· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Ce / cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe? 2
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Ce / cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe? 2     
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 13 ani, 11 luni
Denis Ciprian: 10 ani, 4 luni

08.01.2009 8:29     citat 

Bujburel, si eu am alaptat exclusiv pan ala 6 luni si de pe 5 ian mi-am inceput serviciul(si al meu presupune delegatii dar e adevarat ca am cerut putina ingaduita sa nu plec f mult). Eu am provizii la congelator de laptic si nici nu ma gandesc sa o intarc. E pacat avand in vedere cat de sanatos e lapticul de mama pentru ei.

Am inceput si noi diversificarea de luni si merge cam greut, dar sper sa ne dregem. Am inceput su culet de mar si morcov, am adaugat si un pic de para in prima zi(dar putin sa indulceasca marul, ca nu introdusesem morcovul - perele stiu ca baloneaza un pic - noi nu am avut probleme).
Problema noastra e ca nu prea vrem bibe si atunci suc cu lingurita e cam greu, dar cred ca o sa treaca si asta avand in vedere ca oricum suntem nevoiti sa papam lapte cu bibe daca mami munceste.

sus

Denunta
sorinadaniela

Copii
mara madalina: 17 ani
giulia anna: 14 ani, 1 luna

08.01.2009 8:49     citat 

Noi am inceput la 6 luni fara cateva zile. Am inceput cu fructe.
Acum papam cam in felul urmator .
- avem 3 mese solide si tugureala la cerere
- dimineata pireu de fructe cu cereale... amestec de varii fructe (mar, para, banana, portocala, mandarina, kiwi, strugure), ce pica la mana... iar cerealele la fel, varii amestecuri (ex. orez, porumb, tapioca...) + branzica pt bebei. Sapt viitoare vreau sa incep cu iaurtel ori facut de mine ori cumparat... mi-ar place sa incerc chiar si cu kefir, ramane de vazut...
- dupa-amiaza avem mancarica, adica pilaf/varii paste si pastine/ pireu de varii legume +carnita de pui + parmigiano + ulei de masline. Sapt viitoare incepem cu spanacul. Maine voi incerca cu carnita de vita.
- seara din nou fructe cu cereale (varii fructe, varii cereale).
Ce vreau sa incerc de saptamana viitoare e supita ca atare... sunt curioasa sa vad cum o va primi.
Cam asta e situatia la noi. Sorina

sus

Denunta
marle

Copii
printisorul nostru: 14 ani, 6 luni
print 2: 8 ani, 6 luni
am nascut deja!

09.01.2009 6:41     citat 

o intrebare!!! cand faceti branzica cu lamaie cat suc de lamaie puneti? eu de obicei ii faceam cu Ca lactic, dar azi m-am trezit ca nu am in casa si a lamaie, dar am pus destul ca nu se prindea laptele nici cum!!! cat late? cat suc de lamaie? cu Ca facea la 20 ml lapte, 2 pastile de Ca!!! azi a noi am inceput la 5 luni jumate...cu suc de mar si morcov....timp de 2 sapt jumate si dupa am inceput cu pireu de legume---cate una pe rand .....si pireu de fructe...l-a la 7 luni!!! daca vreti am o carte cu dive da-ti e-mail-ul si va pun si voua!!!pe mine m-a lamaie puneti? eu de obicei ii faceam cu Ca lactic, dar azi m-am trezit ca nu am in casa si a lamaie, dar am pus destul ca nu se prindea laptele nici cum!!! cat late? cat suc de lamaie? cu Ca facea la 20 ml lapte, 2 pastile de Ca!!! azi a noi am inceput la 5 luni jumate...cu suc de mar si morcov....timp de 2 sapt jumate si dupa am inceput cu pireu de legume---cate una pe rand .....si pireu de fructe...l-a la 7 luni!!! daca vreti am o carte cu dive da-ti e-mail-ul si va pun si voua!!!pe mine m-a retetele astea scot limba , dar iti spun sigur ca lamaia desi este un fruct acid..este si singurul care are efect invers...adica alcalinizeaza sucul gastric..asa ca nu iti fa nici un fel de problema.

sus

Denunta
manam

Copii
Marius: 14 ani, 2 luni

10.01.2009 12:11     citat 

Noi am inceput cu suc de mar dar nu i-a morcov nici atat. Pe la 5 luni jumate am inceput sa-i dau legume. Le-a rog, m-am stresat eu tare de tot.
Acum papa
- 7- lapte
10- fructe
13-supa crema cu multe legume si carne/ficat/galbenus/peste
16-inca papa lapte la masa asta. daca nu bea destul ii mai dau iaurt
19-cereale/orez cu lapte/gris
22-lapte
Multe din mese sunt inca completate cu lapte ochi peste cap

Intrebare: ce stiti de calciu gris? se gaseste la farmacie, ati dat? eu i-am mai facut la masa de la ora 19 si l-am amestecat cu un fruct sa fie mai dulce.

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 13 ani, 11 luni
Ana Lorena-bebelina: 10 ani

10.01.2009 6:27     citat 

marle eu ii fac branzica cu lapte praf...si la 100 grame laptic pun cam 3-5 picaturi de lamaie...nici mie nu-mi iese de fiecare data......o data n-a pace....l-am aruncat si-am luat-o de la capat

sus

Denunta
mimilyca

Copii
Micul razboinic

24.02.2009 9:57     citat 

Buna,
Am inceput si noi diversificarea si deocamdata singurul aliment nou este sucul de mar(cateva lingurite, maxim 20 ml) pe care il tolereaza bine bebe. Puiul meu a cum laptele meu scade pe zi ce trece m-am gandit ca de la 4 luni sa incepem incet sa diversificam. Intentionez sa introduc o masa de cereale(piure de banane cu cereale si lapte de la humana) . Imi puteti spune care masa ar fi recomandat sa o inlocuiesc? Sucul de mar il papa inaintea celei de-a seara...

Eu zic sa intrebi un dr. Pt ca daca copilul e grasut stiu ca nu ar tb sa-i bagi cereale...

sus

Denunta
Andreina

Copii
David: 13 ani, 10 luni

07.05.2009 1:42     citat 

Asta e ideea,ca cerealele tin de foame si ca nu se mai trezeste puiul peste noapte, nu e adevarat! Eu am testat asta dupa ce am aflat ca cerealele dau energie micutilor,am mai spus! Eu i le faceam si i le dadeam lui David in biberon,le manaca,n-am ce zice,chiar ii placeau, dar dupa ce termina biberonul se ridica in fund si era ca nou,parca atunci se trezise din somn plin de energie si nu se mai culca pana pe la 1-2 nopatea........ganditi-va ca eram disperata ca nici nu statea cuminte.....iar toata noaptea avea un somn f agitat. David doar in primele 2 luni mi se trezea intre 2-4 nopate ca sa manance. incepand cu luna a urmatoarea masa mai era la 6 dimineata. de multe ori am incercat sa-i dau in somn dar vroia.
In fine......cam dupa o luna sau 2,i-am scos cerealele de la masa de seara si i le dau acum la gustare. S-a somn.....bea lapticul simplu si intr-o jumatate de ora se culca....adica undeva pe la 23-23:30 si are un somn f linistit pana pe la 7-8 dimimeata.

sus

Denunta
CRISTINA74

22.05.2009 8:32     citat 

Nepotica mea a morcov, patrunjel, telina si dovlecel de la 5 luni si 1/2. (fierte mult pana au devenit ca o crema. ii da cam 150ml din care vreo 25 raman pe fat si servetele) Acum va da si carnita de la 6 luni de pui tot fiarta si pasata. Asa i s-a catre dr. Miruna Georgescu de la Hyperclinica Medlife (este si ea tanara mamica - a evolueaza corespunzator.

sus

Denunta
bybyca

Copii
Irina-minunea noastra: 13 ani, 6 luni

23.05.2009 12:01     citat 

eu nu m-am lamurit ce e cu diversificarea.
am inceput de 5 zile cu suc de morcov. am ajuns la 60 ml
apoi urmeaza sa scad cant de morcov si introduc marul-in acelasi biberon.-tot pana la 60 ml.
apoi pulpa de mar.
tot la aceeasi masa.
cica ora 10
intrebare:
tb sa inlocuiasca o masa de lapte sucul de mar si morcov si pulpa de mar? confuz
cand tb sa ii dau supita?
inlocuieste si supita masa de 16?
deci renuntam la 2 mese de lapte? confuz

sus

Denunta
Andreina

Copii
David: 13 ani, 10 luni

23.05.2009 12:34     citat 

treptat mesele de laptic vor fi inlocuite de mancarea solida,desi sunt multi copii care mai vor si laptic,mai ales dc sunt alaptati.

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 14 ani, 7 luni

23.05.2009 1:52     citat 

bybyca pana la 1 an laptele este baza alimentatie sugarului - nu conteaza daca e alaptat la san sau cu lapte praf.

de inlocuit o masa de lapte se inlocuieste la 4-6 saptamani de la introducerea alimentului.
Ideea ar fi ca la un an sa inlocuiesti cam jumatate din mesele de lapte. Bineinteles ca daca alaptezi e cam greu sa stii unde pica jumatatea, dar alaptatul are avantajul ca bebele mananca atat cat ii trebuie, fara sa trebuiasca sa stam noi sa socotim.

Stiu ca sunt multi doctori care recomanda inceperea diversificarii cu suc, dar sucul de orice leguma sau fructa este foarte acid.
si dupa ce ca este acid, copilul nu apuca sa-l tina deloc in gura, deci nu se amesteca cu saliva (care saliva are rol de a mar proaspat (adica nefiert) contine o concentratie de AHA (alfa-hidroxi-acizi) egala cu concentratia maxima de AHA (admisa de limitele de siguranta medicala) pe care ti-o aplica la un peeling chimic la cabinetul de cosmetica sau la medicul dermatolog pentru a piele de pe fata.

E mai bine sa-i dai fructe si legume pasate, pe care le poate tine in gura un timp si asupra carora saliva are timp sa actioneze.

p.s.
Daca incepe sa se irite la fund, eu zic sa scoti sucul si sa-i dai leguma sau fructa pasata intreaga, cu lingurita. Nu are rost sa-i fortezi sistemul digestiv, scaunele acide sunt f f f dureroase pentru un copil atat de mic.

p.s.
Acum enshpe mii de ani femeile mestacau hrana inainte sa le-o dea sugarilor si exista o logica in chestia asta.

p.s.
In scoaterea meselor trebuie sa vezi si cum primeste copilul diverse alimente.
de exemplu:
- al meu a ceva, adica dupa ce a lapte el are vreo 10 pe zi in momentul asta (dintre care 3 noaptea). Dar o "masa" de lapte dureaza 1-5 minute. Ben are 1 an si 6 luni
- al cumnatei mele este innebunit dupa mancare. Asa a 2 luni si abia reuseste maica-sa sa-i de cate un pic de lapte formula dimineata in cana.

sus

Denunta
chichineata

Copii
Daria: 13 ani, 10 luni

27.05.2009 9:19     citat 

daria fiind alimentata la san, am inceput diversificarea la 6 luni si cateva zile. eu i-am dat prima data piure de pastarnac fier. il fierbeam f f bine si il pasam cu furculita. si i-a morcovel.....pe uma patrunjel....si tot asa cate ceva la 3-4 zile. a toate. nu a cat. si ii dadeam legumele pasate cu furculita, caci cu blenderul , din fericire ptr mine, nu ii placea daca le faceam.
a acum mancam destul, si pui si out si iaurt si branzica....

nu bea suculete de fructe sau morcov si nici ceai.si mi s-a mai papam si titi in timpul zilei, dupa masa de la 13-14 ...cand adormim iar la titi. seara dupa cereale inca o portie de titi, pe la 2 dimineata si cand ne trezim pe la 5 iar...si daca mai adormim si pe la 7 sau 8.
la 9.-9.30 fructe sau cereale cu fructe , 13 legumele , 16-17 iaurtel sau ce ramane din legume, 20.30 cereale si laptic titi.

sus

Denunta
bybyca

Copii
Irina-minunea noastra: 13 ani, 6 luni

28.05.2009 11:44     citat 

multumesc pt raspunsuri!!!!!!
noua asa ne-a mere, suc de mar si morcov, papam aceeasi cant de lapte ca la orice alta masa...
momentan nu avem nici o schimbare la kaki si nici burtica nu ne doare

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: