· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Puisorii de primavara 2007 - cap. 10
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Puisorii de primavara 2007 - cap. 10     
Hellene73

Copii
George: 18 ani, 4 luni
Gabriela: 13 ani, 9 luni

20.10.2008 8:51   Puisorii de primavara 2007 - cap. 10  citat 

A FOST SI PRIMUL ANISOR!!! – filmulet cadou pentru parintii nostri minunati

5 martie – Vlad Stefan (pui de claudiadinu) ora 21:15 , 3,200kg, 50 cm, Apgar 8, Ploiesti, Poze
5 martie – Denis (pui de jenn) 3,500kg, 52cm, Brasov
6 martie - Ana-Maria (pui de pufyka) ora 3:25, 3,600kg, Apgar 9, Botosani
11 martie - Teodor (pui de laura_feelings) ora 11, 3,300kg, Vrancea
12 martie – Maria-Carina (pui de Lilith1), Brasov
12 martie – Andrei-Bogdan(pui de lumyelena) 4,100kg, 54 cm, Apgar 10, Timisoara
16 martie - Mario David (pui de desiree) 2,500kg, Bucuresti
20 martie - Irina-Florentina (pui de vanjelyk) 3,300kg
21 martie – Vladimir (pui de crriss) ora 12:50, 3,400kg, 53cm, Medgidia Poze
24 martie – Andy (pui de maryanda),ora 06:15, 3,500kg, 50cm,Apgar 9, Bacau
26 martie – Thea Ioana(pui de elpower ), Craiova
26 martie - Maria Desiree Elizabeth (Mariuca) (pui de MaggieB) ora 23:38, 2,760kg, 48cm, Apgar 9-10, Olanda – Poze
26 martie - Mihai Cristian (pui de mimi76) ora 3:10, 4,500kg, 53cm, Apgar 9, Bucuresti
27 martie – Mario Florian (pui de christine27)3,200 kg, 49cm
28 martie - Daria-Nicole (pui de iulianaem) ora 9:00, 3,170kg, 48cm, Apgar 9, Craiova, Poze
28 martie - Calin(pui de lady_D) ora 22:15, 3,200kg, 52cm

4 aprilie – Maria-Anca (pui de Vipera) 3,150kg, 52cm, Apgar 10, Bucuresti
5 aprilie – Teodora Maria (pui de Cruela) 3,800kg, 57cm, Apgar 10, Cluj Napoca
10 aprilie – Alexandra Georgiana (pui roxy_pisoiu) ora 11:05, 4,000kg, 51cm, Bucuresti
12 aprilie – Gabriela (pui de Hellene73) ora 9:45, 3,520kg,51cm, Apgar 10, Suceava – Poze
15 aprilie – Raul (pui de bebiku) 4,000kg, 52cm, Apgar 4, Botosani
19 aprilie – Marco (pui de miky_lory)
19 aprilie – Mihai-Madalin (pui de extransa) , ora 10,30
22 aprilie – Adnan (pui de Shadia) 3,400kg, 54cm, Cluj – Poze
24 aprilie - Smiljan Oswaldo (pui de loredanaa)
27 aprilie – Karina (pui de Aka) 3,450kg, 52 cm, Apgar 8, Bucuresti

4 mai – Alexandru Mihai (pui de mitroiualina), Targoviste
5 mai – Denis Florin (pui de cristinarotar) ora 10:50, 3,600kg, 55cm, Apgar 8,9, Sibiu
7 mai – Chira Elena (pui de mari76), ora 09.10, 3.000g, 47 cm, scor Apgar 8, Bucuresti
7 mai – Eduard-Stefan (pui de Cafelutza) ora 19:55, 3,600kg, 52cm, Apgar 8, Ploiesti
7 mai – Teodora-Maria (pui de sadicutza) ora 23:10, 3,150kg, 49cm, Apgar 9, Bucuresti –Poze
10mai – Rihanna (pui de business) ora 12:20, 3,100kg, 49cm, Apgar 9, Galati
12 mai – Mihnea Viorel Catalin (pui de Lorri) ora 6:05, 3,700kg, 54cm, Apgar 9, Craiova
15 mai – Eric-Alexandru (pui de bubulinaRea), 3,300kg, 51 cm, Sibiu
18 mai – Nikolas Levi (pui de mcelle), ora 14:15, 4,500kg, 55cm, Apgar 9,10, Bucuresti –Poze
21 mai – Angel-Gabriel (pui de adutza25), 3,400kg, 53cm, Apgar 9, Teius
28 mai – Ana Stefana (pui de nicolle_77), ora 07:10, 2,850kg, Apgar10/10, Cluj
29 mai – Cosmin Andrei (pui de hela), Alexandria
31mai – Alexia-Elena (pui de miha-alexia), ora 08:35, 3,600kg, 54cm, Apgar 9, Sibiu

Avem 16 fetite si 23 baietei , sa cresca mari si sanatosi!!! Si lista ramane deschisa...

Mamicile noastre minunate:

Lorri - Maria – 15.01.1986
Iulianaem - Iuliana - 04 .02.1980
Crriss - Cristina - 23 .02. 1978
Extransa – Georgiana - 15.03.1985
Shadia - Iulia - 29.04.1982
Business - Ana-Maria - 10.06.1977
MaggieB – Magdalena – 13.06.1973
Claudiadinu - Claudia - 09.08.1981
Cristinarotar – Cristina – 17.08.1982
Nicolle_77 – Nicole - 22.08.1977
Lumyelena – Luminita - 11.09.1977
Roxy_pisoiu – Roxana – 23.09.1977
Desiree – Rodica - 01.10.1983
Laura-feelings - Laura - 18.10.1980
Mari76 - Mariana - 03.11.1976
Miha-Alexia - Mihaela - 08.11.1976
Hellene73 – Elena – 13.11.1973
Cafelutza – Camelia - 27.11.1979
Loredanaa – Loredana – 13.12.1980
Bebiku – Cristina - 22.12.1982

Nota:
- Cine doreste sa existe in dreptul puisorului link cu poze, sa imi aduca la cunostinta adresa;
- Daca doriti sa atasati o poza mesajului, accesati site-ul www.holdthatpic.com, uploadati poza dorita, apoi copiati textul rezultat la BBCode (aflat in casuta de sub mijlocul pozei) in fereastra de raspuns alaturi de mesaj. Sau puteti accesa www.photobucket.com, sa creati un cont, sa uploadati poza dorita si apoi copiati textul rezultat la IMG Code. ATENTIE: marimea pozei sa nu afecteze fereastra astfel incat sa faca necesara utilizarea barei de scroll orizontal. Pentru a verifica atasarea corecta a pozei apasati butonul Vizualizare si daca este ok, apasati butonul Trimite. Succes.

Aici am fost Bebelusii de primavara 2007: 1 , 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24

Si pentru ca am fost cuminti, acum suntem Puisorii de primavara 2007 : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

sus

Denunta
Hellene73

Copii

20.10.2008 8:59     citat 

Dragi mamici scumpe si frumoase spor la scris si povestit nazdravaniile puisorilor! sarut

Si pentru ca m-am trezit iar mai tarziu, sunt datoare cu niste urari Laurei, La multi ani sarut si mii de scuze ca am sarit data de 18 cu vederea jenat ! Sa fii sanatoasa si fericita alaturi de cavalerii tai dragi si sa ne povestesti cum te-au sarbatorit! sarut

sus

Denunta
Cafelutza

Copii
E S: 13 ani, 8 luni
A M: 9 ani, 9 luni

20.10.2008 9:21     citat 

Hola!

Hellene, multumim de colaj! Este super! Multumim mult! sarut sarut sarut

Laura, cu mii de scuze pt intarziere dar cu tot dragul iti uram si noi :La multi ani!.Multa sanatate si fericire! sarut sarut sarut

O saptamana minunata tuturor!
Pupici!

sus

Denunta
lumyelena

Copii
M A: 16 ani
A B: 13 ani, 10 luni

20.10.2008 9:25     citat 

La multi ani Laura

sus

Denunta
miha-alexia

Copii
alexia elena: 13 ani, 7 luni

21.10.2008 9:20     citat 

'neata!

La multi ani Laura! multa sanatate si fericire alaturi de familia ta!!!

Hellene multumim pentru colaj si listute, f. f. frumos sarut sper ca azi te simti mai bine si o sa va distrati de minune tu si Gabitza pana vine George de la camin sarut

Cafe cu ce bunataturi ne-ai servit, un adevarat deliciu zambet pupicei Edutzului cel viteaz, sper ca a dormit bine noaptea trecuta sarut

Alexia tocmai s-a trezit, se pare ca mai nou ora 9 este ora de trezire, ceea ce e foarte bine desigur cool si-a papat lapticul si atat, altceva nu mai vrea, are toane jenat sau mofturi confuz am observat ca mananca f. bine painea cu unt si cu miere, in rest nu prea vrea nimic trist Ne-am plimbat zilele astea de nu ne mai tin picioarele scot limba bine ca avem inca timp frumos trag cu ochiul uram tuturor o zi frumoasa sarut sarut sarut

sus

Denunta
Hellene73

Copii

21.10.2008 9:41     citat 

Buna dimineata si de la noi!
O noapte obisnuita scot limba daca vrea sa fie fetita alintata si sa simta ca e mami langa ea... indeplinim dorinte! trag cu ochiul
Miha, mamzel nu mai vrea lapte dimineata, de fapt, nici seara nu il bea decat adormita, se joaca cu sticla, se stropeste (ca e amuzant) dar nu vrea. Azi ii fac iar briose cu cascaval ca e musai. Isi ia cate una in mana si o papa singura, incet si sigur! foarte fericit

Cafe, dau si eu piesa faina la schimb, mai nou asta e favorita lui Gabi pentru somn: http://www.trilulilu.ro/NicholasUrfe/cc7859ee94bc4f

Fetelor, ce mai faceti? sarut

Hai sa va arat un colaj cu mamzel care e innebunita dupa telefonul lui tati (e drept ca rar se intampla sa il aiba la indemana):

Sa aveti o zi frumoasa, vad ca si la noi e soare, si sanatate maxima! sarut

sus

Denunta
lumyelena

Copii

21.10.2008 9:49     citat 

Buna dimineata si d e la noi

Cafe cum mai sta edy cu somnul? Bogdan s-a trezit azi noapte pe al 3 si avea un chef de povesti..........

Hellene ce frumos e colajul cu gabitza, e o scumpa. Asteptam un colaj si cu George.

Miha , si ai mei au avut perioade cu laptele, oricum eu im fac datoria si le incalzesc si dimineata si seara. Pe Bogdan il trimit la cresa cu sticluta de lapte si pentru pranz.

azi de dimineata s-a trezit la 7 si a zbughit-o direct in sufragerie la calculator si dansa langa el "Fica bau-bau". Asta e cantecelul care l-au facut ieri al gradi sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
MaggieB

Copii
Mariuca: 13 ani, 9 luni

21.10.2008 9:54     citat 

Buna dimineata!

Ati ajuns la un nou capitol fara noi plang sau sunt foarte trist dar dupa cum stiti trec printr-o perioada mai grea..Oricum v-am mai citit si am admirata puiutii !!

Noi sintem relativ ok, Mariuca de vreo luna jumate e numai bolnava, o saptamina bine, pe urma o duc la cresa si apoi iar ia un virus si stam o saptamina acasa cu febra si tuse...Sper sa nu tina aceasta "imunizare" fortata ( culegerea tuturor virusilor pina cind ne "calim" ) pina la scoala...

In rest e o scumpete obraznicuta si iubareata, e atit de haioasa mai ales ca a inceput sa mixeze limbile, spune cuvinte si in olandeza si in romana, e atit de dulce sarut

Speram ca in decembrie sa ne mutam, am gasit cu greu o casa de inchiriat ( 700eur!! pe luna) dar in mod normal sint si mai scumpe iar la cele ieftine tb sa stai pe lista de asteptare cite 5-10 qni, mai ales in zona noastra, pt ca vreau sa ramin aproape de tata si bunicii olandezi. Anyway, e de munca, tb sa pun laminat nou si sa zugravesc, am de cumparat diverse, o sa fie o perioada financiara saracuta, dar ne vom descurca. Tatal Mariucai decind i-am spus ca am gasit casa si ma mut, se comporta (aproape) exemplar, dar e prea tirziu, oricum vreau sa raminem in relatii bune, dar asta depinde de el, eu nu am nici o problema sa fim amici. Vom vedea.

Avem si poze noi, dar din pacate numai una pe computer cu mariuca si cu aspiratorul pe care i l-am cumparat ca sa o ajute pe mama la curatenie scot limba

Va pupam si mai scriem!

Free image hosting by http://www.holdthatpic.com/

sus

Denunta
Hellene73

Copii

21.10.2008 11:17     citat 

Maggie, ce ma bucur ca ai scris sarut , e superba Mariuca, la fel cum e de obicei, si tare haioasa pare! Sanatate maxima sa aveti, grea e imunizarea asta trist Vad ca incet-incet se aseaza lucrurile acolo la voi, mai greu dar sigur ai putere sa faci in asa fel incat sa va fie bine. Ma gandeam si eu ce sa ii cumpar lui Gabi de onomastica si tot la aspirator m-am gandit rad Gospodine mamarute avem rad

Lumy, sar'na pt. complimente! sarut Pai George crezi ca mai sta la pozat?! El e e baiat, greu de tot il prind, mai tot timpul fugind sau din spate... In schimb, daca l-as lasa, ar face el poze toata ziua lui Gabi! scot limba

Gata, s-a trezit si se cere schimbat un pampers jenat

sus

Denunta
mari76

Copii
Chira Elena: 13 ani, 8 luni

21.10.2008 11:26     citat 

Ce mai faceti fetelor? Eu sunt intr-o continua alergatura, pentru botez, pentru cardurile de sanatate europene, nici nu-mi mai vine sa povestesc prin cate am trecut , dar pana la urma macar s-a rezolvat, chiar si pentru mine, ca ra fi trebuit sa mai merg odata, dar am dat peste o tipa draguta, care mi-a luat cererea fara o adeverinta, care nu a iesit inca, si o sa o duc cand voi ridica cardurile. Atata birocratie...Dar mai grav e ca nimeni nu stie sa-ti dea o relatie cum trebuie, sa-ti spuna exact ce iti trebuie... Una citesti pe net, alta ti se spune la telefon, si cand ajungi la ghiseu, surpriza...iti mai trebuiesc acte...Imi venea sa le spun cate ceva...Nu ma deranjeaza ca trebuie sa depui nu stiu cate acte, ci faptul ca nu ti se dau relatii cum ar trebui...

Vineri vine si sotul meu, sper sa vina cat mai devreme, si abia astept sa vad cum va reactiona Chira cand il va vedea.

Saptamana asta am o gramada de facut: trebuie sa merg la serviciu sa-mi iau cartea de munca, intr-o alta zi sunt la coafor, in alta la epilat, sambata trebuie sa mergem la ziua unui var, macar e si sotul acasa, nu merg singura, duminica iar coafor, si botezul, nici nu va mai spun cate drumuri mai am de facut...avem si vizite de facut..., iar saptamana viitoare la fel...o gramada. Trebuie sa lasam treburile rezolvate, sa nu alerge altii dupa noi...Iar cu Chira dupa mine, ma misc mai greu, ca nu are rabdare sa stea in carut, iar pe jos trebuie sa alerg dupa ea...

Chira este ok, doarme toata noaptea, si peste zi cam doua ore, exceptie azi, cand a dormit doar o ora, nu a mancat foarte bine zilele astea, dar azi am vazut ca si-a revenit. e din ce in ce mai nazdravana, repeta cuvinte dupa mine, a inceput sa mai spuna cate un cuvant si in macedoneste... cum ma vede ca strang jucariile, merge si le arunca din nou pe jos, cica se joaca, cam 5 min si gata, isi gaseste alta ocupatie...Duminica am fost in oras, prin magazine, si ne-a stiut toata lumea...Daca o mai baga si vreo vanzatoare in seama era cea mai fericita...

Nu stiu cat de des o sa intru in urmatoarele zile, dar o sa incerc , macar sa va salut!

Maggi , ma bucur sa o vad pe Mariuca, e o scumpa.

Hellene, la ora cand scriu, nu am reusit sa vad colajul cu Gabita, nu se incarca, dar promit ca o sa-l vad...

A...sa nu uit, super colajul, si imi place tare mult poza Chirei pe care ai ales-o.

Va pupam dulce!

sus

Denunta
mari76

Copii

21.10.2008 11:36     citat 

Uitasem, spuneti-mi si mie, care sunt obligatiile nasilor la botez si care sunt obiceiurile. Ca vreau sa fie totul cum trebuie, si sincer nu stiu prea multe, iar la noi , la machedoni, avem mai multe obiceiuri, chiar exagerate,iar finii nostrii sunt romani, numai eu sunt mache...

Si cam cat se da la botez?

Multumesc!

sus

Denunta
Cafelutza

Copii
E S: 13 ani, 8 luni
A M: 9 ani, 9 luni

22.10.2008 1:45     citat 

Hola!

Miha, sunt sigura ca e doar o faza, o sa manance bine Alexia in cele din urma. stii ca si eu ma plangeam acum ceva timp ca Edy nu mananca si uite ca, slava Domnului, si-a revenit adica a mai inceput sa mai manance si altceva in afara de tzitzi si paine! trag cu ochiul

Hellene, super faina melodia! Am avzut ieri colajul(azi nu se vede, nu stiu de ce) ...e tare dulce Gabi! Ce fericita este ea ca a pus manuta pe telefon! rad

Lumy rad "fica bau-bau" ai? Ce frumos le zice el pe toate! De-abia astept sa vb si Edy asa! Referitor la somnul lui Edy...tot asa, a avut o singura noapte in care a dormit mai bine, in rest...maraiala si leganat pe picioare aproape toata noaptea. Nici tztizi nu-i mai trebuie, cere maxim o data dar in schimb vrea leganat.

Maggie, ma bucur ca incet incet se rezolva treburile. Ii doresc cat mai putine raceli Mariucai! Multa sanatate! E superba !!!

Mari, dar plecati si voi cu sotul tau de tot sau cum? Pentru ce v-ati facut carduri de sanatate? Sunt sigura ca va fii un moment tare fain cand se va revedea Chira cu taticul ei! Spor la treaba, sa le rezolvi pe toate cu brio iti doresc! Cat despre botez nu stiu eu prea multe despre dar in principiu nasii trebuie sa aiba:
-panza pt botez(o bucata de panza neinadita) pe care va fi pus bebe dupa ce va fi scos din cristelnita
-lumanare de botez si cruciulite cu fundita(roz sau albastra, depinde de sexul bebeului trag cu ochiul )
-un rand de haine cu care va fi imbracat bebe dupa botez(chiar in biserica adica)
-ulei
-prosop si sapun pentru preot
- bomboane de ciocolata pt servit in biserica participantilor la slujba
- nasii achita costul slujbei de botez(costul difera de la biserica la biserica)

Despre obiceiuri: copilul este adus de la biserica de catre nasi. Cand ajungeti acasa dupa botezul de la biserica i-l dati parintilor peste prag si spuneti: "Mi-ai dat un pagan, ti-am adus un crestin" si apoi se face o cruce cu lumanarea de botez aprinsa in prag si se stinge(de pragul de sus al usii) .
A doua zi nasii trebuie sa scalde bebelusul. In apa de scaldat se pun multe, nu mai stiu exact...bani, petale de trandafir, miere, grau, un ou, ceva din aur, ceva din argint. Se unge bebelusul cu mir pe la inchieturi, pe la picioare cam pe tot corpul. Se imbraca bebelusul cu un rand de haine cumparate de catre tine.
Obiceiurile variaza in functie de zona. Ceea ce am scris eu mi le-am amintit de la botezul lui Edi. Despre dar nu stiu ce sa iti spun, cred ca depinde mai mult delocul in care va avea loc petrecerea. Sper sa-ti fi fost de folos! Multa bafta!

Va las dragelor, ma pregatesc de primit musafiri, azi vine soacra-mea in vizita. O sa stea cam 2 saptamani in Spania, sunt tare curioasa cum va reactiona Edi cand o va vedea.

O zi buna tuturor!
Pupici!

sus

Denunta
Hellene73

Copii

22.10.2008 8:55     citat 

Buna seara!
Ce necajita sunt, nu vad pozele postate cu holdthatpic, deci nici colajul trist la fel patiti si voi? Ieri se vedea bine, azi vad ca orice as incarca pe site nu se vede:(
Acum sa vad daca poate vreun moderator sa repare primul mesaj si sa puna colajul. Poate e ceva temporar la ei!

Eu sunt fiarta, Gabi e tot mai agitata, cum scapa direct la calculator vine si butoneaza la greu, sau sare pe pat sau face alte prostii, asa ca il tin si eu inchis mai mult. Azi mi-au sosit si hainutele comandate, sunt tare faine, asteptam Craciunul de acum cool

Va pup, sa aveti o noapte linistita! sarut

sus

Denunta
mari76

Copii

22.10.2008 10:32     citat 

Cafe, mersi mult! cam asta stiam si eu, dar ma gandeam ca mai sunt si altele...poate mai aflam...

Da, vom pleca cu totii in Italia, cel putin pana la sfarsitul lui aprilie, cand eu va trebui sa ma intorc, ca in mai o sa trebuiasca sa incep munca, sa vad cum o mai lungesc, ca nu as vrea deocamdata sa renunt la serviciul meu, asa cum e el, cel putin e sigur...Intreb in stanga si in dreapta, cam care ar fi modalitatile, in afar de concediu fara plata...

Dar Edy de mic a fost asa, sa doarma agitat noaptea, sau acum, in ultimul timp?

Azi noapte Chira s-a trezit la 5 si a cerut apa si nu a mai adormit pana la 7 dimineata, am ascultat muzica. Nu se juca cu nimic, doar statea...Dar trebuia sa stau si eu...In rest suntem bine, doar putin nervoase, sa speram ca de la dintisori,dar nu ma lasa deloc sa ma uit in gurita ei...

Va pup!

sus

Denunta
lumyelena

Copii

23.10.2008 8:06     citat 

Buna dimineata

Mary si eu stiam tot ce ti-a scris Cafe despre botez. Numai ca eu am si "platit" baia finutei mele in prima seara dupa botez. Asa e obiceiul pe aici......daca imi aduc bine aminte 10 euro i-am pus langa ea dupa ce am imbaiat-o si imbracat-o. Cel mai bine e sa mergi sa intrebi la biserica , de exemplu la noi cruciulitele cu fundite au fost cadou de la biserica, ulei nu ne-a cerut. In schimb aici se duce o stical de vin care ramane al biserica (in principiu vin de casa). Si tot la fel ne-au spus sa anuntam cu 2 zile inainte daca scufundam copilul sau nu, sa stie daca incalzesc apa.......Sper ca ti-am fost de ajutor

Hellene imi pare rau ca gabitza e asa agitata.

Prin acelasi lucru trecem si noi ii iasa la Bogdan maseluta nr. 5. A fost deranjat la stomacel, intr-o noapte mi-a facut si febra urata. Mi-a spus si doamna de la gradi ca ieri la pranz nu a mancat nimic, ieri ceva mai bine dar tot fff putin, si toata ziua se plimba in brate de la una la alta.

Mary trebuia sa o aduci pe Chira la povesti cu Bogdan ca el tot la 5 s-a trezit, dar ma asteptam al asta ac aseara la 20.30 dormea.

Sa aveti o zi frumoasa
sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: