· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > STIMULAREA LACTATIEI
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor STIMULAREA LACTATIEI     
andreiushca26

Copii
FLAVIUS: 15 ani, 6 luni
RALUCA SARA: 11 ani, 7 luni

20.11.2008 10:25   STIMULAREA LACTATIEI  citat 

am citit cateva indicatii referitoare la stimularea lactatiei si am incercat si eu ceaiul de la FARES. La mine si-a facut efectul dar eu ma intreb un alt lucru : oare nu il subtiaza daca ii mareste cantitatea de lapte??? confuz intrebare
Poate sa imi spuna cineva cum se poate proba calitatea laptelui.......................daca e gras (consistent ) sau nu????????? confuz intrebare
astept merabdatoare raspunsurile voastre zambet foarte fericit rad trag cu ochiul intrebare

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 13 ani, 4 luni
alaptat, purtat, rasfatat

20.11.2008 11:11     citat 

Nu exista lapte matern gras, consistent, prost, slab samd
Laptele matern e cel mai bun.
Laptele are 3 faze colostrul, care este primul lapte, apoi laptele de tranzitie care este laptele intermediar dintre colostru si laptele matur, laptele matur care contine cantitatea cea mai mare de lactoza, vitamine, anticorpi etc , asa zisul lapte gras!
Primele doua tin si de sete de aceea un copil alaptat nu are nevoie de alte lichide pana la diversificare, 6 luni.

uite aici un site care te poate ajuta in alaptare
www.alaptare.home.ro

rox

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 15 ani, 3 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 10 ani, 4 luni

21.11.2008 9:13     citat 

La calitatea laptelui nu stiu sa-ti raspund...in schim am auzit ca ar fi f bune ceaiurile de chimen si anason ( ajuta si la colici pe bb) si/ sau marar .

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 12 ani, 9 luni
MAIA ESZTER: 10 ani, 10 luni
am nascut deja!

21.11.2008 12:01     citat 

trebuie sa bei lichide doar cand iti e sete.

sus

Denunta
alu

Copii
NAOMI - buburuza dulce
12 ani, 6 luni
TABITA: 9 ani, 4 luni

21.11.2008 12:58     citat 

Si eu am baut ceai de chimen si fenicul,sunt foarte bune si ajuta la productia lui,nicidecum nu lungeste laptele.Mai stiu k, coreencele mananca mult dovleac(poti face prajitura sau copt daca iti place)spun k ajuta mult lactatia.Iar de baut eu cred k tre sa bei multe lichide dar oricum organismul o sa-ti ceara.Eu una nu am baut in viata mea atatea lichide cat am baut cat am alaptat,cateodata abia beau o cana de apa pe zi.
Asa k da copilului tzitzi fara grija, bea ceaiuri k ajuta si nu-ti mai fa probleme.
Desi stiu k zic degeaba sa nu-ti mai faci probleme k si eu eram ingrijorata,cred k asa-s toate mamicile la primul copil!
Succes! sarut

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 12 ani, 8 luni
Ida Maria: 9 ani, 3 luni

21.11.2008 3:29     citat 

Lapte matern slab nu exista.
In timpul unui supt laptele este intai mai apos ca sa tina de sete si, pe masura ce copilul suge, devine din ce in ce mai consistent. De aceea ei uneori sug doar putin, pentru ca le-a fost sete.

sus

Denunta
luccyanna

28.12.2008 12:41   stimularea lactatiei  citat 

Ciao.
Sunt noua pe acest site dar am vazut subiectul vostru si m-am gandit sa va impartasesc ce stiu eu. Si mie mi-a spus doctoria acelasi lucru ca nu exista lapte gras si lapte slab de mama, doar lapte bun. Totusi fetita unei prietene plangea tot timpul si nu lua in greutate alaptata de la san iar in momentul cand a mancat lapte formula nu numai ca a mancat 2 sticlute pline de-o data dar s-a si liistit si a dormit.
Oricum unde vroiam sa ajung este la testul laptelui care stiu de la mama si soacara-mea ca se face in felul urmator: te mulgi putin si pui laptele intr-un pahar si il lasi pana a doua zi. Daca la suprafata se ridica ca o smantana, insemana ca laptele e gras si satios. Daca e fara smantana si s-a facut apos ca zarul nu prea satura. Asa apatos si transparent era laptele prietenei mele cu fetitza. Cred ce e adevarat testul, l-am facut si eu si il fac de fiecare data cand mi se pare mie ca puiul meu nu se satura.

sus

Denunta
DJ

Copii

28.12.2008 2:26   Re: stimularea lactatiei  citat 

----------
luccyanna a scris:
Ciao.
Sunt noua pe acest site dar am vazut subiectul vostru si m-am gandit sa va impartasesc ce stiu eu. Si mie mi-a spus doctoria acelasi lucru ca nu exista lapte gras si lapte slab de mama, doar lapte bun. Totusi fetita unei prietene plangea tot timpul si nu lua in greutate alaptata de la san iar in momentul cand a mancat lapte formula nu numai ca a mancat 2 sticlute pline de-o data dar s-a si liistit si a dormit.
Oricum unde vroiam sa ajung este la testul laptelui care stiu de la mama si soacara-mea ca se face in felul urmator: te mulgi putin si pui laptele intr-un pahar si il lasi pana a doua zi. Daca la suprafata se ridica ca o smantana, insemana ca laptele e gras si satios. Daca e fara smantana si s-a facut apos ca zarul nu prea satura. Asa apatos si transparent era laptele prietenei mele cu fetitza. Cred ce e adevarat testul, l-am facut si eu si il fac de fiecare data cand mi se pare mie ca puiul meu nu se satura.
----------

Testul ala e o tampenie.
Singura motivatie in legatura cu fetita prietenei tale e ca probabil ii era greu sa suga. Lapticul curge mult mai usor din biberon si, mai ales pentru nou nascuti, e un adevarat efort sa suga la san. Dar cum laptele mamei e cel mai bun trebuie sa ai multa rabdare ca sa poti sa treci peste perioada aceea.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

28.12.2008 3:40   Re: stimularea lactatiei  citat 

----------
DJ a scris:

Testul ala e o tampenie.

----------

De acord! zambet
------------------------------------------------------
Ce inseamna nu lua in greutate?Nu lua deloc?Sau lua sub 1 kg?

rox

sus

Denunta
amt

21.01.2009 6:44     citat 

bb-lul meu nu prea mai are lapte mai ales dupa amiaza. are o luna jumate si nu stiu de ce nu mai am lapte ca inainte.noaptea inainte manca din 3 in 3 ore, acum doarme si cate 6-7 ore . nu ma trezesc sa ma mulg. iar ziua nu prea mai am. si trage de sfarcuri mititelul. mi-e mila de el. este un mancacios, care nu vrea decat san, iar eu nu pot sa-i dau cat vrea el.mi se rupe sufletul.oare ar trebui sa ma trezesc sa ma mulg noaptea?faptul ca doarme mult noaptea o fii cauza lipsei laptelui de peste zi?

sus

Denunta
DJ

Copii

21.01.2009 8:09     citat 

E posibil sa fie intr-un puseu de crestere. Nu ai de ce sa te mulgi, cea mai "eficienta" pompita nu scoate cate poate scoate copilasul.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

21.01.2009 8:25     citat 

Pusul la san des, de cate ori vrea bebeul, face minuni.Il alaptezi la cerere sau dupa program?
Faptul ca sanii sunt moi nu inseamna ca nu mai ai lapte.
Intr-adevar suptul noaptea intretine lactatia f. bine dar asta nu inseamna ca ziua ramai far alapte.Dar faptul ca doarme noaptea nu e un "pacat". Inseamna ca ii prieste.
Dormi si tu si nu te mai stressa.Poate vor veni nopti cand va suge des noaptea si atunci vei vrea sa doarma.

rox

sus

Denunta
alu

Copii
NAOMI - buburuza dulce
12 ani, 6 luni
TABITA: 9 ani, 4 luni

21.01.2009 9:24     citat 

Eu i-am dat fetitei mele prima luna o data pe noapte piept,pt ca nu se trezea,apoi prima masa era la 6 dimineata,dar si asa am avut lapte destul.I-am dat pana la 9 luni,apoi s-a intarcat singura!

sus

Denunta
lucky_amy

Copii
Samy - Baietel frumusel
11 ani, 5 luni

07.02.2009 8:09     citat 

Buna, sper sa nu deranjez, poate sunt putin off topic dar am si eu o intrebare legata de alaptare si poate cineva se va gasi sa ma ajute cu un raspuns.

Pe scurt, iata ce ma framanta, bebe are acum 3 luni si cateva zile si a inceput sa planga si cere san cam la 2 ore, uneori o ora jumate, inteleg ca trece acum printr-un puseu de crsetere si are nevoie mai mult laptic, sunt rabdatoare si il pun la san de cate ori cere INSA am o nelamurire: el este de felul lui lenes(cred eu), suge cat este laptic si apoi incepe sa urle, nu depune efort sa traga mai mult, am incercat sa-l mai pacalesc insa fara succes; ma intreb cum se poate stimula lactatia daca el nu suge mai mult decat este deja productie. Tot auzim de pusul la san des, il pun dar daca nu e lapte sau curge greu, el nu trage practic deloc, plange si nu-i chip sa-l fac sa stea la san. Poate intrebarea mea e stupida insa nu stiu daca/ cum se stimuleaza lactatia in lipsa suptului, cum il determin pe bebe sa suga mai mult? sau e suficient faptul ca suge mai des? Nici nu stiu cum sa pun intrebarea, sper sa ma intelegeti ca nu's prea coerenta, de cateva zile ma lupt cu el si sunt franta de oboseala, eu mi-am propus sa-l alaptez cat mai mult(pana la 2 ani daca da Dzeu) si vreau sa fac tot ce pot pt a pastra laptele fara sa-i dau completare.

Va multumesc anticipat si va doresc sanatate maxima

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

07.02.2009 8:32     citat 

Pe scurt..............poate fi reactia la puseul de crestere. Poate dura intre 2 si 5 zile aprox. Nu il forta.Lasa-l sa suga cand doreste.

rox

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: