· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatii inainte de 2003 > Dar copii nascuti in 1998-1999? :-))
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Dar copii nascuti in 1998-1999? :-))     
Cora

02.06.2004 9:31   Dar copii nascuti in 1998-1999? :-))  citat 

Daca tot e o moda cu impartirea asta pe categorii, ia sa facem una si cu copilashi mai mari, nu? trag cu ochiul

Alex este in August 1998 nascut... ai vostri?

El merge , adica termina acum Kindergarten si din toamna incepe clasa I. Stie sa citeasca (reuseste in ambele limbi), sa numere pina pe la 100+ in engleza si vreo 30 in romana, vorbeste bine ambele limbi, scrie putin, socoteste usor si numara din 2 in 2 sau din 5 in 5, tot in engleza. Si imi face capul "patrat" toata ziua . prostit

sus

Denunta
findus

02.06.2004 10:03     citat 

Mai, Cora da de ce mai merge copilul la scoala daca stie sa scrie si sa citeasca ? cool cool Jos palaria !! Asa e moda la voi ?
Deci, al meu Alex s-a nascut in octombrie 1997 , stie sa scrie Alex, numara pana la 100 cateodata mai cu poticneli , sa socoteasca pana pe la 10 , si asta doar in germana pentru ca asa s-a nimerit. Si asta stie de la noi ca astia pe aici nu au la gradi modelul cu a invata prea multe.Cica scoala se ocupa de asa ceva. scot limba

sus

Denunta
Cora

02.06.2004 11:16     citat 

Pai findus, aici Kindergarten este in cadrul scolii, se face cu invatator, ii invata literele, sa citeasca cuvinte simple, sa socoteasca putin si chiar sa scrie cuvinte... numele trebuie sa-l stie sa si-l scrie tot, cu litera mare la inceput si restul mici... Si in RO gradinita este la fel, clasa 0 am inteles ca-i spune, si ca se estimeaza ca si ea va face parte din scoala in curind... sau deja este? Eu am fost la camin cind eram mica, sotul doar la gradinita si-mi spune ca si pe vremea aceea la gradinita se facea alfabetul... dar la camin nu-mi amintesc de asa ceva.

Si nu te gindi ca sistemul asta ii face mai destepti... ca in liceu abia daca stiu notiuni generale de chimie, fizica, chiar matematica... dar depinde mult de copil, scoala si parinti. trag cu ochiul

sus

Denunta
findus

03.06.2004 8:44     citat 

Am simtit eu deja ca ceva nu e in regula cu sistemul astora de pe aici.Nu degeaba au iesit asa de prost la testul de la Pisa. prostit
Poate vor schimba pentru generatiile viitoare.Au inceput, insa cam greu, sa priceapa ca generatia copiilor din ziua de azi nu se mai multumeste la gradinita numai cu jocuri de bebelusi.Din pacate atata vreme cat educatoarele nu au pregatirea necesara si trebuie sa se ocupe intr-o grupa comuna de copii de diferite varste nici nu va iesi mai bine decat e acum.
Cu atat mai putin cand tema educatie e folosita ca si trambuilna electorala iar dupa aceea se uita. plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
geut

Copii
Mara Elena: 23 ani, 8 luni
Teodora Ioana: 20 ani, 10 luni

03.06.2004 9:35     citat 

Ce bine ca s-a gandit cineva si la cei mari!

Mara e nascuta in martie '98 si e cea mai matura si mai inteleapta copila.
Stie literele de la 2 ani (i le desenam, fiindca nu stiam cu ce sa-i mai captam atentia ca sa manance), acum citeste si invata singura poezii, scrie, deseneaza toata ziua (mai frumos ca mine, care sunt antitalent). Acum vreo doi ani incepuse sa socoteasca chestii mai complicate. Ma intreaba intr-o zi: "Mama, tu stii cati nasturi are pardesiul tau in total? 24."
Ceea ce o ajuta este ca la gradinita unde merge sunt amestecati copii mari si mici in aceeasi grupa. Cei mari invata sa se poarte cu cei mici si sa-i ajute, iar cei mici invata odata cu ceilalti sa citeasca si sa scrie.

sus

Denunta
rramonel

Copii
Alexandru Ioan

03.06.2004 10:04     citat 

ne incadram si noi aici.....Alex, tot Alex, ca era la moda atunci numele asta, trag cu ochiul trag cu ochiul iulie 1998, inca mergem la gradinita si stim si noi o multime de lucruri: literele la stie de la 2 ani , iar cand a inceput gradinita la 3 ani si doamna ed. a vazut ca stie literele, m-a luat deoparte si mi-a zis sa nu mai stresez copilul ca are timp sa invete, dar eu nu l-am stresat deloc, daca lui i-a placut jocul cu litere si le-a bagat la cap eu ce sa fac intrebare intrebare , in rest stie si el numerele pana la o suta, dar numai in germana, canta f. mult dar tot in germana, semn ca nu eu l-am invatat rad rad rad , ca deocamdata ma invata el pe mine germana, si eu il invat in engeleza, am inceput sa-l invat si engleza, cam tarziu zic eu, dar am vrut sa stapaneasca mai bine germana ca sa nu le incurce, dar vad ca e baiat descurcaret si nu le incurca scot limba scot limba , in rest ii place lucrul manual,basteln cum le zic nemtii, adica decupeaza toata ziua lipeste, coloreaza, mai noi e pasionat pe pictura pe pietre, si i-am cumparat un set de basteln, care contine ciment si are niste forme, prepari cimentul cu apa, pui in forme , ele se intaresc si apoi cu acuarele speciale le mazgaleste jenat ,
Cam atat va zic acum....ca sa nu va plictisesc... trag cu ochiul

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 4 luni

03.06.2004 10:21     citat 

----------
findus a scris:
Am simtit eu deja ca ceva nu e in regula cu sistemul astora de pe aici.Nu degeaba au iesit asa de prost la testul de la Pisa. prostit
----------

Acum Pisa incoace sau incolo, vreau sa spun ca nici eu nu sunt multumita cu scolile de aici, dar totusi si la noi exista ceva de genul la ceea ce a spus Cora, ii spune Vorschule si este in cadrul scolilor primare, 'clasa' inainte de clasa I. zambet

sus

Denunta
Cora

03.06.2004 11:04     citat 

Ia sa mai completez cam cu ce face Alex . Nu-i plac puzzles, dar ii place sa inventeze toate aratarile din sirmulite si bucatele de hirtii, cutiute goale sau tacimuri de plastic. Nu i-a placut niciodata, dar nu a avut incotro la scoala, sa deseneze in contur inchis - adica nu-i plac cartile de colorat. Ii place sa picteze si sa deseneze ce-i vine in minte, cum vrea el si pot spune ca are talent (avem in familie pictor trag cu ochiul ), ii place sa citeasca mai nou peste tot: cutii, postere, reviste... in romana sau in engleza, nu conteaza... ne cere ajutorul cind se poticneste. Adora de cind era mic cartile si daca-i dupa el trebuie sa-i citeste 10 odata... inca le prefera colorate, nu povestile fara imagini. Are o biblioteca personala cu peste 200 de carti si are foarte mare grija de ele.
Adora masinutele Hot Wheels - are peste 100... si tracks-urile pt. ele, si ii plac transformers si robotii. E un copil normal, bine dezvoltat pt. virsta lui (asta ca o concluzie), nici geniu, dar istet. zambet

sus

Denunta
baiat

Copii
Adrian: 23 ani, 4 luni

04.06.2004 7:57     citat 

Adi al meu e nascut in iulie 1998.
Stie alfabetul dar numai cu litere mari, nu vreau sa-l invat si cu cele mici ca mi-a spus mai multa lume ca se pliciseste de scoala daca stie totul cand va incepe cl. I. Citeste pe litere.
Stie cifrele dar numai in romaneste, am incercat eu sa-l invat in engleza dar nu mi-a mers.
Ii place sa deseneze, sa coloreze carti de colorat, invata poezii, cantecele.
Foarte mult ii plac jucariile de plus si jocurile lego.
Ii plac masinutele dar numai daca sunt mari si elicopterele.
Oricum sunt foarte multumita de el si de ce face avand in vedere problemele pe care le-am avut cu el si de care nu vreau sa-mi mai amintesc.

sus

Denunta
Lorelei

04.06.2004 10:17     citat 

Ina,sora mea, e nascuta in 1997,luna august. Stie sa citeasca,citeste de pe toate ambalajele si de pe tot ce prinde,in carti,peste tot. O pasioneaza cititul. Deseneaza destul de frumos,canta si danseaza. Se uita la TV cam mult, dar macar de uita pe Discovery si paote baga ceva la cap.Acum o pasioneaza rolele si bicicleta, le schimba toata ziua, ba cu unele,ba cu altele. E prietenoasa si sufletista. La toamna merge la scoala. In engleza stie doar " gingalbels" iar in germana cunoaste cateva nume de obiecte. Are o usoara tendinta spre ingrasare incurajata ( ochi peste cap ) de bnici atunci cand e la ei in vacante. Cam atat zambet

sus

Denunta
arianaf

Copii
NOEMI: 25 ani, 4 luni
ROBERT: 22 ani, 8 luni

07.06.2004 10:20     citat 

Si copilasi mei sunt mai mari.Noemi este nascuta in iulie 1996,dar nu este inca la scoala deoarece am amanat-o un an pentru problemele medicale care le-am avut cu ea.Dar stie toate literele,cifrele,povestim,spunem poezii si multe altele.Robert ,fratiorul ei este nascut in martie 1999,si este un nazdravan.Amandoi merg pe role,schiuri,bici,troti ,si a venit sezonul juliturilor,vanatailor si se zmiorcaie intruna,dar daca pun pansament trece repede nu conteaza de lovitura ,pansament sa fie,alina orice durere.Dar vreau sa va spun ca se cearta de la orice,chiar daca sunt fata si baiat.Sunt frumosi si cand se cearta.

sus

Denunta
Misilina

Copii
Oana Monica: 22 ani, 1 luna
am nascut deja!

08.06.2004 2:06     citat 

Monica este nascuta in octombrie 1999. Este o haioasa si jumatate. Tot timpul scoate cate o perluta sau imi pune cate o intrebare de raman masca.
Ii place sa picteze, sa deseneze si sa danseze.
Carti pentru copii avem si noi in jur de 100. Cel mai mult ii plac revistutete sau carticelele cu jocuri educative. E disperata dupa dinozauri, stie mai multe specii decat mine si ma bate tot timpul la cap sa ne uitam in atlas la ei.
In rest e un copil tare lipicios si pupacios, ii place sa aiba cat mai multi prieteni.
Spre surprinderea mea, dupa aparitia fratiorului nu s-a manifestat in nici un fel. Il iubeste enorm si nu-i deloc geloasa pe Tiberiu. Cred ca e unul dintre cei mai intelegatori copii.
Ce pot sa spun... sunt o mamica norocoasa.

Mihaela

sus

Denunta
bihoreanca

Copii
Diana: 23 ani, 3 luni
Razvan: 15 ani, 3 luni

12.12.2006 12:01     citat 

hei, de ce s-a oprit subiectul ăsta? plang sau sunt foarte trist chiar nu mai sunt copii născuti în această perioadă? şi voi mămicilor care aţi început discuţia, nu mai aveţi cu ce vă lăuda? Nu pot să cred! socat Dacă aş avea cu cine continua zău că eu aş avea destule de povestit despre domnişoara mea

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii
Di: 23 ani, 1 luna

12.12.2006 12:29     citat 

Sunt copii si pentru perioada asta aurita scot limba dar noi postam mai mult problemele legate de scoala in rubricile de la educatie foarte fericit .

sus

Denunta
twin

12.12.2006 12:31     citat 

Subscriu la ceea ce a spus CHRISSDY! sarut trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: