· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > ne-am saturat de atata tuse!!!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor ne-am saturat de atata tuse!!!     
raluve

Copii
Adrian: 14 ani

27.10.2008 12:38     citat 

gedana, ti-am citit postarile si la alte subiecte legate de raceli , imunitate....inteleg ca e mai complicat, va doresc sa treceti repede peste. sanatate multa.
semnele de otita la aditu, nu dormea noapte si era foarte agitat, plangea...se linistea greu.-..asa stiam ca e otita. si febra dar nu mare.
din fericire acum sufla nasul. am scapat de problema cu mucii cand apar.

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 12 ani, 2 luni
MAIA ESZTER: 10 ani, 3 luni
am nascut deja!

27.10.2008 3:23     citat 

Diana, eu cred ca solutia in cazul vostru sunt aerosolii
mama mea s-a imbolnavit foarte urat, a tusit vreo luna; a luat medicamente de nu mai stia de ea, inclusiv antibiotic pe branula (ea e in provincie)
i-am spus intamplator chiar pediatrei mele de maica-mea si mi-a spus sa-si cumpere un aparat de aerosoli si sa-si faca aerosoli cu adrenalina si dexametzona
a zis mama mea ca au fost o MINUNE
sfatul meu este sa mergi la Institutul de Ocrotire al Mamei si Copilului; ei sunt primii din Romania care au aplicat tratamentele cu aerosoli si au expertiza necesara; daca vrei iti dau pe privat numele pediatrei mele, dar acolo toti sunt foarte profesionisti
la farmacia de langa spital am cumparat eu aparat de aerosoli cu 140 ron, peste tot e 240

fac si cei de la medlife aerosoli, dar am impresia ca nu prea stiu substantele ca lumea

sus

Denunta
gedana

Copii
Constantin: 12 ani, 11 luni

31.10.2008 11:09     citat 

Fatelor,am fost la pneumolog si ce credeti???ASt bronsic pe baza alergica,am facut cateva sedinte de aerosoli,nu stiu daca au avut asa efect nemaipomenit(eu nu prea am vazut),pt ca era un chin pt el sa-i facem in spital,unde am stat interntai cateva ore pe zi,2 zile in total.Analizele au iesit oK,inclusiv imunitatea,mai putin fierul ,care e f scazut,asa ca este anemic,din pricina racelilro reptate,zicea d-na dr,si alergiile au val mare,112 in loc de 25,pt varsta de 2 ani....iar testul pt laergii,acela cu mai multe intepaturi d,se face doar de la 3 ani....si uite asa suntem CU Ttrat cu singulair,ketOF si erius,2 luni de-acum incolo.Si un trat homeopat,complicat...

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 12 ani, 2 luni
MAIA ESZTER: 10 ani, 3 luni
am nascut deja!

31.10.2008 11:33     citat 

pai Gedana, parerea mea ca bine ar fi sa-ti iei tu un aparat de aerosoli
sa-i faci parca cu flixotide

cu anemia, e un sirop la fares, sirop antianemic ii spune, se da o lingurita pe zi, cica e bun; mai e energotonicul de la plantextrakt, dar ala parca are multe plante in el

sus

Denunta
mamikuta

Copii
Radu: 16 ani, 8 luni
Alexandra: 13 ani

05.11.2008 2:00     citat 

gedana, in primul rand ar fi intr-adevar bine daca ti-ai cumpara tu aparatul de aerosoli. Noi avem unul, dar laut din Italia, se cheama Pic indolor. Poate se gaseste ceva similar si in Ro. E usor de folosit pt ca se pun cateva picaturi din bronhodilatatorul recomandat de medic(cate picaturi prescrie medicul), se pune pe fata copilului o masca din silicon in care el respira normal, si se da drumul aparatului pt 15 minute. Eu ii pun desene lui ficioru-meu cand ii fac aerosoli si sta linistit. Al meu fiind mai mare(are aproape 6 ani), isi tine singur masca pe fata. Sa stii ca l-au ajutat aerosolii, in sensul ca i-au ameliorat tusea, cel putin nu mai tuseste noaptea.
In al doilea rand, sper ca ai nimerit un pneumolog bun. Ca eu am fost la un pneumolog in galati, anul trecut, ca si baiatul meu a avut aceleasi simptome ca si copilul tau: raguseala, fara febra, tuse seaca, pe urma tuse productiva. Tusea se ameliora doar in urma antibioticelor, dar nu disparea. In vara totusi, ramasese totusi doar cu o tuse usoara, dimineata, aproape insesizabila. Dupa multe insistentze, medicul de fam mi-a dat trimitere la pneumolog si la alergolog. Cum pneumologul era in concediu, am mers intai la alergolog. Mi l-a testat, i-au facut analize de sange si de urina si l-au gasit alergic la mucegai si la praful din casa. Diagnosticul: astm bronsic de tip alergic. Tratament pt 3 luni cu singulair junior, aerius, vitamine, iar in loc de aerosoli mi-a dat un spray, Seretide. Dupa 2 luni de tratament el inca tusea usor dimineata. La sfarsitul lui august mi-a racit puternic de la aer conditionat si a reinceput: raguseala, tuse seaca chinuitoare, tuse productiva, desi el urma tratamentul pt astm. Am mers de data asta cu el la pneumolog, i-am spus toata povestea, alte analize, de ata asta i-au recoltat si din nas si din gat probe, i-a facut radiografie la plamani, si diagnosticul: bronsita astmatiforma. I-a prscris un antibiotic, care nu a avut efect, mi-a zis sa intrerup sparayul, sa contiunui doar cu singulair. Situatia copilului se inrautatea, in sensul ca tusea din ce in ce mai urat si ne-am hotarat sa plecam in Italia, pt ca sotul meu lucreaza aici cu contract. Asa ca mi-am luat concediu fara plata pt un an si suntem in italia.Medicul pediatru de aici l-a consultat si i-a prescris aerosoli cu bronchovaleas, de 2 ori e zi, si in sfrasit tusea a inceput sa se linisteasca. Ieri am fost si la pneumolog( ca aici dureaza mult pana te programeaza). Medicul a stat de vorba doar cu noi jumatate de ora, apoi i-au facut testele alergice(inclusiv la alimente), teste de respiratie la un aparat special, urmeaza sa facem si alte teste suplimentare. Si ieri am avut marea surpriza: copilul se pare ca nu are astm, nici macar nu e alergic la ceva. Testele suplimentare le vom face sa vedem ce provoaca tusea. Ne-a spus sa cumparam un aparat in care el sa sufle in fiecare dim si seara si sa-i notam valorile pana la urmatorul control, care va fi in ianuarie(ca asa am gasit loc la programare). Continuam totusi medicatia din Ro pana la verdictul final. Daca vrei, te voi tine la curent.
Rusinea mea mare a fost cand i-am spus medicului toata povestea cu medicii din Ro, iar el ne-a cerut documente , analize, din care sa rezulte diagnosticele puse. Iar noi n-aveam decat niste analize, scrise si alea de mana, din care nu se intelegea aproape nimic. Iar testele alergice nici nu erau trecute.Cand am cerut medicului pneumolog din Ro radiografia, mi-a zis ca nu poate sa mi-o dea ca nu e a mea, e a statului, doar n-am platit-o, asa ca ramane la spital.
In al treilea rand, medicul de aici ne-a dat o veste buna: chiar daca e astm sau bronsita, se vindeca , dar cere timp. Pt ca pe masura ce creste, va lucra si sistemul imunitar al copiluilui.
Asa ca ai incredere ca se va vindeca si copilul tau.

sus

Denunta
gedana

Copii
Constantin: 12 ani, 11 luni

08.11.2008 6:04     citat 

mAMIKUTZA,Am fost si eu circumspecta la acets diagnosctic,dar i-a facut anlize de sange,pe care mi le-a dat si la alergii ,valorile,cumulate i-au iesit f f mari,ins anu stim exact la ce e alergic.pt ca testul acela,cu mai multe intepaturi pe mana,se face doar de la 3 ani in Ro,insa la noi totul e ok,tusea e f rara,acum,de ex,ca s-a intunecat si s-a racit a tusit putin afara,ca tot a alergat pe afara,insa noaptea nu mai tuseste decat daca baga cate un plans seara,....din alte motive,ca racit nu mai e deloc.Da,asa mi s-a spus si mie ca si astmul asta...se trateaza,cu rabdare....ins ala el acest diagnostic reiesea din analize si din ascultat la plamani,iar in 2 luni de singulair ar trebui sa treaca....definitiv.,pt ca nu e inca instalat,sa speram ca asa va fi....Ce teste spui tu am auzit ca se fac in RO,dar la copii mult mai mari,la cei cu astm sau bronsita astmatiforma,am o prietena care are o fetita cu asa ceva....Nu stiu ce sa mai zic,aparat de aerosoli nu am luat,dr a zis ca nu e nevoie,copilul respira bine,chiar cu suzeta in gura,respira pe nas,normal,iar tusea nu-l deranjeaza pt ca se intampla f rar,aproape deloc.Acum sa vedem ce urmeaza si cum va evolura,Ma repet,facem si un trat homeopta,rec tot de aceasta dr pneumolog,sa speram ca va da rezultate,Sanatate multa!!!

sus

Denunta
mamikuta

Copii
Radu: 16 ani, 8 luni
Alexandra: 13 ani

09.11.2008 5:32     citat 

Cand revin in tara am de gand sa-l duc si eu la un homeopat. Pentru ca sunt convinsa ca are sistemul imunitar slabit de atatea antibiotice. Partea proasta e ca cei de aici din Italia nu prea cred in sa ceva.
Poate imi scrii si mie ce tratament homeopat faci pentru copilul tau , doara asa , sa am si eu idee. Si te-as ruga,gedana, daca vrei, sa ma tii si pe mine la curent cu ce-ti mai spune medicul peste 2 luni, la control.

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 12 ani, 1 luna
Denis Gabriel: 9 ani, 10 luni

10.12.2008 10:43     citat 

fetele...si noi avem probleme , de cateva zile tuseste...mucisori pe care nu am nici o sansa sa-i scot pt ca nu ma lasa , nici sa-i pun ser ../..nimic....tuseste destul de des, iar noaptea se trezeste din somn.....nu face temperatura, doar mucisori si tuse, e activa, vioaie....i-am dat 4 zile panadol fara nici o ameliorare, de ieri am intrerupt panadolul si ii dau sirop stodal.....e pe baza de plante dar nu vad ameliorare, ba parca tuseste mai rau.....nu stiu ce sa fac...pentru ca in alte dati , eram sfatuita de dr sa nu-mi fac griji, atata timp cat nu face temperatura.....ce as putea sa-i dau? as incerca oscilococcinum....ce ziceti?
si vroiam sa va mai intreb in cazul asta cum fac cu iestitul afara? ma gandeam sa nu tin copila in casa, macar 10-15 minute sa o scot , asa sa ia aer.....aseara am scos-o un pic....si parca mai rau tuseste....ma gandesc ca daca o tin in casa iar nu e bine ca devine sensibila....offf, nu stiu ce sa fac trist

sus

Denunta
roxmaryn

11.12.2008 8:19     citat 

Ramona, oscillo nu cred ca o sa ajute pentru tuse. Dintre toate homeopatele si mie mi se pare ca Stodalul nu prea ajuta. Acum depinde si ce tuse are. Daca e foarte productiva, ar ajuta ceva care sa-i fluidizeze secretiile gen Eurespal sau Mucosolvan. Daca e seaca si enervanta, gen iritativa, i-ar trebui un calmant .Un excelent calmant este mierea foarte fericit
Roby de curand a avut un soi de inceput de raceala, i-am dat foarte devreme oscillo si nu a luat-o. In schimb a tusit cred ca 2 sapt daca nu mai bine. Atat, doar tuse nenorocita ce n-o lasa sa doarma uneori.
Eu cred ca aerul de afara nu-i face rau, din contra. Insa de multe ori, cand intri in casa, din cauza dif de temperatura, poate face accese de tuse. Daca insa e foarte frig si o ia tusea afara, ai grija sa nu patesti altele, ca trage aer rece pe gurita si iar nu-i bine .
Pupici

sus

Denunta
lulu26

Copii
A: 12 ani, 7 luni
B: 12 ani, 7 luni

11.12.2008 8:20     citat 

eu una m-am lamurit; si eu am tratat-o pe fiica-mea cu stodal pt o tuse simpla, rara, fara febra, fara nica, iar dupa 3 zile de stodal avea o pneumonie de toata frumusetea trist sfatul meu: fugiti la medic..

sus

Denunta
roxmaryn

11.12.2008 8:24     citat 

LULU, sper sa nu crezi la fel despre toate homeopatele. Ele chiar functioneaza. Asa cum spuneam si eu mai sus, stodalul e unul dintre cele care parca nu fac mare branza. Este foarte important momentul in care dai homeopatul si cat de consecvent esti in administrarea lui. zambet

sus

Denunta
lulu26

Copii
A: 12 ani, 7 luni
B: 12 ani, 7 luni

11.12.2008 9:03     citat 

nu ca scrisesem mesajele in acelas moment scot limba nu vazusem ce ai zis despre stodal ...hmm despre homeopate..nu stiu ce sa zic...functiona oscilo la copii cand erau mai mici, daca raceam noi, si le dedeam preventiv se intampla sa nu raceasca si ei...dar la ce volum de imbolnaviri experimentam in ultimele luni(de cand am inceput cresa) banuiesc ca urmand varianta homeopata am ajunge la spital de fiecare data trist ..parerea mea sincera despre homeopate..au intra-devar efect in prevenire mai mult decat in tratare...parerea mea...nu aruncati cu rosii zambet

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani
Teodora Maria: 13 ani

11.12.2008 9:53     citat 

Lulu, homeopatele date fara indicatiile unui medic homeopat sunt intr-adevar apa de ploaie. Conteaza foarte mult temperamentul pacientului, remediul lui de baza, respectiv simptomele bolii. Adica una e tuse productiva cu muci, alta e tuse productiva cu febra, alta e tuse productiva cu dureri de cap. Adica ai primi pentru cele 3 simptome 3 remedii diferite, desi in fond tot tuse productiva este... Una e daca bolnavul e coleric, alta daca e mai "moale" (Am vazut asta la Diana - Teodora; primesc remedii diferite desi practic au aceeasi boala, luata una de la alta)

Homeopata fetelor nu recomanda de ex. produsele Boiron; au mult prea multe remedii in compozitie si implicit pot sa nu ajute; incercand sa trateze mult prea multe boli, nu trateaza niciuna. Ajm incercat pe la inceputuri cu Oscillo, cand inca nu tineam legatura asa mult cu homeopata; o perioda le-a ajutat, dar dupa aceea mi-am dat seama ca nu mai sunt de folos. Asa ca eu, personal, sun intai la medic si-mi spune ce sa dau... De fiecare data le-am administrat remedii singulare, in aprox 3-5 doze. Asta a fost suficient.

Ramona, incerca si siropul de brad (tuse secretolitica)/sirop de pin (tuse uscata). Asta daca nu dai homeopate. La ale mele a ajutat mult, dat de 3 ori pe zi (sirop presat la rece). Daca nu-i place, poti cu seringa de nurofen, nu simte atata de mult gustul.

sus

Denunta
roxmaryn

11.12.2008 10:02     citat 

Si eu cred la fel Lulu. Cand a mers Roby la gradi, cred ca 6 luni a fost bolnava mai tot timpul. Atunci am aflat de homeopate. Si eu am zis ca-s apa de ploaie la inceput. Insa dupa cateva luni s-a vazut. Racita cu febra si la pat n-a mai fost de muult timp.Le folosesc cu succes acum si pentru Luca.De fapt oscillo doar pentru el.
Spre exemplu la ea nu merg faze de genul miere, mixuri de plante gen imuno-"x"
Si cum fiecare organism e unic, fiecare copil cu reactille lui la diverse tratamente.
Din pacate uneori din dorinta de a rezolva o prb de sanatate cat mai repede si de ce nu si din comoditate, oamenii adopta tratamente cu o abordare mai directa, sau deja probata. Totul e ok atata timp cat nu se exagereaza. zambet

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 12 ani, 1 luna
Denis Gabriel: 9 ani, 10 luni

11.12.2008 10:23     citat 

multumesc pentru raspunsuri fetele.....Raisa nu mai accepta nici un fel de sirop trist , asa ca i-am pus supozitor cu paracetamol......nu vrea sa mai inghita nimic....

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: