· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de primavara 2008 (19)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de primavara 2008 (19)     
relly

Copii
Eric Alexandru: 12 ani, 9 luni

17.10.2008 5:29   Bebelusi de primavara 2008 (19)  citat 

the_pretty_nurse.......................BeBe Iulia Alexandra..........3.03.2008
apalada......................................BeBe Mihnea Gabriel.........4.03.2008
Emilia2006................................BeBe Vlad.............................10.03.2008
Mxshk..........................................BeBe Vladone......................14.03.2008
Iliutza...........................................BeBe Marie Elizabeth..........15.03.2008
Leelloo.......................................BeBe Matei Cristian............16.03.2008
IrinicaR…...................................BeBe Paul Razvan..............17.03.2008
fanuca.........................................BeBe Radu.........................19.03.2008
Biencutza...................................BeBe Ingrid Anna.................20.03.2008
Cobrata......................................BeBe Francesca Ana..........31.03.2008

Connie_drg..............................BeBe Bianca Antonia...............03.04.2008
Ilicutz..........................................BeBe Alexandre Tiberiu...........08.04.2008
Rorabebeloi.............................BeBe Sara Sofia........................09.04.2008
Galactic.....................................BeBe Akos..................................12.04.2008
Relly..........................................BeBe Eric Alexandru.................13.04.2008
Bebe_lusi................................BeBe Sarah Angelina...............14.04.2008
Camilili.....................................BeBe Cezar Andrei....................14.04.2008
Manam.....................................BeBe Marius...............................14.04.2008
alp.............................................BeBe Anna...................................22.04.2008
Cotuca......................................BeBe Cristian.............................23.04.2008

dflavia.......................................BeBe Stefania..............................11.05.2008
ioanab81.................................BeBe Maia Alessia......................12.05.2008
Alinagr31.................................BeBe Razvan Mihai Catalin ......15.05.2008
Sorinadaniela........................BeBe Giulia Anna........................19.05.2008
Petit_coeur.............................BeBe Patrick Alexandru .............19.05.2008
untaticfericit............................BeBe Eric Andrei...........................20.05.2008
Tania3.....................................BeBe Claudia-Teodora...............28.05.2008

Avem 27 de bebelusi, 15 baietei si 12 fetite!! Sa ne traiasca!!!!!

Capitolul 18

sus

Denunta
leelloo

Copii
Matei Cristian: 12 ani, 10 luni

17.10.2008 6:04     citat 

ce misto e colajul halloween!!!!!!!!!! rad rad
Pretty, haioasa mandra cu margele!! Mufa e oarecum mai bine, tot mucios... trist

sus

Denunta
manam

Copii
Marius: 12 ani, 9 luni

17.10.2008 6:36     citat 

Super colaj!!!!!!!! foarte fericit trag cu ochiul Multumim sarut

sus

Denunta
the_pretty_nurse

Copii
Iulia-Alexandra - minunea noastra
12 ani, 10 luni
Alexandru-Florin-Octavian - printul nostru
11 ani, 1 luna

17.10.2008 6:39     citat 

suuuuuuuuuuuuuuupppppppppppeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrr tare listuta cu chestiile astea de Halowen......multumim relly
....leelloo...asa zic si eu de poza cu Iulia trag cu ochiul ...ma bucur ca e mai bine Matty zambet ...las' ca-i trece...il pupam dulce sa-i treaca sarut
...relly...cred ca si eu voi incerca branzica trag cu ochiul
....manam ....da foarte fotogenica mai is rad ...asa cu cearcane foarte fericit ....multumim de aprecieri sarut

sus

Denunta
rorabebeloi

Copii
Sara Sofia: 12 ani, 9 luni

17.10.2008 8:30     citat 

Semnam si noi in seara asta, va pupam fetelor!Suuper colajul Relly, te intreci pe tine ca de fiecare data. Schimbi pozele, aratra super de tot, multumim! sarut sarut sarut
Cu o mica intarziere, la multi ani la Mufa, Matty, sa iti traiasca Leelloo, numai bucurii sa iti aduca si sa redevina barbatelul jucaus, sa ii treaca raceala repede. sarut jenat sarut
Pretty, minunata Iulia, are o privire ghidusa de iti vine sa o papi, sa o pupi pe pufuletul de pe capsor ca e o dulceata. sarut sarut
Cat despre ce papam noi, pai am fiert morcov, cartof, dovlecel, ardei si un pic de radacina de patrunjel si am strecurat zeama si am pus in biberon. Maaama, a papat tot, tot, 130 ml de suc din ala. Asta se cheama supa? Deci nu se mai oprea nu-mi venea sa cred, puiuta ce i-a placut. Asta aseara. La 7 seara i-am dat. E tarziu? intrebare ochi peste cap prostit Mie de asta mi-e groaza ca nu ma incadrez intr-un program anume. Si sucul de fructe nu am nimerit niciodata sa i-l dau la 10, ba e 11, ba 12, ba 13 jumate. Bine ca ii dau tzatza intre timp si nu simte foame. Nu reusesc sa fac un program. La voi e ca la carte? La suc nu avem probleme, papa de numa de fapt nu e suc e pulpa de la fructe le pasez acolo (banana, morcov, 2 felii portocala, mar si para, 30 de lingurite) jenat
Poze proaspete din seara asta.
Am infofolit-o pe fetita si am iesit afara!Tot prin Ocna Mures!

Free image hosting by http://www.holdthatpic.com/

sus

Denunta
leelloo

Copii

17.10.2008 10:28     citat 

super, Rora!! sarut daca i-as fi acoperit si eu gurita si nasul cu un fular, nu cred ca ar fi racit acum!! prostit trist
de obicei e bine sa-i dai legumele la pranz, fructele pe la 10..tu ii dai doar zeama in care au fiert legumele, nu pasezi deloc din ele?..ar fi mai bine sa ii dai piureutz asa, mai subtire ptr inceput, apa aia nu are mare lucru in ea, prin fierbere se distruge mare parte din vitamine!

sus

Denunta
the_pretty_nurse

Copii
12 ani, 10 luni
11 ani, 1 luna

17.10.2008 11:52     citat 

rora....multumim,am pupat-o pe pufulet din partea voastra sarut ...si noi o pupam dulce pe Sofia,are niste ochi minunati,e tare scumpa sarut sarut sarut ......nici la noi nu-i ca la "carte" nici eu nu prea reusesc sa ma incadrez,cu toate ca ma stradui trag cu ochiul ...ce fain de voi ,ca sunteti tot intr-o plimbare,super!!! zambet
rora tu cum ai facut-o pe Sofia sa bea din bibe?....Iulia nu-l accepta confuz ....nu bea nici suc,nici ceai,acum a inceput sa bea din canita cate un pic de apa...in rest tzitzi scot limba ....
....va pupam dulce pe toate si pe toti bebelusii sarut sarut sarut

sus

Denunta
rorabebeloi

Copii
Sara Sofia: 12 ani, 9 luni

18.10.2008 9:42     citat 

Neata fetelor! Azi e zi de impachetat, o luam si noi spre casa! Doamne ajuta sa ajungem cu bine!
Leelloo, multam pt raspuns, si la noi a fost prima data cand i-am dat fularelul pt ca ploua bine si mi s-a parut mie rece! Mufulica cum se mai simte? sarut zambet
Pretty, ce pot sa spun? La mine a fost pur si simplu ....simplu faza cu biberonul. I-am dat ceiut prima data (pe la o luna jumatate) si a baut din el. Atat a fost si eu m-am minunat din fericire, gogosica draga. Si de atunci de fiecare data cand ia bibele in gurita trage cumsecade! sarut sarut Iulia, nu te da nu te lasa!

sus

Denunta
leelloo

Copii

18.10.2008 10:56     citat 

Rora, Mufarinul tot mucios e..si au trecut 3 zile de panadol/nurofen, nu i-as mai da, febra nu are..nici el nu le are cu bibele, o sa fie nasol..
Shooting session de acum o saptamana foarte fericit , cand avea aproape 7 luni:
http://good-times.webshots.com/album/568097363McMyge

sus

Denunta
allamarine1979

Copii
Alla: 13 ani, 4 luni

18.10.2008 11:05     citat 

Rora, Leeloo, acoperitul guritei si nasului cu fular, pe vreme rece, nu numai ca nu protejeaza de raceli ci le chiar poate cauza. Poate ca suna aberant, dar e de ajuns putina logica; puteti incerca chiar voi: iesiti afara cand e frig si acoperiti-va gura si nasul cu un fular: o sa simtiti in scurt timp ca, din cauza respiratiei, putinul aer dintre nas/gura si fular se incalzeste si se umezeste foarte tare, ingreunand respiratia.
Mediul umed si caldut este cel mai propice pentru inmultirea virusilor si bacteriilor, numai bine pentru o raceala ca la carte. Dimpotriva, aerul rece nu le este deloc prielnic.
Daca va ingrijoreaza ca aerul rece ajunge direct in plamani - nu prea se intampla asa, sistemul respirator e construit destul de cu cap trag cu ochiul
Ca sa nu mai spun ca firisoarele umede din fular care ajung in gura (si ajung!) nu-s deloc placute pentru copil (nici pentru adult, de altfel).
Nici o raceala din lume nu-i cauzata de frig - racelile sunt fie de natura bacteriana, fie virala. zambet

sus

Denunta
sorinadaniela

Copii
mara madalina: 15 ani, 7 luni
giulia anna: 12 ani, 8 luni

18.10.2008 11:19     citat 

Ciao, fetele! Multumim pt listuta rely! Tare faina!
Ce de pozeeeeeeee... si copii frumosi... Sa va traiasca!
La multe lunite, la fetitze si baietzei! Cu intarziere... dar mai bine mai tarziu decat niciodata, nu?
Eu sunt suparata rau de tot. Asa l-as spanzura pe cretinul meu de pediatru... M-am resemnat de mult ca nu pot sa-l schimb, dar de data asta prea m-a scos din sarite...
De mai bine de o luna aveam probleme cu Mara... si totusi nu am dat prea multa importanta... cand s-a inrautatit situatia era intr-o vineri noapte asa ca am tratat-o cu ce aveam in casa si luni m-am dus la el. Ce credeti ca imi spune? Ca de ce i-am adus-o acum cand deabia a inceput sa faca febra? M-am abtinut si i-am reprezentat situatia... dupa o luna de tuse si muci in gura, la care nu m-am preocupat nu l-am deranjat, cu o sapt in urma l-am 'deranjat' ca avea otita si nu de alta dar fara reteta nu obtin antibiotic din farmacie... acum avea o tuse atat de urata, biata de ea, ca ziceai ca-i ies plamanii afara + febra... si el ma intreaba de ce i-am adus-o... Ma rog, in concluzie... inca mai avea otita la ambele urechi si spre norocul nostru nimic la plamani. Nimic antibiotic (ca doar otita trece de la sine...) si nimic pt tuse... doar carantina, adica camin nu... ramanand sa ne vedem joi.
Am continuat cu tratamentul ales de mine... si tot inainte pana joi... cand miercuri seara nenorocire... dupa o luna intreaga de muci Giulia face febra cu niste muci de o culoare urata rau de tot... Ce sa mai zic, tot raul spre bine, tot a 2a zi tr sa o duc pe Mara la pediatru o iau si pe Giulia cu mine.
La care prea iubitul meu pediatru ce credeti ca ma intreaba? De ce i-am adus-o dupa doar o zi de febra...????!!!! De data asta nu m-am mai abtinut si m-am luat de el. Daca Mara are 3 ani, Giulia nu are nici macar 5 luni... la ce Doamne iarta-ma e pus acolo? Am vazut in ea exact simptomele Marei... ce ar fi tr sa fac, sa o tin acasa pana si-ar fi scuipat si ea plamanii???????!!!!!!!! Fara cuvinte!
Daca m-a vazut asa inversunata mi-a dat reteta pt picaturi in nas, nu inainte de a-mi face teoria chibritului ca de ce i-am dat supzitor cu paracetamol fara sa-i iau temperatura. Cu toate ca i-am explicat ca efectiv nu era nevoie se vedea cu ochiul liber ca era in flacari...
Ma rog, ajunsa acasa am facut si ac experiment... Giulia avea 39 de grade. Asa ca acum suntem pe paracetamol supozitoare la nevoie si o picaturica pe nara dim si seara... si asta ca am facut scandal. M-am saturat.
Biata de ea plange de rupe... nici nu mai stiu ce sa-i fac... mi-e asa o mila de ea. Sorina

sus

Denunta
the_pretty_nurse

Copii
12 ani, 10 luni
11 ani, 1 luna

18.10.2008 11:23     citat 

ceau gagici!!!!!
..cea ce zice allamarine este perfect adevarat....caile respiratorii nu se acopera cu fulare sau altecele trag cu ochiul ...aerul inspirat pana ajunge in plamani se incalzeste pe tractul respirator.....frigul,vantul,umezeala sunt doar factori favorizanti pentru o raceala...pentru a dezvolta o infectie a cailor respiratorii trebuie sa fi contactat ori un virus,ori o bacterie trag cu ochiul

....leelloo dar Matty bea ceva in afara de "tzitzi" intrebare ...Iulia nu vrea nimic din bibe si din canita mai nou cate un pic de apa scot limba ....chiar daca nu are febra Nurofen mai poti sa-i dai vreo doua zile deoarece are si efect antiinflamator...mai reduce inflamatia de la nivelul mucoasei nazale trag cu ochiul ... sarut

...rora fain de voi ca mai beti si din bibe trag cu ochiul sarut

sus

Denunta
leelloo

Copii

18.10.2008 11:36     citat 

allamarine, cam are sens...
Pretty, Matei nu bea nici apa, nu vrea nimic din bibe, deocamdata e suficient tzitzi de sete..o sa ii dau nurofen seara inainte de culcare..vreau sa iau Karvol azi sa incerc..

sus

Denunta
manam

Copii

18.10.2008 11:38     citat 

Sorina, imi pare nespus de rau trist trist trist
Din experiente vazute pe la prieteni, stiu ca daca sunt 2 copii mici inevitabil cel mare aduce de la gradinita tot felul de virusi si ia si cel mic...
Multa sanatate si putere!!![/b]

sus

Denunta
manam

Copii

18.10.2008 11:43     citat 

FEtelor, e f bine ca papa titi..lasa ca o sa accepte canita in scurt timp. bibe nu cred ca veti avea sanse..
Eu am supt pana catre 3 ani surprins ..si niciodata nu am vrut bibe zice mama. Direct din cana am baut apa, ceai, etc.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: