· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > Tetrapareza spastica (paralizie cerebrala) II
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
subiect nou  raspunde
autor Tetrapareza spastica (paralizie cerebrala) II     
DespaDaria

Copii
Despa Daria: 10 ani, 11 luni

05.05.2011 8:37     citat 

Cu mare placere, cu politia nu am avut probleme insa au niste portiuni de drum pline de gropi socat , iar de la intrarea in vama cam 20 km si inainte de Truskavets.

Drum bun si cu rezultate cat mai mari sarut

sus

Denunta
albinuta2009

17.05.2011 9:56     citat 

buna.sunt din chisinau si am baietel de 6 ani cu paralizie.la ucraina nu am mers niciodata si as vrea sa va rog sa_mi spuneti primii pasi care ati facut si ati ajuns acolo...si cat costa un tratament cu cazare.va multumesc anticipat...

sus

Denunta
DespaDaria

Copii

18.05.2011 8:13     citat 

Buna albinuta2009,noi am trimis un mail cu explicatii despre starea fetitei noastre si am atasat ultima scrisoare medicala de la neurolog tradusa in limba engleza.(adresa E-mail: [email protected]).Referitor la costul tratamentului si cazarii vei primii prin mail o factura proforma (asa arata http://www.despadaria.ro/acte/factura_ucraina_pag1.jpg )
Pentru mai multe detalii http://ro.reha.lviv.ua/ sau poate vei gasi informatii si pe situl nostru www.despadaria.ro
Sper ca ti-am fost de ajutor daca mai ai intrebari voi incerca sa-ti raspund cu placere.
Multa sanatate sarut

sus

Denunta
albinuta2009

18.05.2011 10:42     citat 

multumesc frumos pentru raspuns...dar cat de grava a fost fetita?eu am antrebat medicul nostru neurolog daca fece sa mergem la Truscovet ,la care ea mi_a spus ca copii au rezultate care nu au forma grava de paralizie...si ca la baietelul e forma grava si nu are rost...nustiu ce sa fac...sanatate voua si sa ne auzim nymai cu vesti bune...v_am pupacit zambet zambet zambet

sus

Denunta
DespaDaria

Copii

19.05.2011 8:05     citat 

Cu mare placere. Pot sa iti spun ca acolo am vazut copii mai grav decat fetita mea si mai putin grav. Sincer pe mine nu ma prea intereseaza parerea neurologului la care merg, eu voi inerca tot ce e posibil pentru ca mai tarziu sa nu regret ca nu am incercat. Fetita mea are tertrapareza spastica este hipotona la gat -spate si spastica la manute-picioare,ca sa iti dai seama cat e de grav la 1 an si 6 luni nu isi tine capul bine iar de restul nu mai vorbim. Dar de cand am mers in Ucraina situatia s-a schimbat in bine, are o evolutie mult mai buna. Parerea mea e sa incerci macar o dat sa vezi cum raspunde tratamentului de acolo si dupa acesta. Aici am scris ce rezultate am avut http://www.despadaria.ro/category/vesti-din-ucraina/ .
Si noi va pupam. zambet

sus

Denunta
albinuta2009

19.05.2011 10:05     citat 

multumesc de ancurajare...am sa ancerc neaparat...va doresc sanatate si sa se uite Dumnezeu cu fata si la copilasii nostri.ma bucur nespus de mult ca sunt aceste forume si putem sa ne ampartasim experientile fiecaruia dintre noi...asa vom reusi........... zambet

sus

Denunta
anarebi

18.06.2011 9:38     citat 

vroiam sa va sciu si eu despre impresiile din ucraina , desi ne-am intors de o luna doar acum am timp sa va scriu. ca noutati rebeka reuseste sa se ridice in piramida , cu fundul in sus ( ea are doi ani jumate si inainte de a pleca in ucraina cu vreo luna a inceput sa mearga foarte timid in patru labe) e foarte incantata de aceasta pozitie , sta toata ziua cu fundul in sus zambet, apoi reuseste sa se catere singura in pat, in rest avem inca foarte mari probleme cu echilibrul , ea are si sindrom cerebelos.dar in concluzie suntem foarte multumiti de ce am gasit acolo si de rezultate. mai vroiam sa scriu ca am stat la hotelul elita ( apartine tot de clinica ) in camere fara baie ( dar cum deschizi usa camerei e baia in fata ta ) cu trei mese pe zi ne-a costat pt 15 zile 640 de euro , ( trei persoane) , cu aproape 700 de euro mai putin ca in clinica. va recomand aceasta varianta , din camera in sala de terapie faci cam 6 min ( e la 100 m de clinica) iar vara cred ca e o varianta destul de buna.
va pup si multa sanatate puiutilor!!

sus

Denunta
anarebi

18.06.2011 9:38     citat 

vroiam sa va sciu si eu despre impresiile din ucraina , desi ne-am intors de o luna doar acum am timp sa va scriu. ca noutati rebeka reuseste sa se ridice in piramida , cu fundul in sus ( ea are doi ani jumate si inainte de a pleca in ucraina cu vreo luna a inceput sa mearga foarte timid in patru labe) e foarte incantata de aceasta pozitie , sta toata ziua cu fundul in sus zambet, apoi reuseste sa se catere singura in pat, in rest avem inca foarte mari probleme cu echilibrul , ea are si sindrom cerebelos.dar in concluzie suntem foarte multumiti de ce am gasit acolo si de rezultate. mai vroiam sa scriu ca am stat la hotelul elita ( apartine tot de clinica ) in camere fara baie ( dar cum deschizi usa camerei e baia in fata ta ) cu trei mese pe zi ne-a costat pt 15 zile 640 de euro , ( trei persoane) , cu aproape 700 de euro mai putin ca in clinica. va recomand aceasta varianta , din camera in sala de terapie faci cam 6 min ( e la 100 m de clinica) iar vara cred ca e o varianta destul de buna.
va pup si multa sanatate puiutilor!!

sus

Denunta
DespaDaria

Copii

19.06.2011 12:01     citat 

Buna Anarebi ma bucur tare mult sa aud ca aveti rezultate in urma tratamentului. Multumim pentru info, nu am stiut ca e diferenta asa mare de pret cu cazarea, noi mergem in 15 august in Ucraina si poate optam si noi pentru varianta asta avand in vedere ca-i vara.
Multa sanatate si sa auzim numai de bine.
Pupici.

sus

Denunta
anarebi

19.06.2011 11:54     citat 

eu chiar va recomand, se asigura asistenta medicala 24 de ore ( ca la clinica) , cand am fost noi a fost o epidemie de viroza , de care nu am scapat nici noi, am si pierdut o zi de trat, ( ni s-a inapoiat 175 de euro sau se scade de pe factura urmatoare) , mancarea e aceasi ca si la clinica si exista si camere cu baie ( mai scumpe ) dar si cele cu baie pe hol a fost super pt noi. in plus scapi un pic de senzatia de clinica. in periada incepand din 15 august merg cel putin trei familii din romania . iarna nu prea e o varianta pt ca trebuie sa iesi totusi din clinica pe o vreme rece dupa gimnastica.
cu drag ildi

sus

Denunta
AbbyDave

14.08.2011 9:02   Acupunctura  citat 

Buna la toate mamicile de pe site ! Sunteti minunate, atat de curajoase si atat de puternice ! Cred ca e natural sa fiti asa .
Eu nu sunt mamica inca , dar sunt matusica . Nepotelul meu a fost diagnosticat cu tetrapareza spastica . Acum are un an jumate, face terapia vojta sau voita de 8 luni de zile insa rezultatele sunt f mici , el nu sta in fund si inca tine manutele inchise .
Va scriu pentru ca ma gandesc la terapia prin acupunctura , ma intreb daca a incercat cineva cu copilul ... Nu am gasit prea multe info despre asta pe mai niciun site . Sunt sigura ca vor merge si in Ucraina curand , au fost in Germania la un centru ,,,cred ca o s ao las pe sora mea , mamica , sa va spuna mai mult despre asta , o sa intre si ea curand sa va mai vorbiti voi ca mamicile .
La fel despre terapia cu cai, sigur ca ma gandesc si la varsta, cum sa mearga un copil de numai un an jumate cu problemele care le are la calarit? Sau poate ca nu stiu eu destule despre asta...
M-am gandit ca i-ar face bine sa mearga la terapia cu delfini in Antalya , poate chiar inainte de Ucraina , astfel sa fie cat mai receptiv si mai sigur pe ce v-a invata acolo. Dar la fel nu stiu ce varsta trebuie sa aiba pt terapia cu delfini .
Va urez din suflet multa sanatate voua si piticilor vostri si sper sa vb curand ! Toate cele bune !

sus

Denunta
nvybvl

09.09.2011 11:40     citat 

Luni, 7 martie 2011 s-a deschis MiniClubul pentru copii speciali “Prietenii lui Nane”! A fost un proiect ambitios is o cursa contra cronometru Dar in acelasi timp is un exercitiu premergator proiectului central al Fundatiei – Centrul pentru copii cu dizabilitati de la Gherghita.

Miniclubul “Prietenii lui Nane” se adreseaza copiilor cu cerinte speciale cu varste cuprinse intre 2 si 6 ani este localizat in Sector 6, Cartier ANL brancusi, vila B5-004. Programul de functionare este de luni pana vineri intre orele 08.00 – 18.00 is include programe de terapie is recuperare, masa, odihna is recreere.
Capacitatea miniclubului este de 26 locuri structurate in patru clase de varsta is afectiuni, fiecare grup fiind format din 6-8 copii.

Prin intermediul personalului calificat, Miniclubul ofera tehnici is terapii de recuperare in Kinetoterapie, Logopedie, Psihologie is Psihopedagogie, terapia ABA, combinat cu tehnici is jocuri de dezvoltare a creativitatii, abilitatilor pentru viata, terapie ocupationala, recuperare prin arta, joc, muzica.

Pentru a rezerva un loc pentru copilul dumneavoastra sau pentru informatii detaliate referitor la programa de lucru cu copiii, va rugam as NE contactati la numerele de telefon 0723 613 719 (miniclub) sau la sediul central al fundatiei 021.314.0030/ 021.314.0040. Deasemenea NE puteti contacta is prin email: [email protected] sau [email protected]

www.fundatianane.ro

sus

Denunta
denisapopa

19.12.2011 2:10   tetra pareza spastica; paralizie crebrala  citat 

Tratamentul paraliziilor cerebrale este foarte complex incluzand mai multe tipuri de terapii ce se aplica in functie de specificitatea bolii fiecarui copil.
Unul dintre tratamentele indicate in acest tip de afectiune este si tratamentul chirurgical. Oportunitatea interventiei chirurgicale in cazul unei asemenea afectiuni este stabilita de medicul neurochirurg. Timpul optim la care trebuie operat copilul este deasemenea stabilit de medicul neurochirurg.Daca copilul este considerat a fi un bun candidat pentru tratament chirurgical se apeleaza la operatia de rizotomie.

Rizotomia este o procedura chirurgicala care poate astfel reduce spasticitatea, pana la inlaturarea completa a acesteia.
Beneficii:..

Urmariti filmul postat. Pentru intrebari suplimentare ma puteti contacta la adresa din site:
http://www.travel-medical.ro/ro/oferte/

Cu respect,
Denisa Popa

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 14 ani, 1 luna
mara: 11 ani, 3 luni

07.09.2012 9:00     citat 

pentru cei care ati mers de mai multe ori in Ucraina
dupa prima sedinta inteleg ca rezultatele "se vad". Dar la urmatoarele? stiu parinti care au zis ca nu au mai avut acelasi progres sau nu au mai progresat aproape de loc.
ce ziceti?

sus

Denunta
ErikaCristinaKempf

23.02.2013 3:05     citat 

Buna ziua,

eu lucrez langa Timisoara cu mai multe cazuri de paralizii cerebrale cu tetrapareze spastice sau spatico-flasca facand cu acessti copii hipoterapie(terapie de recuperare cu ajutorul calului). Toti copii se bucura cand vin la cai chiar daca prima sedinte este plina de curiozitate si temeri, urmatoarele sedinte sunt savurate la maxim si efectul benefic se observa imadiat. In principiu lucrez cu fiecare copil o data pe saptamana si la reevaluarea dupa 3 luni se vad deja primii pasi facuti. Cea mai mica pacienta a mea era spastica pe membre si hipotona pe trunchi si nu isi tinea nici capul, iar acumdupa nici 6 luni isi tine foarte bine capul, isi foloseste deja si manutele si speram ca in aceasta vara sa facem primii pasi. Terapia cu animale aajuta foarte mult in patologiile neuromotorii dar si in cele psihomotorii si psihiarice. Daca sunt parinti interesati de aceasta terapie, sau daca sunt doritori de mai multe detalii, nu ezitati sa imi scrieti sau sa ma contactati telefonic la 0721201930.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: