· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > Tetrapareza spastica (paralizie cerebrala) II
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
subiect nou  raspunde
autor Tetrapareza spastica (paralizie cerebrala) II     
evellynne

Copii
lea: 13 ani, 1 luna

05.01.2009 11:02     citat 

inseamna ca nu are aceleasi probleme cu fetita mea...ea are probleme din cauza nasterii...a ramas fara oxigen trist

sus

Denunta
aniroc1

Copii
Meda: 14 ani, 4 luni

05.01.2009 11:04     citat 

si meda tot de la nastere asre probleme, la fel nu i s-a oxigenat creierul, are leziuni pe parieto-occipitali si diminuarea corpului calos

sus

Denunta
evellynne

Copii

05.01.2009 11:13     citat 

noi avem zona t1 si t2 (deasupra urechilor)afectate de lipsa de oxigen, epilepsie, tetrapareza, sindrom pseudobulbar, sindrom extrapiramidal..nasol de tot..abia acuma a inceput iar sa-si tina capsorul....de cate ori a inceput sa-l tina a intervenit ori o viroza ori criza plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
aniroc1

Copii
Meda: 14 ani, 4 luni

05.01.2009 12:41     citat 

trist

sus

Denunta
evellynne

Copii

05.01.2009 8:17     citat 

ata ete...as vrea sa vb cu parinti care au aceleasi probleme cu copilasul lor

sus

Denunta
Oceanica

Copii
MARIO: 16 ani, 6 luni

10.01.2009 2:13     citat 

pentru Babette,

Multumesc pentru intrebare, deasemenea ma bucur ca ai aparut pe forum din nou si ca nepotelul tau este mult mai bine.
Noua ne-a placut foarte mult la delfinoterapie, apoi am mai fost plecati in Ucraina.
Mario merge la gradinita , dar s-a inbolnavit mai des decat de obicei din aceasta cauza.
Echilibrul este mai bun, a capatat mai multa forta, este mai cooperant, si isi da silinta mai mult sa faca lucrurile pe care noi i le cerem , desi pentru el sunt destul de greu de executat.
Important este ca progreseaza, chiar daca cu un ritm mai lent, noi suntem foarte constienti de acesta afectiune , si stim ca totul se castiga cu multa munca si timp.
Cel mai important este ca copilul sa aiba o dinamica pozitiva in dezvoltare, si sa nu stagneze.
Am gasit si noi o posibilitate de a practica calaria, la cativa km de Constanta, dar probabil de la primavara. Multumim inca o data pentru invitatie.
Mai multe poate vorbim pe mail, nu as vrea sa ocup aici prea mult spatiu.

Multa sanatate,
Ada

sus

Denunta
stefi77

Copii
Stefan - Izmenarul nostru

15.01.2009 8:53   !  citat 

Buna mamici,
apropos de copii de gradinita, a mers si Stefi al nostru ieri la gradi pt prima data. Bineinteles cu ajutorul Ralucai Urzica, patroana de la "Heidi" Kindergarten din Brasov, care ne-a ajutat si l-a primit acolo gratis si personaluli de acolo, bineinteles.Multumim foarte mult pe calea asta. Pt inceput vom merge trei zile pe saptamana, doua doar 4 ore si una tot programul de 8 ore. Cat despre Stefi, numai laude. A invatat sa raspunda la prezenta ridicand manuta, a papat cu copii la masa, a fost activ la activitatile grupei mici, s-a jucat frumos cu copiii. De cateva zile spune si un cuvant nou: "mamamam". Am fost cea mai fericita cand l-am auzit. in plus, la "Heidi" copiii participa la o multime de activitati cum ar fi inot, schi, karate, sah, dans, plus invatarea limbii germane. Stefi inca nu vorbeste nici romana, dar speram ca daca va sta printre copii de la 2,8 ani il va ajuta si in limbaj, comportament si dezvoltare mentala, mai ales. Suntem multumiti si asa cum e acum, dar speram pt mai bine si in final sa recupereze astfel incat sa nu mai fie diferenta de nici un fel intre el si ceilalti copii.
Multumim inca o data celor de la Heidi Kindergarten si ii recomandam tuturor.
Sanatate micutilor si, Ada, ma bucur sincer ca Mario e mult mai bine!

sus

Denunta
alexirina

Copii
alexandru 4 anisori
irina georgiana 10 luni

08.02.2009 6:23     citat 

buna evellynne,
cred ca avem aceleasi probleme ,alex are tetrapareza spastica cu distributie extrapiramidala si hipotonie axiala(dobandita in urma unei suferinte grave la nastere"prolabare de cordon"
as doriu sa stiu cum a evoluat copilasul tau pana in prezent cu recuperarea?
cati ani are?
alex are 4 ani,nu sta in sezut decat ajutat,nu isi tine capul,spune unele cuvinte(mama,baba,tata),de inteles intelege tot ce se petrece in jurul lui,
nu are coordonare in miscari,mai ales la maini(poate sa tina o jucarie in manuta).Problema cea mai mare este ca se arunca foarte des pe spate si nu reusim sa scapam de aceste miscari.
Am fost si noi anul trecut i ucraina ,unde am reusit sa obtinem unele progrese,s-a relaxat f mult,a inceput sa mestece,el manca numai pasat foarte fin si se mai ingrasase putin,dar din pacate costurile sunt f mari si din aceasta cauza am pierdut urmatoarea programare.
As dori sa tin legatura cu toate mamicile care se confrunta cu aceleasi probleme cu micutii lor.
sarut zambet intrebare
Multa sanatate puiutilor vostri!

sus

Denunta
evellynne

Copii

08.02.2009 8:00     citat 

draga alexirina,
noi avem progrese ...pentru asta multumim lui Dumnezeu...cu pasi mici dar inainte constant.....fetita mea a fost evaluata psihic la 10-12 luni (ceea ce nu este un retard foarte grav)...in ceea ce priveste motricitatea avem probleme mari.....se intinde dupa jucarii le apuca dar nu le tine in mana..e foarte atenta si pricepe multe lucruri...controlul capului nu prea il are ( ea are o hipertonie la gat in spate cauzata de opistotonus) desi de multe ori daca ii zic ridica capul si-l ridica (are si ea capul balan ca al tau )..recent ne-am intors de la recuperari din zalau unde au reusit cu grija sa-i reduca din spasticitate....si extrapiramidalul a lasat-o mai moale in sensul ca parca s-au imputinat miscarile haotice eu pana nu mor sper ca se va descoperi un medicament si pentru ei cum am auzit la radio mai daunazi despre autism

sus

Denunta
Bedivere

10.02.2009 3:36     citat 

----------
alexirina a scris:

Buna evellynne,te rog frumos daca se poate sa imi dai si mie mai multe detalii despre sedintele de recuperare din zalau(cum se poate ajunge in acel centru)si ce terapii se fac?Ma intereseaza daca se lucreaza cu seriozitatesi in interesul copilului?EU am mai fost si in alte spitale di tara si din pacate m-am lovit numai de oameni indiferenti cu toate ca nu lucrau gratis(adica primeau spaga mult cunoscuta de toata lumea).Ma bucur sa aud ca aveti progese si sa dea dumnezeu sa fie din ce in ce mai multe si cat mai mari,atat pt fetita ta cat si pt ceilalti micuti aflati in aceeasi situatie. sarut

Multumesc frumos pt raspuns!
Am o rugaminte pt. mamicile din Bucuresti,care fac recuperare la domiciliu ,cat costa o sedinta de kinetoterapie? intrebare
----------

sus

Denunta
evellynne

Copii

11.02.2009 12:26     citat 

draga alexirina,
te rog sa uiti de spaga cand vb de zalau ...nici nu m-as duce acolo daca s-ar da spaga....copilul meu din cauza asta e bolnav....chiar te refuza..iar in ceea ce priveste munca lor sunt chiar uniti si oameni cu frica lui dumnezeu! cat despre contact trebuie sa suni sa faci programare pt vizita la neurolog , care dupa ce va consulta copilul iti va face programare pt internare ...uite aici gasesti totul http://www.pagini-nationale.ro/dets.asp...5135035...

sus

Denunta
alexirina

Copii
alexandru 4 anisori
irina georgiana 10 luni

17.02.2009 10:22     citat 

Buna evellynne,
multumesc frumos pt raspuns,sper sa reusesc sa fac o progamare la Zalau,dar totusi ar fi mai simplu sa se faca decat un singur drum pana la Zalau,tinand cont ca distanta este mare Bucuresti -Zalau si din moment ce copilul are un diagnostic si un certificat de incadrare,nu vad de sa sa bati atata drum pt un consult neurologic.O sa sun sa cer detalii.
Sper sa auzim numai de bine.Sanatate tuturor.
Si inca odata rog mamicile din bucuresti care fac kinetoterapie la domiciliu sa imi spuna cat platesc o sedinta.Eu am intrebat un kinetoterapeut si imi cerea 1 milion/sedinta.cea ce mi se pare exagerat de mult. surprins socat intrebare

sus

Denunta
Misina

Copii
Oana Maria: 15 ani, 5 luni
Radu Mihai: 13 ani, 4 luni

17.02.2009 12:29     citat 

Alexirina, eu am facut cu piticu' kineto acasa prin septembrie... ma costa 40 sedinta, dar pentru diagnosticul "picior tal-valg si retard motor"... nu stiu daca tarifele difera si in functie de diagnostic.

sus

Denunta
stefi77

Copii

10.04.2009 8:08     citat 

dragi mamici cu pitici cu probleme si care sunteti din Brasov sau imprejurimi,
stiti de clinica din Ucraina din moment ce sunteti pe topicul asta. De curand vine un kinetoterapeut de la clinica si face terapie cu copii din Ro. Luna asta o sa fie in Bucuresti, luna viitoare in Deva. Noi n-am mai ajuns cu Stefanut in Ucraina, desi era timpul si avea nevoie, insa n-am reusit sa strangem banii necesari unei sedinte. Asa ca am vrea sa strangem 4-5 familii din Brasov apoi sa-l contactam pe kineoterapeutul ucraenian sa vina si la Brasov, eventual in iunie. Ce ziceti?
Cred ca cu 300 euro face 10 sedinte a cate 3 proceduri. Eu zic ca merita !
Astept raspunsuri. Multumesc

sus

Denunta
stefi77

Copii

14.04.2009 9:52     citat 

Buna Corina,
Cum mai e Meda? Imi poti scrie te rog nr lui Iura si adresa de email? Te rog mult si multumesc!
Sanatate!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: