· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > ne-am saturat de atata tuse!!!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor ne-am saturat de atata tuse!!!     
gedana

Copii
Constantin: 12 ani, 11 luni

12.12.2008 10:39     citat 

Zinnatul e foarte tare,e antibiotic de gr 4,cred.....mai sunt si alte variante,mai slabe,daca tot s-a ajuns la asa ceva....Pt tusea seaca,chinuitoare noi luam KETof,2 dr ni l-au dat si e f bun,functioneaza,am incercat cu ceia de cimbrisor....nimic.Si facem de 2 luni trat homeopat,de la jumat lui oct n-a mai racit deloc.Dar luam si tratamentul pt astm bronsic...in paralel.O sa va spun dupa ce terminam ambele tratamente,ce se intampla.Sanatate!!!

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 12 ani, 1 luna
Denis Gabriel: 9 ani, 10 luni

13.12.2008 12:01     citat 

fetele.....nu i-am dat decat ambroxol-ul, am pus picaturile intr-un biscuite cu ciocolata.....bafta ei....ca de fel nu are voie sa pape asa ceva, dar asa am pacalit-o....in painica sau cozonac nu a mers, deci ambroxolul i l-am dat.......nu i-am dat Zinnat-ul.....am avut o tentativa azi, care a esuat si ma bucur....l-a scuipat si nici nu mai incerc sa i-l dau penru ca nu sunt deloc convinsa......pentru ca ea e fff energica,,,,nu mai tuseste fff tare, mucisori asa si asa.....mai ramane un semn de intrebare la acel rosu in gat, dar chiar si asa nu cred ca era cazul sa-mi prescrie Zinnat care e destul de puternic, asta m-a pus pe ganduri in ceea ce priveste doctorita.....
mi s-a mai spus de aerosoli.....mi-as cumpara unul, pt ca am auzit ca e fff bun, dar nu cred ca Raisa il va accepta......e fff ambitioasa , are un caracter nervos nervos nervos abia reusesc sa-i schimb pampersii rad rad si eu nu sunt o fire moale....credeti-ma, ii vorbesc fff mult, ii explic tot ce fac, rad dau exemple, toate papusile ei au luat sirop, inclusiv mami si tati.....si toti eram entuziasmati sa facem asta......ea batea din palme si se bucura , dar cand venea randul ei , fugea mancand pamantul.....de cateva ori a functionat sa-i dau ei seringa de la nurofen si tragea singurica.....dar nici asta nu mai tine ochi peste cap
Gedana, dupa ce ne facem bine as vrea si eu sa incep un tratament homeopat usor ....asa pentru imunizare, poate ne tii si pe noi la curent, oricum va trebui sa gasesc si eu un dr aici.....
si cum la noi o problema nu vine niciodata singura mai avem o "buba".....de vreo 4 zile i-au iesit niste bubite pe spate, pe la omoplati vreo 5 avea, initial ma gandeam sa nu fie ceva o piscatura, dar acum toata partea de sus a spatelui e rosie...bubite mici, mici si o mananca raaau, azi noapte a plans vreo 15 minute din cauza asta. Dr ne-a prescris un preparat dar care va fi gata maine, nu stiu ce o fi, iritatie, si de la ce.......am dat-o acum cu ulei fiert si racit si parca zona nu mai era asa rosie, sa vad cum se prezinta la noapte.....
iar pe piciorus , pe gamba are o bubita, arata ca o ciuperca, arata ca dermatita atopica....este rosie si aspra.....a inceput am crezut ca e dermatita atopica, dar o are de vreo 2 luni, timp in care nu am vazut nici o modificare , desi am dat-o cu de toate.....inclusiv cu advantan (cortizon).....cand era micuta a avut derm . at si in momentul in care o dadeam ci cortizon bubele dispareau si reapareau....acum nimic....e acolo de atata timp....o deranjeaza, o mananca.....dr mi-a zis ca si pt asta sa folosesc acel preparat ochi peste cap ochi peste cap ma indoiesc ca va avea vreun efect dar incerc.......
stiu ca v-am zapacit de cap, stiu ca imi veti spune mergi la alt dr.....dar poate printre voi sunt mamici care au mai intalnit asa ceva.....am sa merg si la alti doctori mai ales ca mai am o mica problema rad rad rad legata de buricut, dar ma opresc aici ca sa nu-mi iau rosii, probabil ar trebui sa deschit alt topic pt celelalte probleme, dar sunt in mare ,mare criza de timp........
va multumesc inca o data pt timpul pe care mi l-ati acordat si pt toate sfaturile voastre m-au ajutat mult sarut

sus

Denunta
benedekanca5

Copii
Eric: 12 ani, 1 luna

13.12.2008 1:01     citat 

ramona79 ce as putea sa-ti zic.... am fost si eu la un hemeopat si am inceput tratament pentru imunizare de doua saptamani, avem de luat o luna deocamdata sunt multumita pentru ca parca nu mai are muculeti, poate fi o coincidenta sau chiar face efect zambet pe langa granulele ce mi le-a dat avem si niste pastile sub forma de capsule care am incercat sa i le dau lui Eric cu seringa dar ii provocau greata si cum ii place foarte mult iaurtul si stiu ca il mananca pe tot i-l bag in iaurt foarte fericit , incearca cu ceva ce-i place mult ei sa manance poate merge...despre aerosoli am auzit si eu ca e bun dar nu am incercat, iar despre bubite nu stiu ce sa-ti zic pentru ca stiu si eu cum te simti la fel sunt si eu cand ii apare ceva lui Eric incerc detoate si incep sa disper ca nu-i trece mai repede si Eric a avut pielea atopica anul trecut iar acum nu demult ii reaparuse cateva pete mici la manuta aptoape de cot si la picior si ma gandeam sa cumpar iarasi crema cea scumpa cu care il dadeam anul trecut dar pana sa ajung sa o cumpar intr-o seara l-am dat cu crema dove pentru piele foarte uscata si vad ca i-a disparut, cremele de corp ce le-am luat pentru varsta lui nu au efect, sincer nu stiu ce sa-ti spun ca poate nu e vorba de dermatita si e altceva.Multa sanatate lui Raisa sarut

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani
Teodora Maria: 13 ani

13.12.2008 11:34     citat 

Cand au aparut bubitele? Nu coincide cumva cu administrarea ambroxolului sau a altui medicament? Ma gandesc sa nu fie vreo reactie la vreun medicament, oricare. Sau de la biscuitul cu crema, daca pana acum nu i-ai dat...
Daca vei merge la homeopat, s-ar putea sa ajute cu dermatita atopica... De pata de la picior, no idea...

De imunizare, eu raman pe a mea. Oare s-o mai repet?! 8-10 raceli pe an sunt perfect normale la copiii mici. Imunizarea ar trebui sa se faca daca racelile sunt mai multe de numarul acesta, respeciv daca se ajunge aproape de fiecare data la complicatii si medicul spune ca e necesar asa ceva. In rest niscai muci, tuse... corpul trebuie sa se invete cu ele, sa stie sa se apere. Dand tot felul de potiuni/tablete de imunizare, ok, sistemul imunitar va fi in stare sa se apere, insa organismul nu va sti sa recunoasca bolile. Mereu vor trebui date substantele respective. Iar apoi ne miram de ce copilul raceste foarte des la scoala sau ca e sensibil cand a crescut si intrerupem medicatia profilaxia respectiva. Iara am citit ca printre cei care au primit imunizante au fost mai multi cu leucemii fata de cei care n-au primit. Explicatia ar fi ca sistemul imunitar trebuie sa invete sa lupte intr-un anumit fel... fortandu-l intr-un loc (contra racelilor), el poate slabi intr-altul... Mi sa parut o explicatie de bun simt. Si am vazut la fetele mele. Anul trecut, odata cu inceperea gradinitei Dianei, am avut un an groaznic. Rceli una din alta; daca nu era Diana, era Teodora, asta in caz bun; de regula eram raciti toti patru. Anul acesta, de la inceperea gradinitei (acum merg amandoua, la gradinite separate), NICI O BOALA. Si nu le-am dat nimic pentru imunizare.... Nici anul trecut, nici anul acesta. Am fost doar in vara la mare. Organismul a invatat anul trecut sa se apere si acum e in masura sa se protejeze mai bine. Nu spun ca nu se vor imbolnavi; ma astept mereu sa primeasca ceva. O sa le ajut pe cat pot dandu-le medicatia respectiva la momentul potrivit. Insa racelile sunt normale, naturale. Si se trece peste ele... De regula trece in 7 zile cu medicamente sau o saptamana fara medicamente foarte fericit, asta o cam stie toata lumea. Normal ca e aiurea sa ti se spuna asa ceva cand copilul tau e bolnav, iti vine sa-i crapi capul, dar cam asta e realitatea zambet

sus

Denunta
ramona79

Copii

13.12.2008 12:00     citat 

eu cred ca i-au aparut acele bubite de la Stodal.....celelate medicamente i le-am dat mai tarziu.......nici eu nu sunt o fana a medicamentelor......acum ii dau doar acel ambroxol....atat...azi noapte nu a mai tusit deloc, acum dimineata a tusit putin (ise rupe din gat) cred ca deja ii trece.....ea se simte destul de bine, deci cred ca am facut bine ca nu i-am dat zinnat......o sa-i mai dau ambroxol azi si maine si cred ca e suficient.....febra nu a facut deloc
cred ca ai dreptate cu tratamentul de imunizare, fie el si homeopat trag cu ochiul trag cu ochiul , organismul trebuie lasat un pic sa lupte singur....
ce mult ma ajutati voi pe mine sarut sarut

sus

Denunta
ramona79

Copii

13.12.2008 12:03     citat 

----------
benedekanca5 a scris:
[ma gandeam sa cumpar iarasi crema cea scumpa cu care il dadeam anul trecut x
----------

te referi la trixera de la Avene? am dat-o eu....si nici un efect trist ....azi noapte a fost cam maraita din cauza piciorusului......o deranja, am dat-o un pic cu ulei fiert si racit si a mai calmat-o......

sus

Denunta
adelia

Copii

13.12.2008 12:42     citat 

Reactia alergica poate apare si la cateva minute de la administrarea alergenului, pot insa trece si ore. Pt. moment gandeste/te ce/ai dat in ziua cu aparitia bubitelor si fii pe faza la urmatoarele repetari ale posibilului alergen...

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 12 ani, 10 luni
MICA: 8 ani, 6 luni

13.12.2008 2:56     citat 

incercati si crema a-derma de la ducray.
lui tedi i-au aparut cateva pete de DA cand avea 3 luni. am incercat diferite creme de pe piata pana am ajuns la a-derma. inca de atunci o folosim impreuna cu gelul moussant la dush sau cu oilatum atunci cand pielea e iritata rau (de la caldura se inroseste si apar bubitze).
sanatate.

pt tuse ati incercat suc de ridichie neagra?
as vrea sa prepar suucl acasa (exista la plafar cu miere), pt ca tedi are o tuse remanenta de la pneumonie, dar nu stiu cum.
voi ati facut asa ceva?
merci.

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

13.12.2008 3:09     citat 

----------
KiKilinis a scris:

pt tuse ati incercat suc de ridichie neagra?
as vrea sa prepar suucl acasa (exista la plafar cu miere), pt ca tedi are o tuse remanenta de la pneumonie, dar nu stiu cum.
voi ati facut asa ceva?
merci.
----------

Mama mea scobea o ridiche neagra , o facea asa ca un paharut cu pereti grosi si in ea punea o lingurita de zahar . O lasa cateva ore sau peste noapte si se strangea suc. Pe ala il bea (ea ) ca eu nu am vrut niciodata jenat

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 12 ani, 10 luni
MICA: 8 ani, 6 luni

13.12.2008 3:19     citat 

multumesc, lau. sarut
ma gandeam sa rad ridichia si sa o amestec cu zahar sau miere.
oare are acelasi efect?

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

13.12.2008 3:30     citat 

Kiki probabil ca efectul este acelasi insa vei avea si pulpa in siropul ala. Ma gandesc ca e mai usor de convins baiatul sa bea sucul clar. Am inteles ca e bun la gust, pe mine ma inspaimanta ridichea rad ....si culoarea lui jenat

sus

Denunta
adelia

Copii

13.12.2008 3:40     citat 

Siropul e foarte bun la gust si sucul iese relativ repede. Ce scobeam mancam in salata, ca o ridiche obisnuita.
Insa culoarea ridichei poate ingrozi adevarat foarte fericit. Diana nu vrea verde in mancare, nici maro; ce sa mai povestesc de negru foarte fericit . Asa ca atunci cand i-am dat sucul, am avut grija sa nu vada ridichea .

De aceea mi se pare mult mai simplu cu siropul de brad/pin. Cel fiert, de casa nu vor sa-l bea datorita culorii si a gustului ciudat, insa cel presat la rece (din comert) il beau amandoua, nediluat, cu multa placere. E limpede si aroma de conifer e pregnanta; l-ati putea acum asocia si cu bradutul de Craciun sau chiar extrapola, ca e bauturica Mosului foarte fericit

sus

Denunta
antoniav

Copii
VICTOR ANDREI: 12 ani
DRAGOS IOAN: 9 ani, 2 luni

15.12.2008 11:01     citat 

Fetelor, cand Victor a avut bubite din cap pana in picioare insemna alergie si-i trecea imediat cu zyrtec.Dar o data s-a intamplat sa-i apara intai la picioare, apoi in spatele urechiuselor, ala era inceput sau o forma de rujeola, asa mi-a zis o dr.(eu nu ma bazez pe ceea ce zice pediatra, verific mergand la alt dr). Nu trebuia atunci sa-i fac baie, ci sa-l sterg local, si sa nu-l scot afara. Eu am facut toate acestea, pt ca nu stiam si nici nu ma asteptam sa aiba atat de devreme "boala copilariei". Poate sa faca alergie de la medicamente, de la servetele umede, ulei de corp, de la o anumita mancare.Elimina pe rand toate acestea, si vei descoperi singura de la ce, daca e alergie!
Sanatate puiutilor!

sus

Denunta
benedekanca5

Copii
Eric: 12 ani, 1 luna

15.12.2008 5:02     citat 

Ramona79 te referi la trixera de la Avene?
Nu pentru ca incercasem si eu mai multe dar nu are efect nici la Eric, de la farmacie chiar imi daduse o lotiune de corp hidratanta imi zisese ca e buna si uite ca ii si aparuse cateva pete
Dermatologul nostru imi daduse lotiunea asta de corp sa-l dau zilnic, ii hidrateaza foarte bine pielea
http://www.sesderma.com/dermopediatria_atopicas.php (atopises leche corporal) nu stiu daca vei gasi in RO ca nu am vazut sa aibe in romaneste si mai aveam o crema cu care il dadeam cand avea petele si pielea rosie aia mai era pentru mancarime dar acum nu stiu exact cum se numea dar am sa o caut sa vad poate o gasesti si te ajuta

sus

Denunta
carme_vladut

Copii
Nazdravanul: 13 ani, 1 luna
tepoasa mica: 7 ani

21.12.2008 4:23     citat 

salut fetele de cateva zile si eu ma chinui cu tusea lui vladut... azi i-am facut ceai de ceapa cu picaturi de lamiie si indulcit cu zahar si ptr ca refuza siropul mucosin i-am pus doza in ceai sper sa aiba efect vom vedea trist confuz
sanatate la puiuti zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: