· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatii inainte de 2003 > Dar copii nascuti in 1998-1999? :-))
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Dar copii nascuti in 1998-1999? :-))     
mamidrag

Copii
Radu: 23 ani, 2 luni

21.02.2007 10:19     citat 

Observ ca in Romania se baga scoala cu palnia in capul bietilor copii. La 8 ani si 4 luni, copiii stiu, deja sa faca operatii de adunare si scadere pana la 1.000, citesc subtitrarile la filme si cunosc ortogramele si semnele de punctuatie (punct, virgula, semnul exclamarii, intrebarii, liniuta de dialog si doua puncte )ca pe "tatal nostru" . Intotdeauna am spus ca , in scoala romaneasca se grabesc sa le ofere informatii. Oare ce-i vor ai invata in clasa a 5-a, daca acum stiu, deja, despre propozitia inerogativa?

sus

Denunta
ddadriana

21.02.2007 12:59     citat 

In ce clasa e copilul/ copila tau?
Si eu ma mir cite o data cit de avansati sint ai nostri in comparatie cu ce am invatat noi o data. A mea deja stie ce e un substantiv, un verb, un adjectiv, pe linga cele enumerate de tine la gramatica. Si la matematica au inceput cu inmultirea, dar nu cum am invatat noi. Primele inmultiri au fost: 13x3 , 25x4.
Fac compuneri. Toate astea, nu cred ca le-am facut eu in clasa doua. Dar poate am si uitat. Dar copii nostrii sint cu mult mai avansati, decit noi. Cite cunosteam noi pe vremea aia sa jucam Nu te supara frate, si piticot. para si saream coarda , si comparai cu un copil de ziua de astazi.

sus

Denunta
bihoreanca

Copii
Diana: 23 ani, 1 luna
Razvan: 15 ani, 2 luni

21.02.2007 1:29     citat 

staţi , staţi că ne pregăteşte dragul de ministru al învăţământului un proiect de toată frumuseţea. Când l-am auzit prima dată la tv. despre scolarizarea copiilor de 5 ani, in cls. I am crezut că s-a incurcat in cifre. dar ia citiţi aici noul proiect supus dezbaterii şi care are are următoarea structură a invăţământului:

http://www.edu.ro/index.php/articles/c402/

educaţie timpurie 1-3 ani.( bine că nu ni-i ia din faşă să ni-i educe)
învăţământ prescolar ( 3-6 ani), la grădi cu cele 3 grupe
învăţământ primar (cls.I - V) . Clasa I , numită şi clasa pregătitoare - pt. copii care împlinesc 6 ani până la data începerii anului şcolar. DAR la cererea scrisă a părintelui sau tutorelui legal pot fi înscrişi copii care vor împlini 6 ani până la sf. anului calendaristic.
Deci n-a greşit când a spus că pot fi scolari in clasa I copii de 5 ani.
învăţământ secundar - gimnaziu ( cls. VI-IX)
învăţământ secundar superior- învăţământ liceal/profesional( cls.X-XII / XIII)

Învăţământul primar şi cel secundar- gimnaziu sunt obligatorii

sus

Denunta
mamidrag

Copii

21.02.2007 1:31     citat 

Copilul meu e in clasa a II-a.
E f.incarcata programa noastra scolara. Cand am citit mai sus despre copiii care, la 8 an, citesc literele de tipar, am crezut ca mesaju-i vechi de 2-3- ani. Mi-ar placea sa fie si lbietii nostri copii mai relaxati!. Nu-nteleg ce-i cu graba asta! Eu am mai ridicat problema timpului prea putin pt. joaca. In fond, acum e varsta jocului. Ei , saracii, nici nu mai stiu sa se joace. Ia spuneti-mi, cati copii ati mai vazut jucand "ratele si vanatorii", sau orice alt joc de grup, cate fetite mai sar coarda? In conditiile in care, la 8 ani esti tintuit in casa de 10 exercitii la metematica si 3-4 pagini la lb. roamana, nu-ti mai ramane prea mult timp. Si eu cred ca-i f. mare pacat. Ii asteapta, oricum, o viata intreaga de responsabilitati.

sus

Denunta
ddadriana

21.02.2007 2:00     citat 

Primele mesaje au fost scrise in 2004.
Cred ca de atuncia au mai evoluat si ei. ( gluma).

sus

Denunta
twin

21.02.2007 2:52     citat 

bihoreanca, aceeasi structura are invatamantul aici!
Alexandra e tot clasa a doua si ei deja la scoala fac gramatica. Cred ca am mai spus pe undeva ca ei sunt la a treia carte de limba si la adoua de matematica. surprins Au facut articolul, adjectivul si o parte din substantiv. Acum fac verbele. De compuneri nu mai zic. Tocmai am avut surpriza sa aflu ca un text destul de lung pe care eu il credeam dictare, era de fapt compunerea ei libera! surprins socat Si ma gandeam in sinea mea ce frumos..foarte fericit
Eu nu imi fac griji..La inceput de an m-am crizat putin dar vad ca ea nu e deranjata de ceea ce fac la scoala, si ii ramane si timp de joaca. Cred ca depinde si de noi cum le gestionam timpul acasa. trag cu ochiul

sus

Denunta
mamidrag

Copii

21.02.2007 2:56     citat 

Cred ca depinde si de noi cum le gestionam timpul acasa. trag cu ochiul[/quote]

Draga mea, inseamna ca faci parte din grupul mamicilor fericite care au posibilitatea sa gestioneze timpul copilului. Eu ajung acasa la 18. E mai greu, intelegi?
Si, poate-ai mai auzit si prin alte parti: nu toti copiii sunt la fel. Iar baietii, nu mai zic: e clar ca nu-s atat de responsabili precum fetele!

sus

Denunta
mamidrag

Copii

21.02.2007 3:53     citat 

Imi cer de-acum scuze dar dl. nostru ministru, un fost administrator de camin studentesc in Cluj,nu prea are profilul unui om integru care sa ia decizii pt. toti copiii Romaniei. Auzi, tu: invatamant timpuriu! De sanatatea psihica a copiilor se intereseaza cineva? Dar de cea fizica?

sus

Denunta
twin

21.02.2007 4:26     citat 

----------
mamidrag a scris:
Draga mea, inseamna ca faci parte din grupul mamicilor fericite care au posibilitatea sa gestioneze timpul copilului. Eu ajung acasa la 18. E mai greu, intelegi?
Si, poate-ai mai auzit si prin alte parti: nu toti copiii sunt la fel. Iar baietii, nu mai zic: e clar ca nu-s atat de responsabili precum fetele!
----------

Nu e cazul sa fii ironica. Eu vorbeam la modul general, si nu am avut intentia sa te ating pe tine. Cat despre diferenta dintre baieti si fete, chiar nu stiu ce sa zic, pentru ca eu nu am baieti, dar sunt sigura ca laucos ar avea alta parere decat tine.. zambet
P.S.Totusi mi se pare o idee preconceputa cum ca baietii ar fi mai putini responsabili vis-a-vis de scoala.

sus

Denunta
mamidrag

Copii

21.02.2007 4:30     citat 

twin, draga mea
Esti prima persoana care-mi spune ca sunt ironica. Si m-am nascut acum patruzeci si ceva...
Doamne fereste! Nici nu mi-a trecut prin cap asa ceva. Chiar ma pusesem pe invidiat. Tare mi-as dori sa pot si eu sa fiu langa copilul meu mai mult timp!

sus

Denunta
twin

21.02.2007 4:35     citat 

mamidrag atunci imi cer scuze. Poate m-a indus in eroare acel "draga mea" ca eu il folosesc numai cand ma enervez.. jenat prostit In timp ce tu ma invidiai eu tocmai m-am lasat cuprinsa de panica..oare voi mai fi si langa ceilalti copii la vremea scolii cum sunt langa cea mare? confuz

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 18 ani, 11 luni
luca: 15 ani, 7 luni

21.02.2007 4:38     citat 

Ma lamnubriti si /pe minue de ce tastanubra mea a lnuat-o braznua?P /pe ce-am a/pasat?P ca vbreanu sa va zic ceva.......va broooooooooooog prostit

sus

Denunta
mamidrag

Copii

21.02.2007 4:38     citat 

Twin, esti ca mama: cand eram copii si faceam o boacana, ma striga pe numele de alint zambet Saraca mama! Nici ea nu a prea avut timp pt. noi cat si-ar fi dorit.

sus

Denunta
twin

21.02.2007 4:48     citat 

onitzu, cred ca ai un pui de virus, nu cred ca ai apasat nimic..dar scrie asa, ca ii dam noi de capat scot limba rad
mamidrag, asta e cel mai mare chin al unei mame: sa fie fortata sa fie altundeva decat unde ii e inima.. trist

sus

Denunta
Cora

21.02.2007 6:24     citat 

Ia sa revin si eu la subiect, ca am feciorul mare Alex de 8 ani si 1/2 acum. Sa-l laudam mai intii.
El este cl. 3-a aici, are rezultate foarte bune (la ultima intilnire cu invatatoarea mi-a spus ca este la nivel de cl. a 5-a aproape la toate disciplinele (matematica, citire, scriere, stiinta, arta, muzica, sport), dar voi vedea in urma testelor din primavara daca a avut dreptate. Aici incepind cu cl. 3-a se dau teste in fiecare an, toamna si primavara, nationale sau de stat si cu rezultatele lor ramine la dosar pe toata viata. Multe-s subiective, este adevarat, dar nu avem ce face.
Alex a inceput preschool la 3 ani, Kindergarten la 5 (asta e deja in cadrul scolii) deci chestia cu literele din frageda pruncie aici este la moda. Mai mult, mai nou au introdus pre-preschool de la 18-24 de luni. rad Sincer si eu la Alex am facut ochii "cit cepele" dar m-am lamurit ca e "apa de ploaie" - totul e o joaca. E drept ca invatarea englezei fata de romana se face mult mai greu - si ma refer mai ales la citire si scriere, aici sint citeva reguli doar care nu se respecta practic deloc... nici nu va vine sa credeti cit de greu se invata aceasta limba... prostit Si noi credeam ca e cea mai simplu de invatat... pe naiba! Din cauza ca este asa dificila, matematica este lasata cam in urma, lucru care pe mine ma nemultumeste, e drept, dar m-am obisnuit. In viitor va putea lua cursuri in plus si in liceu chiar face credite pt. facultate. Pina la urma e bine gindit sistemul, cine vrea mai mult, are la alegere.

Sa revin la Alex. Ce mai face el extra-scolar? Pian, de mai bine de 1 an si exceleaza, efectiv toate cele 3 profesoare de pina acum (actuala este romanca cu conservator) au fost mai mult decit multumite sa aiba un elev atit de talentat. Doamne ajuta sa aiba dreptate! Tot acum in primavara vom afla si asta, va merge la vreo 2-3 competitii si avem emotii cu el sa nu se "piarda". zambet
A inceput de 3 luni si karate, un sport potrivit firii lui sensibile si uneori neascultatoare. Il va invata sa se apere si sa invete sa asculte cu atentie ce i se spune, si sa se relaxeze.

Cam atit, l-am laudat destul. rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: