· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Ce / cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe? 2
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Ce / cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe? 2     
gogolea

30.12.2009 9:18     citat 

si mie imi pare rau ca s-a ajuns la un asemnea nivel al discutiei, incat sa se aduca jigniri asupra mea si a mamei mele. ma deranjeaza nu atat ca a fost adusa jignirea, la urma urmei christa nu ma cunoaste, deci putea s-o spuna si altcuiva, ci pentru ca in loc sa purtam o discutie ne lansam in remarci pur si simplu neprietenoase. e asa un capat de tara sa avem idei si pareri contrare?

mami, imi dau seama ca tu ai reusit sa ai incredere dupa experienta cu baietelul tau. te-a ajutat sa ai incredere mai ales in tine vazandu-l ca a crescut sanatos si armonios dar vazand si lucrurile pe care le puteai face altfel. eu, recunosc, am o teama patologica de inec, datorita unor experiente din trecut, si stiu ca asta poate influenta si modalitatea de a face unele lucruri pentru copilul meu.
la urma urmei, nu ne poate nimeni convinge 100% sa trecem peste temerile noastre asa cum o putem face noi insine. dar face bine sa ne impartasim experientele, poate cumva se poate face un declic trag cu ochiul

eu riscul cu transmiterea bacteriilor il vad cel mai mic. la urma urmei toti traim cu ele si copiii nostri. am studiat indelung cauzele infectiilor, avand probleme acum ceva ani de zile. si-am gasit mereu un numitor comun: toti oamenii traiesc cu bacterii, virusi etc iar organismul nostru e in stare sa le faca fata, uneori chiar il ajuta. infectiile apar cand exista un dezechilbru energetic: fie organismul e pus sa lupte unor schimbari si sa faca eforturi suplimentare in alta parte, fie e bombardat cu alte lucruri - gen medicamente pe care trebuie sa le proceseze in plus. altfel am avea toti e-coli sau mai stiu eu ce. orice schimbare in mediu fie de natura fizica sau psihica necesita un efort in plus si poate crea unora dezechilibre.

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

30.12.2009 11:10     citat 

Christa, vad ca tie nu ti se pare normal sa mesteci mancar ept bebelul tau,dar ti se pare normal sa stea copilul in patru labe pe jos si sa bage mainile in gura sau sa apuce ceva de pe jos sa bage in gura, ca toti fac asa,nu?
Deci microbii si bacteriile de pe jos sunt mai bune decat cele din gura mamei......eu cred ca si fata ta a bagat in gura de pe jos intr-o clipa de neatentie sau macar mainile murdare sau chiar de pe jos,e inevitabil.Ori esti tu o femeie mai exagerata si totul ti se pare gretos ,mai ales ca mama ta a zis ca mestecatul se facea in familiile needucate,cuvant cam greu la adresa spuselor mele,se putea discuta si altfel pe subiectul asta fara jigniri si fara cuvinte urate,dar asta e nivelul onor romani,ca na...asa-s romanii, daca spunea asta un strain venea altfel si altfel se discuta,romanii impung pe toti si numai ce fac ei e bine.
Eu cred ca si pe gogolea ai jignit-o,mai bine ar fi sa nu mai discutam sau cel mult sa nu-ti mai spui parerea daca nu-ti convine tema subiectului.
Si pana si fish a punctat bine.BRAVO LA FDESTEPTE

sus

Denunta
gogolea

30.12.2009 11:29     citat 

sarah, calmeaza-te; asta e divergenta de opinii. uneori e inevitabil sa mai iasa si scantei trag cu ochiul. eu cred ca nu numai romanii se iau de par rad

m-am mai interesat de sfecla rosie; citeam ca e de evitat sa fie asociata cu morcovul pt ca ambele ar contine nitriti si-ar fi concentratia prea mare; pe-asta n-o stiam trag cu ochiul
o sa incerc sa i-o fac coapta, ca sa pastreze mai bine ce are ea acolo, prin fierbere se cam pierd multe .

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 10 ani

30.12.2009 12:14     citat 

mama nu mi-a dat mestecat din gura ei, (desi bunica-mea i-a sugerat) pentru ca i-a fost scarba scot limba

mie in niciun caz nu mi-e scarba, dar nu sunt inca convinsa de cat de igienic e, asa ca ma abtin.
totusi, ii dau bucati pe care le musc eu (din mar sau banana) sau ii dau sa manance dintr-un mango pe care l-am muscat (ii e mai usor sa prinda marginile muscaturii) deci cam tot aia foarte fericit

si sunt de-acord: bacterii si microbi sunt peste tot, n-ai cum sa eviti contactul cu ele si nici nu e indicat. chiar s-a facut un studiu (timp de 20 de ani) din care rezulta ca igiena exagerata e nesanatoasa. dar asta e o alta problema, probabil ca in gura sunt un tip special de bacterii.. habar nu am.

de pasat nu i-am pasat nimic si nici piure si supica nu i-am facut. de fapt nu i-am dat niciodata nimic cu lingurita. vreau ca ea sa cunoasca mancarea intr-o forma cat mai apropiata de cea originala. mananca exact cum si cat poate. restul san la discretie.

sus

Denunta
gogolea

30.12.2009 12:28     citat 

vanilla, tu esti un caz fericit ca alaptezi zambet ; pt mamele care alapteaza cred ca e oarecum o grija mai mica fata de diversificare. pt ca prin laptele tau poti sa ii asiguri copilului tot ce-i trebuie chiar pana la 8 luni si mai incolo.
ori dand copilului lapte praf, nu poate experimenta nici gusturi si nici nu-s sigura ca-i ofera tot ce are nevoie; a mea nici nu se omoara cu laptele si iti dai seama ca nu-mi vine s-o las sa manance putin , pe bucatele, prefer sa manance bine piureurile. decat sa nu manance nimic. poate gresesc si n-am rabdare sau incredere, la mine e si-un mic stres ca nu-i mancacioasa si isi face niste portii mici, abia are 6,5 kg. foarte fericit

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

30.12.2009 12:46     citat 

gogolea, te cred
eu nu stiu cum as fi procedat daca aveam probleme cu alaptarea sau cu greutatea (lia avea 8 kg la 6 luni , cred ca a mai luat vreo 200g intre timp - dar e si lunga are 71 cm )

nici de refuzat nu a refuzat nimic, ba din gesturi eu citesc entuziasm cand primeste de manacare (ii dau sa ciuguleasca fara orar sau meniu)

adaug ca pana acum nu a mancat decat legume si fructe si habar nu am ce si cand sa-i dau in plus foarte fericit

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

30.12.2009 2:46     citat 

Vanilla eu fetitei mei la 6 luni ii dadeam la fel,legume si fructe,legume supica sau crema iar fructe la fel,la varsta asta nu poti sa-i dai mai mult desi pe multe site-uri gasesti retete pt bebei la greu cu carnita,lactate etc si nu ebine ,e pre devreme.Poti sa-i dai si branzica de vaci,da doar putina nu multa ca eu ii mai dadeam la 6 luni.II faceam acasa branzica,nu o cumparam ca aici in israel nu este ca-n romania buna tare.Si e si mai sanatoasa facuta acasa.Faceam asa:branzica doar pt o portie f mica ca pt bebelul tau de 6 luni,o cescuta de lapte 3% sau 1% puneam sa se infierbante bine bine,nu sa fiarba si cand e fierbinte,cand mai are doar f putin si da in clocot storceam jumate de lamaie si picuram cateva picaturi,iar in timp ce picuri lamaia mesteci continuu iar cand vezi ca se branzeste o strecori prin sita sau tifon.Iese f buna si dulce,dar ai grija daca pui prea multa lamaie iese acra.E sanatoasa,rapida si gustoasa si-i dadeam bubulinei mele cu lingurita cate putin la 6 luni.Oricum ai sa vezi ca dintr-o cescuta iti iese ffff putina branza,cred ca o lingura si e de ajuns pt bebelul tau.
Apropo de microbi si bacterii,mama mea m-a pazit si m-a ferit de frig,de caldura mare, de microbi etc si uite am 26 de ani si am sistemul imunitar f prost,prind orice si orcand.Si mai ales cand eram mica luam orice ciuperca iar la gradinita imparteam guma de mestecat din gurite de la copii cu a mea si luam afte.Si asta nu e bine,mama mea m-a pazit prea mult,tre sa lasi copilul sa se imunizeze,bine asta nu inseamna sa-l lasi sa bage in gura toate mizeriile,dar e bine sa-l calesti.Eu in tara in care stau e cumplit de cald,vara sunt 40-45 de grade iar primul an in care am ajuns mi-au aparut pe corp eruptii si ciuperci de la clima de aici si mi-a fost frica sa nu faca si fata mea la fel,dar n-a facut,am avut grija s-o obisnuiesc cu caldura cate putin ca sa nu pateasca ca mine si n-o feresc nici de frig acuma si nici de caldura si nici n-o infofolesc cum facea mama cu mine,ca daca nu ma infofolea de mi se vedeau numai ochii iarna raceam imediat.E bine sa avem grija de copiii nostri dar sa nu exageram ,sistemul imunitar al fiecaruia isi face treaba.
De exeplu in Japonia bebelusii mici sub 6 luni daca racesc nu au voie sa ia nimic,nici macar supozitoare la febra.Li se aplica o compresa din farmacie din alge care le stopeaza febra,sistemul acolo e sa lupte organismul cu boala,deci cum spuneam organismul stie sa se apere singur.

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

30.12.2009 3:01     citat 

Gogolea sa-ti raspund la "eu cred ca nu numai romanii se iau de par".Am aici o prietena care e tot romanca,daca-i pot spune prietena.ea are deja 3 copii si cand am ajuns eu acum 3 ani avea doar 2,un baiat mai mare si o fetita de 6 luni pe atunci.Si cand am ramas insarcinata imi tot spunea ce sa mananc eu in sarcina si e nu,iar cand am nascut la fel imi dadea indicatii ce sa-i dau fetei si ce nu.Eu nu am putut alapta decat 4 luni ca fata mea se chinuia sa suga de la mine ca a trebuit sa-mi aplic un sfarc de silicon sa poata papa laptic de la mine iar dupa o luna de chinuri,ca alaptam continuu ca daca o scoteam de la san urla de foame,am inceput sa-i dau si lapte formula la recomandarea medicului, ca nu-i ajungea laptele meu,nu era consistent desi mancam f bine.Si i-am spus romancei ca nu am de ales tre sa-i dau praf si a inceput sa tipe la mine sa nu-i dau ,s-o alaptez continuu sau sa ma storc inante de ora de alaptare cu 5 min ca sa vina laptele consistent in sani si ca s-o alaptez cate 15-20 min la cete un san si chiar daca tipa si palnge sa nu-i dau decat dupa 2 ore san.Si pe tema asta m-am certat cu ea pt ca doctorul stie mai bine ce e bun pt copilul meu si ce nu.Si la fel si la mancare ma ciondaneam cu ea, desi eu credeam ca ne sfatuim ca niste prietene bune.Si a ramas si ea insarcinata si la cat ma batea ea la cap si-mi spuneam ce-i bine sa mananci in sarcina si ce nu,eu crezand ca ea vai de mine mananca sanatos, din contra,de cate ori ne vedeam era cu nesul in mana, si ness cu cola,tre sa fii nebuna sa bei ness cu cola in sarcina.Si manca numai prajit si exagerat de multe dulciuri.Nu zic,ca si eu am mancat dulce in sarcina,dar ma abtineam ca nu ebine f mult,iar prajit nici n-am pus gura.Deci unii zic multe ,ca nu-i bine ,ca e scarbos, dar uite tot ei fac pe dos,deci ce sa mai zic si ce sa mai cred.... prostit
Legat de sfecla chiar nu stiu ce sa-ti spun,stiu ca e f buna dar eu nu am incercat inca sa-i dau fetei mele si asta din cauza ca noi in casa nu mancam sfecla deloc,dar am sa cumpar si eu sa-i fac fetei mele.Daca gasesti o reteta cu sfecla sau s-o prepar intr-un anumit mod spune-mi si mie ca nici nu stiu cum sa-i fac.

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

30.12.2009 3:19     citat 

----------
sarah2009 a scris:
Eu nu am putut alapta decat 4 luni ca fata mea se chinuia sa suga de la mine ca a trebuit sa-mi aplic un sfarc de silicon sa poata papa laptic de la mine iar dupa o luna de chinuri,ca alaptam continuu ca daca o scoteam de la san urla de foame,am inceput sa-i dau si lapte formula la recomandarea medicului, ca nu-i ajungea laptele meu,nu era consistent desi mancam f bine.Si i-am spus romancei ca nu am de ales tre sa-i dau praf si a inceput sa tipe la mine sa nu-i dau ,s-o alaptez continuu sau sa ma storc inante de ora de alaptare cu 5 min ca sa vina laptele consistent in sani si ca s-o alaptez cate 15-20 min la cete un san si chiar daca tipa si palnge sa nu-i dau decat dupa 2 ore san.Si pe tema asta m-am certat cu ea pt ca doctorul stie mai bine ce e bun pt copilul meu si ce nu..
----------

nu exista lapte care nu e consistent si nu e corect sa spui ca "nu ajunge" decat poate in timpul puseelor de crestere, pana se regleaza cantitatea.
in sensul asta, tu aveai dreptate sa stai tot timpul cu ea la san, nu e nevoie de nicio pauza de doua ore intre alaptari
DAR medicul te-a sfatuit prost si daca, in loc sa te ajute sa alaptezi in continuare, ti-a recomandat formula, eu zic ca nu a stiut deloc ce e mai bine pentru copilul tau

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

30.12.2009 5:06     citat 

E posibil sa ai dreptate vanilla dar faptul e deja consumat,fata are 9 luni si de 5 luni nu mai alaptez.Care era faza cu laptele matern:era foarte slab pt ca avea o culoare transparenta si chiar daca fata sugea mai bine de 20 de min la acelasi san tot transparenta era culoare,desi alb trebuia sa fie ca la inceput din cate mi s-a spus e mai transparent,sincer parca era apa.Doctorul mi-a indicat sa continui alaptarea,adica o data sa-i dau lapte formula,o data san,sa alternez,iar faptul ca alaptam cu un sfarc de silicon atasat fata sugea f greu si s-a invatat cu biberonul si singura n-a mai vrut laptele meu,am insistat f mult si cand o puneam la san incepea sa urle,mi-a facut f urat spre luna a 4-a.Am mai lasat-o,am mai incercat,m-am muls cu pompa electrica sa nu pierd laptele,l-a baut si pe ala muls,dar nevrand sa mai suga mi-am pierdut laptele.Nu am avut ce face,m-am chinuit f mult 4 luni de zile si am renuntat desi am tot sperat sa pape de la mine.O mai pacaleam si-i dadeam san inainte de biberon in speranta ca va manca dar nimic.Asta a fost alaptarea mea.

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

30.12.2009 5:59     citat 

sorry, nu am vrut sa intorc cutitul in rana, insa tu ai povestit ca si cum "romanca" aia era aberanta si chiar nu era (decat partial scot limba)

dar sa revenim la subiect, vreau sa mai astept cu lactatele, am asa o retinere cu ele, chiar daca e vorba doar de branzica sau iaurt.

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

30.12.2009 8:20   Eruptii pe piele la bebei  citat 

Copii vostri au avut eruptii pe piele?Fetifa mea a facut din luna 7 o roseata pe fata,langa nasuc,in ambele parti.Sotul meu care e stomatolog mi-a zis ca e normal pt ca ava gingiile umflate si de obicei se mai intampla sa faca bebeii roseata.am fost si la pediatru si mi-a zis s-o dau c-o crema speciala si s-a estompat pt cateva zile si asa a tinut-o pana in luna 9 cand are deja cei 4 dinti iesiti.Iar acum nu mai are nimic pe fata,e curata ca lacrima.O sa vedeti si voi ca atunci cand incep sa se umfle gingiile o sa aveti mici probleme,mai ales cu papica,ca ei refuza.A mea n-a mai vrut nimic la lingurita ci doar biberon si nici laptele nu-l papa tot.II faceam supe la biberon si sucuri de fructe si papa mititica dar nu foarte mult.I-am luat cand avea dureri gel pt gingii dar va sfatuiesc sa nu luati pt ca-si face efectul doar cateva minute iar sotul meu mi-a spus dar la insistentele mele am luat.Am incercat si eu pe varful limbii si amorteste pt 1-2 min dar se duce repede.La fetita mea n-a avut nici un efect.I-am tot dat sa roada jucarii speciale ca sa-si toceasca gingiile,sa le pregatesc,si a ajutat-o putin dar pana nu ies dintisorii nu prea ai ce face,plange,e nervos copilul,nu doarme noaptea,asa mi-a facut mie.Acuma poate voua nu o sa vi se intample la fel.Vai mie mi se trezea fata de 3 ori pe noapte si plangea de durere,2 luni m-a tinut asa.
Si inca ceva:la cat timp taiati unghiutele la bebei?la a mea la maini ii crec unghiile ffff repede,la 3 zile le tai, iar la picioruse la o saptamana.

sus

Denunta
gogolea

30.12.2009 8:32     citat 

sarah, a mea a avut eruptie pe fata de la caldura asta-vara si cum am incercat sa fac mai racoare in casa a trecut. a mai avut un fel de alergie la ciorapi pe-un picior, dar i-am dat cu crema de galbenele si arnica si a trecut, plus nu i-am mai pus o vreme deloc ciorapei, ci doar pantalonasi de care eram sigura ca-s 100% bumbac.
pt durerile de dinti, pediatra noastra mi-a recomandat 2 remedii homeopate; am intrebat-o din timp fiindca e plecata de sarbatori pana in ianuarie si mi-era ca poate erupe intre timp. n-a erupt nimic, n-are inca nici un dinte;de cateva zile insa doarme mai mult ca de obicei si mi-e ca se pregateste ceva zambet de vazut nu vad ceva schimbat totusi la gingii.
si fetei mele ii cresc unghile ca la balamuc zambet mai mereu e zgariata pe nasuc. foarte fericit si eu ii tai la 3-4 zile unghiutele.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 12 ani, 11 luni

30.12.2009 8:59     citat 

gogolea, sarah a fost cea care a spus sa ne intrebam mamele, eu am intrebat-o pe a mea, ca tocmai era in apropiere, am scris ce mi-a raspuns, da' nici asa nu e bine, ca nu a fost raspunsul asteptat, apoi no, a fost parerea ei sincera!

----------
vanilla_baby a scris:
eu nu stiu cum as fi procedat daca aveam probleme cu alaptarea sau cu greutatea (lia avea 8 kg la 6 luni , cred ca a mai luat vreo 200g intre timp - dar e si lunga are 71 cm )
----------

Am mai scris, repet. foarte fericit Mona, nascuta cu 4010 g si 55 cm, a primit in aprox. primele 3 saptamani formula completare, deoarece mie nu mi se "instalase" ca lumea lactatia, n-am avut niciodata furia laptelui, avea la 6,5 luni 7190 g si 66 cm (masurati de asistenta, eu masurasem acasa 69 cm), la un an si 6 zile 8250 g (!) la 76 cm. Cu toate astea INCA era in grafic, pediatrul ne-a chemat dupa un sfert de an la control, se ingrasase foarte fericit la 9080 g si avea 78 cm (eu masurasem acasa 82, deci marja de eroare e mare rad). Acum la aproape 3,5 ani, a sarit cumva-cumva de 15 kg, taman la timp ca sa ii pot lua scaun de masina pt. 15-36 kg, ca in ala de 9-18 kg nu incapea cu hainele de iarna (altfel ar fi fost inca super-ok si ala), si da, inca o mai alaptez si zic merci, pentru ca de duminica e bolnava, si in afara de san si niscavai lichide in plus (apa, apa+suc de mere, cacao cu lapte) nu s-a prea "hranit" cu nimic.

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

30.12.2009 9:24     citat 

christa, eu ma refeream la relaxarea asta a mea cu solidele,
trec si 2,3 zile fara sa-i dau nimic, apoi ii dau 2,3 chestii diferite intr-o zi. dar asta pentru ca sunt sigura ca e hranita, ca asimileaza si ia bine in greutate. daca ar fi avut cu 3 kg mai putin sigur nu as fi trecut pe formula dar poate, nu stiu, as fi fost mai constiincioasa sa-i ofer mai multe solide, macar o masa pe zi.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: