· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > Tetrapareza spastica (paralizie cerebrala) II
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
subiect nou  raspunde
autor Tetrapareza spastica (paralizie cerebrala) II     
mirela_mami_de_maria

27.06.2009 6:10     citat 

buna!urmaresc si eu de ceva vreme subiectele de pe acest forum pentru ca am si eu o fetita(maria o cheama....evident nu? :D ) si are tetra flasco-spastica si sindrom cerebelos.noi am fost de 3 ori in ucraina si poate ca ne-am vazut pe acolo si ne stim....ce stiu despre yura e ca va veni mai des la bucuresti si ca nu mai lucreaza la clinica din luna mai nici el nici vica

sus

Denunta
stefi77

Copii
Stefan - Izmenarul nostru

22.07.2009 2:44     citat 

Buna,
Haideti sa ajutam un alt suflet chinuit. E vorba de Mihaita un baietel de 12 ani care sufera de tetrapareza spastica si care e un baiat minunat. Modest, cuminte, inteligent si ascultator, simpatic si timid, pe care viata asta cruda l-a privat de tata si de o copilarie normala. Locuieste doar cu mama lui intr-o garsoniera din Ghimbav, Brasov si, vazand ca tratamentul din Ucraina da rezultate in cazul multor copii, s-au hotarat sa faca tot posibilul sa ajunga si ei acolo. Au programare pe 9 septembrie la Clinica din Truskavets si se ofera sa platesca drumul celor ce i-ar putea duce si aduce de acolo.
Cine are programare atunci si crede ca ar putea sa-i ajute, sa ne scrie aici si vor avea chiar de castigat!
Sunt o familie modesta, oameni simpli fara pretentii, vor doar ca Mihaita sa fie bine candva, cat mai curand daca se poate, asa cum ne dorim toti la randul nostru pentru cei dragi nostri si suferinzi.
Multumim din suflet in numele lor!

sus

Denunta
stefi77

Copii

27.07.2009 4:08   MIHAITZA  citat 

...noi abia ne-am intors din Ucraina, pe 14 iulie, nu mai avem cum sa-i ducem. Initial am vrut sa-i luam cu noi insa nu stransesera banii pt tratament si au pierdut programarea, noi nu mai puteam amana... Insa asa cum calatoreau cu noi o pot face cu oricine e atat de sufletist incat sa se ofere!
Multumim in numele lor!

sus

Denunta
oana-oana

Copii
Nicholas Gabriel - Piticul de gradina
12 ani, 4 luni

27.07.2009 5:02     citat 

ajutati-ma si pe mine va rog mult,cum pot contacta clinica asta, cat costa si cum trebuie sa fac?am baietelul cu tetrapareza spastica si nici un medic nu ma indruma nicaieri sa merg cu piticul asta chinuit. am auzit ca vin copilasii f bine de acolo ,as vrea sa incerc si eu sa merg.multumesc

sus

Denunta
stefi77

Copii

27.07.2009 5:17     citat 

oana-oana,
citeste topicul asta de la capat si ai sa sti!
Daca nu te lamuresti, www.reha.lviv.ua
Asta e site-ul lor, dai pe versiunea romaneasca si o sa ai o gramada de info!
Daca ceva nu ti-e clar, poti intreba fara retineri! Ca sa mergi acolo trebuie sa te programezi si sa ceri factura (pe emailul lor) in lb ucraeniana, germana sau engleza si apoi sa ai acei bani necesari pt tratament.
Iti doresc bafta si sanatate frumuselului!

sus

Denunta
oana-oana

Copii
Nicholas Gabriel - Piticul de gradina
12 ani, 4 luni

28.07.2009 11:14     citat 

am citit din urma si ma bucur din suflet ca ati reusit,am intrat pe siteul clinicii si sunt hotarata sa merg,din punct de vedere financiar singura nu pot dar voi reusi sunt sigura,vreu sa va intreb cum ati procedat cu inscrierea,am vazut ca actele trebuie sa fie traduse, ma duc cu acte recente le traduc si apoi prin mail le trimi si completez formularul tot in engleza? stiu engleza dar doar pun,de comunicare simpla,termenii medicali......................... astept sa ma indrumati .multumesc

sus

Denunta
stefi77

Copii

29.07.2009 10:17     citat 

Da, oana-oana,
mergi cu hartiile in care se vede clar diagnosticul copilului, niste analize recente, fisa medicala sintetica, ultima scrisoare medicala de la neurolog, daca are radiografii ale coloanei e bine sa le iei cu tine in Ucr sa le arati. Deci, mergi cu hartiile medicale care ti se par concludente pt un diagnostic, sa-si dea ei seama cam de ce sufera copilul (nu ascunzi nimic, ca o faci pe riscul tau) la o firma de traduceri in lb engleza. Apoi scri un fel de jurnal medical de cand s-a nascut cu tratamente, perioade si sanatorii de recuperare pe unde ati fost, cum s-a dezvoltat cel mic de la nastere pana acum (fazele importante ale dezvoltarii) si ce face in prezent, la ce stadiu e! Nu-i intereseaza nume de medici, certificate, etc..
Jurnalul acela in engleza il trimiti pe adresa lor de email, apoi vei primi un formular de completat. Il trimiti inapoi completat si ceri programare (cu confirmare si invoice) pt perioada dorita. Tot pe site gasesti perioadele sesiunilor de tratament, iti alegi una care-ti convine, cam cand crezi ca ai toti banii si le spui cate persoane mergeti si cu ce (masina sau avion) si ce cazare vrei (daca vrei in clinica, daca nu sunt si vile, pensiuni pe langa clinica mult mai ieftine). Apoi cu factura si confirmarea de la ei incepi si strangi banuti! Multa bafta!

sus

Denunta
stefi77

Copii

29.07.2009 10:18     citat 

Repet mesajul, poate-poate...:

Buna,
Haideti sa ajutam un alt suflet chinuit. E vorba de Mihaita un baietel de 12 ani care sufera de tetrapareza spastica si care e un baiat minunat. Modest, cuminte, inteligent si ascultator, simpatic si timid, pe care viata asta cruda l-a privat de tata si de o copilarie normala. Locuieste doar cu mama lui intr-o garsoniera din Ghimbav, Brasov si, vazand ca tratamentul din Ucraina da rezultate in cazul multor copii, s-au hotarat sa faca tot posibilul sa ajunga si ei acolo. Au programare pe 9 septembrie la Clinica din Truskavets si se ofera sa platesca drumul celor ce i-ar putea duce si aduce de acolo.
Cine are programare atunci si crede ca ar putea sa-i ajute, sa ne scrie aici si vor avea chiar de castigat!
Sunt o familie modesta, oameni simpli fara pretentii, vor doar ca Mihaita sa fie bine candva, cat mai curand daca se poate, asa cum ne dorim toti la randul nostru pentru cei dragi nostri si suferinzi.
Multumim din suflet in numele lor!

sus

Denunta
stefi77

Copii

05.08.2009 4:50     citat 

Chiar nu mai merge nimeni in Ucraina?
Chiar asa de "rea" e DNA CRIZA?javascript:emoticon('nervos') Sau sunteti cu toii, cu mic si mare in concediu?

Asteptam un raspuns, o intrebare macar, o sugestie, un gand bun, ceva..
javascript:emoticon('exclamatie')

sus

Denunta
zafy

09.09.2009 1:45     citat 

Buna mamicilor as vrea sa va spun despre o noua terapie pe care am aflat-o si eu pt copii nostri.Se practica in turcia la mai multe spitale si se numeste (uzay terapisi) adica terapia cosmos.Se pare ca a facut minuni cu alti copii si m-am gandit ca va prinde bine s-o aflati. Sanatate pentru pitici sarut

sus

Denunta
zafy

09.09.2009 2:03     citat 

Va adaug si o adresa

www.youtube.com/watch?v=eH8OpvrCE9M sa vedeti cam ce e terapia cosmos. Sanatate la pitici sarut

sus

Denunta
stefi77

Copii

26.02.2010 4:33     citat 

Pentru cine mai are programare la Clinica de Recuperare din Truskavets, Ucraina.
Noi mergem cu Stefanut pe 5 mai a.c. Am vrea sa mai gasim pe cineva cu care sa mergem, asa ca va rog, scrieti-ne chiar daca aveti programarea mai devreme (dar nu cu mult) si ne schimbam si noi data.
Asteptam nerabdatori si sanatate piticilor! sarut

sus

Denunta
ismi

27.02.2010 4:06   terapia cu oxigen hiperbaric,in Constanta  citat 

Sunt matusa unui baiat de 11 ani,diagnosticat cu elemente de autism infantil.Nepotelul meu aude şi înţelege totul, dar nu vorbeste decat foarte putin-apa,pa,da,tata,mama,papa,sta (de la stai),poa (de la proasto;l-au lasat sa-i spuna asa matusii lui,numai sa spuna ceva...). Cand era mic,doctorii au spus ca e lenes si nu vrea sa vorbeasca,sa nu-si faca probleme.Apoi,s-a marit si cam de la 6 ani l-au dus la diversi specialişti : psihiatri, logopezi, psihologi.Pana la urma s-a dat diagnosticul de ALALIE MOTORIE INNASCUTA,CU ELEMENTE DE AUTISM INFANTIL.Baiatul este sociabil, vesel, îi place să danseze,ii place muzica,luminile,ii place sa se joace cu jucariile,trage de noi sa ne uitam cum se joaca,sa ne jucam cu el,insa nu vorbeste si este agitat tot timpul,avand si o intarziere de dezvolare mentala.
Cautand pe net,am gasit terapia cu oxigen hiperbaric,care se practica in centre de reabilitare neurologica din toata lumea.(vezi,de exemplu: http://translate.googleusercontent.com/...bwdq6FE0og ) .Aceasta terapie se practica in lume de mult timp,si vestea buna este ca ,din aprilie 2009 se practica si in Romania ,la Centrul de Medicina Hiperbara si Scufundari Constanta.Exista multe articole si filmulete pe net,care spun ca aceasta terapie ajuta la vindecarea problemelor neurologice si nu numai,dar exista si articole care spun ca ar fi ineficienta.Postez aici „documentatia” pe care am strans-o pana acum”:
www.medicinahiperbara.ro
http://www.youtube.com/watch?v=nbFs9NN__Mk
http://www.cugetliber.ro/1246050000/art...hiperbara/
http://forum.avertisment pentru reclama/forum/topi...hichpage=3
http://www.tvr.ro/articol.php?id=61517
http://www.youtube.com/watch?v=Xs3KuaoU...re=related
http://www.youtube.com/watch?v=geBUrrLa...re=related
http://isabellelorelai.wordpress.com/20...hiperbara/
http://sanatate.findtalk.net/intrebari-...a-t194.htm
http://www.evz.ro/articole/detalii-arti...latorului/
http://forum.softpedia.com/lofiversion/...41734.html
http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00670891 .
O sedinta costa 400 ron,iar schema de tratament este diferita pt fiecare afectiune in parte.Noi suntem din Bucuresti.Pana sa ajungem la Constanta,apelez la parintii de copii cu autism ,care locuiesc in Constanta sau in apropiere,daca se intereseaza de aceasta terapie la centrul respectiv,sa ne informeze si pe noi.As vrea sa stiu despre persoane care au facut aceasta terapie si rezultatele pe care le au.In plus,vreau prin aceasta postare,sa schimbam informatii,pareri despre acesta terapie,pe care le putem afla intreband doctorii copiilor nostri,in scopul de a ne indruma sau nu spre aceasta terapie.

sus

Denunta
stefi77

Copii

03.03.2010 6:09     citat 

pentru ismi,

Iata un link ce va ajuta in cercetarile despre HBOT.
http://forum.avertisment pentru reclama/forum/topi...ichpage=12
Aici scrie chiar medicul Ion d ela Centrul de Medicina Hiperbara din C-ta.
Puteti pune intrebari, puteti afla raspunsuri rasfoind topicul.
Ce m-a "socat" in postul dvs este asemanarea simptomelor nepotelului dvs cu ale fiului meu de aproape 4 ani. Spune doar papa, mama, tata, ou , baba, si cam atat ce se poate "distinge". Unii logopezi spun ca este puturos si ca isi va da drumul la limbaj, altii dau vina pe hidrocefalie si retardul mental moderat. Cert este ca intelege tot si se chinuie sa ne spuna si sa ne explice. Ne arata prin gesturi disperat ca el stie ce vrea si ce vrem noi de la el si cand nu il intelegem tipa si se agita f tare. Pe 28 mai o sa faca 4 anisori. Sotul meu "i-a dat termen" pana la ziua lui sa vorbeasca. Asa, mai in gluma, mai in serios! zambet
Temerea mea si a celor din jurul meu este: daca nu va vorbi nici la 4, 5, 6, 7 ani?? Oare sa fie tot ALALIE MOTORIE INNASCUTA? Sper si am incredere ca nu e cazul.
Oricum, tin sa va spun ca din cate am citit si m-am documentat, HBOT nu vindeca in sine simptomele autismului sau CP ci ajuta si urgenteaza vindecarea IN PARALEL cu terapii specifice fiecarei afectiuni.
Dar mai bine va las sa cititi dvs la link-ul de mai sus.
Multa sanatate nepotelului si dvs multa putere!

Inca o data fac apel la cine mai merge in Ucraina in perioada aprilie-mai 2010 sa-mi scrie ca sa nu fim singurei.
Multumim.

sus

Denunta
ismi

03.03.2010 8:01     citat 

steffi : da,stiu ca nu vindeca,ci doar conditioneaza creierul pt a functiona mai bine.am vb cu dr.Ion de la Constanta,zice ca dupa 2 saptamani de hiperbara trebuie urmat cu terapie comportamentala si logopedie intensiv,creierul fiind pregatit sa lucreze mai usor si sa isi dea drumul la centrul vorbirii.Imi pare asa de rau ca nu am reusit sa deschid link-ul pe care mi l-ati trimis...poate il puneti din nou,va rog.Am vorbit si cu o doamna care a facut aceasta terapie,a fost acolo.zice ca a vazut cazuri(spasticitate,infectii,etc-sunt postate raspunsuri de la pacientii din Constanta pe siteul lor,la forum-www.medicinahiperbara.ro-vezi mesajele postate de babette,alinaantonio, care se rezolvau dupa aceasta terapie,dar depinde si de fiecare corp in parte,de fiecare afectiune in parte.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: