· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Ce / cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe? 2
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Ce / cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe? 2     
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

30.12.2009 10:05     citat 

----------
vanilla_baby a scris:
christa, eu ma refeream la relaxarea asta a mea cu solidele
----------

Stiam ca uitasem ceva foarte fericit, da' fac naveta intre calculator si dormitor si nu mai stiam ce era ... am mai scris prin alte parti ca pana la 8-9 luni ea a fost alaptata practic exclusiv, omitand diversele incercari esuate de a-i oferi piureuri. Si la un an inca eram departe de "o masa pe zi". trag cu ochiul

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 10 ani, 4 luni

30.12.2009 10:31     citat 

iti dai seama ce-mi faci? ma relaxezi prea tare si scot solidele copilului rad
serios acuma, fiemea vad ca se intelege bine cu ele si e foarte curioasa si dornica sa manance (azi rupsese un pastarnac in doua si musca cand dintr-o mana, cand din cealalta rad). n-am de gand sa dau in istericale cu gramaje si ore fixe dar daca a inceput bine, tre sa ma implic si eu putin

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

31.12.2009 10:18     citat 

La multi ani tutror de Anul Nou si astept teme de discutie noi.

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

31.12.2009 11:11   Ce faceti cand bebelul e constipat?  citat 

Ce faceti cand bebelul e constipat sau are scaunul tare?Fata mea de vreo 2 zile face tare si se screme si cred c-o doare putin ca se stramba.I-am dat zilele astea iaurt mai mult,fructe si legume dar tot face destul de tare.Am observat ca daca-i dau 3 zile la rand carnita se cam constipa,i-am dat asa pt ca ea papa cam 2 linguri de carnita,mai mult nu vrea si cred ca nici nu poate mai mult.Acuma nu-i mai dau pana nu-si revine cu scaunul la normal,astept sa-si faca efectul legumele si fructele.

sus

Denunta
gogolea

31.12.2009 11:42     citat 

sarah, nu carnea constipa, ci pot fi si lactatele-branza, iaurt. eu de regula cand se constipa ii dau ceai de galbenele si-si revine repede. regleaza tranzitul intestinal

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

31.12.2009 1:44     citat 

Stiu ca lactatele constipa de obicei,dar pe ea doar branza de vaci o constipa,iaurturile deloc si nici crema de branza,chiar din contra ii fac purgatie.Dar am observat ca de la carne s-a constipat pana la urma pt ca nu i-am dat decat carne,iaurt,legume si fructe.De la iaurt nu,nici legume si nici fructe,am tras concluzia ca numai de la carne.
Am sa incerc maine sa-i dau peste,da din cate am mai citit pe internet cica nu e bine sa dai peste rosu la bebei nu?Ca maine vreau sa fac somon la cuptor,oare sa-i dau?

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 10 ani, 4 luni

01.01.2010 1:30     citat 

----------
sarah2009 a scris:
La multi ani tutror de Anul Nou si astept teme de discutie noi.
----------

sarah te asteptam aici

sus

Denunta
flecics

Copii
Sofia: 10 ani, 3 luni

03.01.2010 11:35     citat 

Diversificarea asta minunata am inceput-o pe la 4 luni .Asa mi-a spus doctora ca ar fi ok.Ea este hranita cu formula fost imposibil sa-i dau lapte de la mine(de abia ne-am chinuit o luna)...
Am inceput cu suc de mere si morcov.La 5 luni jumate am introduc supa de legume(morcov,albitura) de 2 saptamani manaca si mar cu biscuiti,cu supa de legume nu ne impacam prea bine o sa introducem treptat si cartof,dovlecel si ardei sper sa fie ok.
O sa i mai dau niste banana pt ca vad ca desi ii place marul ar mai vrea ceva,nu o mai incanta asa tare...da sa vedem usor,usor ne facem mari!

sus

Denunta
gogolea

04.01.2010 12:36     citat 

flecis, nu-i da asa devreme banana; sau daca-i dai da-i un picut, si curata partea aia solzoasa; incearca cu suc de mandarina, pus in piure, pomelo, mango. para nu gasesti acum, dar si aia e buna.
ieri in sfarsit a acceptat si-a mea iaurtul mixat cu juma de banana si cereale; dar a mancat un sfert, ma rog asa mananca ea putin de felul ei, totusi nu l-a scuipat si nu s-a cutremurat cum facea inainte foarte fericit ; probabil banana i-a luat din gustul acrisor; dar o sa-i dau de doua ori pe saptamana; nu i-as da de-acum banana multa ca pediatra mi-a spus sa mai asteptam cu banana. ochi peste cap si poti sa-i adaugi branza calcica la marul cu biscuite, sau in loc de biscuite cereale.

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

04.01.2010 2:12     citat 

si eu stiu ca banana trebuie inclusa mai tarziu in meniu la bebe,pt ca e un fruct greu de digerat.eu ii dau fetei mele dar numai o data pe saptamana banana si o fac piure si papa bine,in rest ii dau mere,mandarine,pere,gutui dar fierte,acum cat e iarna nu prea ai de unde sa alegi fructe bune,cele exotice sunt dar nu prea au gust nici aici.
eu iaurtelul daca e simplu ii adaug o lingurita mica de zahar de struguri ca si a mea se stramba daca-i putin acrut si chiar dca-i pui fructe tot nu e dulce,ramane acru.
pt varsta de 9 luni se poate da peste rosu la bebei?din cate am mai citit eu scria ca e bine sa-i dai peste alb dar rosu nu e indicat,dar vazand ca a mea nu vrea alb ,am acasa somon si ma gandeam sa-i dau dar nu stiu daca are voie?

sus

Denunta
gogolea

04.01.2010 2:16     citat 

sarah, nu cred ca e indicat sa-i dai somon; cel putin mie, pediatra nu mi-a enumerat acest peste; mi-a zis sa-i dau doar: pastrav, salau, crap, caras. nu i-am dat inca, fiindca n-am gasit. mai am vreme.

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

04.01.2010 2:39     citat 

intr-adevar somonul este un peste mai gras si nu cred ca e bun pt fata mea de 9 luni,nu am sa-i dau,doamne fereste sa nu faca ceva.
nu am mai incercat cu peste pt ca are deja 3-4 zile de cand a ineput iar sa se prosteasca la mancare,are in cap numai joaca si cand ii dau sa pape canta cu mancare-n gura,face baloane din mancare,scoate limba pe afara si scupia totul.cand e taicasu acasa o tine el de picioare la cat e instare sa dea cand mananca,e ceva de groaza, da din picioare de parca alarga si din maini nu mai zic...imi arunca totul din mana,mai ales cand vreau sa-i bag lingurita in gura.astept sa treaca si faza asta ca pe ea o apuca o data pe luna nebuniile si pe urma se infinge la mancare ca fomista.acuma o tin iar cu fructe,legume si lactate,de ou si carne nu vrea sa auda,iar la lapte....parca ar bea cine stie ce...greu cu astia mici,mai rau e ca incepi sa o iei putin razna cand stii ca tot pregatesti pt astia mici si nu vor nimic,uneori imi vine sa urlu

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 10 ani, 2 luni
Paul: 7 ani, 1 luna

04.01.2010 2:48     citat 

Sarah, sper ca atunci cand spui ca fetita ta se prosteste cand ii dai sa manance nu omiti faptul ca la varsta de cateva luni fetita ta mananca din curiozitate, nu de foame. Am citit ce-i dai de papica si mi se pare muuult prea variat meniul bebeului. Sigur ca fiecare face cum crede dar s-o tii de picioare fiindca nu sta sa manance ceea ce ii dai tu, cand ii dai tu??!
Scuze dar m-am cam socat....
Si baietelul meu se "prosteste" la san cateodata, se arcuieste si da din picioare, intoarce capul, ma umple de lapte, dar ma abtin de la a-l pironi si revin putin mai tarziu cu alimentul de baza zambet

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

04.01.2010 3:03     citat 

e-alice tu nu-ti imaginezi cum da din picioare cand mananca fata mea....le ridica si isi face vant si le tranteste si sare cu totul,e f energica si cand sotul meu o tine de picioare mananca.stiu ca toti copiii se prostesc la mancare dar ai sa vezi si tu cand iti va creste copilul sa ajunga la 9 luni si-ti va face la fel,nu ai sa mai stii ce sa-i faci ca sa-i dai sa pape.si chiar daca plange de foame tot la fel face.si meniul fetei mele nu este asa variat,ii dau legume,fructe si lacatate,iar carnita si ou mai rar ca nu-i plac,ii fac supica de legume,crema de leguma,crema de fructe,iaurt cu fructe,iaurt simlu,orez din cand in cand,paste pt bebei,cereale cu fructe sau lapte,si mai gusta si ea ce papam noi,dar doar pe varful limbii ca se stramba si nu-i place ce mancam, dar e curioasa si de aia-i dau.asta e tot,combinatii intre legume,intre fructe si laptic.desi daca citesti pe net la retete bebei gasesti f multe care nu le poti da la un copil sub un an.uite de exemplu am gasit pe net ficatei cu sos de rosii,eu nu i-am dat inca fetei mele ficatei,mi-e frica ca nu-i va placea si consider ca inca este mica.mai am timp pana la 1 an sa incerc,n-o fortez pt ca uneori e ffff mofturoasa la toate

sus

Denunta
gogolea

04.01.2010 3:23     citat 

sarah, ai grija ca fata ta face asa, da din picioare, ca sa-ti atraga poate atentia ca esti prea incrancenata cu mancarea in general. las-o sa se bucure sau nu de mancare si de masa in general; si-a mea da din picioare, rade, arunca cu mancarea; cand o vad ca e pusa pe joaca e clar ca nu-i arde sa manance. cred ca-s perioade si perioade in care unii copii isi aleg, in functie de cum se simt, ceea ce mananca. carnea de exemplu e mai greu de digerat si de-aia uneori simt ei ca trebuie sa faca o pauza. nu lua cu prea mare seriozitate actul mancarii; ca pe urma copilul va percepe ca pe ceva grav si-o sa tot refuze. noi am fost prea obisnuiti cu strictetea asta: "stai la masa, linistit, mananci, nu vorbesti, e treaba serioasa". desigur, ca o anumita educatie nu strica, dar e mai bine sa se faca firesc, prin imitatie . daca vede parintii ca mananca si se bucura, asa va simti si ea.
cand incepe sa dea din picioare, ia-o de acolo fara sa-i spui nimic. si va invata singura ca daca face asa este luata din acel loc ;

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: