· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Cultural > Ce mai cititi in ultima vreme? IV
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  »
subiect nou  raspunde
autor Ce mai cititi in ultima vreme? IV     
Geranium

Copii
Sabina: 22 ani
Radu: 15 ani, 8 luni

14.09.2008 9:11   Ce mai cititi in ultima vreme? IV  citat 

Partea anterioara

anul acesta am avut prima vacanta adevarata: am reusit sa simt ca e vacanta din 2 motive : - nu am mai stat in spital deloc cu Radu ( suntem cu ochii pe tot ce mananca el , deci daca tine regim alimentar e OK)
- am reusit sa citesc si carti de care mi-a poftit inimioara mea.
Asa ca am citit mai multe, ultimele fiind : Rudin - Turgheniev si Povestea fara sfarsit - M Ende . De fapt pe ultima o tot citesc de cateva zile -- seara inainte de a cadea lata langa Radu !!!
Azi am aflat ca este si film dupa "Povestea....". Ai mei copii deja l-au vazut : eu eram la tatal meu ( care e tare bolnav plang sau sunt foarte trist )

citesc carti de unde apuc si de la cine apuc:de la biblioteca scolii , de la cea noi din cartier, de la colegi , prieteni ...
Cateodata citesc si cartoi descarcate din retea, dar ma cam doare capul (uneori ochiii )dupa 2 ore

sus

Denunta
MichelaRux

Copii
ANDREI: 18 ani, 5 luni
DRAGOS: 12 ani, 10 luni

14.09.2008 11:01     citat 

ultima citita: "Salma" de Fadia Faqir - daca o gasiti pe piata merita...mie mi-a placut foarte mult.

sus

Denunta
Rabia

15.09.2008 8:56     citat 

John Grisham, "Fotbal si pizza"- dragutza.
Jane Austen-"Mandrie si prejudecata".

sus

Denunta
Mastara

Copii
Maya: 12 ani, 5 luni
am nascut deja!

18.09.2008 12:20     citat 

Charlaine Harris - The Southern Vampire Mysteries

sus

Denunta
zuzalina

Copii
Thea Ana: 14 ani, 9 luni

18.09.2008 1:35     citat 

am inceput in concediu Ma numesc Rosu. Autor:Orhan Pamuk...spre rusinea mea, am parcurs doar citeva zeci de pagini, dar a fost o surpriza placuta...nu stiam absolut nimic despre carte sau autor, am luat-o din curiozitate, dar mi-a placut cum e scrisa si, mai ales, unde e actiunea, in timp (un lucru inedit printre lecturile mele obisnuite)

sus

Denunta
Geranium

Copii
Sabina: 22 ani
Radu: 15 ani, 8 luni

07.10.2008 8:42     citat 

Recitesc jenat seria Harry Poter
iar fiica-mea a ajuns la vol IV pe care nu il gasim nici la biblioteca scolii , nici la cea municipala, nici la cunostintele noastre care au multe carti ....

sus

Denunta
abcmensch

08.11.2008 7:19     citat 

"La Medeleni" de Ionel Teodoreanu, "Mehrsprachige Erziehung. Wie Sie Ihr Kind fördern" de V. Triarchi-Hermann despre educarea copiilor bilingvi.

sus

Denunta
liliana-theodora

Copii
sebastian ionut: 13 ani, 3 luni

12.12.2008 9:48     citat 

Micul print de Antoine de Saint-Exupery, o lectie despre prietenie, dragoste si frumos, numai buna de citit / recitit pentru o mamica.

sus

Denunta
nelus

12.12.2008 3:22     citat 

----------
zuzalina a scris:
am inceput in concediu Ma numesc Rosu. Autor:Orhan Pamuk...spre rusinea mea, am parcurs doar citeva zeci de pagini, dar a fost o surpriza placuta...nu stiam absolut nimic despre carte sau autor, am luat-o din curiozitate, dar mi-a placut cum e scrisa si, mai ales, unde e actiunea, in timp (un lucru inedit printre lecturile mele obisnuite)
----------

Ai terminat-o? Cum e? Am comandat-o odata la editura si aveau stocul lichidat.
Stii ca a luat Nobel pt literatura in 2006?

Eu citesc f multe carti de la ed Curtea Veche.

sus

Denunta
alinutza22

Copii
Denis Andrei: 12 ani, 1 luna

07.01.2009 4:58     citat 

"suflete pereche" - cecelia ahern zambet

sus

Denunta
nelus

07.01.2009 5:01     citat 

"Panza de paianjen"- Cella Serghi

sus

Denunta
alinutza22

Copii

07.01.2009 5:10     citat 

ceva pareri despre "panza de paianjen", te rog!

sus

Denunta
nelus

07.01.2009 8:41     citat 

E dificil sa imi spun parerea! "Panza de paianjen" m-a prins , m-a captivat... Imi place cand o carte reuseste sa ma tina acolo si dupa ce o termin de citit. E genul de lectura care pe mine ma face sa ma intreb mereu "dar daca" si sa ii creez in mintea mea alte finaluri. M-am rupt greu de atmosfera din carte. Am ramas cu aceeasi senzatie dupa ce am terminat lectura ei, ca dupa ce am citit "Patul lui Procust" a lui Camil Petrescu... M-am bucurat ca nu traiesc in acea epoca plina de conventionalisme si prejudecati .
Nu stiu daca as mai citi-o prea curand. Iti trebuie timp. Sunt multe sentimente si emotii puse pe hartie care trebuie savurate si gandite. Imi place sa ma gandesc la cartea asta, deci cred ca merita citita!

sus

Denunta
alinutza22

Copii

07.01.2009 9:08     citat 

Tot stateam pe ganduri daca sa cumpar cartea sau nu...descrierea ta m-a captivat totusi, deci o sa o cumpar!
Multumesc pt pareri...
Spor la citit!

sus

Denunta
nelus

13.01.2009 10:20     citat 

"Podurile din Madison County"-Robert James Waller

O carte magica! Suspini de frumusete!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  »
Data este GMT + 2 Ore