· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Totul despre BONE > Salariu bona
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Salariu bona     
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 14 ani, 2 luni
Denis Costin: 7 ani, 6 luni

05.01.2010 3:47     citat 

Mai fetelor eu am avut experiente bune cu bonele. In primul rand platesc mult mai putin ( am inceput acum 2 ani cu 3 mil si acum dau 4mil) Maxim se sta 8 ore pe zi / maxim 5 zile pe saptamana (in functie de programul mamei o mai ia ea fie o juma de zi fie toata ziua depinde - cu conditia sa faca si ea treaba prin casa altfel facea mama treaba si ea statea cu copilu).
Nu a fost vorba de menaj niciodata doar pt copil: adica daca vrea piure sa ii faca nu sa zica n-avem.
Toate au facut curat, calcat, intins rufe spalat vase ce putea (au zis ca se plictisesc cand doarme BIA). Din pacate am schimbat 3 pana acum (s-au imbolnavit, au gasit ceva mai bun si tot asa).
Acum sta o matusa destul de invarsta, care e din alt oras asa ca sta la mine. Bia merge la gradi de la 8 la 12 si ii dau 4 mil. Face si alte treburi: calcat, mancare, spalat...
Ma gandesc insa serios sa o duc la camin. Cand aud 7-9 mil la bone ma apuca nervii, fara ofensa da am 7 ani de studii superioare 4 specializari in domeniu si eu primesc 960 lei salariu.
Daca vreti in Buzau o bona cu studii superioare, experienta mai vorbim nervos plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
whisper12345

09.02.2010 11:57     citat 

mie mi se pare ca indiferent de cum sunt bonele astea de care sunteti nemultumite, sunt in primul rand oameni, la fel de liberi, ar trebui, ca si voi, nu cred ca aveti drept de viata si de moarte asupra lor sau dreptul sa le loviti, cum am vazut ca sugera cineva aici. nu sunteti chiar dumnezeu si cum nu cred ca ele au autoritatea sa decida ce e bine pt copilul vostru, cu toate ca poate unii copii sunt crescuti cu ideea gresita ca bona e o nulitate pe care o pot folosi dupa placerea lor, idee insuflata chiar de parintii care ar trebui sa stie mai bine, nici voi nu aveti autoritatea sa decideti cum trebuie admonestata persoana aia, si mai ales pt sume la 5 - 6mil pe luna, cred ca nu poti sa pui pret pe viata, oricat de mult ati vrea voi sa le considerati slujnicele personale. nu traim in epoca in care sunteti stapane pe viata unui om desi din ce scrieti aici si din experienta personale, voi chiar aveti impresia asta.
pe voi nu va supravegheaza nimeni la serviciu cu camera de filmat si nu cred ca v-ati simti bine in pozitia asta, iar privind din pctul vostru de vedere cred ca ar trebui sa fim toti supravegheati, pana la urma toti lucram pt ca tara asta sa mearga inainte si poate nu toti o facem cum trebuie, asa ca ar trebui sa ni se implanteze niste cipuri, sa fim filmati si sa ne fie supravegheata si viata personala, nu se stie ce gandim si cum vrem sa facem rau tarii ... orwell stia el ce stia
eu sunt bona de un an si ceva, am in grija 2 copii, iau 5 mil pe luna si de cele mai multe ori ajung acasa la 12 noaptea, sa nu va inchipuiti ca ma aduce acasa 'doamna' casei sau altcineva din familia copiilor. 'doamna' casei este mai putin culta decat vrea sa para si se supara cand ii corectez pe copii pt ca ii invat prostii, ea stie mai bine gramatica decat o studenta in ultimul an la litere. am auzit din gura ei, la barfa cu vecina la fel de doamna ca si ea, ca o lady este sublima fiinta care nu munceste din greu si are o viata usoara. nu inteleg de ce nu m-a luat inca la bataie sau de ce ma mai primeste in vastul ei palat, asa umila si nestiutoare cum sunt. se enerveaza ca atunci cand ajunge acasa copiii sunt suparati ca plec si ca o roaga sa se duca la cumparaturi ca sa mai stea cu mine. nu poate intelege de ce nu e bine sa hranesti un copil cu sarmale in fiecare zi timp de saptamana si se supara de asemenea cand copiii prefera mancarea facuta de mine, supei cu coji de rosii facuta de ea.
in vacante stau cu ei de la 7 jum dim la 8 seara, iar in unica zi in care am intarziat 15 min mi-a reprosat ca 'm-am boierit' si-mi fac singura program. asa o fi, dar eu nu sunt o lady si nici nu dispun de 5 mil lunar cu care sa cumpar viata cuiva ca sa fie cazul sa zic ca e asa sau nu.
de ce mai stau eu acolo? pentru ma inteleg bine cu copiii, pentru ca nu vreau sa pierd cursuri la facultate si de ei ma ocup de obicei abia dupa ora 4 (e drept pana tarziu in noapte).
si totusi simt ca lipseste ceva din viata mea.. cred ca mi-as dori sa fiu supravegheata mai indeaproape de 'doamna' casei / modelul meu in viata.

sus

Denunta
mirela_ghindescu

Locatie: stra tiglina, nr 12, bl 109, sc 2, ap 19, sector 2 Bucuresti

23.03.2010 11:34     citat 

mersi frumos

sus

Denunta
anaisa

Copii
iusef matei: 12 ani, 9 luni
adam anas: 10 ani, 11 luni
am nascut deja!

22.04.2010 1:24     citat 

Whispert12345 ,daca tu esti tratata asa ,asta nu inseamna ca si alte persoane trateaza bonele la fel.
Da ,am avut servicii cand am fost supravegheata permanent,nu ma deranjat,Cu atat mai mult as supraveghea pe cineva care sta cu copilul meu (care evident nu imi poate povestii ce se intampla),programul tau si ce faci tu la locul tau de munca ,nu este acelasi cu al tuturor.
Cand este vrb de copilul meu ,care nu este o marfa un produs ,am pretentii sa se poarte omeneste.Da, daca cineva ar face abuz de increderea cu care am investit-o(ma refer batai,chestii grave)as aplica aceiasi corectie (la mine ai facut referire),de copilul meu nu se atinge nimeni.
Nu mi-am tratat bona ,ca un angajat ,niciodata,si viata unui om nu are nici o suma .
Nu traim in epoca de piatra dar bunul simt ar trebui sa existe la fiecare dintre noi,sa respectam casa in care am fost primiti cum se cuvine.
Apropo nu am drept de viata si de moarte asupra vietii cuiva ,dar NIMENI,absolut nimeni nu are drept asupra copilului meu.
P.S daca ar fi mai multe posibilitati financiare,mi-as fi supraveghea bona si mai mult.
Iti zic asta ca de la o lady la o alta care nu dispune de prea multi bani si a fost nevoita sa se intoarca la munca,asa cum este cazul multor mamici.
Tu privesti situatia din pctul tau de vedere ,eu din pctul meu de vedere.

sus

Denunta
mamadematei

Copii
Matei: 13 ani, 7 luni
Tudor: 9 ani, 11 luni

01.06.2010 4:55   bona exceptionala  citat 

Buna tuturor,

noi dam 9 mil (Bucurestiul e oricum mai scump), dar bona sta de la 10 la 20, de obicei, si uneori si mai tarziu daca este nevoie. Si atunci cand baietelul meu doarme (are 4 ani) mai strange si prin casa, sau ii coase ceva, sau isi gaseste ea ceva de lcuru. Este la noi de cand Matei avea 2 luni (am inceput cu 7 mil) si de atunci a devenit Mamaie petnru toata lumea,
Am gasit-o printr-o agentie, unde noi am facut profilul bonei pe care o doream, ea la randul ei a facut profilul familiei la care doarea sa lucreze, fiecare si-a scris pretentiile financiare i-ar agentia a "imperecheat" toate profilurile care se potriveau si ne-a adus la interviu vrei 7 persoane din care am ales, Foarte civilizat si fara discutii inutile si negocieri de sarcini si salariu.

Va doresc si voua acelasi noroc si sfatul meu este sa apelati la o agentie (de incredere si mai ales cu experienta si cu o mare baza de date)

sus

Denunta
Kipy

30.06.2010 6:02     citat 

Sunt fericita angajatoare a unei bone filipineze pentru fetita mea!Vroiam sa impartasesc si cu voi aceasta bucurie,deoarece stiu cat de greu este sa gasesti o bona pentru copil.Am facut un adevarat efort ca sa platesc taxa de 3500 de euro agentiei,dar nu regret o secunda.Fetita mea are 4 ani si o data la 2 zile invata cate un cantec in engleza si vorbeste cu bona doar in engleza.Plus faptul ca ii dau 300 de euro pe luna si face si curatenie si mancare fffff. buna.Le recomand cu drag!Ma intrebau multe mamici de unde am luat-o...ei bine,de la [...] care mi s-au parut foarte profi.Bafta!

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 14 ani, 1 luna
D: 9 ani, 7 luni

30.06.2010 9:50     citat 

3500 euro agentiei rad rad rad Asta e tare.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani
Pufarina: 8 ani, 10 luni

01.07.2010 7:11     citat 

da in 3500 coco iti invata copilu filipineza de mic, o limba de mare circulatie internationala.... mai tarziu o sa ii multumesti rad

sus

Denunta
danniela

Copii
sandra nicoleta: 26 ani, 4 luni
alexandru ioan: 19 ani, 1 luna

01.07.2010 12:37     citat 

Ce rele sunteti ochi peste cap ochi peste cap ochi peste cap ochi peste cap ochi peste cap
Va e ciuda voua ca nu aveti 3500 euro sa platiti agentiei! Asa veva ochi peste cap ochi peste cap ochi peste cap ochi peste cap

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 10 ani

01.07.2010 12:58     citat 

Kipy...interesanta ideea. Si eu as vrea peste vreo 2 ani sa aduc o bona si preferabil sa vorbeasca in limba engleza cu Diana. Mi se pare mult 3500 de euro surprins dar pentru cat timp? Adica e vorba numai de un an intreg platit in avans? Sau cum? Da-mi si mie prin mp numele agentiei.
Whisper...am fost si eu bona iar de data asta sunt de partea cealalta a baricadei. Din fericire eu am fost tratata cu respect sau cel putin mie nu mi s-a parut ciudat cand mamica pustiului imi spunea sa nu mai fac nu stiu ce lucru sau sa ma axez pe alte activitati, pentru ca pana la urma copilul era al ei. Atata timp cat nu-mi impunea sa fac lucruri impotriva vointei mele nu ma simteam ofensata. Mi-ar fi placut de exemplu sa il scot mai mult la aer, dar ei erau de parere ca mai bine sa stea in casa sa invete diverse lucruri. Asa ca ne-am adaptat si am facut lucruri interesante si atractive pentru el si in casa. In casa lui nu am fost supravegheata pt ca pustiul era destul de mare sa spuna ce se intampla, dar cand am lucrat intr-o vara la o casa de amanet am avut 3 camere asupra mea si sincer la inceput cand mi-a zis seful ca sunt supravegheata am crezut ca se refera la vreun nene care sta peste strada si se uita la mine rad Chiar ziua ma uitam distrata la un nene care vindea mobile pe sub mana, din alea furate, chiar vis-a-vis de casa de schimb valutar si eram convinsa ca ala ma supravegheaza rad M-am prins mai tarziu care era faza cand m-a sunat seful si m-a pus sa misc de o camera mai spre interior scot limba Pentru mine nu a fost nimic ciudat. Acum avem o firma si angajatii sunt supravegheati tot asa, iar eu de acasa ii vad ce fac la magazin. Nu ma intereseaza ca ies ei la o tigare sau ca mananca cu 30 de minute mai devreme, de fapt ideea e sa vad ce fac altii care intra in magazin. Nu mi se pare ciudat. Dupa parerea mea ar trebui sa puna astia camere de supraveghere pe la toate colturile pe strada, poate nu-mi mai gasesc masina sparta de cate ori uit cate ceva in ea, si macar de-ar fi ceva de valoare. Am ajuns sa-mi las torpedoul masinii deschis.
Poate imi recomandati si mie o bona buna in Constanta, dar as vrea sa fie tanara si sa stie engleza. Pana la 2 ani mai e, dar as vrea sa o cunoastem inainte, ssa vedem cum seintelege cu mandra mea...Nu e cea mai buna varianta dar deocamdata nu vad alta.

sus

Denunta
alexxya

Copii

01.07.2010 1:03     citat 

A! La mine e vorba doar de 5 ore pe zi 5 zile pe saptamana. In ceea ce priveste salariul unei bone... cred ca e foarte important ce are de faccut acea bona. Eu primeam putin dar nu faceam decat sa am grija de baiat. Eu niciodata n-as fi pus rufele altuia pe sarma. Dar acestea erau conditii stabilite inainte. Nu poti angaja pe cineva, iar dupa 3 zile sa ii impui sa faca ce nu credea ca se afla in atributiile ei.
Eu vreau de la bona doar sa stea cu fata mea, atat. Acum sa vedem daca invata care-i treaba cu olita pana la 2 ani. scot limba

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 14 ani, 1 luna
D: 9 ani, 7 luni

29.07.2010 3:31     citat 

700 ron cum vi se pare pentru program de la ...13-19 ?
dar 300 ron de la 8-13?

Pt bb de 5 luni...in total 1000 RON...m-am scos, ce sa mai zic...nu e exagerat nu?

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 12 ani, 4 luni
MAIA ESZTER: 10 ani, 5 luni
am nascut deja!

03.08.2010 10:32     citat 

eu platesc bona cu 1200 ron/lunar + taxele de la cartea de munca.
sta de la 9 la 6, de multe ori peste program, si vine o data pe luna sambata, daca e tatal meu la mine, sa scoata pruncii sa mai iesim si noi
sta doar cu cea mica, ce mare e la gradi.
imi face si curat, calca, baga rufe la spalat, le intinde, le pune la loc
in fiecare zi cat doarme micuta (doarme cam 2 ore) se ocupa de casa

mie mi se pare un pret rezonabil pentru cat face, ea e la mine de aproape 3 ani, fetele sunt lesinate dupa ea si ea dupa ele. este tanara, are 38 de ani, si este ca a doua mama pentru copiii mei. O iubim si o respectam foarte mult.

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 10 ani, 2 luni
Paul: 7 ani, 1 luna

26.08.2010 8:39     citat 

----------
citat:
alexxya
am lucrat intr-o vara la o casa de amanet am avut 3 camere asupra mea si sincer la inceput cand mi-a zis seful ca sunt supravegheata am crezut ca se refera la vreun nene care sta peste strada si se uita la mine Chiar ziua ma uitam distrata la un nene care vindea mobile pe sub mana, din alea furate, chiar vis-a-vis de casa de schimb valutar si eram convinsa ca ala ma supravegheaza M-am prins mai tarziu care era faza
----------

hai ca era sa-l trezesc pe Vlad, atata am ras.... rad Esti o scumpa, credeam ca nu mai exista o ambramburica la fel ca mine rad Sigur m-as fi gandit si eu la fel....conspiratiile astea.... scot limba

bona filipineza cu engleza rad rad rad , aici iar era sa mor de ras : Kipy draga, am o singura intrebare pt. tine: cine naiba va intelege engleza vorbita de copilul tau invatat de bona filipineza? Tu nu stii ca oamenii astia vorbesc chineglish? Cu alte cuvinte, or sa se prapadeasca toti de ras cand or sa-l auda vorbind engleza la scoala, ca sa nu mai spun ca lui o sa i se para engleza engleza o limba straina scot limba

sus

Denunta
alexxya

Copii

27.08.2010 9:07     citat 

Ana, mi se pare rezonabil, cred, daca singura sarcina e sa stea cu fata, nimic altceva. De la 8 la 13 ii permite sa-si mai ia un job in completare. Si eu caut pe cineva tot dupa programul asta pt cand va face fata 2 ani sa stea cu ea acasa, dar mi-e teama sa aduc pe cineva fara sa cunosc.

Nemora, 1200 lei pe luna? plus inca ceva? Pai salariul meu e de sub 1000 ron lunar. Daca atata costa, pai atunci stau mai bine acasa eu. De fapt mai cautam un copilas sa stea bona cu amandoua ca sa impartim cumva mamicile cheltuielile, dar unde sa gasesti? E foarte bine daca va permiteti si fetele o iubesc pe bona. E foarte bine ca ati gasit pe cineva de incredere.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: