· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Noi, femeile > al 2-lea bebe cand relatia nu merge
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor al 2-lea bebe cand relatia nu merge     
csammy

Copii
MV
EC
am nascut deja!

09.10.2005 6:23   al 2-lea bebe cand relatia nu merge  citat 

cum vedeti voi situatia?
vom avea al 2-lea bebe, nu suntem casatoriti, si nu prea vrea sa ne casatorim, stam impreuna de 3 ani in USA si considera ca asa cum am stat pana acum putem sta si de acum incolo.
eu nu ma simt bine in aceasta situatie. avort n-as vrea sa fac. ar fi f. greu sa plec in RO singura cu 2 copii mici.
ce sfaturi aveti? credeti ca cu putin sacrificiu acum iti poti reface viata mai incolo cu 2 copiii? credeti ca un barbat bun asa cum isi doreste orice femeie, daca ai norocul sa-l gasesti, te va accepta cu 2 copii?

sammy

sus

Denunta
laury

Copii
Rose Marie: 16 ani, 10 luni
Thomas Victor: 14 ani, 3 luni

09.10.2005 7:13     citat 

Prietenul tau e roman sau alta nationalitate?

sus

Denunta
csammy

Copii
MV
EC
am nascut deja!

09.10.2005 7:48     citat 

roman, rezident, iar eu pe viza de student

sus

Denunta
palomita

09.10.2005 8:00     citat 

Eu nu m-as angaja la asa ceva, desi e urat ce spun, un copil e intotdeauna o minune, o bucurie.
Trebuie sa fii sigura ca iti vei creste copii cu tatal lor....... altfel nu........
E f greu singura ..... O alta persoana masculina ar putea sa te accepte dar va fi destul de greu pt copii tai....
Nu-i usor sa dai un sfat in astfel de situatii, tu ce simti?

sus

Denunta
csammy

Copii
MV
EC
am nascut deja!

09.10.2005 8:19     citat 

sunt in a am zis ca nu voi mai face altul.
initial puneam problema sa nu-l tin, ma gandeam ca pot distruge viata copiilor si pe a cateva persoane care sunt mai religioase, si m-au convins sa tin copilul, stiu ca e o viata si orice e mai bine decat s-i pun capat.
daca n-am stiut sa evit si s-a razbun pe bebe si ca trebuie sa-mi asum responsabilitatea.
apoi ma gandesc cat de frumos e copilul meu si cat de bine i-ar prinde un partener.
dar... mi se incurca rau de tot viata.
asa ca sunt tare confuza, sincer nu ma simt capabila sa il fac, dar simt ca e f. f. rau daca nu l-as tine.

sammy

sus

Denunta
x_tina

Copii
Maria Teodora: 17 ani, 5 luni

09.10.2005 9:05     citat 

Adevarul e ca un copil e un dar sfant de la Dumnezeu si eu intotdeauna am crezut ca unde e bunavointa Dumnezeu ajuta!
Iti doresc multa tarie in orice decizie iei si gandeste-te bine, pana la urma, un copil aduce multe, multe bucurii si tu stii deja asta trag cu ochiul
si un barbat care te va merita, te va putea iubi si cu un copil si cu doi...

sus

Denunta
vlad_mom

Copii
Vlad-Ioan: 18 ani

10.10.2005 3:17     citat 

Crezi ca daca va casatoriti ai mai multa siguranta? Actul acela il obliga la ceva? Asta crezi ca va va tine uniti?
Eu una cred in familie, familia proprie pe care ti-o intemeiezi, iar familia nu inseamna actul de casatorie, ci mama, tata si copiii care trec impreuna prin bucuriile si tristetile vietii.
Iarta-ma ca te intreb, el vrea acest al 2-lea copil?

sus

Denunta
csammy

Copii
MV
EC
am nascut deja!

10.10.2005 6:18     citat 

da, il vrea. nu l-am planificat in mod deosebit dar niic masuri prea stricte n-am luat ca sa nu avem alt copil.
el isi indeplineste datoriile de cap de familie, sa zic asa, adica ma pot baza pe el, insa sentimental legatura dintre noi este f. slaba si este f. sceptic si neincrezator, crede ca daca va deveni bogat intre timp, eu ii voi lua jumate din averi. d-asta nu vrea casatorie, cu toate ca in rest, repet, isi asuma responsabilitati fata de noi. dar este f. aiurea situatia noastra, necasatoriti, pt. ca este impotriva total si nu inteleg de ce mai stam impreuna in cazul asta.

sammy

sus

Denunta
vlad_mom

Copii
Vlad-Ioan: 18 ani

10.10.2005 6:33     citat 

Este tata si asta e tot ce conteza! Fie vorba intre noi, oricum daca va fi cazul, "va imparti averile" pentru ca are copii... Ti-ar da un sentiment de siguranta casatoria? ma indoiesc. Nu stiu de ce iti faci atitea probleme, sinteti impreuna, aveti o familie. Te temi ca ar putea sa va paraseasca la un moment dat? si daca va casatoriti nu poate sa faca chestia asta?

sus

Denunta
geut

Copii
Mara Elena: 24 ani, 8 luni
Teodora Ioana: 21 ani, 10 luni

10.10.2005 10:00     citat 

Ai pus intrebarea daca un alt barbat iti va accepta cei 2 copii. Mie nu mi se pare o diferenta enorma intre un copil si doi, asa ca daca te va accepta cu unul, sigur te va accepta si cu doi.
Asa cum ai spus, copilul tau are nevoie de un tovaras.

sus

Denunta
gheghe

Copii
Maria Sofia: 21 ani
Daria Alexandra: 21 ani

10.10.2005 11:43   al 2-lea bebe cand relatia nu merge  citat 

Tu din start pleci cu o indoiala. Nu stii daca vei sta langa acest barbat, desi aveti impreuna doi copii. Iarta-ma, dar daca nu esti sigura ca e barbatul pe care ti-l doresti de ce mai faci inca un copil?
Poate era mai usor sa previi......sa te gandesti inainte sa lasi sa mai apara o sarcina.
Sau crezi ca acest al doilea copil va face ca relatie sa mearga? Posibil dar posibil.....nu.

Aici nu e vorba ca nu te va accepta alt barbat cu doi copii, cine te va iubi cu adevarat te va accepta asa cum esti, adica mama a copii sau cel putin fata de acesta al doilea.

Eu iti doresc ac relatia sa mearga si sa nu fie nevoie sa te gandesti, chiar de pe acum, nedanad nici o sansa chiar tu, la o despartire.

sus

Denunta
Hoffbauer

10.10.2005 11:56   Re: al 2-lea bebe cand relatia nu merge  citat 

----------
csammy a de acum incolo.
eu nu ma simt bine in aceasta situatie.
----------

Sammy asta nu inseamna ca relatia nu merge. Barbatii trebuie "stimulati" un pic ca sa faca pasul spre casatorie, asa e de cind lumea, sau cel putin unii barbati...

sus

Denunta
getuleana

Copii
Petean Sara: 18 ani, 4 luni

10.10.2005 12:53     citat 

----------
citat:
Tu din start pleci cu o indoiala. Nu stii daca vei sta langa acest barbat, desi aveti impreuna doi copii.
----------

Cu indrazneala trebuie sa-ti spun ,am impresia ca tu esti cea care da putin inapoi ...ne-ai pus o intrebare despre "acceptarea"acestui copil si in acelasi timp te gandesti daca te-ar accepta un alt barbat?! surprins in sufletul si mintea ta cred ca e o mare confuzie ...dar in ciuda a unTATApt copiii tai...in cele din urma spuneai ca si atribuie indatoriile de tata ,cred ca o va face mereu pt copii lui si nu cred ca tu trebuie sa te gandesti la "situatie <materiala dobandita "atata tp cat copiii tai au ce le trebuie si vor avea ,iar daca in viitor va face si mai mult, sigur le va ramane copiilor,nu asta trebuie sa fie o multumire pt o mama?Poti sa-i privezi pe copii de iubirea tatalui doar ca el e egoist cu privire la situatia materiala?Decizia iti apartine pt ca depinde mult de ceea ce tu simti,de ce nu incerci sa rezolvi inainte sa fugi ?Sa nu o iei in nume de rau ,poate ma fost mai cruda ...dar ma gandeam in locul copiilor!Dar odata iesita din probleme acestea vei da de altele cu care te vei confrunta o viata (cu un alt barbat)si apoi el va ramane mereu tatal copiilor cu care vei "comunica" in continuare pt copil/copii!Iti doresc sa iei o decizie buna si gandita profund ,cantarita ! zambet zambet exclamatie

sus

Denunta
emma

Copii
George Florian: 24 ani, 7 luni
Romana Cristiana: 18 ani - La Multi Ani!
Mihai Andrei: 18 ani - La Multi Ani!

10.10.2005 1:14     citat 

Daca te gandesti ca ai putea sa-ti incepi viata pe mai tarziu alaturi de altcineva sa stai linistita ca barbati sunt pe lumea asta si inca pe alese. Dar copilul care a s-ar putea sa regreti mai tarziu. Daca ai unul lasa-l si pe al 2-lea sa traiasca, e dreptul lui , te vei bucura de el iar el se va bucura ca i-ai dat viata. Prin avort nu vad o solutie , problema e relatia ( sau situatia data) nu copilul care n-are nici o vina. Eu una nu sunt de acord cu avortul ( aruncati cu pietre-n mine ochi peste cap ) iar cine nu vrea sa se ajunga aici sa-si ia masurile cuvenite .

sus

Denunta
Onush

10.10.2005 1:44     citat 

Singura care poate lua o decizie esti tu , nu noi si nu niste prieteni care se ghideaza dupa niste percepte moralo-religioase mai mult sau mai putin rigide. Tu esti cea care va trai toata viata cu aceasta decizie si nimeni din cei ce dau sfaturi nu iti va creste sau imbraca copiii.
Trebuie sa recunosti fata de tine insati daca iti doresti si de ce acest al doilea copil.
Tot tu trebuie sa decizi inainte de toate daca iti doresti sa traiesti tot restul vietii alaturi de acest barbat.
Ai discutat vreodata cu el despre cum vede viitorul, vostru chiar si fara acte, isi doreste acest copil? Acest copil va va apropia sau nu si daca da pentru cat timp?
In al doilea rand trebuie sa te gandesti cum te vei descurca in cea mai sumbra varianta: singura cu 2 copii.
Cred ca factori in luarea acestei decizii sunt si varsta ta, capacitatea de a puternica este psihic si de ce nu fizic sa iti asumi cresterea si intretinerea a