc si pana acasa nici ca i-am dat drumul! jenat

Apoi am vazut ca tatal fetitei vorbea la telefon si nici macar nu a observat scena!! Dar cred ca mi-o luam in freza daca ar fi vazut ca ii "fur" fata! jenat

Morala: cu toata grija mea era s-o pierd atunci! trist

Binenteles ca acum fac niste ochi cat cepele cand ies cu ea la plimbare! zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: