· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Povesti cu mame si aspirante "zapacite" 34
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Povesti cu mame si aspirante "zapacite" 34     
gogolea

14.11.2008 10:19   Povesti cu mame si aspirante "zapacite" 34  citat 

cap anterior: http://www.parinti.com/modules.php?name...194#778194

continuam.. trag cu ochiul

sus

Denunta
SSimona

Copii
MAYA: 17 ani, 3 luni
ALBERT: 12 ani, 10 luni

14.11.2008 10:27     citat 

pai ma gandesc la job, la cele 4 credite, la criza mondiala......

ma ia asa cu tremurici...........iar durerile de la cezariana..........iar o gramada de kg..............iar nopti nedormite............bine, ca e si partea frumoasa, insa azi vad doar partea mai neplacuta

Maya a fost f dificila si solicitanta si urlatoare si vomicioasa ( eram satula de voma...........una doua voma......) Si cat ne chinuiam sa o culcam, dadeam ture cu masina noaptea prin bucuresti, am incercat toate trucurile posibile ( la un mom dat adormea cu un radio care fasaia, nu era pe un program, cum am zice noi, purici )

Iar biberoane, pampersi, sterilizare, vaccin, diversificare.......... foarte fericit dinti, voma.........

bine, acum sunt egoista si ma gandesc la mine, dar astazi doar asta imi vine in minte foarte fericit scot limba

sus

Denunta
gogolea

14.11.2008 10:33     citat 

Simo, incearca inca de pe acum sa iti percepi micul bebe ca pe o persoana distincta de Maya. nu il mai compara nici macar in gand cu Maya. sunt si vor fi persoane cu totul si cu totul diferite. asa cum si tu esti diferita de sora ta, sa zicem. si nu cred ca nu te-ar deranja ca cineva sa te compare mereu cu sora ta.
asa ca extrapolind: priveste faptul ca ai dat viata unei noi fiinte ca pe ceva minunat. are o noima totul pentru tine, si incearca sa privesti dincolo de hopuri si bariere. toti vom trece prin criza economica, toti avem probleme mai mici si mai mari.
important este sa traim si nu sa ne fie frica sa traim. si gandeste-te ca nu poate fi niciodata la fel, asa cum secunda asta nu seamana identic cu secunda care a trecut.
trag cu ochiul
sarut

sus

Denunta
SSimona

Copii

14.11.2008 10:37     citat 

incerc, azi probabil sunt mai .......nu stiu............o sa fie bine, asta e sigur, doar ca nu sunt pregatita, probabil niciodata nu suntem pregatiti, nici la maya nu am fost

am ras aseara, singura persoana pregatita e Maya, imi spunea ca ea e pregatita rad rad rad

nu compar, doar ca acum stiu ce presupune cresterea unui copil, eu nu am pe nimeni aproape, nicio bunica ( soacra nu o sa poata veni, mama deja mi-a propus sa o duc pe Maya la ea decat sa vina ea )

Pe de alta parte nu as vrea ca Maya sa nu fie aici cand o sa nasc. De-abia astept sa vina cu tati de manutza la spital sa isi cunoasca surioara/fratiorul

Stiu ca vreo 3 sapt nu o sa ma pot misca, copilul ( adica Maya ) va trebui dusa la gradi, imbracata, spalata, bebele la fel, sotul pleaca la 6 dimineata la munca.........mama imi zice ca nu are incredere sa il lase pe tata singur acasa, soacra'mea nici la Maya nu s-a bagat ( e si in varsta, cu diabet, hepatita C.......... )

e normal sa ma sperie un pic chestiile organizatorice.......pana gasim ritmul

sus

Denunta
gogolea

14.11.2008 10:45     citat 

se vor aranja toate de la sine.. vei vedea
sarut

intreab-o pe mami cum e cu doi copilasi mititei zambet

sus

Denunta
zuzalina

Copii
Thea Ana: 16 ani, 3 luni

14.11.2008 10:49     citat 

simona...e normal sa te mai apuce panica din cind in cind, cred eu...dar...copiii nu-s 2 la fel, nici macar gemenii, asa ca nu trebuie sa fie un copil la fel de solicitant...las', sa dea Dumnezeu sa fie bb sanatos, ca astea te darima mai rau decit reprizele de plins care stii cind incep, dar nu stii cind se termina...eu asa gindesc
pe partea cealalta, cind ma panichez, imi imaginez un worst scenario si-mi construiesc metode de depasire a crizei...pina la urma, D-zeu nu-ti da mai mult decit poti duce...asta-i optimismul pesimistului trag cu ochiul
ia partea buna a crizei mondiale: in viitorul apropiat, tu vei sta acasa, cu 85% din venitul mediu net, fara sa te intereseze daca firma la care lucrezi azi mai exista sau nu, incepind cu toamna viitoare...iar cum astia preconizeaza ca in 3 ani ne revenim, numai bine cind termini concediul de 2 ani vei fi in plin boom economic
cit despre sterilizatoare si biberoane...poate de data asta merge mai bine cu alaptatul, si scapi...
hai capul sus sarut si, daca vei avea nevoie de ajutor sau pur si simplu sa urli, sa nu uiti ca ma gasesti peste parcare....

sus

Denunta
caramia

14.11.2008 11:09     citat 

hei simonici! ce faci? trece mitzi si panica asta! iti vorbeste o panicata profesionista! rad
eu ma uit la parintii mei care imi spun ca daca nu ar fi avut copii ..... nu ar avea de ce sa zambeasca asa ca ..... rasplata e mult mai mare!
mai ales ca iti cresc sansele ca la batranete sa fii mai bagata in seama. daca se marita Maya, ramai cu celalalt. daca nu vine unul pe la tine, vine celalalt. zambet
sarut
hai, capul sus!
nu te gandi la criza, s-au intamplat multe evenimente asemanatoare de-a lungul vremurilor. bunicii mei au fost dati afara din casa de comunisti si au plecat cu trei copii tarash pe la rude si mancau toti o mamaliga si o ceapa si au trait cu speranta ca DD nu ii va lasa sa moara de foame. Si au trecut toate. Eu ti-am dat exemplul asta ca sa iti dai seama ca noi nu o ducem extrem de rau..... inca. rad
si eu ma chinui sa fac bb si din cauza ratelor care s-au marit extrem de mult, traima numai din salariul meu de 11 milioane. ei si? ce daca! atata timp cat suntem sanatosi .... restul vine de la sine.
gata? te-am linistit? prostit
sarut

sus

Denunta
zuzalina

Copii

14.11.2008 11:27     citat 

top...nu te mai consuma pentru probleme care nu tin de tine pentru rezolvare, nu te incarca cu necazurile altora, le ai si tu pe ale tale...daca poti sa dai o mina de ajutor, ok...daca nu, asta e...fiecare-si duce singur crucea, pina la urma...eu zic, acest atlas de pe malul teleajenului trag cu ochiul sau poate tocmai de aceea iti spun asta, invata si tu din greselile mele trag cu ochiul

lordy...sa ne tii la curent cu rezultatul...poate, cine stie?! zambet sau, mai stai cuminte putin, pe urma treci pe foc automat, sa-ti pui testul cu I I sub brad, n-ar fi frumos? sarut

cara...adevarul este ca Mr.Big are fata de perfect man scot limba
despre regim: mi s-a dat regim ca de diabetici, mai drastic putin (ca la diabet ai voie piine, de exemplu)...medicu', sa traitz' rad acum stau si ma gindesc ce fac de sarbatori fara salata de beuf, tort, sarmale si alte minuni d-astea...piftia am scos-o din meniu de anul trecut, fac pui cu legume in aspic, sa poata minca si fata...daca anul asta scot si maioneza si cozonacul, macar zapada sa fie afara, ca numai meniu festiv nu vad eu sa fie un rasol de vita cu salata de cruditati.. plang sau sunt foarte trist

mami se tine de sotii, cauta barbatul perfect scot limba rad rad rad

va rog sa-mi urati pofta buna, pentru ca ma voi delecta cu un grapefruit roz in urmatoarele 10 minutele.. socat

sus

Denunta
SSimona

Copii

14.11.2008 11:29     citat 

da, m-am linistit

o fi normal sa am stari up and down, ca sunt hormoni, schimbari, acum pot sa plang, acum pot sa rad....in fine

totul va fi bine, important e ca timpul trece si nu sta pe loc

sus

Denunta
caramia

14.11.2008 11:34     citat 

zuzule, ce-ai zice daca am face asa :
1.salata de beuf - inlocuim cu mix de legume fierte (cartofi, mazare, morvov, castraveciori acri, si daca ai voie - cubulete de albus fiert )cu putina sare , piept de pui fiert si pe deasupra o lingura de smantana cu 0% grasime
2. tort - inlocuim cu salata de fructe , cu doua piscoturi de sampanie, si o lingurita de frisca
3. sarmale - inlocuim cu amestec de orez fiert si stafide sau piept de pui fiert, invelit in foite de frunza de vie si fierte la cuptor si asezonate cu o lingurita de smantana
4. piftia - cred ca poti papa o pulpita de pui fiert, bagat la gelatina cu un catel de usturoi. zambet

mmm????
sa ai pofta la gref! eu am papat o portocala. zambet

sus

Denunta
topsecret

am nascut deja!

14.11.2008 11:47     citat 

Adevarul este ca in viata asta,ne-o cam facem cu mana noastra!Noi ne alegem cum sa traim!Incerc sa ma detasez de toate problemele pt ca uit de mine si nu se merita ochi peste cap .Va multumesc ca imi sunteti alaturi si aveti dreptate cu sfaturile voastre!Sa nu credeti ca ma feresc de voi cumva,dar nu am starea sa scriu mesaje private tuturor si sincer nici nu am cuvinte ca sa ma fac inteleasa..
M-am apucat de sport,adica alerg pe banda 15 min pe zi si sunt si rasplatita cu 10ron de sotul rad .Deh,aveam nevoie de ceva sa ma stimuleze scot limba

sus

Denunta
zuzalina

Copii

14.11.2008 12:05     citat 

simona...asa, mamico, zimbeste sarut

top...daca vrei sa te ascut eu, putem vorbi pe ym, am id-ul la profil...azi e nitelus mai liniste....daca vrei

cara....pai sa luam retetele pe rind:
1. n-am voie smintina...si cred ca nici muraturi (ar fi chiar culmea, ma indop cu debridat ca aia mici si sa maninc d-astea de dau gaze)
2. n-am voie nici frisca, nici fainoase...eu fac un fel de tort diplomat, cu frisca batuta cu iaurt pina sta teapana, cu fructe si blat cit de-o tarta...deci, per portie ar fi tot pe-acolo, da' nu-i voie
3. nici stafide n-am voie...iar sarmale de post nu maninc, pentru ca mi separ gretoase, alea din carne de vita in foi de vita mi se par mincare de vara...sarmalele trebuie sa fie in foi de varza, din carne de porc si vita (sa fie nici grase, nici uscate, ci cit sa se topeasca in gura), fierte bine cu multa varza, foi de dafin si bucati de costita afumata cu sorici si os, pentru aroma, si apoi bagate la cuptor sa scada cam ca varza calita...am pareri preconcepute la mincare trist
4.pai asta fac de anul trecut, pun gelatina in apa in care am fiert pieptul de pui si legumele pentru salata de beuf, ii pun gelatina si usturoi sa miroasa a piftie si fac portioare cu carne si straturi de legume, ca la restaurant

si nici portocala n-am voie...nimic n-am voie, puii mei plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
caramia

14.11.2008 12:18     citat 

da ce ..... ai voie mai miti??? plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
ce diagnostic ai????
debridat luam si eu cand aveam combinatii intre scaun moale si scaun tare rad . si am avut probleme cu stomacul cat timp am umblat pe la medicii din pitesti care m-au bombardat cu regimuri si medicamente.
pana am ajuns la fundeni la dr gh. cristian (iti dau nr de tel daca vrei) - medic la gastroenterologie; s-a inchinat omul cand a vazut ce pastile mi s-au dat. m-a consultat el, am facut un coproparazitologic si mi-a zis ca nu am NIMIC in afara de giardia. mi-a dat tratament de giardia si pe cuvantul meu de onoare daca am mai avut ceva. pana sa merg la el aveam o gramada : dureri de burta, diarere, consti^patie, greata, ameteli, gaze de le taram dupa mine rad ....etc.
dar pun pariu ca simptomele astea erau exacerbate si de medicamentele care le inghiteam ca curca. sti tu ca omul daca primeste o reteta cat carul de doctor , gata ii intra in cap ca are ceva.
de cand mi s-a spus ca nu am nimic, ma simt excelent!

deci ...... faci o vizita la gastro la fundeni?
daca nu ..... ia zi ce alimente ai voie? sa ma gandesc la un meniu. zambet
si ce medicamente mai iei?

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 17 ani, 4 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 12 ani, 6 luni

14.11.2008 12:27     citat 

caramia si ce tratament ti-a dat ca si eu am aceleasi simptome si ma trimitre sa colonscopie si vreau scot limba

sus

Denunta
caramia

14.11.2008 12:28     citat 

am uitat ceva ce mi-a mai spus, mi-a zis ca am si sindromul "colon iritabil" (pe langa giardia) si oricat m-as indopa cu medicamente asta nu trece pentru ca e capatat pe sistem nervos si atata timp cat nu ma linistesc nu o sa ma simt bine.

dar am o intrebare la tine : cand esti in concediu si nu te sacaie nimeni la cap, te simti bine?
medicul gh cristian asta m-a intrebat prima oara si cand i-am spus ca daca stau acasa ma simt bine .... si-a dat seama ca numai stresul de la munca e de vina.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: