· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Cum ii maresc "portia"?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Cum ii maresc "portia"?     
monalicious

19.10.2008 7:20   Cum ii maresc "portia"?  citat 

Nu am ajuns inca la un pediatru si am nevoie de sfatul vostru.
In maternitate imi voma mult si a mancat in primele 3 zile de viata numai cate 20 ml de 6 ori pe zi. Ajunsi acasa am crescut de la 20 la 30, apoi la 60 relativ repede pentru ca il ingrijeam mai cu atentie si rabdare ca in maternitate. Acum are 8 zile si am reusit sa ii dau 90 de ml la masa de la ora 18. Mi-e frica sa o tin tot asa si la masa de la ora 21 si 24.
Deci, cum se creste corect doza de mancare?

sus

Denunta
manam

Copii
Marius: 11 ani, 7 luni

19.10.2008 8:13     citat 

De ce anume ti-e frica? Sa ii dai mai mult? Daca el mananca 90 de ce ti-e frica sa ii dai 90?
El va manca cat are nevoie, nu trebuie sa ii faci tu o anumita schema de crestere a portiei.

Felicitari si sa-ti traiasca baietelul!!! sarut
Sunteti bine amandoi?? Cum il cheama??

uite aici discutii intre mamici cu copii de aceeasi "varsta" cu bbele tau trag cu ochiul http://www.parinti.com/Bebelusidetoamna...30763.html

sus

Denunta
monalicious

20.10.2008 9:11     citat 

Suntem bine, saru'mana! Il cheama Lucas Stefan.
Nu imi e frica sa ii dau 90. M-am gandit ca plecand de la 20 sa nu fortez eu nota incercand sa ii dau mai mult decat ii trebuie.
Avea 3100 cand am plecat din maternitate. Deci nu e nici mare dar nici mic si mi se parea ca 20, 30 de ml sunt prea putin. Cu multa, multa munca am reusit sa il aduc la 60 de ml. Daca ingite o gura mai mult decat ii trebuie imi varsa, iar el nu prea ar da drumul la bibe.
De cand am postat mesajul, am reusit sa ii mai strecor o masa de 90, apoi nu a mai primit decat 60 , iar acum la 09 a mancat 80.
Deci cred ca suntem pe drumul cel bun.
Va intrebam, sa stiu, daca e exagerat sa sper ca un baietel la 8,9 zile sa manance 90 de ml la o masa.

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 13 ani, 1 luna

20.10.2008 9:39     citat 

exagerat...hm, de ce? cum putem sti noi exact ca are nevoie de x ml si nu de x+1?
(paranteza, Elouan in maternitate si-a luat primul si singurul bib de vreo....60, pentru ca atit a vrut)
eu i-as face o cantitate aproximativa, ceva mai mare decit stiu ca maninca (atita paguba de laptele pierdut) si l-as lasa sa decida
fara stres, fara angoasa...vrea 20 de ml sau 90 , cantitatea variaza la mesele de peste zi....ei si? noi nu avem apetit variabil???
si tot nu am inteles de ce te "chinui" sa ii "strecori" cite o masa de 90 confuz

sus

Denunta
Teodora29

Copii

20.10.2008 2:04     citat 

si inca, il hranesti la cerere sau la program?
(la cerere se pot hrani si bebelusii alaptati artificial, trebuie doar sa fii disponibila si sa ai incredere in el)
cum are tendinta de a regurgita (ziceai ca in maternitate voma), as merge sa vad un doctor (pentru a evita posibilitatea unui reflux) si i-as fractiona mesele
mese mici si dese, atit cit vrea, cind vrea
si multa seninatate....curaj, o sa fie bine! zambet

sus

Denunta
saint

Copii
Anna: 11 ani, 5 luni

20.10.2008 3:18     citat 

am inteles ca cei care au reflux abundent, tb sa manance un fel special de lapte...dar pentru ca la mine nu a fost cazul, nu am fost atenta ce fel de lapte.

sus

Denunta
Teodora29

Copii

20.10.2008 5:17     citat 

AR (anti reflux) sau Comfort

sus

Denunta
manam

Copii
Marius: 11 ani, 7 luni

20.10.2008 5:23     citat 

Scuze de offtopic..citind am vazut la Teodora ca Elouan are 2 ani!!!!!
Sa-ti traiasca si la multi, multi ani fericiti impreuna!!!
E uncopil extraordinar de frumos!!! Mai rar asa frumusete de copil sarut

sus

Denunta
monalicious

21.10.2008 11:00     citat 

----------
Teodora29 a scris:
si inca, il hranesti la cerere sau la program?
(la cerere se pot hrani si bebelusii alaptati artificial, trebuie doar sa fii disponibila si sa ai incredere in el)
cum are tendinta de a regurgita (ziceai ca in maternitate voma), as merge sa vad un doctor (pentru a evita posibilitatea unui reflux) si i-as fractiona mesele
mese mici si dese, atit cit vrea, cind vrea
si multa seninatate....curaj, o sa fie bine! zambet
----------

Imi place ca v-ati implicat dar nu e chiar asa. Il hranesc la cerere, dar asta pentru ca cere "dupa ceas" o data la 3 ore cum l-am hranit in maternitate si cum s-a obisnuit.
Il hranesc cu Aptamil, care e cel mai bun de pe piata si ii place si ii cade bine in doze potrivite.
Mese mici si dese? Stomacul unui sugar nu poate digera laptele praf in mai putin de 3 ore. Mi-au explicat clar ca nu trebuie sa ii dau mai des de 3 ore pentru ca stomacul lui va avea inca hrana nedigerata in el.
Deci nu e chiar asa simplu. Si mi-au spus ca un copil de 2 saptamani trebuie sa manance 90 de ml. De aceea incercam sa ii introduc, cu decenta, mese mai mari.
Acum ii fac oricum 90 chit ca la ultimele 5 mese a mancat decat 60. Deci vad ca ii place si ii cade bine masura de 60, dar au fost momente cand ar mai fi mancat un pic. Decat flamand, mai bine arunc la fiecare masa o masura.
Nu zic bine?

p.s. La Aptamil dozele sunt multiple de 30. La 30 ml de apa o lingurita rasa de lapte praf.

sus

Denunta
carole

Copii
little princess: 11 ani, 9 luni

21.10.2008 11:09     citat 

Ce scrie pe cutie e relativ, greutatea e primul criteriu daca e hranit bine. Daca ia in greutate chiar si daca mananca mai putin e bine.
Greutatea acum e instabila, cel mai bine e de urmarit la o luna. A mea pana la 4 luni nu a mancat niciodata cum scria pe cutie, si totusi a luat 1 kg fix pe luna, mai mult decat trebuia trag cu ochiul

sus

Denunta
Teodora29

Copii

21.10.2008 11:30     citat 

chestia cu digeratul e relativa
datele de pe cutii, datele medicale sint medii, realizate dupa studiul multor cazuri particulare
deci mici diferente oricum o sa existe, atit in ce priveste capacitatea de digerare (mai lenta sau mai rapida), cit si cantitatea de lapte pe care un bebe o vrea si o poate minca
paranteza: cind am introdus treptat laptele artificial in alimentatia lui Elouan, el tot nu reusea sa tina trei ore (cum indicat de atitia); alaptat la sin minca in fiecare ora, cu biberonul ajunsese la performanta sa manince...un biberon la o ora jumate-doua
deci dupa teorie, absurd, insa corect dupa nevoile lui (caci nu puteam sa il tin sa urle inca o ora si mai bine de foame)
asta ca exemplu, pentru ca si el a avut mari probleme de regurgitatie cu tot tacimul
si nu, nu i-a facut rau sa manince la cerere, curba de crestere a fost una foarte buna, problemele de regurgitatie s-au reglat in timp (nu era reflux din fericire)

----------
citat:
Decat flamand, mai bine arunc la fiecare masa o masura.

----------

tocmai asta incercasem sa iti spun trag cu ochiul
apetitul lor e variabil

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: